Golyószórók / géppuskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Attól még ez a hivatalos amit leírtam.Az meg,hogy 70 éve hogy nevezték őket nem releváns mert ugye 2018-at írunk nem 38-at.

Amúgy a BAR-al mi a baj?Browning automata puska és az is.A Brent meg azért hívták könnyű géppuskának mert kicsi volt a tömege de ma már nwm ilyen értelemben használja a könnyű géppuskát a szaknyelv.
Vagy szerinted a Maxim nehéz géppuska csak azért mert 20+kg mint egy M2HB?
Az én időmben gépppiszoly volt a hivatalos kategorizálása az AMDnek......Bren a feladatkre szerint ma is a golyószóró/könnyű gp kategoriáju,csak "kissé" eljárt felette az idő.Davaj-gitár is nehezzebb,mint agy SCAR-H,de azért géppisztoly.És a Browning50 vizhütésses ngp-nek indult,jóval nehezzebb kivitelben.Navy a 40es évek elején még vizhütssel használta
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 244
81 585
113
Ott a lőszer puska vagy pisztoly?

A gépkarabély köztes lőszert tüzel.

Az én időmben gépppiszoly volt a hivatalos kategorizálása az AMDnek......Bren a feladatkre szerint ma is a golyószóró/könnyű gp kategoriáju,csak "kissé" eljárt felette az idő.Davaj-gitár is nehezzebb,mint agy SCAR-H,de azért géppisztoly.És a Browning50 vizhütésses ngp-nek indult,jóval nehezzebb kivitelben.Navy a 40es évek elején még vizhütssel használta

Ez is engem igazol,ma már nem tömeg alapján kategorizálnak.A géppisztolyos példa nem jó mert az pisztoly lőszert tüzel,ott egyértelmű a dolog.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 244
81 585
113
Az én időmben gépppiszoly volt a hivatalos kategorizálása az AMDnek......Bren a feladatkre szerint ma is a golyószóró/könnyű gp kategoriáju,csak "kissé" eljárt felette az idő.Davaj-gitár is nehezzebb,mint agy SCAR-H,de azért géppisztoly.És a Browning50 vizhütésses ngp-nek indult,jóval nehezzebb kivitelben.Navy a 40es évek elején még vizhütssel használta

Az ugye sehogy sem volt jó...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 244
81 585
113
Az én időmben gépppiszoly volt a hivatalos kategorizálása az AMDnek......Bren a feladatkre szerint ma is a golyószóró/könnyű gp kategoriáju,csak "kissé" eljárt felette az idő.Davaj-gitár is nehezzebb,mint agy SCAR-H,de azért géppisztoly.És a Browning50 vizhütésses ngp-nek indult,jóval nehezzebb kivitelben.Navy a 40es évek elején még vizhütssel használta

Nem feladatkör szerint kategorizálnak mert ilyen alapon a PKM sem géppuska hisz az oroszok könnyű-géppuskaként is használják...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 457
14 370
113
Nem feladatkör szerint kategorizálnak mert ilyen alapon a PKM sem géppuska hisz az oroszok könnyű-géppuskaként is használják...
Mert az általános rendeltetésű géppuska. Kétlábú állványról könnyűgéppuska, háromlábúról meg géppuska.
De akkor inkább legyenek az általános rendeltetésű géppuskák amellyek elláthatják a ragképpuska-könnyűgéppuska feladatkörét és legyenek a könnyűgéppuskák, amellyek vagy köztes lőszert használnak.
Viszont akkor nem tudom, hova tenni a Type 88-ast.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Nem feladatkör szerint kategorizálnak mert ilyen alapon a PKM sem géppuska hisz az oroszok könnyű-géppuskaként is használják...
Mivel általános célú gp....Álvánnyal közepes gp,bipodon könnyű gp,helikopter/teherauton/akármin fedélzeti gp.De PKT formában hk párhuzamositott,de ha beépited valami repülőbe,arra is alkalmas.Üzembiztos,kategóriája legkönnyebb tipusa.FN MAG,M60,MG3,SS77 ugyanezen kategoria tagjai.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 244
81 585
113
Mert az általános rendeltetésű géppuska. Kétlábú állványról könnyűgéppuska, háromlábúról meg géppuska.
De akkor inkább legyenek az általános rendeltetésű géppuskák amellyek elláthatják a ragképpuska-könnyűgéppuska feladatkörét és legyenek a könnyűgéppuskák, amellyek vagy köztes lőszert használnak.
Viszont akkor nem tudom, hova tenni a Type 88-ast.

