Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Szia,

Ertem, tehat szerinted sincs kesz, de te tudod, hogy jobb lesz mint az AK, es hogy cserelni fogjak.

Szerintem komoly harci (!) tapasztalat nelkul nem lehet kijelenteni, hogy jobb. Es nagyon remelem, hogy ha rosszabb lesz, akkor nem fogjak lecsereleni arra.

Szia!

1, Van egy Quimby idézet, amit szeretek sok helyzetben elsütni. "Ha szerelmes az Ördög, tudod, ő nem szeret hiába".
2, Igen, én úgy látom, hogy eldöntött tény, hogy még nincs kész, de már biztosan cserélni fogják lefelé. Egy magyar tartalékos aligha jut előnyhöz kézifegyver tekintetében bármilyen lehetséges ellenféllel szemben, ha AK-val van felszerelve. Márpedig nem vagyunk olyan sokan, hogy ne akarjunk valami minőségi fölényt minden szegmensben kicsiholni legalább az ellenfél tartalékosaival szemben.
3, Azt azért szeretném tisztázni, hogy amennyire én látom, nem arról szól a történet, hogy tervrajzból megrendeltünk valamit, amit még az sem tudjuk, hogy fog kinézni. Fontos szempontnak érzem, hogy először több pályázótól kértek elképzeléseket. És utána protó példányokat oda adtak a katonáknak véleményezésre. Utána a saját katonáink elmondták, hogy min kérnek változtatásokat. És ez ismétlődni fog egészen addig, amíg azt nem mondják, hogy ez megfelelt a nyúzópróbákon, a NATO hadgyakorlatokon is jól használták és kivittek próba darabokat missziókba és harcban bevált.
4, És nem, szerintem nem fognak az AK-k maradni. Ha az Arzenál legyártja a szükséges mennyiséget és nincs új megrendelés, akkor szerintem folytatni fogják a Bren2 gyártását és azzal szerelik fel a teljes állományt. A katonák boldogan fogják használni, de nem hiszek abban, hogy egy tüzérnek elengedhetetlen szüksége lenne egy Bren2-esre. Ahogy egy logisztikai zl-nak sem. És a tartalékosok számára is egy cseh típusnál olcsóbb, de az AK-hoz képest minőségi fölényt képviselő új fegyver.
5, A fiúk nem tűnnek elveszettnek. Ebből az iparból jöttek haza külföldi cégektől és amit eddig terveztek, az bevált. Én bízom bennük és várom, hogy itthon is bizonyítsanak. Az, hogy katonák bevonásával fejlesztik és a hadsereg, nem egy politikus adja nekik az elvárási szempontokat, az olyan, hogy én bízom a honvédekben, hogy saját érdekükben jó feltételrendszert fognak megadni. A hadügyminiszteri poszton is nem egy politikai aktivista, hanem egy katona áll.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
Szia!

Egy magyar tartalékos aligha jut előnyhöz kézifegyver tekintetében bármilyen lehetséges ellenféllel szemben, ha AK-val van felszerelve.
Szia,

Szerinted az AK a legnagyobb hianyossag?
75dbe25J8DCYAG7Gs.jpeg
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Akár Tóth Pista is mondhatá...
Minek raktok ki ilyeneket?
Nem az a lényeg, hogy ki mondja, hanem amit mond.
A fegyverritkaságok (Moszin-Nagant,Degtyarev,GM-94) bemutatásán túlmenően, olyan dolgokra is felhívja a figyelmet, amelyeknek valóban súlyos következményei vannak: Az orosz katonák többsége az új AK-12 -vel van felszerelve. Ennek a legjelentősebb újítása az AK-74 -el szemben, hogy szereléksínekkel rendelkezik, így könnyen bővíthető mindenféle optikai tartozékokkal. Viszont alig találni olyan orosz katonát, aki bármi ilyesmivel rendelkezne. Ha általánosan elterjedt lenne valami használható éjjeli irányzék, éjszaka hatalmas előnyben lennének. Ez így megint csak olyan, mint amikor Szu-34 -el FAB -kat dobálnak.
(mondjuk az is igaz, hogy más csatornánán is megmelítették már ezt a problémát, de itt a fórumban direkt tematikus topicban szerintem még nem jött elő)

