Hardver sarok (telefon, PC, konzol, tablet, stb)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 008

Guest
Nah, szóval vettem egy retro PC-t, retro repszimhez.
A monitoromon vagy DVI kimenet. Semmi altípus jelölés, csak DVI.
A gépen VGA kimenet van.

Akkor elvileg egy ilyen sima átalakító elég, hogy a monitorra köthessem?

Mert van VGA HDMI átalakító kb. 10-12k ért és a boltos azt nyögte be, hogy ez nem is biztos, hogy működik.
(Amin pislogtam, mert mi az, hogy vagy működik, vagy nem egy termék adott célra...????)
A VGA vagy hivatalosan D-sub az egy analóg csatlakozó. A DVI az digitális, de van olyan verziója, ami analóg jelet is visz.


121_dvi.png


Neked az kell, ahol a vízszintes csatlakozónál még 4 pötty van. Ezt sima DVI/D-Sub konverterrel átalakítod és kész.

Ha esetleg a monitorod bemenetén nincs a 4 pötty, akkor analóg/digital konverteres átalakítót kell venni. Van ilyen, csak vigyázni kell, mert az olcsó átverés. Nekem Delock van, az egy kb 10 cm-es kábelen van a 2 csati. Az működik. Ellenben drágább.

A VGA - HDMI vel ugyanez a trükk. Analóg/digitális átalakítás. Van erre is konverter ami működik. Az sem olcsó.

Viszont előre szólok kellemetlen meglepetés lesz. A régi VGA/Proci párosok nagyon nem HD-re vannak kitalálva. Ha átállítod HD monitoron a felbontást akkor meg okádék lesz a képed.
A Radeon HD7750 volt a Full HD-be, a 6670 meg a HDbe a belépő. A Radeon 4xxx sorozat még hanyadtvágta magát a HD kijelzőtől.

Egy kis 17/19-es használt TFT 1024x768 és csodálatos lesz az élmény. Újabb 5000 ft kiadás. :(
 
M

molnibalage

Guest
Bocs, közben lejárt a szerkesztési idő.

Szóval a dvi-vel is lehetnek azért meglepetések, mert van kizárólag digitális implementációja is (dvi-d), de egy monitoron valszeg ilyen nem lesz. A lényeg, hogy ha a képen az alsó csoportban látható pinek (a kereszt körül 4 db) megvannak a monitor bemenetén, akkor jó lesz. Ezek az analóg pinek.

800px-Computer_DVI_connector.jpg
Sajnos nem ilyen csati van a monitoron, hanem...

A VGA vagy hivatalosan D-sub az egy analóg csatlakozó. A DVI az digitális, de van olyan verziója, ami analóg jelet is visz.


121_dvi.png


Neked az kell, ahol a vízszintes csatlakozónál még 4 pötty van. Ezt sima DVI/D-Sub konverterrel átalakítod és kész.

Ha esetleg a monitorod bemenetén nincs a 4 pötty, akkor analóg/digital konverteres átalakítót kell venni. Van ilyen, csak vigyázni kell, mert az olcsó átverés. Nekem Delock van, az egy kb 10 cm-es kábelen van a 2 csati. Az működik. Ellenben drágább.

A VGA - HDMI vel ugyanez a trükk. Analóg/digitális átalakítás. Van erre is konverter ami működik. Az sem olcsó.

Viszont előre szólok kellemetlen meglepetés lesz. A régi VGA/Proci párosok nagyon nem HD-re vannak kitalálva. Ha átállítod HD monitoron a felbontást akkor meg okádék lesz a képed.
A Radeon HD7750 volt a Full HD-be, a 6670 meg a HDbe a belépő. A Radeon 4xxx sorozat még hanyadtvágta magát a HD kijelzőtől.

Egy kis 17/19-es használt TFT 1024x768 és csodálatos lesz az élmény. Újabb 5000 ft kiadás. :(
DVI-D van, ha jól látom. Csak egy vonal és semmiféle pin nincs.
Akkor megszívtam és egy 10k-s retro géphez 12k-s konverter kell? Na az kemény... :(

Ez nem jó?

Vagy ez kell helyette?
 

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
Sajnos nem ilyen csati van a monitoron, hanem...


