[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 348
5 026
113
Zárójel. Egyetlen egyszer inogtam meg a német juhász rajongásomban. A bolgár juhász.. Buffy rulez. Zárójel bezárva.
Egy kollégám kutyák (és gazdáik) kiképzésével foglalkozik - és baromira nem amatőr a srác. Mondtam neki, hogy szeretnék egy moszit (gyk: moszkvai őrkutyát). Ő erre közölte, hogy első kutyásként talán próbálkozzak egy palotapincsivel (ha nem akarok azonnal meghalni), másrészt meg legyek szíves a kerítés helyett falat építtetni, mert nekem is kínos lesz, ha elkezdenek eltűnni a szomszédok. (Meg a postások.)
Namost értem én, hogy napjainkban az oroszokat gyűlölni alap ("napjaink zsidói az oroszok"), de én építem a falat és imádom a ruszkikat, tökmindegy, hogy 2 vagy 4 lábuk van. :cool: Szóval az Úr irgalmazzon a szomszédoknak (egyébiránt semmi bajom velük), de a moszi nem fog: az Iszkander tenyésztőkből egy kicsivel kevesebb van. :D :D :D
 

paul64

Well-Known Member
2013. február 27.
281
1 342
93
Én még csak középkorú vagyok, de abból kiindulva, hogy hány gazdasági-katonai-morális világvége-beharangozást megéltem már, ebből a nagy resetből se lesz semmi, a világvége érdeklődés hiányában újra elmarad.

A nagy történelmi vízválasztót jósló patetikus szónoklatokat, fogadkozásokat, ígérgetéseket, meg sohatöbbéket követi majd a nagy büdös semmi és döcög a világ majd előre ahogy eddig.

A pénz beszél, az erősebb kutya baszva ugat de végül belesántul és utolérik, a karaván meg halad. The show must go on!
Azért mérget ne vegyél rá! 100évvel ezelőtt is ezt gondolták, aztán jött A nagy gazdasági világválság.
 

sixtus

Well-Known Member
2022. február 22.
2 016
14 833
113
És az I.Magyar Hadseregről a megszállóról mit tudsz ? Mit olvastál ? A II.MH az egy 2. vonalas hirtelen összekapott szar felszerelésű sereg volt amit egyenesen a frontra vittek tehát sok kontaktja nem volt a civilekkel . Az I.MH viszont a megszállt területeken végzett rendészeti , partizán vadász feladatokat és ott és akkor sok csúf dolgot tettek meg a katonáik !
ok...semmi keresnivalónk nem volt ott...
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Ne dugjuk már a homokba a fejünket ! Az én nagyapám is megjárta a Don kanyart és sokat beszélt róla főleg ha már a 3. pohár borát itta ! De mindegy is tényleg OFF
Értsd jól, a két haderő másik ország területén tartózkodásának magyarázatára elfogadható a baloldali történelemszemlélet. De csak arra.
Viszont a kegyetlenkedéseket nem legalizálná az sem, ha a magyar katonák úgy viselkedtek volna, mint ahogy a szovjet katonák viselkedtek.
Azért sértő, amikor ilyeneket terjesztenek, mert nincs alapjuk. A magyar kilengések (mert valószínűleg voltak), semmilyen arányban nincsenek a megszállók tetteivel.
Ez a másik különbség, ami szintén nem elhanyagolható.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
A pénz addig tud beszélni amíg értéke van ! Milyet hiány van és kialakul a recesszió akkor az árunak lesz értéke és nem a pénznek ! Az elmúlt 50 év a túltermelésről szólt de az elmúlt 3 év meg a hiányról . A hiány az inflációt szül ami meg ugye értéktelenné teszi a pénzt ! A fejlett országok lakossága ahol már az alanyi jogon járó alapjövedelem is felmerült és akik az inflációt nem nagyon ismerték ugyan úgy mint a gazdasági hanyatlást azok mennyire és meddig fogják bírni ? Mert csak az elmúlt fél évben sokszorosára ment a rezsijük ? Hans hiába keres 5000€-t ha az eddigi 1000€ helyett 4000€ lett a rezsije ? Mivel fogja kompenzálni ? Amikor már a Covid miatt is giga hitel kellett az EU-nak ? Lehet gondolkozni , csak kéretik egy kicsit mélyebbre ásni !
Egyértelmű, hogy sokkal kisebb a nyugati polgár válságbíró képessége, mint az oroszoké (ők már hét éve szokjék) míg nyugaton csak három éve, amolyan lájtosan adagolva. Ha rá szakad a nagy nincstelenség, jegyrendszer és az is csak sorral érvényesíthető, semmi utazgatás sehova, meg egyéb cifraságok (mondjuk 50-100 millió migró), nem tudom meddig fogja bírni/tűrni a fejlett nyugati polgár. Lesznek a Lajtától nyugatra cifraságok, az biztos. Ha bejön a krízis és nem kapnak időben észhez a vezetők (mitől is kapnának észbe, amikor ők parancsot teljesítenek). Csúf világ lesz ott náluk az biztos. Igaz, itt is, de azért mi csak húsz év jólétével kell leszámoljunk, míg ők 50 évével.
 

