Geotermikus energia hasznosítás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

Kopi2000

Guest
Ha lenne ketdesed, tedd fel, megprobalok ra roviden valaszolni...
Meg annyi eszrevetelem lenne, nemcsak az energetika teruleten, hanem ugy altalaban az itteni forumozas tekinteteben is.

Valaki leir egy hozzaszolast, amiben tobb allitas es logikai kapcsolat van. Erre jonnek a kritikusok, akik kiragadnak egy felmondatot es azt kedik el a legtobb esetben ( felre) magyarazni. Mert nem az itt a lenyeg, hogy megertsuk a masikat, adott esetben egy szelesebb latasmodu koncepciot, hanem az, hogy frappans visszavagasokkal el tudjuk jelentekteleniteni... Mert a vitak soran a gyozelem a masik folott, megha virtualis, partikularis es ego-kozpontu, a legfontosabb, nem pedig az, hogy elore lepjunk valamilyen tema megismereseben, a sajat szemleletunket tagitva. Egyszerubb rasutni valakire, higy libsi, vagy egyeb es nem foglalkozni azzal, amit mond. Az itteni vitakultura szintje is mutatja, hogy az elmult bo egy evtizedben leszoktattak az embereket a vitakrol. Mindegy mi a tema, annak van igaza, akinek nagyobb a pozicioja. ( Veletlenul sem szakmai ralatasrol beszelek!) Itt egy " vita" olyan mint a haboru, a felek meg akarjak egymast semmisiteni...... De ez kb. azzal az eredmennyel zarodik, mint a haboru. A felek egyiket megsemmisitik anelkul, hogy megertenek miert is azt irta amit. Ja, es a kritika is valami bunos, libsi dolog...
Hat kb. ezvolt az osszegzett tapasztalatom a tegnapi "ukran haborus" topikba irt megjegyzeseimrol kialakult vitaval kapcsolatosan amikor felvetettem, lehetett volna csokkenteni hazank energia fuggoseget, amihez rogton mondtam egy-ket teruletet... Nagyon gyorsan szemelyeskedesse fajultak a dolgok....a lenyeg meg teljesen elfelejtodott....Mintha a felvetett javaslatok fizikailag nem is lettek volna megvalosithatok....
 
  • Tetszik
Reactions: speziale and beta

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 375
8 562
113
Meg annyi eszrevetelem lenne, nemcsak az energetika teruleten, hanem ugy altalaban az itteni forumozas tekinteteben is.

Valaki leir egy hozzaszolast, amiben tobb allitas es logikai kapcsolat van. Erre jonnek a kritikusok, akik kiragadnak egy felmondatot es azt kedik el a legtobb esetben ( felre) magyarazni. Mert nem az itt a lenyeg, hogy megertsuk a masikat, adott esetben egy szelesebb latasmodu koncepciot, hanem az, hogy frappans visszavagasokkal el tudjuk jelentekteleniteni... Mert a vitak soran a gyozelem a masik folott, megha virtualis, partikularis es ego-kozpontu, a legfontosabb, nem pedig az, hogy elore lepjunk valamilyen tema megismereseben, a sajat szemleletunket tagitva. Egyszerubb rasutni valakire, higy libsi, vagy egyeb es nem foglalkozni azzal, amit mond. Az itteni vitakultura szintje is mutatja, hogy az elmult bo egy evtizedben leszoktattak az embereket a vitakrol. Mindegy mi a tema, annak van igaza, akinek nagyobb a pozicioja. ( Veletlenul sem szakmai ralatasrol beszelek!) Itt egy " vita" olyan mint a haboru, a felek meg akarjak egymast semmisiteni...... De ez kb. azzal az eredmennyel zarodik, mint a haboru. A felek egyiket megsemmisitik anelkul, hogy megertenek miert is azt irta amit. Ja, es a kritika is valami bunos, libsi dolog...
Hat kb. ezvolt az osszegzett tapasztalatom a tegnapi "ukran haborus" topikba irt megjegyzeseimrol kialakult vitaval kapcsolatosan amikor felvetettem, lehetett volna csokkenteni hazank energia fuggoseget, amihez rogton mondtam egy-ket teruletet... Nagyon gyorsan szemelyeskedesse fajultak a dolgok....a lenyeg meg teljesen elfelejtodott....Mintha a felvetett javaslatok fizikailag nem is lettek volna megvalosithatok....