DVI-D van, ha jól látom. Csak egy vonal és semmiféle pin nincs.
Akkor megszívtam és egy 10k-s retro géphez 12k-s konverter kell? Na az kemény... :(

Ez nem jó?

Vagy ez kell helyette?
Eh, az coki. :(
Megszívlelendő, amit @Fennek írt.
 
M

molnibalage

Guest
Eh, az coki. :(
Megszívlelendő, amit @Fennek írt.
A problémám az, hogy a lakástban hol tároljam ezt a sok cuccot...
A ház és a monitor is csak viszi a helyet.
A VGA - DVI-D miért nem működhet, ha ilyen az output, van az átalakító és ez megy a monitorba? Minek van ez, ha nem működik...?
Vagy működik?

A monitor felbontását vettem már le és olyan intelligens, hogy 4:3 képarányra magától átváltott és nem torzított. Az F/A-18 Hornet 3.0/PSF-nél működött. Teljesen jó volt a monitor képe.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Nah, szóval vettem egy retro PC-t, retro repszimhez.
A monitoromon vagy DVI kimenet. Semmi altípus jelölés, csak DVI.
A gépen VGA kimenet van.

Akkor elvileg egy ilyen sima átalakító elég, hogy a monitorra köthessem?

Mert van VGA HDMI átalakító kb. 10-12k ért és a boltos azt nyögte be, hogy ez nem is biztos, hogy működik.
(Amin pislogtam, mert mi az, hogy vagy működik, vagy nem egy termék adott célra...????)

Mennyire retro?
Windows Xp/PCI-E?

Mert akkor ha nagyon nem találsz semmit tudok szeptember vége felé küldeni két nvidia 6600gt-t, azokon DVI kimenet van (meg asszem hdmi is), úgyis csak porosodnak a régi szobámban.
 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11
M

molnibalage

Guest
Mennyire retro?
Windows Xp/PCI-E?

Mert akkor ha nagyon nem találsz semmit tudok szeptember vége felé küldeni két nvidia 6600gt-t, azokon DVI kimenet van (meg asszem hdmi is), úgyis csak porosodnak a régi szobámban.
Nem tudom, jófogáson vettem. A tulaj kipróbálta raja a Janes's F-18-at, ment és én ezzel boldog voltam.
64 MB-os VGA van benne. Ez is overkill a célra.
XP van rajta elvileg.

(6600 GT-m volt amúgy 2006-2008 között. Radeon 9200-ről a 256 MB-osra váltva kisebbfajta csoda volt nekem.)

Ha nem működik, akkor köszönettel elfogadom a VGA-t, de illene működnie az átalakítónak. Holnap remélem tudok venni egyet.
 

atek

Well-Known Member
2013. június 14.
202
573
93
Én továbbra is azt mondom, hogy legjobban egy 2000-es évek előtti játékhoz a legjobb egy jó crt monitor. Azt tudja vissza adni az eredeti minőséget , élénkebb, tisztább színe van és jobb a válaszideje, mint egy régi tft vagy lcd-nek. Továbbá lcd-nél ha nem a megfelelő képarányban vagy a játéknál, akkor skálázásnál nem a legjobban fog kinézni (bizonyos részek homályosak, vagy az adott pixel nem megfelelő méretű, mert régebbi játékoknál nem mindig négyzet alakúak a pixelek)
Hátránya valóban, hogy nehéz, sok helyet foglal és fogyaszt. Meg, ha félévente egyszer veszi elő az ember akkor ez elég nyűg.

 
M

molnibalage

Guest
Ezek ez elnevezések miért ilyen buták?
Vagy én nem értek valamit...?


A gépből a VGA csati tüskésen jön ki, és a gébe menő fele is tüskés, azt kéne monitorba dugni.
Ha lenne.
A képen levő átalakítóba egyértelműen belemegy a VGA kábel és DVI-D jön ki belőle.
Akkor miért fordítva van a neve...?????
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 512
33 973
113
Mi újság a Microsoft háza táján? Nemrég bejelentették ugye a Windows 11-et, amivel megkezdik a népet a felhőbe átterelni:



Szóval kb. erre lehet számítani, a korlátlan szélessávú internet+iptv-hez vagy korlátlan mobilelőfizetéshez vagy a havi küzüzemi számlákkal azonos nagyságrendet akarnak majd legombolni a népről a Windows használatáért. Ez csak a legalapabb verzió lenne persze, aki komolyabb gépet akar, az fizethet majd havi 45-65 ezret terveik szerint.