meister.proper

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 604
1 918
113
Ezt te hogy gondolod? Amikor még Líbiával sem bírtak. Ha nincs USA még ott kergetőznének a sivatagban. Azonban egy EU Irán elleni háborúban biztos, hogy nem segítenének, és ha igen, akkor úgy, hogy ne nyerjünk túl gyorsan. Jól kivéreztetnék az EU-t (ami egyébként az USA egyik taktikai célja és jelen ukri háborúval is folyamatban van). Szóval teljesen irreális ez a felvetés.
Nem beszélve arról, hogy az elkényelmesedett európai társadalom mennyire van felkészülve egy ilyen háborúra mentálisan (nélkülözés, sorozás, napi szinten több száz koporsó hazaérkezése)???
egyszer minden véget ér. az élet is, a béke is, a nyugalom is. jót tenne Európának, ha újra a világ vezető kontinense lenne. de a már odáig vezető út is visszaállítaná a boldog békeidők tespedtelensége helyett azt, ami két már két vilgháborút robbantott ki a kontinensen :)
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Ezek tervek, hogy mi lesz belőle, az a jövő zenéje. Az LNG nagyon drága, és ráadásul nagy a veszteség meg a környezetszennyezés. Az ipar oda fog települni, ahol olcsó az energia meg a nyersanyag. És ez nem Európa lesz. A profit mindent felülír! Fontos a munkaerő is, s ebben Európa rosszul áll, lásd az elöregedő társadalom demográfiai összetételét.
A zöld energia épp most csődöl be, indítják a szénnel üzemelő és atomerőműveket. Kiszámolták, hogy Magyarország energiaellátása zöld energiával a termőföldek elvesztésével járna. Egyébként nem vagyok híve a repesztéses technológiának, én tartok tőle, hogy olyan geológiai változások történnek, amelyek természeti katasztrófához vezetnek. Ez csak félelem részemről, egy geológus biztos többet tud erről.
A klímaváltozást sem tudjuk előre modellezni: mennyi termőföld válik terméketlenné, és mennyit nyerünk majd. Szóval a jövő több ismeretlenes egyenlet, várjuk ki a végét. Meg ezeknek a nagy nekibuzdulásoknak is várjuk ki a végét.
És még egy: ki tudja, hogy ebből a hisztériából mennyi a megfelelési kényszer, és mennyi a kitartó elhatározás. Én nem tudom. De van egy gyanúm.

Gázra piaci ár van. Ezt majd mások zsebelik be.
Ha az ipar oda telepüne ahol sok meg olcsó az energia meg a nyersanyag akkor japán, rok, de europában se lenne hude nagy ipar ellenben oroszoban igen. Ennek meg az ellenkezője van. Nem mellesleg az Oroszo is egy előregedő társadalom.
A német zöld energia attól nem csődöl be, hogy menni fognak a szénerőművek.
Erről a kiszámoltákról vmi infot ha lehetne...
Az hogy te minek vagy, nemvagy híve lényegtelen. Az orosz gázt le fogja váltani EUban az US, Algír, Katari.... meg az atom/szén=zöld. Van ahol már jövőre vhol 3-10év múlva... és a fő cél az energiafüggetlenség. Oroszok levágták az egyik hanem legföbb aranytojás tojó tyúkjukat. Miért is? Egy 2.Afganisztánért vagy azért, hogy Svédek, Finnek NATO tagok legyenek vagy, hogy irthassák a kisoroszokat, kapják a koporsókat az orosz anyák vagy hogy....? ez utobbiak a leglogikusabb az nem nagy biznisz, hogy Svédek, Finnek NATO tagokká válnak, nagyon komoly hadsereggel rendelkeznek és jó hosszú a határ. De az legföbb piacuk elvesztése se épp hudejó.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
egyszer minden véget ér. az élet is, a béke is, a nyugalom is. jót tenne Európának, ha újra a világ vezető kontinense lenne. de a már odáig vezető út is visszaállítaná a boldog békeidők tespedtelensége helyett azt, ami két már két vilgháborút robbantott ki a kontinensen :)
Teljes mértékben igazad van. Ilyen tömören és érthetően még nem olvastam ezt a tényt!

