Saját magát köpi szembe az EU és a NATO ezzel hiszen ha az belefér ezeknek a szervezeteknek a működési alapelvébe,amit Ciolacu mondott miszerint :Nagy baj készül Moldovában: ez a B-terv Ukrajna számára?
Stephen Bryen - Weapons and Strategy - Apr 04, 2024
Nagy baj készülődhet Moldovában, amely kezd úgy tűnni, mintha az EU egy olyan területe lenne, amely ellensúlyozni tudná az Ukrajnában kialakuló orosz győzelmet. Hogy ez a terv sikeres lesz-e, ha egyáltalán megpróbálják, nem világos. Moldova azonban nem a világ legstabilabb országa, és az ország megosztott az EU-párti és az oroszbarát elemek között.
Moldovában jelenleg amerikai csapatok vannak, románokkal együtt. Látszólag egy JCET 2024 (Joint Command Exchange Training) nevű katonai gyakorlatról van szó. A gyakorlat április 1-jén kezdődött és április 19-ig tart. A moldovai védelmi minisztérium által kiadott közlemény szerint: "A gyakorlat célja a moldovai, román és amerikai különleges erők közös kiképzése és tapasztalatcseréje, valamint a résztvevő kontingensek közötti interoperabilitás szintjének növelése. Az idei eseményen részt vesznek az Államvédelmi és Biztonsági Szolgálat és a Pantera különleges erők képviselői is".
Ezek a gyakorlatok nem újak. Most azonban a szomszédos Ukrajnában kialakult helyzet miatt sürgőssé váltak.
Az USA szponzorálja a Moldova és az USA közötti stratégiai párbeszédnek nevezett rendezvényt Moldova fővárosában, Chisinauban. A párbeszéd "az együttműködés olyan területeire összpontosít, mint az igazságügyi ágazat és a korrupcióellenes reformok, az emberi jogok, a pluralista médiakörnyezet és a jogokat tiszteletben tartó médiapolitikák előmozdítása a dezinformáció elleni küzdelem érdekében, az energia diverzifikációja és rugalmassága, a védelem korszerűsítése és átalakítása, a polgári védelem, a határvédelem, a kiberbiztonság, a határokon átnyúló fenyegetések elhárítása, a fegyverek és lőszerek tiltott kereskedelme elleni küzdelem, a tömegpusztító fegyverek és a kapcsolódó anyagok elterjedésének megakadályozása, a menekültek igényeinek humánus kezelése, valamint az emberek közötti kapcsolatok bővítése".
Az Egyesült Államok közel 320 millió dollárt bocsátott rendelkezésre új gazdasági, biztonsági és humanitárius segítségnyújtás formájában Moldova megsegítésére. Ez a támogatás 30 millió USD vissza nem térítendő költségvetési támogatást tartalmaz, amelyet 2022 decemberében folyósítottak villamosenergia-vásárlásra. "Az Egyesült Államok a kongresszussal együttműködve további 300 millió dollárt tervez rendelkezésre bocsátani a moldovai energiatámogatásra, hogy kezelje az Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúja miatt keletkezett sürgős szükségleteket, és erősítse Moldova energiaügyi ellenálló képességét és biztonságát, beleértve további 80 millió dolláros költségvetési támogatást az energia- és áramköltségek kezelésére" - olvasható az amerikai külügyminisztérium közleményében.
Az Államvédelmi és Biztonsági Szolgálat elkülönül a moldovai hadseregtől. Célja a magas rangú kormánytisztviselők védelme.
Hivatalosan Moldovának semleges országnak kellene lennie. Szó van arról, hogy megváltoztatják Moldova alkotmányát, hogy lehetővé tegyék számára a katonai szövetségekhez való csatlakozást, és potenciálisan a NATO-hoz való csatlakozást. A külföldi országokkal (az USA-val és Romániával) folytatott közös kiképzés a jelek szerint sérti a jelenlegi alkotmányos semlegességi rendelkezéseket.
Románia nagyon szeretné kiépíteni katonai kapcsolatait Moldovával. Romániában folyamatban van egy olyan jogszabály, amely lehetővé tenné Románia számára, hogy az országon kívül is beavatkozzon. Ezek az akciók nem korlátozódnak a katonai beavatkozásra, hanem más típusú beavatkozásokat is magukban foglalhatnak a hibrid fenyegetések elhárítása érdekében. Az új törvény középpontjában Moldova és Ukrajna áll.