Közben a politika már korlátoznák a nép számára elérhető hardver teljesítményét is, persze a környezetvédelemre hivatkozva (legyen a géped a felhőben, ugye...)


Persze egyelőre még megkerülhető a dolog, ha valaki összeállítja maga a gépet.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Szóval kb. erre lehet számítani, a korlátlan szélessávú internet+iptv-hez vagy korlátlan mobilelőfizetéshez vagy a havi küzüzemi számlákkal azonos nagyságrendet akarnak majd legombolni a népről a Windows használatáért. Ez csak a legalapabb verzió lenne persze, aki komolyabb gépet akar, az fizethet majd havi 45-65 ezret terveik szerint.
....
Persze egyelőre még megkerülhető a dolog, ha valaki összeállítja maga a gépet.
Ehhez hozzáadódik az új generáció.
Jövőre teljesen új architektúra jön.
AM5 alaplap (Intel amúgy is 2 évente kukázza az alaplapokat, szóval nem érvadó :) ) Mindenki megy szépen 5nm-re, szóval ordenáré drága procik jönnek.
PCIe5, de már 6 is lassan kész, direct storage support ami olyan M2 SSDt igényel ami ki is használja ezeket az új szabványokat.
Úgy táp szabvány, csak 12V lesz a többit az alaplap intézi. Vagyis az alaplapok is tovább bonyolódnak és drágulnak.
DDR5 ami nagyon drága lesz, brutál hőt termel (memory watercooling powa)
Az új VGA-k 500W-t fogyasztanak (mostani csúcs 330-390 W) és 3x tranzisztor lesz rajtuk.

Ha összeadjuk, hogy minden alkatrész drágul gyorsan kijön, hogy egy gamer PC lesz 1+ milla lesz.
Szóval lehet a mostani az utolsó gamer PCm. Csak még egy 3070Ti kell bele.
 
  • Hűha
  • Szomorú
Reactions: enzo and LMzek 2.0

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 745
17 293
113
Vett a cég egy új AMD processzoros gépet Autocad-es használatra, na most az van hogy meglepően szar.
Amd Ryzen9 3900, 64gb memória, 1tb SSD, egy 4. generációs I5-öst cseréltek le. Az a nagy helyzet hogy szar. Mivel az Autocad csak egy szálat használ, ez lehet a gond?
Most ami erőforrás igényes sokszor én csinálom meg, egy HP Zbook G3 laptopon, I7-6700Hq/16Gb ram van az én gépemben, és gyorsabb mint az. Csak így nem segítség az új kolléga...
Ssd írás olvasás sebesség lehet alacsony, ram is lehet rossz órajelen ketyeg...de irdatlan csalódás az autocad (2011 óta fagyások), inventor mellett meg elment a világ (assembly vacak, multibody még elmegy, de a nemlétező működésvizsgálat már kriminális). Solod edge-work esetleg?
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 963
7 919
113
Teljes értékű PC lesz, bármit telepíthetsz rá, és lesz hozzá dokkoló is.
Lehet, hogy nem is veszek új lemezszekrényt a régi helyett, hanem ez lesz helyette, még fejleszteni is lehet rajta.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_
T

Törölt tag 1711

Guest
Teljes értékű PC lesz, bármit telepíthetsz rá, és lesz hozzá dokkoló is.
Lehet, hogy nem is veszek új lemezszekrényt a régi helyett, hanem ez lesz helyette, még fejleszteni is lehet rajta.

Teljes értékűtől elég messze lesz, főleg a Vega 8 miatt, 720p-ban 30fps körüli tötymörgésre jó lesz, de a teljes értékű pc-től nagyon messze van, főleg ha valaki windows-zal próbálja majd használni.
Linus meg egy médiaribanc.

Ha beszerzek jövőre egyet én tuti ledarálom a gyári oprendszert és rárakok vmi retroemus cuccot ami csak annyit tud, hogy ~PS1/N64/Dreamcast szintig futtatja a játékokat.
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 963
7 919
113
Teljes értékűtől elég messze lesz, főleg a Vega 8 miatt, 720p-ban 30fps körüli tötymörgésre jó lesz, de a teljes értékű pc-től nagyon messze van, főleg ha valaki windows-zal próbálja majd használni.
Linus meg egy médiaribanc.

