• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Te beszélsz össze vissza arról, hogy minek van shotgun a hollaandoknál, én meg leírtam, hogy miért.
Hogy ki beszél össze-vissza?
Csak hogy összerakjuk a témát - mert láthatóan te teljesen szét vagy esve.
A gondolati szál onnan indult, hogy szerintem nem elég modern a 6 fős raj a jelenlegi taktikai kihívásokhoz. Leírtam, hogy nem elég rugalmas, és hogy épphogy a minimum egy rajmérethez, de ha extra kihívásoknak kell megfelelni, AKKOR nem lesz elég. Nyilván a németek nem fogják hirtelen kidobni a PUMA-t, miközben a hollandok részéről a 6 fős Boxer raj csak egy kényszermegoldás volt amit konkrétan el is mondanak a battleorder.org videójában.
Te a számba adtad, hogy szerintem nem elég a 6 fő.
Én leírom:
Jelenleg ha be akarsz tenni egy 6 fős rajba egy shogunt FPV drónok ellen, akkor azt hová teszed?
erre te ripisztolsz:
A hollandok a sörétest ajtót nyitni használják, nem drónok ellen.... nem véletlen van a fegyveren elöl a grip. Semmit nem lehet kompenzálni sörétessel, nem COD, hogy legyen értelme használni tömegoszlatáson és ajtónyitáson kívül bármire is.
Én nem írtam arról, hogy mire használják a hollandok a sörétest. Ellenben leírtam - linkekkel megtámogatva -, hogy sorra szerzik be a NATO haderők a sörétest, kimondva, kimondatlanul close-range drónelhárításra. (spanyol, francia példák, de 2020-ban a portugálok is)
Annak ellenére, hogy esetleg EDDIG a hollandok nem használták a sörétest drónelhárításra, az nem jelenti azt, hogy ha ott a szakaszban 2-4db sörétes, akkor azokat nem lehet esetleg tök egyszerűen egy másikfajta lőszerrel akár drónok ellen is használni.
A Benelli M4-gyel azt mutattam meg, hogy a Marines pl. milyen széles skálán használja, és hogy egész biztos, hogy ők sem fognak lelkiismereti problémát csinálni belőle, ha esetleg egy drón ellen kell fordítani a fegyvert.
Fogd fel, hogy a drón nem megy olyan közel (40m), hogy eselyed legyen. No meg ajtónyitó töltettel nem is mennél sokra...
Mivel ezeket a fegyvereket NEM CSAK ajtónyitási feladatokra lehet használni, így ha szituációnak megfelelően (értsd épület harc előtt, meg biztosítási feladathoz) vegyesen/eltérően töltöd az 6-8-as tárat, akkor azért a "mellékelt ábrán" is látszik, igen hasznos kollektív fegyvertípusról beszélhetünk.

Az auto sokkal gyorsabb mint a fél auto. Vagy a te ujjad tud kb 200 löves/percet?
Nyilván szélsőséges példa volt a fenti 1,5 másodperces kiürítési videó, de azért látszik, hogy pillanatok alatt - quasi automata sebességgel - lehet kilőni a 72db sörétet. Akkor számoljuk ki: a fenti extrém 8 lövés/1,5s az gyakorlatilag 320lövés/perc-es sebesség, még ha a gyári érték csak 120 is!
Azaz 200 lövés/perc az 2,4 mp-es időt jelentene a 8 lövésre.
És hogy miért van a dolognak létjogosultsága?
Mert mondjuk a karabély 30 lőszerével szemben 72db sörétet tudsz egy tárból kilőni.
És ez a mennyiség csak a 2,75-inch-es patronban 9 sörét/lőszer. A 3-inchesnél 12, a franciák által rendszeresített 3,5-esnél meg 18db. A Supernovaba ebből a 18 sörétes lőszerből töltesz be 4+1-et. Ott már 90 sörét tudja ledarálni a drónt.
Az optimális a félautomata megoldás 3 inches űrméretben a 8 lőszer 12 sörét/lőszer. Ez 96db sörét kilövését jelenti irgalmatlan tempóban.

