Akkor mégsem lőttek a tömegbe mint ahogyan at RTL klub híradója bemondta????
Herszon három hete az orosz hadsereg irányítása alatt áll. A városban nehéz a helyzet élelmiszerek, és még rosszabb a helyzet a gyógyszerek tekintetében. Egyenruhások vannak mindenhol. A lényeg a BBC orosz szolgálatának jelentéséből..
Reuters/Scanpix/LETA
A 300 ezres dél-ukrajnai Herszon városát március másodikától orosz csapatok ellenőrzik. A városban élelmiszer- és gyógyszerhiány van, és a helyiek rendszeresen tartanak gyűléseket, követelve, hogy az orosz hadsereg hagyja el a várost. "A BBC orosz szolgálata nagyszabású riportot készített Herszonból.
A városban csak csirke és zöldség van. A gyógyszerekkel még rosszabb a helyzet.
A BBC orosz szolgálata szerint Herszonban élelmiszerhiány van, mert az orosz hadsereg megakadályozza, hogy élelmiszert vigyenek a városba. Március 19-én a Herszon régió közigazgatási vezetője közölte, hogy a hadsereg 14 teherautót küldött a városba Dnyipropetrovszk régióból, amelyek húst, bébiételt és gyógyszereket szállítottak (a BBC hangsúlyozza, hogy az orosz védelmi minisztérium nem kommentálta ezt az információt). A helyiek szerint a város "csirkén és zöldségeken él". A baromfi egy helyi baromfigyárból származik, ahol a háború miatt több millió madarat nem tudtak tovább etetni, ezért a gyár vezetősége felajánlotta, hogy bárkinek ad madarakat, aki jelentkezik. A zöldségeket a régió határában lévő nagy piacról hozzák.
Ugyanakkor az orosz katonaság az egész városban kínálja humanitárius segélyeit - konzerveket, vajat és gabonakészleteket -, amelyek "gyakran lejártak" - panaszkodnak a városlakók.
A gyógyszerekkel még rosszabb a helyzet: nincs inzulin vagy fájdalomcsillapító a gyógyszertárakban, nincs elég gyógyszer a rákos betegek számára, nincs elég gyógyszer a szívbetegeknek és a . A helyi lakosok szerint a Hersontól 60 kilométerre fekvő Mykolaivban minden gyógyszer elérhető, de a hadsereg nem biztosít "zöld folyosót" sem a gyógyszerek, sem az élelmiszerek számára.
A katonaság "keményen" bevonult a városba, és mindenkit megpróbált megfélemlíteni. De a lakosok mégis kijönnek tiltakozni...
A helyi lakosok szerint az orosz katonaság "brutálisan" hatolt be a városba. A támadás napján Konsztantyin Ryzhenko helyi újságíró a lapnak elmondta, hogy a területi védelemből mindössze néhány tucat ember védte a várost. Állítása szerint nem kérték, hogy adják meg magukat, hanem nehéz géppuskákkal lőttek rájuk, és a holttesteket napokig nem engedték elszállítani, hogy "az emberek lássák és féljenek" (a BBC hangsúlyozza, hogy az orosz védelmi minisztérium erről nem számolt be). Az első napon a katonaság az egész városban tüzet nyitott.
A második napon, ahogy ők [a helyiek] elmondták, a katonaság eljött a helyi TV-központba, és "fegyverrel fenyegetőzve" kényszerített egy helyi mérnököt, hogy csatlakoztassa az orosz berendezéseket. Az orosz állami csatornák megkezdték működésüket Herszonban, míg az ukrán csatornák nem kapcsoltak le - de az eredeti nyelv felett orosz fordítás volt. "Nagymamák hívtak minket, és azt mondták - olyan őrültekháza van itt, úgy fordítanak, ahogy akarnak, de a háttérben ukrán beszédet hallunk" - emlékszik vissza egy helyi újságíró.
A katonaság ezután azt mondta a polgármesternek, hogy Herson "békésen élhet", ha az emberek betartják a szabályokat - nem mozognak csoportosan, betartják a kijárási tilalmat, csak élelmiszerért és gyógyszerekért mennek autóval, és engedik, hogy a katonaság kérésére átkutassák őket.
Néhány nappal később, amikor a civilek rájöttek, hogy nem fognak rájuk lőni, tüntetések törtek ki a városban. A Hersoniak szerint a katonák kezdetben ijedtnek és meglepettnek tűntek, de néhány nap múlva agresszívan kezdtek viselkedni. Március 21-én egy másik tüntetésen levegőbe löttek és kábító gránátokkal oszlattak , a tüntetőket pedig puskatussal szorították vissza.
Sok egyenruhás ember van az utcán. De a lakosok "megpróbálnak úgy tenni, mintha semmi sem történne".
A BBC orosz szolgálata szerint az orosz biztonsági erők rendszeresen razziáznak ukrán katonák, SBU-tisztek, rendőrök, a területi védelem tagjai, újságírók és aktivisták lakásaiban. Egyes lakosokat közvetlenül az utcán vesznek őrizetbe, és csak órákkal vagy akár napokkal később engedik el őket. Az egykori detoxikáló épületben egyfajta előzetes letartóztatási intézményt alakítottak ki a fogvatartottak számára.
Minden sarkon egyenruhások vannak "az utcán". Többségük a SOBR és a Rosgvardia tisztjei. A helyi lakosok szerint ezt azért teszik, hogy megfélemlítsék őket, de ennek ellenére a városlakók legalább részben megpróbálnak normális életet teremteni. "A Hersoniak szabadelvűek, a kávézók, néhány kis üzlet már kinyitott, az emberek sorban állnak, beszélgetnek, próbálnak úgy tenni, mintha semmi sem történne. Tehát az orosz hadsereg csak megfélemlít" - mondta Alekszej Apostol helyi vendéglős a BBC-nek.
De-jure Herszon Ukrajna, a fizetés itt hrivnya, a zászlók sárga és kék színűek, ukrán bankkártyák működnek, a postások az ukrán nyugdíjalapból hozzák a nyugdíjat. "Az az érzésünk, hogy a "lakóknak egyszerűen nincs kapacitásuk", arra, hogy ezekkel a kérdésekkel foglalkozhatna. Nincs elég forrás" - mondja Irina könyvelő.
A város elhagyása - írja a BBC orosz szolgálata - csak a Krím irányába lehetséges szabadon. A civilek szerint azokat, akik megpróbálnak önállóan, más utakon távozni, azokra az orosz katonaság rálő.
300-тысячный город Херсон на юге Украины со второго марта находится под контролем российских войск. В городе не хватает еды и лекарств, а местные жители регулярно проводят митинги, требуя от российских военных его покинуть. «Русская служба Би-би-си» выпустила большой репортаж из Херсона. Вот его...
meduza.io