Ha beszerzek jövőre egyet én tuti ledarálom a gyári oprendszert és rárakok vmi retroemus cuccot ami csak annyit tud, hogy ~PS1/N64/Dreamcast szintig futtatja a játékokat.
$500-ért kapsz egy combos kis PC-t, Zen2 3.5GHz, RDNA2 1.6Ghz, 16GB DDR5 (!), 256 GB NVMe SSD, USB-C, Wifi, Bluetooth, Gyro, stb. A dokkolón HDMI, DisplayPort, Ethernet, bedugod, és teljes értékű asztali gépet kapsz.
Ez bizony messze maga mögött hagy egy átlagos irodai gépet, amiből a legolcsóbb is 16GB RAM-mal (csak DDR4) $1000 körül kezdődik, de inkább több.
Nekem nem játszani kellene, hanem dolgozni, és ez lazán kivált egy asztali gépet, minden vidáman fut a böngészőtől a fejlesztői környezetig, csak szó szerint elfér a zsebemben. Ennyiért, ha nem volna benne képernyő meg akku, csak egy kis fekete doboz lenne, akkor is megérné. Egy jóval bénább és nagyobb Intel NUC is kétszer ennyi.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 008
T

Törölt tag 008

Guest
... főleg a Vega 8 miatt...
RDNA2 Pont ez benne a vicc.

..., 720p-ban 30fps körüli tötymörgésre jó lesz...
60 FPS. Pont ezért vették le 720p-re. Full HDban max 40-et birna.

...Linus meg egy médiaribanc...
Az, de vannak elvei, amit nem köp szemen. Szarra nem mondja, hogy jó. Utálja is pár gyártó.

..
Ha beszerzek jövőre egyet én tuti ledarálom a gyári oprendszert és rárakok vmi retroemus cuccot ami csak annyit tud, hogy ~PS1/N64/Dreamcast szintig futtatja a játékokat.
Erre a célra találsz olcsóbb vasakat. ETA prime YT csatorna elégge emulátorvuzi onnan lehet szemezni olcsóbb hardvereket erre a célta. Steamdeck overkill emulátornak.

...256 GB NVMe SSD...
Szerintem érdemesebb rögtön az 512-est venni. Igaz drágább, de az anti glare üveggel van, nem a simával, és ha jól értelmezem a valve nem javasolja a szétszedést, vagyis gari ugik ha te bővíted.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 963
7 919
113
T

Törölt tag 1711

Guest
@Fennek
@Ooorky
Állítólag az SSD szabványos 2230 m.2 csatlakozót használ.
A ragasztást nem tudom, de a hátoldalon láthatóan sorakoznak a csavarok. Ha bele lehetne tolni egy terabyte-os SSD-t...

Egy másik fórumon nagyon belemásztak a témába, ott lett konszenzus, hogy garantált garanciavesztés mert valami lemezt el kell távolítani róla.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
@Fennek
@Ooorky
Állítólag az SSD szabványos 2230 m.2 csatlakozót használ.
A ragasztást nem tudom, de a hátoldalon láthatóan sorakoznak a csavarok. Ha bele lehetne tolni egy terabyte-os SSD-t...

Most jutott eszembe, anno azért vettem ezt a notebook-ot, mert benne volt a marketing anyagban, hogy 2 M2-es csatlakozója van, bővíthető.
Mikor megjött kiderült, hogy van egy 2.5"-es Sata hely is.
Gondoltam faxa, belerakok még 512GB SSD-t, meg egy 3TB-s vinyót a sorozatoknak.

Hát lófaxt.
Fel kell küldenem/vinnem a központi szervizükbe és ott ők jó órabérért beszerelik nekem, különben garanciavesztés.
Úgyhogy maradtak a jó öreg USB-s vinyón a sorozatok.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 138
10 471
113
Ssd írás olvasás sebesség lehet alacsony, ram is lehet rossz órajelen ketyeg...de irdatlan csalódás az autocad (2011 óta fagyások), inventor mellett meg elment a világ (assembly vacak, multibody még elmegy, de a nemlétező működésvizsgálat már kriminális). Solod edge-work esetleg?
Én Civil3d-t használok, az nem váltja ki.
Meg C+I-t, az meg elég elavultan megírt vacak.