Mivel általános célú gp....Álvánnyal közepes gp,bipodon könnyű gp,helikopter/teherauton/akármin fedélzeti gp.De PKT formában hk párhuzamositott,de ha beépited valami repülőbe,arra is alkalmas.Üzembiztos,kategóriája legkönnyebb tipusa.FN MAG,M60,MG3,SS77 ugyanezen kategoria tagjai.


Na ez úgy faszság ahogy van!Ilyen alapon ha egy M2HB-t cipeltetek a rajjal akkor az könnyűgéppuska?
Ne nevettessük már ki magunkat.Van egy mindenhol elfogadott és használt átlátható,logikus kategorizálás amit ti nem tudtok valamiért elfogadni és 1000 éves eszközökkel érveltek ellene.

A Type 88 könnyű géppuska mert köztes lőszert tüzel,l.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 457
14 370
113
Na ez úgy faszság ahogy van!Ilyen alapon ha egy M2HB-t cipeltetek a rajjal akkor az könnyűgéppuska?
Ne nevettessük már ki magunkat.Van egy mindenhol elfogadott és használt átlátható,logikus kategorizálás amit ti nem tudtok valamiért elfogadni és 1000 éves eszközökkel érveltek ellene.

A Type 88 könnyű géppuska mert köztes lőszert tüzel,l.
Hogy fordítod le, hogy general-purpose machine gun?
RPK-74 is könnűgéppuska?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Na ez úgy faszság ahogy van!Ilyen alapon ha egy M2HB-t cipeltetek a rajjal akkor az könnyűgéppuska?
Ne nevettessük már ki magunkat.Van egy mindenhol elfogadott és használt átlátható,logikus kategorizálás amit ti nem tudtok valamiért elfogadni és 1000 éves eszközökkel érveltek ellene.

A Type 88 könnyű géppuska mert köztes lőszert tüzel,l.
Nem faszság,hanem egy megkzelitési mód.Az a baj,hogy nincs egyedűl üdvözitő kategórizálási mód.FN FAL is egyéni fegyver,meg az AK47 is az.Mégsem egy kategória.A hozzárendelt harcászati megközelités is más.Vietnámban az amik sürgősen áttértek az M14röl az M16ra.Ugyanott az ausztrál csapatok megmaradtak az L1 mellet,viszont az L7 gp helyett az M60ast használtak.Szóval elég rendessen bele lehet bonyoóldni a kérdéskörbe.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 244
81 585
113
Hogy fordítod le, hogy general-purpose machine gun?
RPK-74 is könnűgéppuska?

Mert mi lenne?Sorozat lövés leadására alakalmas köztes lőszert tüzelő automata tűzfegyver.Kimeríti a könnyű-géppuska fogalmát.Az sehová nincs írva,hogy csak rakaszos lehet.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 244
81 585
113
Nem faszság,hanem egy megkzelitési mód.Az a baj,hogy nincs egyedűl üdvözitő kategórizálási mód.FN FAL is egyéni fegyver,meg az AK47 is az.Mégsem egy kategória.A hozzárendelt harcászati megközelités is más.Vietnámban az amik sürgősen áttértek az M14röl az M16ra.Ugyanott az ausztrál csapatok megmaradtak az L1 mellet,viszont az L7 gp helyett az M60ast használtak.Szóval elég rendessen bele lehet bonyoóldni a kérdéskörbe.