És igen hülyeség kézifegyverrel drónra lövöldözni. Mert sima golyós puskával, karabélyal nagyjából esélytelen eltalálni ilyen kicsi célt. De pont emiatt kezdenek el a sörétes felé - mint "of the shelf" megoldás - fordulni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 445
79 462
113
Hogy ki beszél össze-vissza?
Csak hogy összerakjuk a témát - mert láthatóan te teljesen szét vagy esve.
A gondolati szál onnan indult, hogy szerintem nem elég modern a 6 fős raj a jelenlegi taktikai kihívásokhoz. Leírtam, hogy nem elég rugalmas, és hogy épphogy a minimum egy rajmérethez, de ha extra kihívásoknak kell megfelelni, AKKOR nem lesz elég. Nyilván a németek nem fogják hirtelen kidobni a PUMA-t, miközben a hollandok részéről a 6 fős Boxer raj csak egy kényszermegoldás volt amit konkrétan el is mondanak a battleorder.org videójában.
Te a számba adtad, hogy szerintem nem elég a 6 fő.
Én leírom:

erre te ripisztolsz:

Én nem írtam arról, hogy mire használják a hollandok a sörétest. Ellenben leírtam - linkekkel megtámogatva -, hogy sorra szerzik be a NATO haderők a sörétest, kimondva, kimondatlanul close-range drónelhárításra. (spanyol, francia példák, de 2020-ban a portugálok is)
Annak ellenére, hogy esetleg EDDIG a hollandok nem használták a sörétest drónelhárításra, az nem jelenti azt, hogy ha ott a szakaszban 2-4db sörétes, akkor azokat nem lehet esetleg tök egyszerűen egy másikfajta lőszerrel akár drónok ellen is használni.
A Benelli M4-gyel azt mutattam meg, hogy a Marines pl. milyen széles skálán használja, és hogy egész biztos, hogy ők sem fognak lelkiismereti problémát csinálni belőle, ha esetleg egy drón ellen kell fordítani a fegyvert.

Mivel ezeket a fegyvereket NEM CSAK ajtónyitási feladatokra lehet használni, így ha szituációnak megfelelően (értsd épület harc előtt, meg biztosítási feladathoz) vegyesen/eltérően töltöd az 6-8-as tárat, akkor azért a "mellékelt ábrán" is látszik, igen hasznos kollektív fegyvertípusról beszélhetünk.


Nyilván szélsőséges példa volt a fenti 1,5 másodperces kiürítési videó, de azért látszik, hogy pillanatok alatt - quasi automata sebességgel - lehet kilőni a 72db sörétet. Akkor számoljuk ki: a fenti extrém 8 lövés/1,5s az gyakorlatilag 320lövés/perc-es sebesség, még ha a gyári érték csak 120 is!
Azaz 200 lövés/perc az 2,4 mp-es időt jelentene a 8 lövésre.
És hogy miért van a dolognak létjogosultsága?
Mert mondjuk a karabély 30 lőszerével szemben 72db sörétet tudsz egy tárból kilőni.
És ez a mennyiség csak a 2,75-inch-es patronban 9 sörét/lőszer. A 3-inchesnél 12, a franciák által rendszeresített 3,5-esnél meg 18db. A Supernovaba ebből a 18 sörétes lőszerből töltesz be 4+1-et. Ott már 90 sörét tudja ledarálni a drónt.
Az optimális a félautomata megoldás 3 inches űrméretben a 8 lőszer 12 sörét/lőszer. Ez 96db sörét kilövését jelenti irgalmatlan tempóban.

És igen hülyeség kézifegyverrel drónra lövöldözni. Mert sima golyós puskával, karabélyal nagyjából esélytelen eltalálni ilyen kicsi célt. De pont emiatt kezdenek el a sörétes felé - mint "of the shelf" megoldás - fordulni.
Nem alkalmas a shotgun drónelhárításra. Ezt vagy képes vagy megérteni vagy nem.
Miután az érveid alapja hibás, az egész további érveles hibás. A NATO-ban eddig is volt shotgun, ha kellett kiadták. A hollandok azok akik rajonként cipelik magukkal a gépben és ennyi.
Láttál/olvastál valamit csak nem ertetted meg.

