akkor viszont szanszos, hogy Egyiptomban megint kurva világ jön...
Nagy esély van rá.....Csakhogy mindenki tisztában legyen Ukrajna szerepével....
Ukrajna igen jelentős szereplő a globális műtrágyapiacon és
a világ elsőszámú napraforgó termelője. Több globális mezőgazdasági cég zárta be Ukrajnában lévő irodáit és üzemeit, amint Oroszország inváziót indított. A válság globális mezőgazdasági termelést és kereskedelmet befolyásoló aktuális történéseit foglaljuk össze és kitérünk a várható hatásokra is.
Felfüggesztett tengeri kereskedelem és félelem az ellátási zavaroktól
Az orosz erők csütörtökön szárazföldi, tengeri és légi tömeges támadással megszállták Ukrajnát, ami a legnagyobb támadás, amelyet egy állam egy másik ellen intézett Európában a második világháború óta. Ezt követően az ukrán hadsereg felfüggesztette a kereskedelmi hajózást kikötőiben, ami csak tovább gerjesztette az ellátási zavaroktól való félelmet a vezető gabona- és olajosmag-exportőrök körében. Oroszország már korábban elrendelte az Azovi-tenger lezárását a kereskedelmi hajók elől, a Fekete-tengeri orosz kikötőket azonban nyitva tartotta – közölték csütörtökön orosz tisztviselők, melyről a Reuters számolt be.
A szállítók a rendkívüli körülmények miatt nem teljesítik szerződéses kötelezettségeiket, a piac figyeli a vis maior bejelentéseket.
Az Azovi-tenger egyik legnagyobb ukrán kikötője, a Mariupol már az orosz erők támadása alatt áll a Reuters információi szerint. Az itteni kikötők árpát, búzát és kukoricát exportálnak mediterrán importőröknek, köztük Törökországnak, Ciprusnak, Egyiptomnak, Olaszországnak és Libanonnak, amely országoknak alternatív ellátást kell keresniük, ha a hajók a közeljövőben nem tudnak elindulni.
Eközben a világ egyik legnagyobb hajózási vállalata, a dán Maersk, -mely két, Pivdennij kikötőjébe befutó konténerszállító útvonallal rendelkezik Ukrajnában -, csütörtökön közölte, hogy a konfliktus miatt február végéig leállítja az összes ukrajnai kikötőbejárását és bezárja fő irodáját Odesszában.
Egy konténerszállító hajó köt ki a kelet-ukrajnai Berdjanszk tengeri kikötőjében, Azovban 2018. december 2-án.
Fotó: Genya SAVILOV / AFP
Ukrajna csütörtökön arra kérte Törökországot, hogy zárja le a Boszporusz- és a Dardanellák-szorost az orosz hajók előtt. Ankara ellenőrzi ugyanis az Azovi-tenger szorosait, háborús időkben jogában áll korlátozni a hadihajók áthaladását. Azonnali válasz azonban nem érkezett Kijev kérésére.
Ukrajna, ahol a világ legtöbb napraforgója terem
Mivel Ukrajna a globális mezőgazdaság kulcsfontosságú szereplője, a konfluktusnak nemzetközi hatásai lesznek. Az ország több mint 70 százalékát borító mezőgazdasági területén az AgWeb tájékoztatása szerint a világ legnagyobb mennyiségű napraforgóját, valamint a hatodik legtöbb kukoricáját és árpáját termesztik. De a repce, a szója és a búzatermelése is globálisan jelentős. A Reuters közlése alapján
Ukrajna és Oroszország együttesen adják világ napraforgóolaj-exportjának 80, a kukoricaexport 20 és a búzakivitel 29 százalékát.
Ukrajna mezőgazdasága
Az ország mezőgazdasági ágazata a GDP mintegy 9,3 százalékát termelte 2020-ban. A 45 ezer mezőgazdasági vállalkozás a bruttó termelés 55 százalékát állítja elő, míg a több mint 4 millió háztartás a termelés 45 százalékát adja, háztartásonként átlagosan 1,23 hektár földet művelve. Az ukrán mezőgazdaságot a növénytermesztés uralja, a mezőgazdasági termelés 73 százalékát teszi ki.