Még annyit az önálló európai energiaellátás megtermetéséről, hogy volt próbálkozás. Szíria erről szólt hivatalosan, hogy áthozzák rajta a Katari gázt, nem hivatalosan az Iráni gázt, majd később. Ott is segített az USA. Látjuk milyen eredménnyel. Na meg az orosz is jól keresztbe tett az ügynek, persze az USA hallgatólagos egyetértésével.
 
W

Wilson

Guest
scale_1080


A légitársaságok visszatérnek a hidegháború korabeli légi folyosókra...

Az Oroszország és a Nyugat közötti kölcsönös szankciók miatt az Oroszország és Fehéroroszország feletti égboltot lezárták a nyugati légitársaságok előtt. Ennek következtében az Európa és Ázsia közötti járatok több órával meghosszabbodtak, ami többek között a költségekre is hatással van - írja a Libération. A cikk szerzője megjegyzi, hogy korábban csak a hidegháború idején történtek ilyen repülések Oroszország körül.
Libération: a légitársaságok visszatérnek a hidegháború korabeli légi folyosókra.

Az Ukrajna körüli helyzet következményei az égen is érezhetőek - írja a Libération. Február vége óta számos járatot, sőt útvonalakat is töröltek Oroszország és Fehéroroszország felett. De, mint a cikk szerzője megjegyzi, általában a bolygó légi folyosói megváltoztak, így egyes járatok most sok órával nőttek, ami befolyásolja a levegőben dolgozó személyzet idejét és a repülés költségeit. Ez a hidegháború idején volt így, amikor a nyugati légitársaságok járatai megkerülték a Szovjetuniót.

Például egy Isztambulból Moszkvába tartó járat korábban kevesebb mint három órát vett igénybe, most viszont majdnem négyet. A Tel Avivból induló repülőgép most három és fél óra helyett öt és fél óráig tart. Két lehetőségük van az útvonal megváltoztatására: vagy Lengyelországon keresztül, vagy Grúzián, a Kaszpi-tengeren és Kazahsztánon keresztül. A második légi folyosó ma már az egyik legforgalmasabbnak számít.

Az interkontinentális járatok esetében azonban még rosszabb a helyzet. Például a Finnair Helsinkiből Tokióba tartó járata az ideje nagy részét Oroszország felett töltötte. Most az ellenkező irányba repül, az Északi-sark és Alaszka fölé. A különbség hat és fél óra. A Finnair eddig is törölt ilyen jellegű járatokat, azt mondják, nem tudnak utasokat szállítani a korábbi célállomásokra, és átszervezik az ázsiai irányba történő üzemeltetést. A világjárvány előtt a légitársaság bevételeinek fele az Ázsia és Európa közötti járatokból származott.

Szakértők becslése szerint legalább 21 vállalat változtatta meg útvonalát a szankciók miatt. Putyin ugyanakkor rendeletet írt alá, amely lehetővé teszi az orosz légitársaságok számára, hogy lízingelt repülőgépeket használjanak.

Az utasok problémái mellett ezek a változások a légitársaságok alkalmazottai számára is nehézségekkel járnak, valamint magasabb repülési költségekkel, különösen az üzemanyag miatt. A szerző által megkérdezett szakértő becslése szerint egy Airbus SE A350-900-as repülőgép három plusz órája az égen átlagosan 16 000 dollárba kerül csak az üzemanyag miatt.

A cikk szerzője megjegyzi, hogy ezek a többletköltségek ahhoz vezetnek, hogy megkérdőjeleződik az útvonalak fenntartásának célszerűsége. A légitársaságok legalábbis emelni fogják a viteldíjakat.

A légitársaságok alkalmazottait már eddig is súlyosan érintette a világjárvány, és most még inkább aggódnak a jövő miatt. A Finnair például 100-180 pilóta és 150-380 fős személyzet elbocsátására számít.

