Hát elvileg bele lehet tenni. De a vastag csövek csak a Pkt hez vannak.Bocs,nem figyeltem,hogy PKT-t irtál.Nem tudom most hogy van,de régen a PKM-hez is volt nehéz(vastag) és könnyű cső.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Hát elvileg bele lehet tenni. De a vastag csövek csak a Pkt hez vannak.Bocs,nem figyeltem,hogy PKT-t irtál.Nem tudom most hogy van,de régen a PKM-hez is volt nehéz(vastag) és könnyű cső.
Nincs és soha nem is volt könnyű meg nehéz cső a PKM-hez.2 cső van hozzá de semmi különbség nincs köztük.A PKT-nek van nehéz csöve de azt nég véletlen sem szabad keverni a PKM csővel.Bocs,nem figyeltem,hogy PKT-t irtál.Nem tudom most hogy van,de régen a PKM-hez is volt nehéz(vastag) és könnyű cső.
Ehhez képest kifejlesztettünk wolframmagvas nehézlőszert, amit PKM-ből és SzVD-ből lehetett tüzelni.De ott vannak a nehéz ólommagvas és nehéz acélmagvas 39M lőszerek amiknek ugyan úgy 825 a kezdő sebességük és azokkat nem is szabad a PKM-ből lőni mert tönkre teszik a csövet.Gondolom nembtesz jót a csőnek,hogy a sokkal nehezebb és nagyobb méretű lövedék ugyan úgyan olyan sebességgel halad benne mint a jóval kisebb és könnyebb normál lőszer.
Pl nekünk 1db PKMsz-ünk volt.(nem én voltam a gp-s).4cső volt hozzá készleteszve,2könnyű és 2nehéz.Manuál szerint a könnyű cső rajtámogató szerepkörben,mozgó harcban bipodrol használatos,mig a nehéz cső állványos támogató/légvédelmi beállitásban.(szolgálat nagyrészében rettenetesen unatkoztam.Ezért aztán mindent elolvastam,szétszedtem,ami csak a kezemügyébe akadt.)Vagyis a nehéz csövet csak a tripoddal készletezett PKMsz-hez adták(de járt hozzá könnyú cső is),a csak bipodos PKMhez csak könnyű cső járt.Legalábbis a manuál papirja szerint-valóság már más tészta.Lásd tüznemek okitása is csak papiron volt.Hát elvileg bele lehet tenni. De a vastag csövek csak a Pkt hez vannak.
Az nem nehéz lőszer.Pontosan ugyan akkora a tömege mint a 43M lőszernek meg a 39M BZ-nek.Pont ez volt a lényeg,hogybkorlátozás nélkül alkalmazható legyen.Ehhez képest kifejlesztettünk wolframmagvas nehézlőszert, amit PKM-ből és SzVD-ből lehetett tüzelni.
Pl nekünk 1db PKMsz-ünk volt.(nem én voltam a gp-s).4cső volt hozzá készleteszve,2könnyű és 2nehéz.Manuál szerint a könnyű cső rajtámogató szerepkörben,mozgó harcban bipodrol használatos,mig a nehéz cső állványos támogató/légvédelmi beállitásban.(szolgálat nagyrészében rettenetesen unatkoztam.Ezért aztán mindent elolvastam,szétszedtem,ami csak a kezemügyébe akadt.)Vagyis a nehéz csövet csak a tripoddal készletezett PKMsz-hez adták(de járt hozzá könnyú cső is),a csak bipodos PKMhez csak könnyű cső járt.Legalábbis a manuál papirja szerint-valóság már más tészta.Lásd tüznemek okitása is csak papiron volt.
Éppen ez az,hogy nem pusztulnak ki.Izrael a legkézenfekvóbb példa.Továbbra is rendszerben tartják,még fejlesztenek is rajta.
Dudi azt irta,hogy nem lehet vele lőni.Az nagy difi a nehéz csőböl szabad csak lőnihez képest.Nehéz lövedék valamivel nagyobb gáznyomást és surlódási hőt termel,gyorsabban melegszik a cső.Nehéz cső ezt jobban viseli.Könnyű csövet gyakrabban kéne cserélgetni a nehézlövedék használatakor,hogy ne melegedjen túl.De a keménykromozot csövet,ha ügyelnek a melegedésre,nem fogja sokkel gyorsabban elkoptatni a nehéz lövedék sem.
Ez nemtudom mikori manual,de ebben is csak a könnyű cső szerepel,ahogy mondtad.Nehéz csővel ha jol emlékszem 9kilós a fegyver,(azért jol megtervezte az öreg Misa,még a nehéz csővel is konnyebb,mint a vetélytársai),Leszedtem a kérdéses szakutasítást felrakom ide a képet ami a harcászattechnikai adatok vannak(cső huzagolt részének hossza 605mm mea culpa!!!A cső teljes hossza 645mm, lángrejtővel 677 azt sajnos nem írja,hogy a nappalival vagy az élyszakaival mert ugye ez utóbbi hosszabb).