Sajnos igazad van. Általában igaz az a magyar társdalomra, hogy a legtöbb vita oda torkollik, hogy le kell győzni a másikat. Nem az a lényeg, hogy igazunk legyen, hanem hogy győzzünk a vitában. És hihetetlen kommunikációs, nyelvi eszközök alakultak ki erre. Persze aztán csodálkozunk, hogy nincs együttműködés a magyarok között. Még családokon belül sem.
És sajnos 2010 óta Orbánnak hála kötelező a velük együtt nem értőket minimum megalázni, de ha lehet megsemmisíteni. És ezt kötelezőnek érzi is az itt jelen levő sok fideszes. Szinte küldetésüknek érzik. Így minden vitát tönkre is tesznek. Persze ezt ők úgy élik meg, hogy a propaganda ellen küzdenek. Hát ez van.
 
K

Kopi2000

Guest
Sajnos igazad van. Általában igaz az a magyar társdalomra, hogy a legtöbb vita oda torkollik, hogy le kell győzni a másikat. Nem az a lényeg, hogy igazunk legyen, hanem hogy győzzünk a vitában. És hihetetlen kommunikációs, nyelvi eszközök alakultak ki erre. Persze aztán csodálkozunk, hogy nincs együttműködés a magyarok között. Még családokon belül sem.
És sajnos 2010 óta Orbánnak hála kötelező a velük együtt nem értőket minimum megalázni, de ha lehet megsemmisíteni. És ezt kötelezőnek érzi is az itt jelen levő sok fideszes. Szinte küldetésüknek érzik. Így minden vitát tönkre is tesznek. Persze ezt ők úgy élik meg, hogy a propaganda ellen küzdenek. Hát ez van.

Nagyon igazad van... Tulajdonképpen veled mindig egyet tudtam érteni... Emlékezz Szpg9-re. Őt azért vágták ki innen végleg, mert 2018-ban le merte írni, hogy nem Putyiné a jövő. De akkor ez itt eretnekség volt, a donbasszi örületes propaganda hatása miatt. Én Kopi 2000 vagyok, valós személy, sorkatonaként Fagot irányzó voltam, de kaptam kiképzést SZPG-9-re is. Az egyik -kisebb- fiamat Koppánynak hívják és 2000-ben született... Örülök, hogy még itt vagy és válaszolhattam neked.... Igazából Ukrajna orosz megtámadása tette be nálam a kaput..., de szívesen nyilvánulok meg geotermikus energia hasznosítás területén is, hiszen ezt a topikot is a korábban megnevezett előd alapította. Szpg9 kizárása óta pedig halódott ez is, mint a "középkori és kora újkori csaták" topik is... Állítólag az anyag nem vész el, hanem csak átalakul...
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick
M

molnibalage

Guest
Bocs, hogy itt irok rad, de ha erdekel nezzed meg es valaszolj, hol tart a magyar gepeszeti kivitelezoi ipar. A geotermikus energia hasznositad 95, 96, 98. Hsz-eben, marcius vegen feltettem par kepet, sajat tervezesu munkak kivitelezeserol. Latsz tobb remek hoszivattyut, alacsony hofoku futesi rendszerekhez PP csoveket. Mint mernokot kerdezlek, hol van a dolgokkal kapcsolatos hiba??? Ha van kedved, valaszolj, szerintem kiszurhato azonnal annak, aki ert hozza egy picit is....Koszi...
Képek alapján egy ismeretlen üzemről nem mondok véleményt.
A kivitelezéshez meg nem értek.

Egy biztos, a geotermikus energia itthon legfeljebb fűtési célra jó, villamosipari hasznosításra költséghatékonyan és nagy léptékben nem megy.
 

