• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 563
113
Spanyolország új típusú alakulatot állít fel az ukrajnai tapasztalatok alapján:

"
Az esetleges csatákra való felkészülés érdekében kísérleti egységet hoznak létre a "XIII. Alfonz király dandár" bázisán, amely a "Jövő Harci Brigádja" elnevezést kapta. Körülbelül 3000 emberből és 900 felszerelésből áll, körülbelül 100 km-es frontért lesz felelős, és egy magból és 3 GCBT harccsoportból (csoportos harci zászlóalj) áll majd.

A dadár magja két manőverezhető, kis méretű, felcserélhető parancsnoki állomást, páncélozott egységeket, zsákmányolókat, logisztikát, kommunikációt, felderítést és tüzérséget fog tartalmazni (7-10 km-es lőtávolságú aknavetők; 50 km-re vagy annál nagyobb távolságra ütő tarackok; MLRS a területi célpontok elleni csapásokhoz) . A GCBT zászlóalj körülbelül 500 vadászgépből és 100 járműből áll majd, és 3 SGCBT taktikai alcsoportot és speciális egységet (tűztámogató, előretolt JTAC lövészek, nehéz aknavetők, mérnökök, nehézgyalogság, UAV-k) fog tartalmazni. Az SGCBT taktikai alcsoportjainak [valójában a vállalatoknak] 5-7 napig autonóm módon kell működniük. Mindegyikük valamivel több mint 100 harcosból és 16 járműből áll majd, és 3 gyalogos és 1 mérnöki egységből áll majd [pl. szakaszok].

A kísérleti brigád a legmodernebb anyagokkal lesz felszerelve: az Expal mobil 81 mm-es EIMOS habarcsjai VAMTAC ST5 alvázon; NTGS Alakran 120 mm-es aknavetőkből 4x4-es alvázon; 8x8 Dragon VCR páncélozott járművek; lánctalpas UGV THeMIS legfeljebb 750 kg tömegű áruk szállítására; az Elbit Systems UHF tartományban működő rádióberendezései; új, metanol akkumulátorokon alapuló áramfejlesztők, amelyek nagyon alacsony akusztikus és termikus lábnyomot hagynak maguk után; ígéretes eszközei az UAV-k elleni elektronikus hadviselésnek; új harci sisakok és innovatív testpáncél a FECSA-tól; Romeo4T irányzékok és SIG Sauer Juliet4 optika G36E géppuskákon és MG4 könnyű géppuskákon – mindkettő 5,56x45 mm; ATGM Spike LR2 páncéltörő rakéták 5,5 km hatótávolsággal; ATGM BRICOM a TOW helyett; AXMC precíziós puskák .338 Lapua Magnum kaliberben, amelyek széles körben elterjednek, és 7,62x51 mm-es félautomata fegyverekkel egészülnek ki; RPG C90 az Instalazától és C100 az Alcotántól; harckezelő rendszerek BMS. „XIII. Alfonz király brigádja lesz a gerince a jövő alakulatainak megalakításának” – állítja a Defensa."