A 6 fő pedig most is és a jövőben is elég lesz, ha nem úgy akarod használni ahogy egy 8 fős rajt használsz. Erre próbáltam rávilágítani azzal, hogy bővítsd egy kicsit a nulla harcászati ismereteid azzal, hogy utánaolvasol annak, hogy miért 6 fő a 6 fő. A modern raj szinten is használható
hadi drónoknak (mint pl a Black Hornet) meg nem kell külön ember.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Nem alkalmas a shotgun drónelhárításra. Ezt vagy képes vagy megérteni vagy nem.
Azért alkalmatlan, mert ezt te így kijelentetted.
Miközben én több forrásból bebizonyítottam, hogy óriási tévedésben vagy.
Miután az érveid alapja hibás, az egész további érveles hibás.
Ez a tipikus @dudi féle "hülyeséget írok, de akkor is nekem van igazam" tempo. :)
Láttál/olvastál valamit csak nem ertetted meg.
Megy az angol?
We are pleased to announce that the Ministry of the Armed Forces/SIMMT has officially notified us today of a contract for the supply of Benelli Supernova Tactical cal. 12 shotguns, for a period of 7 years, with a maximum value of 4.500.000 €.
The Benelli Supernova Tactical, after very severe evaluation tests from which it emerged as the winner, becomes the standard shotgun of the entire French armed forces, in 3 different versions, 18.5″ Tactical , 14″ Tactical and 28″ Anti-drone.
The contract also includes the supply of accessories, tactical VIS/IR flashlights, shotshell holders, multipoint tactical slings, etc… This is a great success for Humbert, Benelli and
Beretta Defense Technologies.
Ez a Beretta/Benelli hivatalos sajtóközleménye (2022) arról, hogy mire vette meg a Francia Hadsereg.
Megint mindenki hülye, de te jobban tudod.
A 6 fő pedig most is és a jövőben is elég lesz, ha nem úgy akarod használni ahogy egy 8 fős rajt használsz. Erre próbáltam rávilágítani azzal, hogy bővítsd egy kicsit a nulla harcászati ismereteid azzal, hogy utánaolvasol annak, hogy miért 6 fő a 6 fő.
Ha meg van egy 8 fős rajod, akkor azzal el tudod végezni a 6 fős raj dolgát is - ugyebár. Ha mindenre IS elegendő a 6 fős raj, akkor vajon a US Army miért baszakszik a Bradleyvel?

A modern raj szinten is használható
hadi drónoknak (mint pl a Black Hornet) meg nem kell külön ember.
Szerintem a Black Hornet-et ne hozd fel mint standard squad drónt!
Mennyibe is kerül egy nyomorult Black Hornet készlet?
Netalántán látsz némi összefüggést, ezen mennyiségű pénz, meg aközött, hogy különleges, és ranger alakulatok alkalmazzák elsősorban a Black Hornet-et?
Megintcsak a Marines-ra szeretnék visszautalni, akik élen járnak a raj szintű drón harcászatban. Ők milyen drónt alkalmaznak?
Szerinted náluk miért kellett erre egy külön ember?
Neked - tudjuk - a pénz nem számít, de ezzel a világ haderejei nem így vannak.
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst and Ocses

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 445
79 462
113
Azért alkalmatlan, mert ezt te így kijelentetted.
Miközben én több forrásból bebizonyítottam, hogy óriási tévedésben vagy.

Ez a tipikus @dudi féle "hülyeséget írok, de akkor is nekem van igazam" tempo. :)

Megy az angol?

Ez a Beretta/Benelli hivatalos sajtóközleménye (2022) arról, hogy mire vette meg a Francia Hadsereg.
Megint mindenki hülye, de te jobban tudod.

Ha meg van egy 8 fős rajod, akkor azzal el tudod végezni a 6 fős raj dolgát is - ugyebár. Ha mindenre IS elegendő a 6 fős raj, akkor vajon a US Army miért baszakszik a Bradleyvel?