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
680
2 677
93
Egyszer én is majdnem elgondolkoztam azon, hogy lehet érdemes lenne a geotermikus energiával foglalkozni. De előtte gondoltam körülnézek, hogy hogyan is hasznosítjuk jelenleg a hőfelesleget. Mondom Pakson biztos jól sáfárkodnak vele, hiszen kő gazdag az önkormányzat, ott van az atomerőmű, biztos a parasztok is, meg a lakosok is jól élnek. Azt hittem a város nagy része távhővel fűt, elképesztő méretű üvegháztelepekre számítottam... Hááát, ugyan van távfűtés, de össz-vissz 20 MW lekötött teljesítménnyel, üvegháztelepeket egyáltalán nem találtam, viszont egy üvegházat igen, ami akkor teljesen elhagyottnak tűnt. Viszont, ha jól látom, van három napelempark! Hát, így megy ez!
 
  • Szomorú
Reactions: formosa1
M

molnibalage

Guest
Egyszer én is majdnem elgondolkoztam azon, hogy lehet érdemes lenne a geotermikus energiával foglalkozni. De előtte gondoltam körülnézek, hogy hogyan is hasznosítjuk jelenleg a hőfelesleget. Mondom Pakson biztos jól sáfárkodnak vele, hiszen kő gazdag az önkormányzat, ott van az atomerőmű, biztos a parasztok is, meg a lakosok is jól élnek. Azt hittem a város nagy része távhővel fűt, elképesztő méretű üvegháztelepekre számítottam... Hááát, ugyan van távfűtés, de össz-vissz 20 MW lekötött teljesítménnyel, üvegháztelepeket egyáltalán nem találtam, viszont egy üvegházat igen, ami akkor teljesen elhagyottnak tűnt. Viszont, ha jól látom, van három napelempark! Hát, így megy ez!
A szarkasztikusság nem áll jól.
A távfűtési hálózat csak lakótelep méretben életképes.
Az, hogy minden lakóház, családi és kis társasház is azzal menjen nem éri meg. Iszonyatosan drága lenne a rendszer.
A Kelenföldi Erőmű szerinted miért létezhet a belváros szélén? Mert fűtőmű is.

Egy CCGT erőmű szigorúan nézve a város közepén lenne jó, ahol télen még HMV is mehetne és a teljes hatásfoka 80% is lehetne.
Mégsem oda épülnek ezek...

Az meg, hogy az erőmű övezetébe mi épülhet annak jogszabályi korlátai vannak.
Tehát az, hogy akár sokszázmillióért sétálgasson melegvíz sok kb. üvegházhoz, azt nem adja ki a matek.
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
680
2 677
93
A szarkasztikusság nem áll jól.
A távfűtési hálózat csak lakótelep méretben életképes.
Az, hogy minden lakóház, családi és kis társasház is azzal menjen nem éri meg. Iszonyatosan drága lenne a rendszer.
A Kelenföldi Erőmű szerinted miért létezhet a belváros szélén? Mert fűtőmű is.

Egy CCGT erőmű szigorúan nézve a város közepén lenne jó, ahol télen még HMV is mehetne és a teljes hatásfoka 80% is lehetne.
Mégsem oda épülnek ezek...

Az meg, hogy az erőmű övezetébe mi épülhet annak jogszabályi korlátai vannak.
Tehát az, hogy akár sokszázmillióért sétálgasson melegvíz sok kb. üvegházhoz, azt nem adja ki a matek.
Szerintem jól áll.
Nem, nem csak lakótelepi méretben életképes. Csak PAkson, további 20MW-nyi teljesítménynövelésnek lenne helye utolsó infóim szerint. (Nem érdekel a KElenföldi erőmű, főleg nem az miért van ott, ahol, meg a CCGT okoskodásod sem, nem is értem hogy jön ez ide, ebként a paksi vezeték nincs 5 km.)

Jelenleg az erőmű kertészetét is hulladékhővel fűtik, persze ez nem jelenti azt, hogy jelenleg szántóként használt területekre lehetne bármit is építeni.
Hogy mennyiért sétálgat a víz, arról csak hozzávetőleges számokat tudok, ti. valamikor a 30 km-re lévő Szekszárdot akarák ellátni erőművi vízzel (30MW), és kb. harmadár jött ki, ebből gondoltam, hogy üvegház fűtéséhez is gazdaságosabb lehet.
 
