Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
... nem is értem hogy akkor eddig miért csinálta az egész világ a kézifegyvereit, hogy nem a pofád előtt repkedjenek a hüvelyek és ne szippants be minden lövésnél lőporgázt. Miért nem baloldalon van a hüvelykivetés a jobbkezeseknek is?

ÉRT-HET-ET-LEN
Őszintént szólva nem tudom megérteni, hogy mit nem értesz.
 
  • Tetszik
Reactions: reich_und_roll

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 865
15 269
113
Őszintént szólva nem tudom megérteni, hogy mit nem értesz.

Jó, akkor abban az országban, ahol Mária Terézia óta elvileg mindenkit megtanítanak írni-olvasni, leírom egyszerű magyarsággal: átszerelhető-e bal oldali hüvelykivetésre a fegyver, ha már ekkora szempont hogy a balkezes lövésznek a jobb oldalon legyen a felhúzókar. Őszintén szólva nem tudom, mit nem lehet ezen érteni.

Persze azt megértem, hogy van itt aki két pofára zabálná a szargalacsint is a kantinban 5000 EUR / adag áron és még repetázna is belőle, ha valaki HK logót nyomna bele egy krumplinyomóval.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Na de most, keresztbe nyúlkálni a kezelőszervekért szar balkezesként, viszont ha bal vállban van a fegyver akkor is annyira elől van a hüvelykivetés egy hagyományos elrendezésű a karabélynél hogy nem megy az arcodba, hacsak nem valami ultrakompakt konstrukcióról van szó.

Ez konkrétan a bullpupnál nagyobb gond mivel ott az arcodban van a hüvelykivetés.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Jó, akkor abban az országban, ahol Mária Terézia óta elvileg mindenkit megtanítanak írni-olvasni, leírom egyszerű magyarsággal: átszerelhető-e bal oldali hüvelykivetésre a fegyver, ha már ekkora szempont hogy a balkezes lövésznek a jobb oldalon legyen a felhúzókar. Őszintén szólva nem tudom, mit nem lehet ezen érteni.

Persze azt megértem, hogy van itt aki két pofára zabálná a szargalacsint is a kantinban 5000 EUR / adag áron és még repetázna is belőle, ha valaki HK logót nyomna bele egy krumplinyomóval.
Azt nem értem, hogy miért kéne átszerelni a hüvelykivetést.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 865
15 269
113
Na de most, keresztbe nyúlkálni a kezelőszervekért szar balkezesként, viszont ha bal vállban van a fegyver akkor is annyira elől van a hüvelykivetés egy hagyományos elrendezésű a karabélynél hogy nem megy az arcodba, hacsak nem valami ultrakompakt konstrukcióról van szó.

Jó akkor leírom harmadszorra is abban az országban, ahol Mária Terézia óta elvileg mindenkit megtanítanak írni-olvasni, leírom egyszerű magyarsággal: senki nem beszélt arról hogy az arcodba vágná a hüvelyt.

Ezt írtam: "hogy ne a pofád előtt repkedjenek a hüvelyek". Próbáljátok meg közösen értelmezni akkor, hogy ez mit jelent. Zavaró.
Egyébként utóbb ezért raktak az M16-osra is egy bütyköt a hüvelykivető mögé (előre dobja a hüvelyt).

Ez konkrétan a bullpupnál nagyobb gond mivel ott az arcodban van a hüvelykivetés.

Ott meg is oldják, itt is meg lehetett volna oldani, nem bonyolult.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Ott meg is oldják, itt is meg lehetett volna oldani, nem bonyolult.
Csak minek bonyolítod a konstrukciót egy olyan dologért amit a konstrukció nem generál, mivel a bullpup generálja ezt a problémát.
Egyébként utóbb ezért raktak az M16-osra is egy bütyköt a hüvelykivető mögé (előre dobja a hüvelyt).
A bren-en is van ilyen bütyök, de kissé igazítám a szöget mert nem az igazi.
 
  • Hűha
  • Tetszik
Reactions: endre and weasel007

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 865
15 269
113
Csak minek bonyolítod a konstrukciót egy olyan dologért amit a konstrukció nem generál, mivel a bullpup generálja ezt a problémát.

Hja, roppantul megbonyolítja, a Berettának azért valahol sikerült k***a egyszerűen megoldania az ARX gépkarabélyán, a 30 éve egy helyben totyogó HK-nak meg valahogy nem sikerült ugyanez a bravúr...

El kéne dönteni hogy a kétkezes használat az most vagy valódi igény (ez esetben nem ártana ha ténylegesen is kétkezes lenne a fegyver működése és valamennyi kezelőszerve), vagy csak egy ilyen generált valami amit elő lehet ráncigálni amikor éppen nagyon elfogultak vagyunk egy gyártó irányába és mesterségesen akarjuk felpontozni a kiskedvencünket.

 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 203
113
Ezt írtam: "hogy ne a pofád előtt repkedjenek a hüvelyek". Próbáljátok meg közösen értelmezni akkor, hogy ez mit jelent. Zavaró.
Egyébként utóbb ezért raktak az M16-osra is egy bütyköt a hüvelykivető mögé (előre dobja a hüvelyt).
Ezèrt rakták a bütyköt :rolleyes: oda, hogy vèletlenül se dobja az ember arcába a hüvelyt. Nem azèrt mert az ember arca elött dobálja el.