Amúgy nem valami hasonló könnyen mozgó 4x4-es Gidránokon guruló valamit akarnak nálunk is huszár-alakulatként létrehozni?
Spanyol szittya,portyázó dd.Védelemben halogató harcokra való (konvencionális nehéz erők ellenében).Ha van manővertér,portyázni az ellen mögöttes területén.
Dragon az a hispán Piranha V változat.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 563
113
Igen , de nem érted hogy egy dandár 100km-en nem tud “harcolva visszavonulni” ? 100km-en halogatoharcba belemenni ongyilkossag kb…
Ez megint olyan attol függ dolog.Ha 30 km-es frontszakaszon 5 ho támad,akkor öngyilkosság.Ha viszont csak 1,szétbontakozva,akkor már nem.
Ukrajnában is az van,hogy valójában a front méretéhez képest elég kevés a csapaterő.Megfigyelők,járőrök,no meg a tüzérség és müszaki zárakkal zárják le.
Ebbe spanyol dd-ba is századonként van egy müszaki szakasz,jó eséllyel massziv zártelepitő képességgel.Erős messzehordó tüzérség,plusz a sok JTAC a massziv légitámogatás irányitására.Erős felderitő kapacitás,kerekes,vagyis nagy hadműveleti mozgékonyság.És nincs hk.
Közvetlen csatára ez igy alkalmatlan nehéz erőkkel,de a harcelőőrsökkel,portyázó-felderitő erőkkel fel tudja venni a harcot.Zárakat,aknamezőket telepit,majd azokat tűzzel fedezik.Ezeket az ellen menetből nem tudja jó esetben (védő szemszögéből jó esetben) leküzdeni,kénytelen megtorpanni a zár áttöréséhez.Vagy új utvonalat keresni a támadáshoz.Ha a támadónak nincs elég csapatereje folyamatos egyenszilárdan a teljes frontvonalon támadni,a harcrendjének résein portyázhatnak az utánpotlási vonalaira.Ez is lassitja a támadót.
Szóval attól függ.Ha egy 3 hadtestes komplett hds támad azon a 100km-en,akkor esélytelen.De ha csak 3-4 dd,akkor működhet a dolog.
És manapság nem nagyon támad egy komplett hds 100km-es fronton.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

acorn

Well-Known Member
2023. június 15.
3 653
6 488
113

Vissza a hdokhoz:


The BCT reorganisation arguably reflected the United States’ contemporary strategic reality. The 11 September 2001 attacks perpetrated on US soil and the subsequent Global War on Terror, which began that same year with Afghanistan as its fulcrum, greatly influenced the BCT structure. US Army manoeuvre units would need to be largely self-sufficient. Self-sufficiency translated into organic combat units like artillery, engineer, and support units, and the wherewithal to rapid deploy across global distances. As Davis’ paper makes clear, the division was the ideal unit for fighting conventional war. Divisions were less ideal for waging the unconventional counter-insurgencies the US led in Afghanistan, and in Iraq from 2003.

Return of the Division

The only constant in military organisation is change. Once again history has played a card that has prompted another major reconfiguration of army manoeuvre formations. In a twist of irony, the US Army is returning to the division structure. To be clear, divisions did not disappear during the BCT era. Army division headquarters (HQs) would routinely deploy providing operational HQs with subordinate BCTs.

Two major, interlinked factors are driving the readoption of the division as the army’s principle, tactical unit of manoeuvre. These factors are the return of great power competition, as underscored by the rivalries existing between the US and her allies, with the People’s Republic of China (PRC) and Russia. As such, the army needs to be able to perform large-scale combat operations. The second is the adoption of the Multi-Domain Operations (MDO) philosophy by the US DOD. Both factors have major implications for how the army organises its manoeuvre force communications.

US-Army-Reinforced-Armoured-Division-Proposal-US-Army.png
Several proposals have been drafted by the army regarding how their future divisions may look. This schematic sets out the potential order-of-battle for a reinforced armoured division. It is immediately obvious how much larger this formation is compared to the current Brigade Combat Teams.
Credit: US Army

The Army 2030 vision, announced in January 2022, articulates the plans to move towards a division structure. Army 2030 emanated from the army’s Combined Arms Centre’s (CAC) 2018/19 Large Scale Ground Combat Operations multi-year study. Equally important was the work of the army’s Capability Integration Centre on Russia’s military modernisation. Readers interested in the background to Army 2030 should read the excellent white paper ‘How the Army 2030 Divisions Fight’. This paper was jointly published in February 2023 by the US Army’s Training and Doctrine Command (TRADOC) and the CAC.


Az egész cikk megeri, különösen, ha valaki nem lenne tisztában a jelenlegi (post-9/11) amerikai hadrenddel.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi