[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kijev Szelleme

Well-Known Member
2022. március 1.
981
1 740
93

Ukrán hadsereg: Sikertelen támadásokat indítottak az oroszok

Az ukrán hadsereg péntek este, a háború harmincadik napján közzétett hadműveleti tájékoztatójában azt írta: az oroszok pénteken sikertelen támadásokat indítottak több helyen is.
Közlésük szerint az oroszok a nap elején átcsoportosításokat végeztek, utána pedig több helyen is támadásba lendültek, de a védők mindenhol visszaverték őket. Az oroszok most ismét megpróbálják rendezni a soraikat, miközben az ukránok igyekeznek biztosítani a védelmet – írták.
Beszámoltak arról is, hogy Luhanszkban egy katonai kórház megtelt a halott és sebesült orosz katonákkal, valamint emlékeztettek arra is, hogy nemrég egy újabb orosz tábornokot is megöltek Jakov Rjazancev altábornagy személyében.
 

Kijev Szelleme

Well-Known Member
2022. március 1.
981
1 740
93

Financial Times: Saját katonái öltek meg egy orosz dandárparancsnokot

Saját katonái öltek meg egy orosz dandárparancsnokot Ukrajnában – közölte nyugati hírszerzési forrásokra hivatkozva a Financial Times. A gyilkosságot a lap szerint szándékosan követték el.
A 37-es gépesített tüzérdandár vezetőjének meggyilkolása a forrás szerint
példaként szolgál arra, hogy az oroszok egyes egységeinél mekkora problémák vannak a harci morállal.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Sziasztok!

Csak pár gondolatot megosztani jöttem veletek. Kíváncsi vagyok a véleményetekre, híreitekre.

1,


Az, hogy a jelek szerint kisebb településeket -mondhatjuk falvakat- sikerül az ukrán védő erőknek visszafoglalniuk Nikolaj és Herszon között, azt jelenti számomra, hogy folyamatos mozgolódás van azon a környéken. De tényleges stratégiai fontossággal igazából csak ez a két város rendelkezik. Eddig amit látok, hogy az oroszok nem tudták még csak meg sem izzasztani Mikolajt, viszont az ukránok sem voltak közel Herszon visszavételének. Viszont mind a két félnek kedvez furcsa módon. Az ukránoknak addig kell eredményeket elérni, amíg fel nem szabadulnak komolyabb erők keleten. Az oroszok részéről pedig ez az elfoglalom majd visszaveszem a falvakat lehetőséget ad akár lemorzsolni valami keveset a tengerpartot védő ukrán védőkből és megpuhítani őket, mielőtt elkezdődik a nagy offenzíva és kedvezőtlen lenne számukra beszorítani a városba védekezni ugyan ezeket az erőket, akik most kijönnek nyílt területre harcolni.


Úgy tűnik a ruszkik ügyelnek arra, hogy újabb erősítést küldjenek ide, ha egy ukrán mozgolódás veszélyezteti Herszont, hiszen a hídfőt tartaniuk kell és ha a város elesne, a Krímből Dombasz felé menő útvonalak is hirtelen veszélybe kerülnének. Ezt nem hagyhatják.

2, Véleményem szerint Mariupol eleste -ami legfeljebb heteken belül várható- felpörgetheti az orosz csapatok tevékenységét. És egyik prioritásuk lehet Odessza bekerítése. Ez értelem szerűen azt is jelentené, hogy Nikolajt a jelenleginél jóval nagyobb erőkkel megszorongatnák.

3, Az Izjui áttörés szerintem jelentős.


Én arra számítok, hogy hamarosan -vagyis még nekem is meglepetésemre Mariupol eleste előtt- összeérhet egy átkaroló hadművelettel innen délfelé, illetve Horlivka környékéről észak felé haladó két offenzíva... talán valahol Kramatorszk vagy Szlovjánszk környékén.
Ha ez tényleg az, aminek én most gondolom, akkor az ukrán főerők egy jelentős részét katlanba tudják vonni és ez nem jelent azonnali összeomlást feltétlenül, látjuk Szumi és Csernyigiv példáján, hogy ellen tudnak állni bekerített egységek viszonylag elég sokáig, de nagy érveszteséggé válhat az ukrán erők részéről.
És én azt gyanítom, hogy a híreknek, hogy az orosz légierő első sorban keleten aktív, lehet olyan oka, hogy a bekerítéstől fenyegetett egységek ha vissza akarnak vonulni, akkor az égből csemegézzenek belőlük nyugodtan.