Szerintem a Black Hornet-et ne hozd fel mint standard squad drónt!
Mennyibe is kerül egy nyomorult Black Hornet készlet?
Netalántán látsz némi összefüggést, ezen mennyiségű pénz, meg aközött, hogy különleges, és ranger alakulatok alkalmazzák elsősorban a Black Hornet-et?
Megintcsak a Marines-ra szeretnék visszautalni, akik élen járnak a raj szintű drón harcászatban. Ők milyen drónt alkalmaznak?
Szerinted náluk miért kellett erre egy külön ember?
Neked - tudjuk - a pénz nem számít, de ezzel a világ haderejei nem így vannak.
Azért alkalmatlan, mert kicsi a lőtávolsága, túl gyors a cél ami ráadásul 3D-ben manőverezik. És ott van még az észleles problémája is.
A TGY rajok hatalmasak, ők ebbe vannak beleszerelmesedve (no meg pótolni kell valamivel a kieső könnyű-géppuskák tűzerejét).

Ez nem úgy működik, hogy ha 8-an vannak az el tudja látni 6 ember dolgát. Amíg ezen a szinten vagy a harcászat ilyen elemi szintű működésével, talan nem arról kéne gondolkozni, hogy hogy kell egybrajnak felépülni és milyen fegyverzetük legyen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 445
79 462
113
Élen meg nem a TGY jár a drónalkalmazásban, hanem az oroszok meg az ukránok....
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Azért alkalmatlan, mert kicsi a lőtávolsága, túl gyors a cél ami ráadásul 3D-ben manőverezik. És ott van még az észleles problémája is.
Mondtam már!
Ne velem vitatkozz innentől, hanem kérdezd meg a Francia Hadsereget, hogy ők vajon miért voltak olyan hülyék, hogy shotgun-t rendszeresítettek drón ellen.
Nyilván ez úgy ment, hogy:
"Te Jean-Luc! Nem lenne jó szerinted egy shotgun drón ellen?" "De!"
A TGY rajok hatalmasak, ők ebbe vannak beleszerelmesedve (no meg pótolni kell valamivel a kieső könnyű-géppuskák tűzerejét).
Ez igaz - a nagy rajokról. Azzal a különbséggel, hogy Minimivel 1 fővel többen voltak. 13 fős rajokat alkottak, 3 tűzcsoporttal.
Ez nem úgy működik, hogy ha 8-an vannak az el tudja látni 6 ember dolgát.
Hát hogy? Miért jobb akkor szerinted a 6fő, mint a 8, neadjisten 9-12 fő?
Mert én csak egy érvet tudok felhozni. Mégpedig, hogy ugyan akkora szakaszméret mellett 1-gyel (2-vel?) több járműben férnek csak el, ami azt jelenti, szakasz szinten nem 3, hanem 4 (5) gépágyút jelent szakaszonként.

Élen meg nem a TGY jár a drónalkalmazásban, hanem az oroszok meg az ukránok....
Nem is általános drónalkalmazásról volt szó, hanem raj szintű rendszerszintű drónalkalmazásról.
Ők elvileg 2015-16-tól alkalmazzák ezen a szinten a drónokat. De már korábban is folyni kellett kísérleteknek.
Szerintem az oroszok és az ukránok nem raj szinten alkalmazzák a drónokat, hanem külön drónos alegységekben. A mennyiség lehet, hogy stimmel, csak a szervezeti szint, meg az alárendeltség nem.
Rajba felesleges is ilyet pakolni náluk, amikor olyan mennyiségű ember vész el, a mezei lövészek között. A (jó) dróne operátor meg nem tömegtermék, amit csak úgy a "disznók elő lehet borítani".
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 721
4 101
113
DMR fegyver nem volt kb soha a német rajokban.
Egyébkent is egy nagyon kétélű fegyver a DMR phska, mert 300 és 600 méter közt nagyon angy előny, 150 és 300 méter közt tök mind1, hogy gépkarabély vagy DMR puska, viszont 150 méter alatt CQB szituációkban csak hátrány, mert egy nehezen kezelhető, alacsony tárkapacitású fegyver a gépkarabéllyal összehasonlítva.
Szia,

Teljesen igazad van, de szerintem osszesegeben boven megeri a gyakori nagy elony a neha elofordulo (nem nagy) hatranyt.