Ez nemtudom mikori manual,de ebben is csak a könnyű cső szerepel,ahogy mondtad.Nehéz csővel ha jol emlékszem 9kilós a fegyver,(azért jol megtervezte az öreg Misa,még a nehéz csővel is konnyebb,mint a vetélytársai),
Passzolok.Mi mégcsak nem is lövészek voltunk.2géppuskánk volt,éagy ZU2(KPVT iker légvédelmi változata),meg egy PKMsz.Sztyepanov állvánnyal(napéldul,azt nem tudtam,hogy ez a neve),hozzá légvédelmi toldat.De volt rajt villaállvány is,a gázcsövön.És 2db könnyű,meg 2db nehéz csó tartozott a készletbe.Mellékelve volt hozzá egy manual,amiben szépen leirták,hogy mikor meliket ildomos használni.De hogy az mikori,miféle manuál volt,nemtudom.Elképzelhető,hogy a készletezéstől függően adtak hozzá manuált?Arra gondolok,hogy ahoz a gp-hez,amihez nem mellékeltek nehéz csövet,olyan manuált adtak,amiböl kihagyták az arra vonatkozó részt.76-os szakutasítás,kb akkoriban rendszeresítették.
Egyébként, ha rajtam múlna, én nem ezt a lőszert választanám új általános lőszernek. Mert ezt már kicsit túltolták szerintem. 3660 joule körüli energia
Nekem speciel megvan a kalasnyikov.hu -ról letöltött manuál, de ott sincs szó nehéz csőről.Passzolok.Mi mégcsak nem is lövészek voltunk.2géppuskánk volt,éagy ZU2(KPVT iker légvédelmi változata),meg egy PKMsz.Sztyepanov állvánnyal(napéldul,azt nem tudtam,hogy ez a neve),hozzá légvédelmi toldat.De volt rajt villaállvány is,a gázcsövön.És 2db könnyű,meg 2db nehéz csó tartozott a készletbe.Mellékelve volt hozzá egy manual,amiben szépen leirták,hogy mikor meliket ildomos használni.De hogy az mikori,miféle manuál volt,nemtudom.Elképzelhető,hogy a készletezéstől függően adtak hozzá manuált?Arra gondolok,hogy ahoz a gp-hez,amihez nem mellékeltek nehéz csövet,olyan manuált adtak,amiböl kihagyták az arra vonatkozó részt.
Orosz bullpup rohamfegyver 12,7x55 mm űrméretben.
Kéne?
https://www.arms-expo.ru/armament/samples/1313/111547/
(X)M1168 6.8 mm GP (general purpose)A 6.8-as? 6.8-as Remington SPC? Az 2000-2300J, nem?
De ott vannak a nehéz ólommagvas és nehéz acélmagvas 39M lőszerek amiknek ugyan úgy 825 a kezdő sebességük és azokkat nem is szabad a PKM-ből lőni mert tönkre teszik a csövet.Gondolom nembtesz jót a csőnek,hogy a sokkal nehezebb és nagyobb méretű lövedék ugyan úgyan olyan sebességgel halad benne mint a jóval kisebb és könnyebb normál lőszer.
Leszedtem a kérdéses szakutasítást felrakom ide a képet ami a harcászattechnikai adatok vannak(cső huzagolt részének hossza 605mm mea culpa!!!A cső teljes hossza 645mm, lángrejtővel 677 azt sajnos nem írja,hogy a nappalival vagy az élyszakaival mert ugye ez utóbbi hosszabb).
A 6.8-as? 6.8-as Remington SPC? Az 2000-2300J, nem?
Na, szuper, hogy betetted.
Ezek szerint akkor:
605 mm-es csőhossz
550 mm-es huzagolt hossz
825 m/s kezdősebesség
És 9.6 gramm lövedéktömeg.
Nos, én úgy értelmezem, hogy nem véletlenül van megadva egy bizonyos egzakt lövedéktömeg, hanem pont azért, mert kifejezetten ezzel a lövedéktömeggel érvényes a 825 m/s torkolati sebesség.
De hogy teljesen egyértelmű legyen számomra, te (és az MH) azt mondod, hogy a 7.62x54R katonai célra szánt lőszereket úgy gyártják, hogy mindegyik, eltérő tömegű lövedékkel szerelt hüvelybe külön az egyes lövedéktömegekhez szabott eltérő mennyiségű és/vagy erősségű lőportöltetet tesznek azért, hogy a kezdősebessége mindegyik lövedéknek a tömegétől függetlenül azonos legyen?
Nem a Remington SPC.
Hanem a 6.8x51 SIG. Ez lényegében a 7.62x51 NATO lőszer hüvelyébe belepakolt 6.8-as lövedék, erősebb lőportöltettel, mint a 7.62 NATO.
Hiába azonos a kezdősebesség.Ha más a lövedéktömeg,a külballisztika is más.Igen,persze,hogy így csinálják.Másként értelme sem lenne hisz össze vissza lőne a fegyver.Már a fényjelzőnél is kijön a szórásnál,hogy fényjelző de ott nem is tudsz mit csinálni mert nem állandó a lövedék tömege.