Ukrajna évente több mint 60 millió tonna gabonát és hüvelyeseket takarít be. Ugyan a 2020-as év a világjárvány és az időjárási viszonyok miatt is eltért a megszokottól, még így is a hazai piac igényeinek háromszorosa volt a gabonatermés. A terméshozamok jelentős javulásával számos szakértő becslése szerint Ukrajna teljes gabonatermelési potenciálja 140 millió tonna.
Forrás:
International Trade Administration
A két ország egymással versenyez a kukorica és búza szállítása terén, hogy megnyerjék az olyan nagy vásárlókat, mint Egyiptom és Törökország. A gabonanagyhatalomnak számító országok háborújának kitörésekor
el is szálltak az árupiacokon a gabonaárak. Az amerikai búza határidős jegyzése közel egy évtizede a legmagasabb szintre emelkedett, míg az európai búzáé rekordot döntött.
Hogyan fenyegeti az orosz-ukrán konfliktus a világ mezőgazdaságát?
Az ENSZ szerint szörnyű globális következményekkel fenyeget a háború. Ukrajna megszállása az egyik legnagyobb menekültválságot, az élelmiszerárak megugrását és az általunk ismert világrend végét jelentené
Ukrajna külügyminisztere szerint – írta meg a South China Morning Post. Mivel Ukrajna a fejlődő világ egyik legnagyobb búzaszállítója, az invázió
az élelmiszerárak megugrását okozhatja, és még kétségbeesettebb éhezéshez vezethetnek olyan helyeken, mint Líbia, Jemen és Libanon.
– mondta Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete, aki szerint a szenvedés szökőárszerű hullámai, amelyeket ez a háború okozni fog, elképzelhetetlenek.
A megszállás hírére csütörtökön dominószerűen követték egymást az események, amelyek további aggodalomra adnak okot a világ mezőgazdaságát, élelmezését és kereskedelmét tekintve.
A globális mezőgazdasági nyersanyagkereskedő, a Bunge, amely Ukrajnában több mint ezer embert foglalkoztat, közölte, hogy bezárja a cég ukrajnai irodáit és felfüggeszti a fekete-tengeri gabonakikötőjének működését az ukrajnai Nyikolajevben.
Az Ukrajna elleni orosz támadás világszerte lefelé küldte a tőzsdéket. Arthur Brunner, az ICF Bank AG részvénykereskedője a monitorját figyeli a frankfurti tőzsdén 2022. február 24-én.
Fotó: ARNE DEDERT / DPA Picture-Alliance via AFP
A megszállást követően az amerikai mezőgazdasági nyersanyagkereskedő Archer-Daniels-Midland is bejelentette, hogy bezárja ukrajnai létesítményeit, többek között egy csornomorszki olajosmag-zúzó üzemet és egy odesszai gabonaexport-terminált – erről a Reuters tudósított. A cég több mint 630 embert foglalkoztatott Ukrajnában.
A Cargill globális mezőgazdasági árucikk-kereskedő vállalat egyik óceánjáróját pedig mindeközben lövedék találta el a Fekete-tengeren,
ám szerencsére a személyzet biztonságban van és a hajó is tengerképes maradt. A háború hírét követően a
búza világpiaci ára 330 euróra emelkedett, de az összes gabonafajta ára megugrott. A fő importőr országok elkezdtek aggódni a búza ellátásuk miatt. Az argentín gazdákat a súlyos aszály és az exportkorlátok fogják korlátozni abban, hogy kihasználják az ukrajnai konfliktus miatt megugró búza- és szójaárak emelkedését. Kevés búza maradt az országban a tengerentúli értékesítésre engedélyezett mennyiségből.
Az ukrán válság elhúzódása esetén Irak lehet az, aki megcsapolhatja a búzapiacot.
Az országnak ugyanis elegendő stratégiai búza tartaléka van és nem aggódik készletei miatt – közölte az iraki kereskedelmi minisztérium szóvivője csütörtökön a Reuters hírügynökséggel. Irak pedig azt is nyilatkozta, hogy amennyiben az Oroszország és Ukrajna közötti válság elhúzódik, vásárlásokat fog bejelenteni.