Ami egyébként egy kérdést felvet bennem:
Hogy áll a Honvédség ebből a szempontból? A lövészek kapnak optikákat az új BREN -hez, vagy az ilyesmi továbbra csak a különlegeseknek jut?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 593
79 789
113
Nem az a lényeg, hogy ki mondja, hanem amit mond.
A fegyverritkaságok (Moszin-Nagant,Degtyarev,GM-94) bemutatásán túlmenően, olyan dolgokra is felhívja a figyelmet, amelyeknek valóban súlyos következményei vannak: Az orosz katonák többsége az új AK-12 -vel van felszerelve. Ennek a legjelentősebb újítása az AK-74 -el szemben, hogy szereléksínekkel rendelkezik, így könnyen bővíthető mindenféle optikai tartozékokkal. Viszont alig találni olyan orosz katonát, aki bármi ilyesmivel rendelkezne. Ha általánosan elterjedt lenne valami használható éjjeli irányzék, éjszaka hatalmas előnyben lennének. Ez így megint csak olyan, mint amikor Szu-34 -el FAB -kat dobálnak.
(mondjuk az is igaz, hogy más csatornánán is megmelítették már ezt a problémát, de itt a fórumban direkt tematikus topicban szerintem még nem jött elő)

Ami egyébként egy kérdést felvet bennem:
Hogy áll a Honvédség ebből a szempontból? A lövészek kapnak optikákat az új BREN -hez, vagy az ilyesmi továbbra csak a különlegeseknek jut?
Ez téves, attól, hogy van optika a fegyeren még nem lesz éjszakai harcképesseged. Az éjszakai harcképességhez éjszakai lézeres irányzék kell és egy éjjellátó a katonán.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Nem az a lényeg, hogy ki mondja, hanem amit mond.
A fegyverritkaságok (Moszin-Nagant,Degtyarev,GM-94) bemutatásán túlmenően, olyan dolgokra is felhívja a figyelmet, amelyeknek valóban súlyos következményei vannak: Az orosz katonák többsége az új AK-12 -vel van felszerelve. Ennek a legjelentősebb újítása az AK-74 -el szemben, hogy szereléksínekkel rendelkezik, így könnyen bővíthető mindenféle optikai tartozékokkal. Viszont alig találni olyan orosz katonát, aki bármi ilyesmivel rendelkezne. Ha általánosan elterjedt lenne valami használható éjjeli irányzék, éjszaka hatalmas előnyben lennének. Ez így megint csak olyan, mint amikor Szu-34 -el FAB -kat dobálnak.
(mondjuk az is igaz, hogy más csatornánán is megmelítették már ezt a problémát, de itt a fórumban direkt tematikus topicban szerintem még nem jött elő)

Ami egyébként egy kérdést felvet bennem:
Hogy áll a Honvédség ebből a szempontból? A lövészek kapnak optikákat az új BREN -hez, vagy az ilyesmi továbbra csak a különlegeseknek jut?
Így is van. A faszi nagyon amerikai popkulturális izé, viszont rámutat ilyen érdekességekre.
Az átlag csecsen katona tiszta “szíl tyím sziksz” az átlag OF katonákhoz képest.
 
  • Hűha
Reactions: LMzek 2.0

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Ez téves, attól, hogy van optika a fegyeren még nem lesz éjszakai harcképesseged. Az éjszakai harcképességhez éjszakai lézeres irányzék kell és egy éjjellátó a katonán.

Ez pontosan így van és egyébként említette is a jó ember a videóban.

Viszont voltak sokan akik azon lamentáltak, hogy a konfliktus időzítésének hátterében az is állhat, hogy ekkora válik tömegesen elérhetővé az AK12/AK15. Maga az alapfegyver lőparamétereiben aránylag elég marginális az előrelépés - viszont mégis úgy tartották, hogy közel akkora ugrás lehet az orosz fegyveres erők életében, mint maga az AK-47 volt annak idején. Ennek okaként az alap 1P87 optikai irányzék tömeges elterjedését látták amivel együtt már valóban "szabad szemmel is látható" előrelépést jelentett volna ... Egyébként ez a kérdés érlelődött már bennem, mivel az orosz átlag bakáknál továbbra sincs semmilyen optika - ilyenformán maga a fegyver sem olyan komoly előrelépés pl. az AK-74 -hez képest ...

