A nato-hoz és az eu-hoz önkéntesen csatlakozott mindenki. Nyilván van érdekérvényesítés, de egészen más szinten mint az oroszoknál. Erről sokat elmond az is hogy Orbán meddig tudta folytatni a kétkulacsos politikáját a nyugati szövetségi rendszeren belül. Azt is érdemes nézni, hogy ezzel az invázióval eddig semleges országok közvéleményét is a nato felé löki Oroszország. (Lásd: Finnország és Svédország). Én nem lepődnék meg ha az EU is a közös hadsereg irányába indulna el. Egy hidegháborút elbuktak már az oroszok. Nem látom hogy miért volna jó nekik még egy.
Nálunk mondjuk úgy kellett kiherélni a népszavazási törvényt, hogy "önkéntesen" csatlakozzunk.
A Majdanon sem szólaltak fel rendszeresen nyugati politikusok (a Budapesti memorandumot megszegve, amúgy)? És még így is csak épphogy az ukrán lakosság fele támogatná a NATO-csatlakozást (LNR, DNR és Krím nélkül, velük már az 50% se lenne meg).
Finnország és Svédország meg nincs ráutalva a NATO-tagságra, nekik nincs nagyon mitől félniük. Erős hadsereggel rendelkeznek és Oroszország is csak rohadt ritkán említi meg őket. Ukrajna etnikailag, kulturálisan és ezer másik szállal kötődik Oroszországhoz, ami miatt egyszerűen nem engedhetik ki a blokkból. Sőt, Ukrajna katonailag is fontos Moszkva számára, részben a Krímet is ezért szállták meg 2014-ben.
Finnország és Svédország közvéleményéről meg semmit nem tudunk, csak politikusok beszéltek eddig.Hogy mi a közvélemény véleménye, azt mérjük meg mondjuk egy hónap múlva, amikor a háború véget ért és látjuk, hogy mik az orosz célok hosszútávon.
Ukrajna lerohanása előtt közölte Putyin, hogy nem engedheti meg a NATO-tagságot Ukrajnának.Nem hiszem, hogy erre a hírre úgy reagált az átlag finn, hogy "irány a NATO-tagság!" Januárban még csak 28% akart volna NATO-tagságot, ott eleve máshogy gondolkodnak.Kilátásban nincs az orosz támadás. Ukrajnában 2014 óta várták, hogy jön és így is csak 50% volt. Szóval olyan nagyon nem kell még túlgondolni ezt a helyzetet, ami most van.