4, Kíváncsi lennék, mi az oka annak, hogy gyakran hallani lelőtt Iszkandereket. Legtöbbször olyan lelövések, mint Szíriában, hogy hármas salvoból egyet-kettőt lelőttek, de ami megmaradt, az elpusztította a célpontot. Az első napok nagy raktár robbanásaiból arra következtettem volna, hogy a tartalék lőszerek legnagyobb mennyisége megsemmisült. Ha Kijevnél, Odesszánál és Dnyipronál van keret rakétákat lelövöldözni, akkor talán nincs végkimerülési fázisban a légvédelmi rakéta készletük.
Ez persze puszta spekuláció.
 
W

Wilson

Guest
Nem vitatva a modernizációt, ez a hadsereg komoly logisztikai és fegyverzeti problémákkal küzd, valamint azzal, hogy megmaradt az a keleti üzemeltetési kultúra amelyet nem tudtak viszont moderinzálni. (Kivéve a Szíriai beavatkozásra vitt elitet, amelyből ráadásul csak a PIAR részt láthattuk. Az átlag orosz szárazföldi hadsereg fegyverzetét és logisztikáját látjuk. Valamelyik okos poszttárs azt írta, hogy a háborúe lőtti gyakorlat után a első vonalbeli egységek hátramentek és jöttek a második vonalasak. NOs harcba vetteték a többek között a Kantyemiroszkaja gárga tankhadosztályt (azt hiszem 4.gárda) a Tamanyi gárdahadosztályt stb. tehát kvázi még a pretoriánus egységeiket is (lassan már kérdés ki a fene fog május 9-én felvonulni). Irnak, látjuk, hogy van fehérorszországban a NATO ellen intakt full hadseregeik amelyek felszereltek. A kérdés (soha ne tudjuk meg), hogy ezek mennyivel jobbak a most bevetettenél vagy ez is maszkirovka).
Mit vársz egy olyan haderőtől amelyet 14 éve kezdetek el modernizálni egy olasz/spanyol méretű GDP-ből,ráadásul egy teljesen szétesett leamortizálódott haditechnikával rendelkező haderőről beszélünk, tehát 14 év alatt kellett ebből a pénzből ezt a haderőt a 21. századnak megfelelő szintre hozni, ráadásul a védelemre biztosított forrásokból egyszerre kellett mind a három haderőnemet fejleszteni, modernizálni és ezen időszak alatt a haditengerészet és légierő prioritást élvezet az anyagi források elosztása tekintetében a szárazföldi haderővel szemben.Ezért látsz/látunk hiányosságokat, ráadásul nézzük már meg a léptékeket is amelyben ezek az orosz hadműveletek voltak, mind a terület mind a szemben álló erők tekintetében.
14 év alatt ilyen anyagi eszközök mellett abból a kiinduló állapotból amelyben az orosz haderő volt senki sem tudott volna szerintem ennél sokkal többet kihozni, és ugye nem szabad kihagyni a számításból a 2014-ben Oroszország ellen bevezetett szankcióknak az orosz hadiiparra és ezáltal az orosz haderő modernizálására kifejtett hatását sem.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 517
60 099
113
Azért ennél szerintem bonyolultabb a dolog ezt az orosz haderőt az atomerőt leszámítva a 2008-as Grúz háború után kezdték jelentős mértékben modernizálni fejleszteni,egy teljesen szétesett leamortizálódott szintről, úgyhogy Oroszország GDP-je kb az olasz/spanyol GDP szintjén van, és a védelemre fordított forrásokat meg kellett osztani a szárazföldi haderő a légierő és haditengerészet között,ráadásul a légierő és a haditengerészet elsőbbséget élvezett az orosz szárazföldi haderővel szemben.Tehát szerintem ez az orosz haderő amelyet most látunk az átalakulása, modernizálása elején járó haderő, amely még mindig Oroszország szárazföldi határainak védelmére van tervezve, na ez a haderő folytat egy 600.000m2 területű 35-40 milliós ország ellen támadó összfegyvernemi hadműveleteket, amelynek léptékéhez, 1945 utáni időszakban csak a két amerikai invázió mérhető, ráadásul egy nagyon jól harcoló nyugati katonai standardok szerint kiképzett ukrán haderővel harcolnak, akik a saját hazájukért harcolnak, és amely komoly nyugati támogatásban részesül...Szerintem egy ilyen szemüvegen keresztül érdemes nézni az orosz hadsereg ukrajnai teljesítményét.....
Hozzátenném, hogy szerintem a jobb minőségű csapatokat visszatartják egy esetleges natoval való konfliktus esetère.
Mert itt nem az egész orosz hadsereget látjuk.
Az biztosnak tûnik, hogy az orosz sereg inkàbb az orszàg védelmre van berendezkedve és csak korlátoltan tud támadó
hadműveleteket végrehajtani.
Ahogy irod, a sereg egy àtmeneti àllapotban van a régi szovjet és a modernebb struktura közt.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 517
60 099
113
Hozzátenném, hogy szerintem a jobb minőségű csapatokat visszatartják egy esetleges natoval való konfliktus esetère.
Mert itt nem az egész orosz hadsereget látjuk.
Az biztosnak tûnik, hogy az orosz sereg inkàbb az orszàg védelmre van berendezkedve és csak korlátoltan tud támadó
hadműveleteket végrehajtani.
Ahogy irod, a sereg egy àtmeneti àllapotban van a régi szovjet és a modernebb struktura közt.
Wilson megelőzött. :)
 

skf

Well-Known Member
2019. április 25.
124
837
93
Hozzátenném, hogy szerintem a jobb minőségű csapatokat visszatartják egy esetleges natoval való konfliktus esetère.
Mert itt nem az egész orosz hadsereget látjuk.
Az biztosnak tûnik, hogy az orosz sereg inkàbb az orszàg védelmre van berendezkedve és csak korlátoltan tud támadó
hadműveleteket végrehajtani.
Ahogy irod, a sereg egy àtmeneti àllapotban van a régi szovjet és a modernebb struktura közt.
Hozzátenném: az orosz fegyverek sokkal olcsóbbak tehát az, hogy A GDP-jük hasonló az olasz, vagy a spanyol GDP-hez, nem mond semmit. Pontosan nem tudni, hogy Ororszország mennyit költ védelemre.
 

tomippo

Well-Known Member
2016. május 16.
3 342
10 563
113
Sziasztok!

Csak pár gondolatot megosztani jöttem veletek. Kíváncsi vagyok a véleményetekre, híreitekre.

1,


Az, hogy a jelek szerint kisebb településeket -mondhatjuk falvakat- sikerül az ukrán védő erőknek visszafoglalniuk Nikolaj és Herszon között, azt jelenti számomra, hogy folyamatos mozgolódás van azon a környéken. De tényleges stratégiai fontossággal igazából csak ez a két város rendelkezik. Eddig amit látok, hogy az oroszok nem tudták még csak meg sem izzasztani Mikolajt, viszont az ukránok sem voltak közel Herszon visszavételének. Viszont mind a két félnek kedvez furcsa módon. Az ukránoknak addig kell eredményeket elérni, amíg fel nem szabadulnak komolyabb erők keleten. Az oroszok részéről pedig ez az elfoglalom majd visszaveszem a falvakat lehetőséget ad akár lemorzsolni valami keveset a tengerpartot védő ukrán védőkből és megpuhítani őket, mielőtt elkezdődik a nagy offenzíva és kedvezőtlen lenne számukra beszorítani a városba védekezni ugyan ezeket az erőket, akik most kijönnek nyílt területre harcolni.