Tök egyértelmű,hogy az M16 gépkarabély az FN FAL meg az M14 viszont automata puska.Ezen nincs mit ragozni.Nem a felhasználás módja dönti el,hogy az adott fegyver milyen kategóriába esik.A téligumi sem lesz nyári attól,hogy nyáron használod.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Tök egyértelmű,hogy az M16 gépkarabély az FN FAL meg az M14 viszont automata puska.Ezen nincs mit ragozni.Nem a felhasználás módja dönti el,hogy az adott fegyver milyen kategóriába esik.A téligumi sem lesz nyári attól,hogy nyáron használod.
Na itt jön be az általános célu gp,amely felhaszmálási möd szerint véltoztatja a helyét a tüzrendszerben.PKM/MAG,ha álványra rakod és szakasztámogatásra használod közepes gp,de villaálványon rajhoz beosztva meg könnyű gp.HM pont igy is használja.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 244
81 585
113
Na itt jön be az általános célu gp,amely felhaszmálási möd szerint véltoztatja a helyét a tüzrendszerben.PKM/MAG,ha álványra rakod és szakasztámogatásra használod közepes gp,de villaálványon rajhoz beosztva meg könnyű gp.HM pont igy is használja.

Nem!Ugyanis a markáns különbség a lőszer.
Az adja a valódi különbséget a 3 fajta közt.
Attól,hogy bipodon vagy állványon használom a PKM-et avgy M249-et a harcászati tulajdonságaikban nem áll be változás,hisz azt a lőszer adja.
Még egyszer mondom a téli gumi nem lesz attól nyári,hogy nyáron használod.

Sőt tovább megyek egyenesen káros egy géppuskát rajba rakni könnyű-géppuska helyett.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 457
14 370
113
Rendben, akkor fordítsuk le a golyószórót könnyű-géppuskának és kész.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Madsen, BAR, Bren nem passzolnak akkor bele.

Angolszász terminológia emlékem szerint súly szerint súly és hordozhatóság szerint közelíti meg a kérdést, ott LMG azt jelenti hogy egy ember is tudja hordozni és használni. Így belefér a halmazba a Bren, a Maden a Minimi az M60 etc..
A köztes lőszert tüzelők a squad automatic weapon illetve light automatic weapon alatt futnak, a műszaki szótár szerint....

máshol más a terminológia-rákérdeztem és:
innentől idézek a válaszokból:

Ahogy én a legegyszerűbben le tudnám írni.



A golyószóró egy egy fő (lövész) által is hordozható és kezelhető támogató fegyver. Tulajdonképp az LMG-k (könnyű géppuskák) és a SAW-ok (raj támogató fegyver) tartoznak ide. Lehet táras és hevederes is.



A géppuska puskalőszert tüzelő sorozatlövő fegyver. Lehet táras és hevederes is.



Lehet közös halmaz, mivel a golyószórónál a használat módja alapján nevezünk egy fegyvert golyószórónak még a géppuska a lőszer típusa miatt.



Pl. egy orosz PKP Pecsenyeg vagy PKP Bullpup az (könnyű) géppuska és golyószóró is egyben, de a sima, gyors csőcserés PK/PKM álvánnyal általános célú/közepes géppuskának is használható.



A Géppuskához még annyit, hogy van könnyű géppuska - ez a golyószórókhoz tartozik, közepes/általános célú géppuska és nehéz géppuska.



Az általános géppuska még gyalogsági fegyver, de ált. legalább két fő kezelője van - ha más miatt nem, de a tartalék lőszer és esetleg az állvány szállítása miatt.



A nehéz géppuska 20mm alatti, és általában járművön szállítják, mert túl nehéz gyalogsági fegyvernek - bár vannak olyan típusok pl. kínában ill. proto a jenkiknél - amik gyalogos szállításúak, bár harcban még nemigen próbálták ki, hogy ez mennyire jó ötlet..
.....
-....

avagy
Hivatalos definiciot nem tudom, sok evvel ezelott olvastam egy definiciot, amit jonak tartok, es nagyjabol meg emlekszek ra:



Golyoszoro: rovid sorozatok leadasara alkalmas fegyver, legalabb 600 m hatasos lotavolsaggal, 1 fo altal kezelheto, nem teljes loszermennyiseggel 1 fo altal szallithato.