Románia szállítja Moldova energiájának 80-90 százalékát. Megépítette a Cisenau-t Romániával végső soron összekötő gázvezetéket, amelyet nagyrészt az európai közösség által nyújtott támogatásokból és kölcsönökből finanszírozott. Moldova már nem kap gázt Oroszországtól.
Román források szerint 600 000 román állampolgár él Moldovában (többségük vegyes állampolgársággal). Románia úgy helyezkedik el, hogy konfliktus esetén "megvédje" moldovai állampolgárait.
Moldova Ukrajna után a második legszegényebb ország Európában. Moldovában 2022-ben az egy főre jutó jövedelem 5688 dollár volt. Ukrajnában (a jelenlegi háború előtt) 4 005 dollár volt. Kelet-Európában az egy főre jutó jövedelem összességében 11 855 dollár.
Moldovában folyamatos harc folyik, ahol az ország nagyjából két táborra oszlik: az egyik oldalon az EU-párti, a másikon az oroszbarát tábor. Jelenleg az EU-párti tábor van hatalmon. Betiltották az oroszbarát ellenzéki pártokat és szervezeteket, és néhány vezetőjüket bebörtönözték. Emellett a kormánypárt 13 televíziót és médiát zárt be azzal az indokkal, hogy azok kapcsolatban állnak Oroszországgal. Március közepéig az EU-párti párt nem engedte, hogy ellenzéki jelöltek induljanak a helyi vagy országos választásokon.
A gagauz autonómia jelenlegi választott kormányzójának, Evghenia Gutsulnak az esete szemléletes. Gagauzia egy török nyelvű, orosz ortodox autonómia Moldova délkeleti részén. Gutsul a Shor (vagy Sor) párt tagja volt, egy oroszbarát párté, amelyet a jelenlegi kormány betiltott. A párt zászlaja alatt nem indulhatott a választásokon, és azzal vádolták, hogy segített illegálisan finanszírozni a Shor pártot. Úgy döntött, hogy "függetlenként" indul a választáson, és fölényesen nyert. Gutsul közel áll Moszkvához és Vlagyimir Putyinhoz.
-"Románia új védelmi törvényt készít elő, amely lehetővé tenné, hogy a csapatok más országok területére lépjenek, hogy „hibrid fenyegetések” esetén „megvédjék a román állampolgárokat”,mert Moldovában több mint félmillió állampolgárnak van román útlevele,és szerinte a történelem igazságtalanságot követett el. A jelen pedig a múlt következménye. Önökkel együtt építhetem a jövőt” – mondta Ciolacu.
akkor véleményem szerint ha behúzzák Moldovát, az pont olyan erőfeszítésekbe fog nekik is kerülni,mint ha az oroszok elfoglalnák Ukrajnát, szinte 100%-ra vehető majd a diverziós tevékenység, a robbantásos merényletek és egyéb szabotázs akciók stb , a román a torkán fog akadni Transznisztria,az meg nem igaz,hogy minden moldovai lakos román akar lenni.
akkor innen szeretném emlékeztetni Ciolacut,Brüsszelt meg úgy kb mindenkit
Romániában is él kb 1,2 millió magyar,PavolR-ék is szarban lesznek ha sokat pampognak innentől,mert mindkét országban él jelentős magyar ksiebbség ráadásul magyar útlevéllel !! azt meg hogy a történelem milyen igazságtalanságot követett el ellenünk azt nem kell részletezni .. egy szavam nem lenne ha anno etnikai alapon húzzák meg a határokat,de mivel nem így történt,talán nem egy románnak kellene ebben a témakörben osztani az eszet,hanem a pofáját befogva, szemét lesütve,piruló arccal a sarokba fordulni és mélyen kussolni !!
Európa szerte élnek nemzeti kisebbségek más idegen országokban, a Balkánon meg ki tudja milyen arányban lettek elosztva a népek ,de ha ez feljogosítja majd őket is hogy pl a szerbek végre rendezzék Koszovót,mert nekik is lesz egy "új védelmi törvényük" , vagy a horvátokkal közösen beadrálják,Bosznia-Hercegovinát, akkor egy kurva szavuk nem lehet .. hiszen lesz előttük precedens.
és ezzel meg is érkeztünk a jelenlegi háborúhoz,amihez ez is majd jogalapot szolgáltathat .. utólagosan, illetve ha ez lesz a trend akkor nem érdemes hosszú távú befektetésbe,vagytartóstej vásárlásba fogni .. mert olyan időzített bomba lesz aminek be lesz gyújtva a zsinórja.
a mi történelmi igazságtételünket felejtsük el, túl sok országnak kellene belőle kivenni a részét, egyszerűbb nekik ezt a szőnyeg alá söpörni .