Egyébként az alap holo-otika mögé lehet tenni opcionálisan éjjellátó optikát is. Ez természetesen nem jelent éjszakai harcképességet, ahogy írod, de persze a semmihez képest valamivel több ...

2880px-Army-2020-303.JPG
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 593
79 789
113
Ez pontosan így van és egyébként említette is a jó ember a videóban.

Viszont voltak sokan akik azon lamentáltak, hogy a konfliktus időzítésének hátterében az is állhat, hogy ekkora válik tömegesen elérhetővé az AK12/AK15. Maga az alapfegyver lőparamétereiben aránylag elég marginális az előrelépés - viszont mégis úgy tartották, hogy közel akkora ugrás lehet az orosz fegyveres erők életében, mint maga az AK-47 volt annak idején. Ennek okaként az alap 1P87 optikai irányzék tömeges elterjedését látták amivel együtt már valóban "szabad szemmel is látható" előrelépést jelentett volna ... Egyébként ez a kérdés érlelődött már bennem, mivel az orosz átlag bakáknál továbbra sincs semmilyen optika - ilyenformán maga a fegyver sem olyan komoly előrelépés pl. az AK-74 -hez képest ...

Egyébként az alap holo-otika mögé lehet tenni opcionálisan éjjellátó optikát is. Ez természetesen nem jelent éjszakai harcképességet, ahogy írod, de persze a semmihez képest valamivel több ...

2880px-Army-2020-303.JPG
De úgy már lehet éjszak harcolni csak korlátozott, mert ha elveszed a szemed elöl a fegyvert akkor semmit nem làtsz.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 389
93
Hogy áll a Honvédség ebből a szempontból? A lövészek kapnak optikákat az új BREN -hez, vagy az ilyesmi továbbra csak a különlegeseknek jut?

Holosun red dot van a lövészeknek, elég komoly cucc. Szerintem nincs még mind az 5 lövész zla nál, de biztos hogy lesz legalább minden lövésznél tudják hogy ez mennyire fontos a 170-200 ezres darabár meg eltörpül a nagyvasak mellett.
De pl a győri lérakosok még mindig AK-val nyomják, szóval van ahova Bren se jutott még.
 
  • Tetszik
Reactions: Gungnir (F1End)

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 593
79 789
113
Holosun red dot van a lövészeknek, elég komoly cucc. Szerintem nincs még mind az 5 lövész zla nál, de biztos hogy lesz legalább minden lövésznél tudják hogy ez mennyire fontos a 170-200 ezres darabár meg eltörpül a nagyvasak mellett.
De pl a győri lérakosok még mindig AK-val nyomják, szóval van ahova Bren se jutott még.
Nézd már meg a friss képeket.
 
  • Tetszik
Reactions: Busho3301

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 389
93
Nézd már meg a friss képeket.
Arra gondolsz hogy nincs már csupasz Bren? Ez jó hír. Tavalyi képekből indultam ki, illetve azt hogy most a Keleti Pajzsban résztvevőknek fullos Brenjük van azért nem tartottam mérvadónak mert tudom melyik alegységeket vonták be és hogy náluk már akkor is volt red dot amikor "szomszéd" alegységeknél még nem.
Vagy az AK-ra gondolsz? Ott viszont a legfrissebb képeken látszik hogy a Mistral körül AK-val biztosítanak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 593
79 789
113
Arra gondolsz hogy nincs már csupasz Bren? Ez jó hír. Tavalyi képekből indultam ki, illetve azt hogy most a Keleti Pajzsban résztvevőknek fullos Brenjük van azért nem tartottam mérvadónak mert tudom melyik alegységeket vonták be és hogy náluk már akkor is volt red dot amikor "szomszéd" alegységeknél még nem.
Vagy az AK-ra gondolsz? Ott viszont a legfrissebb képeken látszik hogy a Mistral körül AK-val biztosítanak.
Nem gondolok semmire nézzétek meg a képeket.