K

Kopi2000

Guest
Képek alapján egy ismeretlen üzemről nem mondok véleményt.
A kivitelezéshez meg nem értek.

Egy biztos, a geotermikus energia itthon legfeljebb fűtési célra jó, villamosipari hasznosításra költséghatékonyan és nagy léptékben nem megy.
Akkor elárulom, mi a kakukktojás. Nincs a fűtési csöveken hőszigetelés...
 
  • Hűha
Reactions: formosa1
K

Kopi2000

Guest
Ha a tervezés hagyta le, akkor a kivitelezés erről nem tehet.
Ezt meg képek alapján ki mondja meg, hogy kinek a hibája?
Mivel én vagyok mindegyik esetben a tervező, ezért elárulom, hogy tervezve volt rájuk, mindkét dokumentált esetben.... De, a Lölő féle cégcsoport egyik zászlóshajójának projektvezető főmérnöke, míg a másik esetben a WHB ugyanilyen rangú képviselője lenyilatkozta, hogy hiba a műanyag fűtési csövek leszigetelése... No comment... Ez a mai magyar építőipar színvonala.. Lehetnek akár DAIKIN hőszivattyúk meg az MI Kft. által forgalmazott szerelvények beépítve. Az egésznek a végeredménye egy fos.... (Persze azért raktam ezt fel, mert tanítani szeretném azt, amit én is tanultam a nagyoktól.) Örülök, hogy benéztél ide, igazán megtiszteltél vele. (Komolyan...) Ismerem 2014 óta a stílusod, de a szakmaiságodat sem gépészeti, főleg nem a légiharc területén nem vontam soha kétségbe. Jómagam csak tőled, meg Obramátol szedegettem össze ez utóbbi területen info morzsákat... De akkor is csak laikus maradtam...
 
M

molnibalage

Guest
Mivel én vagyok mindegyik esetben a tervező, ezért elárulom, hogy tervezve volt rájuk, mindkét dokumentált esetben.... De, a Lölő féle cégcsoport egyik zászlóshajójának projektvezető főmérnöke, míg a másik esetben a WHB ugyanilyen rangú képviselője lenyilatkozta, hogy hiba a műanyag fűtési csövek leszigetelése... No comment... Ez a mai magyar építőipar színvonala.. Lehetnek akár DAIKIN hőszivattyúk meg az MI Kft. által forgalmazott szerelvények beépítve. Az egésznek a végeredménye egy fos.... (Persze azért raktam ezt fel, mert tanítani szeretném azt, amit én is tanultam a nagyoktól.) Örülök, hogy benéztél ide, igazán megtiszteltél vele. (Komolyan...) Ismerem 2014 óta a stílusod, de a szakmaiságodat sem gépészeti, főleg nem a légiharc területén nem vontam soha kétségbe. Jómagam csak tőled, meg Obramátol szedegettem össze ez utóbbi területen info morzsákat... De akkor is csak laikus maradtam...
Mondjuk a fémhez képest a műanyag jó hőszigetelő, de akkor is mérhető az a hőveszeteség, ha folyamatosan meleg vízzel van teli a rendszer.
Ami ráadásil így kvázi az épületet fűti, aminek akkor a belső hőmérséklete meddig szalad fel?

Mert, ha csak 200-300 kW hőteljesítmény van, akkor a 5-10%-a is elég decensen tud fűteni.

Bevallom soha nem számoltam műanyag cső hőveszteségét, mert ahol eddig szigetelnem kellett, hogy fém vezeték volt. Az meg jó hővezető, fel sem merül.
Meg olyan dT volt a környezet és a vezeték között, hogy kellett. Pl. állati fehérje szállító vezeténél csak 40 fokos hőmérsékletet kellett tartani. Ez nyáron whatever, de téli, -20 fokos estén, ha éppen áll a rendszer és enyhe szél fúj...
 