Geppuska: rovid es hosszu sorozatok leadadasara tartosan alkalmas fegyver, legalabb 1200 m hatasos lotavolsaggal, kevesebb mint 20 mm urmerettel.



1934-ig e ketto kozott nem volt atfedes (vagyis vagy gyorsan tulhevult, vagy nehezebb volt, mint amit egy katona elbir), az MG34 forradalmi ujdonsaga volt a harc kozben cserelheto csonek koszonhetoen, hogy egyszerre mindket kategoriaba tartozik.



A koztes loszeren (7.62x39, 5.56) alapulo fegyverek szerintem nem geppuskak, mert nincs meg a szukseges lotavolsaguk.



Szerintem az LMG jo forditasa NEM konnyugeppuska, hanem golyoszoro.



....
.....
illetve.
Mi is a golyószóró pontos, hivatalos definiciója?



Ismereteim szerint ez echte magyar termológia. Szvsz.: karabélylőszerrel tüzelő, rövid és hosszú sorozatok leadására képes, a gépkarabélynál nagyobb hatásos lőtávolságú kézi lőfegyver.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and sirdavegd

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Nem!Ugyanis a markáns különbség a lőszer.
Az adja a valódi különbséget a 3 fajta közt.
Attól,hogy bipodon vagy állványon használom a PKM-et avgy M249-et a harcászati tulajdonságaikban nem áll be változás,hisz azt a lőszer adja.
Még egyszer mondom a téli gumi nem lesz attól nyári,hogy nyáron használod.

Sőt tovább megyek egyenesen káros egy géppuskát rajba rakni könnyű-géppuska helyett.
HM mégis ezt csinálja.De az ami tengerészgyalogság rendelte meg az MK48at,ami a Minimi 7,62x51es változata,mert akartak egy combossabb golyószorot is..Dánok most rendszeresitették az M60e6-ot,rajtámogató szerepkörben.A németek az MG5nek szánnak rajtámogató szerepkört is,miközben ugyanerre a szerepre van nekik az MG4 is.Szóval megintcsak lehet vakarózni,hogy akkor most mi a tutti...Kinaiak megoldották a kérdést.Fogták,és kirakták a közepes gp-t a tüzrendszerböl.Na erre varjál gombot(szerintem,ha majd háborúba keverednek valahol,sürgősen visszarakják)
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
HM mégis ezt csinálja.De az ami tengerészgyalogság rendelte meg az MK48at,ami a Minimi 7,62x51es változata,mert akartak egy combossabb golyószorot is..Dánok most rendszeresitették az M60e6-ot,rajtámogató szerepkörben.A németek az MG5nek szánnak rajtámogató szerepkört is,miközben ugyanerre a szerepre van nekik az MG4 is.Szóval megintcsak lehet vakarózni,hogy akkor most mi a tutti...Kinaiak megoldották a kérdést.Fogták,és kirakták a közepes gp-t a tüzrendszerböl.Na erre varjál gombot(szerintem,ha majd háborúba keverednek valahol,sürgősen visszarakják)
Erről van szó....
http://www.usord.com/weapons/m60e6
de ő is két kaliberben készül. pld...
https://www.militaryfactory.com/smallarms/detail.asp?smallarms_id=166

de hogy szebb legyen a képlet, egyeslövést is tud...


 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Angolszász terminológia emlékem szerint súly szerint súly és hordozhatóság szerint közelíti meg a kérdést, ott LMG azt jelenti hogy egy ember is tudja hordozni és használni. Így belefér a halmazba a Bren, a Maden a Minimi az M60 etc..
A köztes lőszert tüzelők a squad automatic weapon illetve light automatic weapon alatt futnak, a műszaki szótár szerint....

máshol más a terminológia-rákérdeztem és:
innentől idézek a válaszokból:

Ahogy én a legegyszerűbben le tudnám írni.