De mint írtam, annyira ez nem nagy problèma, mert ha az lenne, olyan karabèlyokat terveznènek amin a hüvelykivetès irányát meg lehetne fordítani.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Hja, roppantul megbonyolítja, a Berettának azért valahol sikerült k***a egyszerűen megoldania az ARX gépkarabélyán, a 30 éve egy helyben totyogó HK-nak meg valahogy nem sikerült ugyanez a bravúr...

Az olaszok amúgy utálják mint a szart, de nálad a pont :D

Én a kezelőszerveknél kissebb igényt látok a hüvelykivetésre.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
El kéne dönteni hogy a kétkezes használat az most vagy valódi igény (ez esetben nem ártana ha ténylegesen is kétkezes lenne a fegyver működése és valamennyi kezelőszerve), vagy csak egy ilyen generált valami amit elő lehet ráncigálni amikor éppen nagyon elfogultak vagyunk egy gyártó irányába és mesterségesen akarjuk felpontozni a kiskedvencünket.
Amúgy én a HK-t kuuurvára túlárazottnak tartom, szóval annyira nem érdekel a dolog csak nem értettem ezt a hüvely merre repül problémát.
Keresztbe nyúlni szarabb mint, hogy a hüvely az arcodtól jó messze merre megy ki, én pl az AK-n utáltam forgatni meg nyúlkálni.
Kicsit úgy érzem nem tudod összerakni fejben a kétkezes használat miértjét katonáéknál.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 203
113
Jó akkor leírom harmadszorra is abban az országban, ahol Mária Terézia óta elvileg mindenkit megtanítanak írni-olvasni, leírom egyszerű magyarsággal: senki nem beszélt arról hogy az arcodba vágná a hüvelyt.

Ezt írtam: "hogy ne a pofád előtt repkedjenek a hüvelyek". Próbáljátok meg közösen értelmezni akkor, hogy ez mit jelent. Zavaró.
Egyébként utóbb ezért raktak az M16-osra is egy bütyköt a hüvelykivető mögé (előre dobja a hüvelyt).



Ott meg is oldják, itt is meg lehetett volna oldani, nem bonyolult.
Nem minden bullpupnál van megoldva.

Amúgy pkm-el aránylag sokat lőttem.
Minimálban sem zavart a balra kijövő hüvely, heveder.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
Amúgy én a HK-t kuuurvára túlárazottnak tartom, szóval annyira nem érdekel a dolog csak nem értettem ezt a hüvely merre repül problémát.
Keresztbe nyúlni szarabb mint, hogy a hüvely az arcodtól jó messze merre megy ki, én pl az AK-n utáltam forgatni meg nyúlkálni.
Kicsit úgy érzem nem tudod összerakni fejben a kétkezes használat miértjét katonáéknál.
De ha az AK-t vállhoz szorítod a támasztó karoddal, akkor simán jobbkézzel tudod kezelni.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
Elveszted a kontrollt a kezelőszervek felett. Jobb kéz mindig elsütőnèl és a tűzváltónàl.

Az oroszoknál a kiképző a kezed széttipossa ha a nem a segítő kézzel dolgozol.
De hát ez esetben pont hogy vesztesz vele. Ez olyan nem baj, akkor is a szarabbikat verjük beléjük mer' ez a hagyománynak hangzik. Mert ha a segítővel tartod, nem kell bohóckodva forgatnod, emelned, irányból elmozdítanod a fegyvert, a jobb kéz esetében meg mindig. Mi értelme hát?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Nem pont fordítva, az a régi kezelés amit a hideghàború alatt alkalmaztak és a segítő kezes a jelenlegi. Gyorsabb vagy vele és kissebb a kontrollvesztés.
Alulról átnyúlás vagy beforgatás.
De hát ez esetben pont hogy vesztesz vele. Ez olyan nem baj, akkor is a szarabbikat verjük beléjük mer' ez a hagyománynak hangzik. Mert ha a segítővel tartod, nem kell bohóckodva forgatnod, emelned, irányból elmozdítanod a fegyvert, a jobb kéz esetében meg mindig. Mi értelme hát?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 203
113
De hát ez esetben pont hogy vesztesz vele. Ez olyan nem baj, akkor is a szarabbikat verjük beléjük mer' ez a hagyománynak hangzik. Mert ha a segítővel tartod, nem kell bohóckodva forgatnod, emelned, irányból elmozdítanod a fegyvert, a jobb kéz esetében meg mindig. Mi értelme hát?
Taktikai tárcserènèl lenyúlsz a tarhoz"(már kivetted a tárat a fegyverből) berakod, 3cm-t mozdítod a bal kezed felfelè hogy fogd a tokot is, már lőhetsz is.

Fogod a tárat. Nem ideális de már lőhetsz is.

Ez így jóval rövidebb idő.

Jobb kèzzel ha matatsz a mellènyedben tárèrt, megnèznèm mennyire stabilan tartod a fegyvert. Főleg ha van rajtad mellèny. Ne adj isten hatizsák.

Ha hátsó markolatot fogod, simán behúzod vállba szinte mindíg. Ösztönösen.

Ha fegyver alatt nyúlsz át bal kèzzel kevèsbè kell elmozdítanod irányból. Bár èn azt annyira nem szeretem.

De ugye nem ez az ideális. Hanem ha a felhúzókar mindkèt oldalra tehető.
Ez az ak-nak egy gyenge pontja.

Sok gyakorlással lerövidíthető az idő.
De egy modern fegyver pl bren sokkal ergonómikusabb.