K

Kopi2000

Guest
Mondjuk a fémhez képest a műanyag jó hőszigetelő, de akkor is mérhető az a hőveszeteség, ha folyamatosan meleg vízzel van teli a rendszer.
Ami ráadásil így kvázi az épületet fűti, aminek akkor a belső hőmérséklete meddig szalad fel?

Mert, ha csak 200-300 kW hőteljesítmény van, akkor a 5-10%-a is elég decensen tud fűteni.

Bevallom soha nem számoltam műanyag cső hőveszteségét, mert ahol eddig szigetelnem kellett, hogy fém vezeték volt. Az meg jó hővezető, fel sem merül.
Meg olyan dT volt a környezet és a vezeték között, hogy kellett. Pl. állati fehérje szállító vezeténél csak 40 fokos hőmérsékletet kellett tartani. Ez nyáron whatever, de téli, -20 fokos estén, ha éppen áll a rendszer és enyhe szél fúj...
Megfogtál, nyilván én is tudom, amit leírtál. De azt is tudom, ahelyett hogy számolnánk, bár lehetne, csak írtam összesem 30 oldal hibalistát és csütörtökön lesz a nagy tetemrehívás úgy, hogy a műszaki ellenőri szervezet (BMSK) jelezte, hogy neki a megbizatása 04. 15-el lejárt. De azt is tudom, hogy ahol ugyanezen csövek mellett van 2 cm Isotherm hőszigetelés, a hőszigetelésen mért hőmérséklet (inra hőmérővel) 28 C fok, míg a le nem szigetelt csőszakaszokon ugyanez az érték 45 C fok... De, az, aki uralja tájékoztatást, azt hiszi, hogy uralhatja a fizikát is... Nem szabad elfelejteni, hogy az acélcsövek kb. 20 C okos Delta T-jéhez sokkal kisebb sugárzó felület is tartozik, mint az alacsony hőfokú fűtési rendszerek kb. 6 C okos Delta T-jéhez. Többszáz méteres hosszakról beszélünk....
 
K

Kopi2000

Guest
Képek alapján egy ismeretlen üzemről nem mondok véleményt.
A kivitelezéshez meg nem értek.

Egy biztos, a geotermikus energia itthon legfeljebb fűtési célra jó, villamosipari hasznosításra költséghatékonyan és nagy léptékben nem megy.
Ebben tökéletesen egyet tudok érteni veled!!! De ugye azt is tudod, hogy a kapcsolt villamos energia termelés, biztosan több publicitást is kapott, mint a hagyományos fűtési támogatás, nem szólva az elfolyó vizek hőhasznosításáról, meg a pályázati pénzekről????
 
S

speziale

Guest
Meg annyi eszrevetelem lenne, nemcsak az energetika teruleten, hanem ugy altalaban az itteni forumozas tekinteteben is.

Valaki leir egy hozzaszolast, amiben tobb allitas es logikai kapcsolat van. Erre jonnek a kritikusok, akik kiragadnak egy felmondatot es azt kedik el a legtobb esetben ( felre) magyarazni. Mert nem az itt a lenyeg, hogy megertsuk a masikat, adott esetben egy szelesebb latasmodu koncepciot, hanem az, hogy frappans visszavagasokkal el tudjuk jelentekteleniteni... Mert a vitak soran a gyozelem a masik folott, megha virtualis, partikularis es ego-kozpontu, a legfontosabb, nem pedig az, hogy elore lepjunk valamilyen tema megismereseben, a sajat szemleletunket tagitva. Egyszerubb rasutni valakire, higy libsi, vagy egyeb es nem foglalkozni azzal, amit mond. Az itteni vitakultura szintje is mutatja, hogy az elmult bo egy evtizedben leszoktattak az embereket a vitakrol. Mindegy mi a tema, annak van igaza, akinek nagyobb a pozicioja. ( Veletlenul sem szakmai ralatasrol beszelek!) Itt egy " vita" olyan mint a haboru, a felek meg akarjak egymast semmisiteni...... De ez kb. azzal az eredmennyel zarodik, mint a haboru. A felek egyiket megsemmisitik anelkul, hogy megertenek miert is azt irta amit. Ja, es a kritika is valami bunos, libsi dolog...
Hat kb. ezvolt az osszegzett tapasztalatom a tegnapi "ukran haborus" topikba irt megjegyzeseimrol kialakult vitaval kapcsolatosan amikor felvetettem, lehetett volna csokkenteni hazank energia fuggoseget, amihez rogton mondtam egy-ket teruletet... Nagyon gyorsan szemelyeskedesse fajultak a dolgok....a lenyeg meg teljesen elfelejtodott....Mintha a felvetett javaslatok fizikailag nem is lettek volna megvalosithatok....