A golyószóró egy egy fő (lövész) által is hordozható és kezelhető támogató fegyver. Tulajdonképp az LMG-k (könnyű géppuskák) és a SAW-ok (raj támogató fegyver) tartoznak ide. Lehet táras és hevederes is.



A géppuska puskalőszert tüzelő sorozatlövő fegyver. Lehet táras és hevederes is.



Lehet közös halmaz, mivel a golyószórónál a használat módja alapján nevezünk egy fegyvert golyószórónak még a géppuska a lőszer típusa miatt.



Pl. egy orosz PKP Pecsenyeg vagy PKP Bullpup az (könnyű) géppuska és golyószóró is egyben, de a sima, gyors csőcserés PK/PKM álvánnyal általános célú/közepes géppuskának is használható.



A Géppuskához még annyit, hogy van könnyű géppuska - ez a golyószórókhoz tartozik, közepes/általános célú géppuska és nehéz géppuska.



Az általános géppuska még gyalogsági fegyver, de ált. legalább két fő kezelője van - ha más miatt nem, de a tartalék lőszer és esetleg az állvány szállítása miatt.



A nehéz géppuska 20mm alatti, és általában járművön szállítják, mert túl nehéz gyalogsági fegyvernek - bár vannak olyan típusok pl. kínában ill. proto a jenkiknél - amik gyalogos szállításúak, bár harcban még nemigen próbálták ki, hogy ez mennyire jó ötlet..
.....
-....

avagy
Hivatalos definiciot nem tudom, sok evvel ezelott olvastam egy definiciot, amit jonak tartok, es nagyjabol meg emlekszek ra:



Golyoszoro: rovid sorozatok leadasara alkalmas fegyver, legalabb 600 m hatasos lotavolsaggal, 1 fo altal kezelheto, nem teljes loszermennyiseggel 1 fo altal szallithato.



Geppuska: rovid es hosszu sorozatok leadadasara tartosan alkalmas fegyver, legalabb 1200 m hatasos lotavolsaggal, kevesebb mint 20 mm urmerettel.



1934-ig e ketto kozott nem volt atfedes (vagyis vagy gyorsan tulhevult, vagy nehezebb volt, mint amit egy katona elbir), az MG34 forradalmi ujdonsaga volt a harc kozben cserelheto csonek koszonhetoen, hogy egyszerre mindket kategoriaba tartozik.



A koztes loszeren (7.62x39, 5.56) alapulo fegyverek szerintem nem geppuskak, mert nincs meg a szukseges lotavolsaguk.



Szerintem az LMG jo forditasa NEM konnyugeppuska, hanem golyoszoro.



....
.....
illetve.
Mi is a golyószóró pontos, hivatalos definiciója?



Ismereteim szerint ez echte magyar termológia. Szvsz.: karabélylőszerrel tüzelő, rövid és hosszú sorozatok leadására képes, a gépkarabélynál nagyobb hatásos lőtávolságú kézi lőfegyver.
Változnak az idők a magyar hivatalos terminologiában.Mikor én katona voltam,az AMD hivatalos besorolása géppisztoly volt.De a 48M golyoszóró megnevezés meg a DP-t takarja.Szóval az általános gp az a pont,ahol megbicsaklik a súly szerinti kategórizálás,hogy átvegye a feladatkör szerinti.Viszont a rajtámogató golyoszór az a feladatkör,ahol nincs eggyértelmű gyöztes.Mert harchelyzet szerint változik,hogy a kiskaliberű,vagy a puskalőszeres golyószoró lenne é a jobb.Sőt,lehet tovább darabolni a rajt,és a tüztámogató csoportnak Mk48ast adni,a rohamcsoportnak meg M249est.Ez is egy megoldás.Neuralgikus ppontja a tüzrendszernek,alighanem ezért van ennyiféle megoldás