És a helyzet nem valószínű, hogy egyhamar javulni fog - írja a Libération.

https://russian.rt.com/inotv/2022-03-20/Libration-aviakompanii-vozvrashhayutsya-k-vozdushnim
https://www.liberation.fr/internati...e-froide-20220317_JBN4PITXPBBUDFLQCBKROBLV7M/ - eredeti francia nyelven
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
ezert irtam azt, vilaghaboru lesz. minden fog dolni, mint a domino. de nem elesen elvallo politikai-katonai szovetsegek, inkabb erdekek menten.

ezert irtam azt is, hogy konnyebb irant lebombazni Xerxesz koraba, mint pl. az oroszokat leigazni a fosszilis anyagaikert.

aztan, majd ha a medve eleg gyenge lesz, meg a sas is leszallt, akkor ujra Festung Europa lehet a vilag elso szamu kontinense.;)

Én nem lennék ennyire "fatalista". Nem hiszek a (forró) világháborúban ...

Sok tabu dőlt már le és valószínűleg fog is még. Ugyanakkor úgy gondolom, hogy eljön majd a pillanat amikor mindenki eggyel hátrébb lép és "vesz egy mély levegőt". Ahogy múlik kicsit a "háborús pszichózis" akkor újra lesz kalibrálva (na nem úgy :) ) a dolog ... Teljes visszarendezőzés nem lesz, de azért itt-ott győz a józan ész ...

Iránt nem fogják visszabombázni Xerxész korába. Erről az Irán ill. Kaukázus topikban értekeztem - most nem mennék bele. No meg a ruszki sem azért rúgta t@kön az USA "út Iránba" (Szírián keresztül) projektjét, hogy most meg hagyja lebombáztatni ... :) (persze nem ez az ok)

Egyébként a perzsák tényleg "hangulatba jöttek" most. Pont most dobtak néhány szalvót Észak-Irakban amcsi bázisok mellé. Saját bevallásuk szerint CIA lerakatokra meg Izrael fedett helyekre. Mondjuk korábban is megkínáltak már USA bázisokat is - nem egy szívbajos fajták ... Az azeri határon meg nagyon tobzódnak most már ...
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 446
23 612
113
Spöttle elemzése

 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Gázra piaci ár van. Ezt majd mások zsebelik be.
Ha az ipar oda telepüne ahol sok meg olcsó az energia meg a nyersanyag akkor japán, rok, de europában se lenne hude nagy ipar ellenben oroszoban igen. Ennek meg az ellenkezője van. Nem mellesleg az Oroszo is egy előregedő társadalom.
A német zöld energia attól nem csődöl be, hogy menni fognak a szénerőművek.
Erről a kiszámoltákról vmi infot ha lehetne...
Az hogy te minek vagy, nemvagy híve lényegtelen. Az orosz gázt le fogja váltani EUban az US, Algír, Katari.... meg az atom/szén=zöld. Van ahol már jövőre vhol 3-10év múlva... és a fő cél az energiafüggetlenség. Oroszok levágták az egyik hanem legföbb aranytojás tojó tyúkjukat. Miért is? Egy 2.Afganisztánért vagy azért, hogy Svédek, Finnek NATO tagok legyenek vagy, hogy irthassák a kisoroszokat, kapják a koporsókat az orosz anyák vagy hogy....? ez utobbiak a leglogikusabb az nem nagy biznisz, hogy Svédek, Finnek NATO tagokká válnak, nagyon komoly hadsereggel rendelkeznek és jó hosszú a határ. De az legföbb piacuk elvesztése se épp hudejó.
Ha meg nem lép Oo. szép lassan felerősítették volna az Ukrikat mindenféle csúcstechnikával, aztán rákergették volna az oroszra. Miért lett volna jobb a medvének ha 3-4 év múlva:
  • először a szakikat csinálja ki ukrajna (nyugat szerint jogosan irtaná, mert az de jure ukri terület)
  • majd nekimentek volna az ukrik Krimnek, hogy ott esetleg elkapaálják azt a kevés védőt és ezzel egy jó nagy arcvesztést csináljanak az orosznak, aztán
  • az elért eredményeken felbátorodva nekimentek volna Oo-nak is.
Persze mindezen akciók alatt a nyugat folyamatosan emelete volna a szankciók szintjét, függetlenül attól, hogy mit lép. Mind az ukránok megtámadása előtt, amikor már ott tartott nyugat, hogy a beígért szankciókat preventíve bevezetik, hogy ezzel elriasszák a medvét. Ki volt ez találva. Szép lassan felépítették a medvecsapdát aztán addig öszötökélték a macit, amíg bele nem lépett. A kérdés, hogy mi lesz ha kiszbadul? Én tartok attól, hogy kevés győzelmi jelentést fog kiadni Nyugat-Európa! Ettől persze még az USA jót röhög és eléri a célját (EU-Oo. csődbevitele). Már csak Kína állna a globális világuralma előtt.