ha lenne tripla like gomb, most az menne....

egyébként meg tudod, hogy van ez...ilyenekkel csak a libsi teljesen elhülyült nyugaton foglalkoznak

https://press.siemens-energy.com/gl...dvance-climate-friendly-heating-supply-berlin

https://www.powerengineeringint.com...ploys-river-heat-pump-to-decarbonise-heating/
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000
K

Kopi2000

Guest
A szarkasztikusság nem áll jól.
A távfűtési hálózat csak lakótelep méretben életképes.
Az, hogy minden lakóház, családi és kis társasház is azzal menjen nem éri meg. Iszonyatosan drága lenne a rendszer.
A Kelenföldi Erőmű szerinted miért létezhet a belváros szélén? Mert fűtőmű is.

Egy CCGT erőmű szigorúan nézve a város közepén lenne jó, ahol télen még HMV is mehetne és a teljes hatásfoka 80% is lehetne.
Mégsem oda épülnek ezek...

Az meg, hogy az erőmű övezetébe mi épülhet annak jogszabályi korlátai vannak.
Tehát az, hogy akár sokszázmillióért sétálgasson melegvíz sok kb. üvegházhoz, azt nem adja ki a matek.
Molni, pld Paks egy iszonyúan jó példa. Kb. 10 ée jártam ott a strandon. Láttam egy élkész edett uszodát, amunek megolt a verseny medencéje, a lelátói és a te
ha lenne tripla like gomb, most az menne....

egyébként meg tudod, hogy van ez...ilyenekkel csak a libsi teljesen elhülyült nyugaton foglalkoznak

https://press.siemens-energy.com/gl...dvance-climate-friendly-heating-supply-berlin

https://www.powerengineeringint.com...ploys-river-heat-pump-to-decarbonise-heating/
Köszi, rendes vagy.. Illetve rendesek vagytok...
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
A mi társasházunk kb 12 évvel ezelőtt levált a távfűtésről. Én akkor szorgalmaztam, hogy talajszondás geotermikus fűtésre cseréljünk. Az egyetlen kivitelező akit sikerült felhajtani akkor azt mondta, hogy mivel a társasház belső udvarában kellene fúrnia, a kapualjon keresztül túl szűk a rendelkezésre álló hely, nem tudja a talajszondafúrót bevinni, így végül kondenzációs gázkazánokat vettünk.
Most vagy fizetünk, mint a katonatiszt a teljes évben havi több, mint százötvenezer forintot csak a fűtésért, vagy megpróbáljuk legalább részben kiváltani valahogy napelemes/napkollektoros/talajszondás energiával.
Nem tudom, hogy 12 év alatt lettek-e olyan fúrók, amiknek van esélye rá, hogy szétszedve be lehetne rámolni őket egy társasház belső udvarára... valaki hozzáértő? @Kopi2000 miért tiltattad ki magad ....
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 028
10 055
113
A mi társasházunk kb 12 évvel ezelőtt levált a távfűtésről. Én akkor szorgalmaztam, hogy talajszondás geotermikus fűtésre cseréljünk. Az egyetlen kivitelező akit sikerült felhajtani akkor azt mondta, hogy mivel a társasház belső udvarában kellene fúrnia, a kapualjon keresztül túl szűk a rendelkezésre álló hely, nem tudja a talajszondafúrót bevinni, így végül kondenzációs gázkazánokat vettünk.
Most vagy fizetünk, mint a katonatiszt a teljes évben havi több, mint százötvenezer forintot csak a fűtésért, vagy megpróbáljuk legalább részben kiváltani valahogy napelemes/napkollektoros/talajszondás energiával.
Nem tudom, hogy 12 év alatt lettek-e olyan fúrók, amiknek van esélye rá, hogy szétszedve be lehetne rámolni őket egy társasház belső udvarára... valaki hozzáértő? @Kopi2000 miért tiltattad ki magad ....
Vagy visszakotitek magatokat a távfűtési hálózatra? (Az -nagyon helyesen- még mindig rezsicsökkentéses)
 
