Szabó József
Amikor győzelembe vetett hit elkopott…
Az angol nyelv small hours-nak nevezi az éjfél és a hajnal közötti időszakot. Én, éjszakai bagolyként ekkor szoktam végigböngészni a most már tucatszám olvasásra érdemesnek kijelölt weboldalak írásait. Így voltam ezzel tegnap éjfél után is, és bukkantam rá a Gallupnak, az ukrán társadalom rezdüléseinek változását mérő írására.
Mindaz, amit hónapokkal ezelőtt előre jeleztem a társadalom háborúhoz való hozzáállásának változásáról, most látványos számokban mutatkozik meg. A Gallup adatait és táblázatait nézve rögtön a clausewitzi hármas – kormány, hadsereg nép – jutott az eszembe, pontosabban az, hogy a felőrlő háború ezer meg ezer tűszúrása milyen alattomos és lassan ölő hatást gyakorol az előbbi hármas egységének megbontására, és ér majd el egy fokot, amikor a nincs tovább érzése egyre nyilvánvalóbbá válik.
Számtalan seb látható máris. A kormány esetében ugyan szilárdnak tűnik a hatalom, ám az állami felépítmény egyes intézményei már legitimációs problémákkal küzdenek. Az elnök pozícióját ugyan egyelőre a háború folytatásában érdekelt belső és külső erők még biztosítják, ám az ukrán alkotmány és alkotmánybírósági ítélet egyértelműen jelzi a legitimációs válságot és ezt nem helyettesítheti az, hogy az USA elnöke vagy az EU egyes intézményei partnernek tekintik az ukrán elnököt. Csak emlékeztetőül: az alkotmány egyértelműen öt évben határozza meg az elnöki mandátum időtartamát és más állami intézményektől eltérően az elnök esetében egyáltalán nem rendelkezik arról, hogy rendkívüli állapot vagy hadiállapot idején az elnöki mandátum önkényesen, vagyis választás nélkül meghosszabbítható. Sok szakértő egyáltalán nem foglalkozik e tekintetben az alkotmánybíróság ítéletével sem, amelyik elég sok oldalról vizsgálja és értelmezi az alkotmány vonatkozó paragrafusát megállapítván, hogy nincs alkotmányos mód az ötéves időtartam meghosszabbítására.
A hadsereg az egyik legnagyobb elszenvedője a felőrlő háborúnak: a 25-60 éves korosztály elképesztő áldozatot hozott. Korábbi anyagaimban elég sok oldalról járom körbe a veszteség témakörét. Számos különböző forrás felhasználásával úgy vélem, hogy az ukrán hadsereg KIA plusz WIA vesztesége meghaladhatja a másfél millió főt. Ez húszszorosa annak, mint amit hivatalosan Kijev bevall. Itt a súlyos gond majd akkor jelentkezik, amikor a társadalom nem csak a veszteség nagyságával szembesül, hanem a hazugságokkal is.
A társadalom/nép napi életét is egyre inkább érinti a felőrlő háború valósága. A személyes veszteségeken túl tömegeket fog érinteni a közelgő tél hidege, a fűtés, az alapvető szükségletek kielégíthetőségének hiánya. A már kopogtató demográfiai katasztrófát Ukrajna nem tudja elkerülni. Gondoljunk bele, egy húsz évvel ezelőtti 51 milliós ország lélekszáma mára hivatalosan 33 millióra, nem hivatalosan pedig egyes becslések szerint 27 millióra apadt, de már beszélnek 20 millió alatti számról is.
Mit mutatnak tehát a Gallup számai? A felmérést 2024 szeptemberében-októberében végezték és a kapott értékeket korábbi felmérések eredményeivel is összevetik. A lényeg: többségbe került azok száma, akik tárgyalásos úton akarnának véget vetni a háborúnak és ezen belül nőtt azok aránya és száma is, akik területeket is adnának a békéért cserébe. Drasztikusan csökkent azok aránya, akik hisznek a győzelemben és a győzelemig akarnak harcolni. Gondoljunk bele: 2022-ben 72% volt azok aránya, akik a győzelemig akartak harcolni. Ma ez az arány 38%-ra zuhant le. Mit is jelent ez? A társadalom túlnyomó többsége már nem hisz a győzelemben. Ebből következően már nem is akar harcolni. Ez utóbbi momentumot bizonyítja a sorozás erőszakossága, a sorozás elkerülése, az, hogy ukrán adatok szerint is 100 000 főre (katonára) tehető a szökés vagy a szolgálati hely engedély nélküli elhagyása (ez a dezertálás szégyenlős megnevezése).
A társadalom kifáradása a háborúban egyre látványosabb. Az oroszok kritikus infrastruktúra elleni támadásainak fokozása egy ilyen romló társadalmi hangulatban egyre hatékonyabbá válik.
A felőrlő háború malomkerekei kíméletlenül forognak tovább és fejtik ki romboló hatásukat. És ezen már nem segít semmilyen csodafegyver, semmilyen mélységi csapás orosz területekre, semmilyen fegyverszállítás, semmilyen kívülről jövő felbujtás. A Gallup számai már a közelgő vereséget mutatják.