Bovebben:

Beszlanban kifejezetten dicsertek az orosz mesterloveszek a Dragunovot, hogy milyen jol lehet vele loni 50 m-en belul a kitoro terroristakra (persze ott az osszehasonlitas alapja egy igazi mesterlovesz puska volt, forgo-tolozarral). :)

Konkretabban: szerintem a DMR puska (kis nagyitasu optikaju, felautomata, valodi puskaloszert tuzelo fegyver) ugyan valoban hatrany 100 m alatt, de hatarozottan nem 0 erteku, es ha a rajban 1 db van belole, akkor meg a raj egesze szamara egeszen kicsi ez a hatrany 100 m alatt, mikozben a raj egesze szamara az 1 db DMR fegyver 200 m felett (red-dothoz kepest 200 m felett, nagyitos red dothoz kepest 300 m felett, ahogy te is irtad) nagyon nagy elony.

Abban az elmeleti helyzetben, ha pl. PU-1 tavcsoves Moszin-Nagant puska lenne a DMR fegyver (ami forgo-tolo zaras, fixen beepitett tarral), akkor kerdeses, hogy megeri-e minden rajba tenni DMR-t, de szerintem valamikor a 70-es evek masodik feleben vagy a 80-as evek elso feleben leszokott errol meg az MN is, szoval most (szerencsere) ez mar fel sem merul opciokent.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 721
4 101
113
Az auto sokkal gyorsabb mint a fél auto. Vagy a te ujjad tud kb 200 löves/percet?
Szia,

Siman. :)
Az 0.3-as split time, par eve a Saigaval kenyelmesen lottem ilyen tempoval (nyilvan csak kozeli celokra, mert a 20-30 m-re levo kovetkezo cel megcelzasa mar nem fert bele ebbe az idobe).

Amugy termeszetesen az auto gyorsabb, mint a felauto, AK 600/perc-enel messze lassab az ujjam, hat meg a mini-UZI 900/perc koruli ertekenel.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 978
32 928
113
images

G3SG.A német (NSZK,hisz akkor még volt NDK is) Dragunov.És volt full automata üzemmódja,ebben a tekinteben ugyan azzal a tűzerővel birt,mint a sima lövész G3 puskája.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 445
79 462
113
Szia,

Siman. :)
Az 0.3-as split time, par eve a Saigaval kenyelmesen lottem ilyen tempoval (nyilvan csak kozeli celokra, mert a 20-30 m-re levo kovetkezo cel megcelzasa mar nem fert bele ebbe az idobe).

Amugy termeszetesen az auto gyorsabb, mint a felauto, AK 600/perc-enel messze lassab az ujjam, hat meg a mini-UZI 900/perc koruli ertekenel.
És ezt hány táron keresztül tudtad megismételni?
 
  • Tetszik
Reactions: bel

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 445
79 462
113
images

G3SG.A német (NSZK,hisz akkor még volt NDK is) Dragunov.És volt full automata üzemmódja,ebben a tekinteben ugyan azzal a tűzerővel birt,mint a sima lövész G3 puskája.
És a sima lövészek is hátrányban voltak az automata puskával a gépkarabélyokkal (AK, AR) szemben.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 445
79 462
113
Igen.
Kis távolságon.
Ahogy írtad is.

De mondjuk afgánra is előkaparták ezeket a nagy lőtav miatt.
300 méteren belül, ami már a közepes távolság. Afganisztánra, de Afganisztán egy kopasz hegyvidék, kb a Föld felszínének (szárazföld) néhány százaléka olyan...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 978
32 928
113
300 méteren belül, ami már a közepes távolság. Afganisztánra, de Afganisztán egy kopasz hegyvidék, kb a Föld felszínének (szárazföld) néhány százaléka olyan...
Pl portugáloknál is még G3 van.Törökök pedig 308as MTPvel váltják a G3t.