A kumulatív sugár csúcsa, mind az ERA mind a NERA esetén átjut. Még a legjobban működő ERA vagy NERA sem képes 100%-os hatásfokra. Ebből fakadóan evidens, hogy ha a sugár csúcsa átjut akkor ott bizony lyuk van.
Eleve a reaktív páncélok működési elvéből fakad, hogy a lemezek a találat helyén sérülnek.
Pl. A TOW-kon használt 50 mm-s CE előtöltett csak az ék külső felét teszi tönkre. Ez abból fakad, hogy az áthatoló csúcs nagyon kicsi maradvány, nem képes behatolni a második keresztlemezbe, csak felületi ütést mér rá. Azt se túl nagy energiával.
A 150+ mm-s CE előtöltett csúcsa, még nagy NERA hatékonyságot feltételezve is, eléri, és átüti a második NERA lemez külső acélrétegét is. Ezzel "aktiválja" a NERA-t.
Ráadásul a "modern" NERA-k már nem csak gumisak, hanem robbanóanyag van keverve a gumiba, hogy intenzívebb legyen a hatás. Ez minimális mennyiségű robbanóanyag, de gyorsabb reakciót és erősebb elmozdulást okoz. Ilyenkor sokszor már azelőtt létrejön a lemez elmozdulása, hogy átütné a sugár. Ennek oka , hogy 11+ km/s-el repül a rézsugár, ez megüti a lemezt, és ennek az ütésnek a lökéshulláma aktiválja a gumiba ágyazott robbanó anyagot, még a sugár átcsúszása előtt picivel.
Egy ilyen NERA modul így néz ki a találat után:
Szóval ilyen szempontból a Leopárd 2A5 től alkalmazott ÉK előtét páncélzat sokban hasonlít egy ERA-ra.
Kisebb előtöltetekkel szemben hatékonyabb, mint pl. egy Kontakt-1, de komolyabb előtöltetek ugyan úgy lerombolják az általa nyújtott védelmet, mint egy ERA esetén.
Tandem HEAT ellen a NERA sem effektívebb az ERA+hagyományos acél páncélnál.
Nem véletlen, hogy aki teheti az több rétegben, és jól szeparáltan ERA/NERA-zik. (Pl. A T-72BV az ERA+Acél+NERA+Acél)
A Leopárd 2 tornyán az ék előtét páncél nagyon jó cucc. De a svéd teszt elképesztően magas HEAT védelmi értékei nem tandem HEAT töltetre vonatkoznak!
Ezt érdemes figyelembe venni.