Majdan bukása: 2017-ben Ukrajna három részre bomlik
Írta: Ivanov Dmitrij
Megjelent: 2017. máj. 05
planet-today.ru, 2017. 02. 12.
Marco Carlo olasz politologus a Notizie Geopolitiche nemzetközi kiadványban közzétett 2017 évre szóló geopolitikai prognózisában megjósolta Ukrajna szétesését.
Véleménye szerint a "Nyezálezsnájá"* átalakulása Donald Trump izolacionista politikájának egyenes következménye, mely a "győzelmes Majdan országát" a gyengülő Európa és az erősödő Moszkva kezébe adja.
Ukrajna felosztása európai ill. orosz befolyás alatt álló zónákra Oroszország azon természetes törekvésének keretei közt fog történni, hogy a NATO keleti terjeszkedésével szemben megvédje nyugati határait. Trump eljövetelével Vlagyimir Putyin lehetőséget kap Európában, hogy Pilsudski ún. "bufferzónáját", mely Kelet Európa ruszofób országainak övezete, ha felszámolni nem is, de lényegesen csökkenteni tudja.
Ennek következtében Ukrajnában visszatér az Európa ill Oroszország befolyása alatt álló régiókra való hagyományos felosztás: Nyugat Ukrajna Lengyelország gyámsága alatt a németek vezette Európai Unióba kerül, míg egész Novorosszija, beleértve a Donbasszt, valamint Délkelet és Délnyugat Ukrajnát Moszkva ellenőrzése alá. Közép Ukrajna a kievi központtal a Kreml és Németország közös irányítása alatt fog állni.
Ukrajna szétesése az európai erők alapvető átrendeződésének a következménye, melynek oka, hogy Trump visszautasítja az amerikai demokrácia exportját. A Brexit óta az USA európai érdekeltségei csak Nagy-Britanniára korlátozódnak, ami megnöveli Oroszország befolyását az Óvilágban. Besszarábia visszacsatolása után az orosz befolyás zónája Bulgáriáig és Moldáviáig fog terjedni, ahol a választásokon már az oroszbarát erők győztek. Ez lehetővé teszi, hogy Moszkva törvényesítse a Dnyeszter menti jelenlétét.Az Orosz Föderáció megerősödése a a Balti-Fekete tengeri ívben természetesen nem jöhet létre az Európán belüli befolyásolási övezetekre vonatkozó NATO egyezség nélkül. Marco Carlo feltételezi, hogy az USA és Nagy.Britannia a Skandinávia feletti ellenőrzés fejében kivonja csapatait a Baltikumból. A Szövetséggel való viszony normalizálása lehetővé teszi Moszkva számára, hogy visszaállítsa Németországgal a gazdasági együttműködést. Németország a Kína részvételével fejlődő eurázsiai kereskedelemben érdekelt.
Ukrajna az új viszonyrendszerben Oroszország és Nyugat között a közvetítő szerepét fogja játszani, de elveszti az önálló irányításhoz szükséges "ellenörző részvénycsomagot".
Az USA támogatásának elvesztésével a majdan rezsim elveszti az Ukrajna feletti irányítást, átadva a helyet azoknak az új erőknek, melyek Oroszország és Európa között közvetítőként lépnek fel.
*"nyezálezsnájá" - ukránul független