  • Hűha
Reactions: formosa1

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 061
33 264
113
Egyszer én is majdnem elgondolkoztam azon, hogy lehet érdemes lenne a geotermikus energiával foglalkozni. De előtte gondoltam körülnézek, hogy hogyan is hasznosítjuk jelenleg a hőfelesleget. Mondom Pakson biztos jól sáfárkodnak vele, hiszen kő gazdag az önkormányzat, ott van az atomerőmű, biztos a parasztok is, meg a lakosok is jól élnek. Azt hittem a város nagy része távhővel fűt, elképesztő méretű üvegháztelepekre számítottam... Hááát, ugyan van távfűtés, de össz-vissz 20 MW lekötött teljesítménnyel, üvegháztelepeket egyáltalán nem találtam, viszont egy üvegházat igen, ami akkor teljesen elhagyottnak tűnt. Viszont, ha jól látom, van három napelempark! Hát, így megy ez!
vannak pakson és környékén üvegházak amik az erömű potyadékhőjévelüzemelnek. https://docplayer.hu/6533267-Duna-center-therm-kft.html 38 MW egyébként. de ez télen változik természetesen akkor több. komplett lakotelepek uszodák közintézmények fűtése megy a paksi távhőről.

a paksi üvegházak annyira jelentősek hogy országos szinten ott történik a vizsgálata egy csomó dísznövénynek hogy behozható e egyáltalán magyarországra vagy invazivvá vállik könyedén ezért tilos. (keresztappáma kertészet eggyik vezetője.)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7
M

molnibalage

Guest
Egyszer én is majdnem elgondolkoztam azon, hogy lehet érdemes lenne a geotermikus energiával foglalkozni. De előtte gondoltam körülnézek, hogy hogyan is hasznosítjuk jelenleg a hőfelesleget. Mondom Pakson biztos jól sáfárkodnak vele, hiszen kő gazdag az önkormányzat, ott van az atomerőmű, biztos a parasztok is, meg a lakosok is jól élnek. Azt hittem a város nagy része távhővel fűt, elképesztő méretű üvegháztelepekre számítottam... Hááát, ugyan van távfűtés, de össz-vissz 20 MW lekötött teljesítménnyel, üvegháztelepeket egyáltalán nem találtam, viszont egy üvegházat igen, ami akkor teljesen elhagyottnak tűnt. Viszont, ha jól látom, van három napelempark! Hát, így megy ez!
Paks egy 20 ezres város, aminek alsó hangon a fele családi házban él. De lehet, hogy több.
Ha minden ipari parkot, kereskedelmi nagy hőfogyasztót és minden lakótelepet rákötsz, akkor is ennyi jön ki.
A távfűtés csak magas népsűrűségű helyen éri meg. Pusztán távhőigényt nézve egy atomerőműnek nagyváros tövében kéne lennie. Ami n+1 okból nem lehetséges.

Azt nézve, hogy ma egy jól szigetelt lakópart 55 nm-es lakás fűtési igénye nincs talán 2 kW sem... Így nézd a 20000 kW értéket.
Ha egy szar lakást / házat nézel 10 kW igénnyel is, ez akkor is 2000 (!) lakás.

Ezért ironikus, de egy CCGT erőműnek is kb. Bp szélén kéne lennie, mert ott fűtmű is lehetne. Egy CCGT erőmű hatásfoka maxra kiterhelt városfűtéssel 85% táját karcolgatná már asszem. De Tiszaújvárosnál vagy Mátra erőműben más miatt jobb, ha ott van az erőmű, de ott ez a része a gőzciklusnak nem használható ki.