Úgy tűnik a ruszkik ügyelnek arra, hogy újabb erősítést küldjenek ide, ha egy ukrán mozgolódás veszélyezteti Herszont, hiszen a hídfőt tartaniuk kell és ha a város elesne, a Krímből Dombasz felé menő útvonalak is hirtelen veszélybe kerülnének. Ezt nem hagyhatják.

2, Véleményem szerint Mariupol eleste -ami legfeljebb heteken belül várható- felpörgetheti az orosz csapatok tevékenységét. És egyik prioritásuk lehet Odessza bekerítése. Ez értelem szerűen azt is jelentené, hogy Nikolajt a jelenleginél jóval nagyobb erőkkel megszorongatnák.

3, Az Izjui áttörés szerintem jelentős.


Én arra számítok, hogy hamarosan -vagyis még nekem is meglepetésemre Mariupol eleste előtt- összeérhet egy átkaroló hadművelettel innen délfelé, illetve Horlivka környékéről észak felé haladó két offenzíva... talán valahol Kramatorszk vagy Szlovjánszk környékén.
Ha ez tényleg az, aminek én most gondolom, akkor az ukrán főerők egy jelentős részét katlanba tudják vonni és ez nem jelent azonnali összeomlást feltétlenül, látjuk Szumi és Csernyigiv példáján, hogy ellen tudnak állni bekerített egységek viszonylag elég sokáig, de nagy érveszteséggé válhat az ukrán erők részéről.
És én azt gyanítom, hogy a híreknek, hogy az orosz légierő első sorban keleten aktív, lehet olyan oka, hogy a bekerítéstől fenyegetett egységek ha vissza akarnak vonulni, akkor az égből csemegézzenek belőlük nyugodtan.

4, Kíváncsi lennék, mi az oka annak, hogy gyakran hallani lelőtt Iszkandereket. Legtöbbször olyan lelövések, mint Szíriában, hogy hármas salvoból egyet-kettőt lelőttek, de ami megmaradt, az elpusztította a célpontot. Az első napok nagy raktár robbanásaiból arra következtettem volna, hogy a tartalék lőszerek legnagyobb mennyisége megsemmisült. Ha Kijevnél, Odesszánál és Dnyipronál van keret rakétákat lelövöldözni, akkor talán nincs végkimerülési fázisban a légvédelmi rakéta készletük.
Ez persze puszta spekuláció.

A videók/jelentések alapján szerintem az oroszoknak erősítésre van szüksége még a Mariupoli egységeken kívül is egy nagyobb keleti bekerítésre, az Izyumi ellenállás semmi nem volt ahhoz képest ami ott vár két oldalról.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 517
60 099
113
Nem tudom melyik variáció az igaz, lehet, hogy egy harmadik. De azért ép ésszel elég nehéz felfogni azt a hisztériát, ami megy. Hogy egy orosz fát kitiktanak az Év Fája versenyből, ez szerintem Orwellt, Huxley-t, Ionescut felülmúló abszurd.
Főleg annak fényében, hogy szintén tàmadó USA-t annak idején senki nem szankciózta, zàrta ki olimpiàból stb stb stb
És most ez az USA, aki több tàmadó hàborút inditott 1945 óta, mint akárki a vilàgtörténelemben ( talàn a rómaiakat kivéve... :) )
itt moràlisan magasabbrendűnek tekinti magát, hogy itélkezzen Oo felett? Kûlônben ez vonatkozik az egész nyugatra.:(
HÀNYOK.
 
W

Wilson

Guest
Sziasztok!

Csak pár gondolatot megosztani jöttem veletek. Kíváncsi vagyok a véleményetekre, híreitekre.

1,


Az, hogy a jelek szerint kisebb településeket -mondhatjuk falvakat- sikerül az ukrán védő erőknek visszafoglalniuk Nikolaj és Herszon között, azt jelenti számomra, hogy folyamatos mozgolódás van azon a környéken. De tényleges stratégiai fontossággal igazából csak ez a két város rendelkezik. Eddig amit látok, hogy az oroszok nem tudták még csak meg sem izzasztani Mikolajt, viszont az ukránok sem voltak közel Herszon visszavételének. Viszont mind a két félnek kedvez furcsa módon. Az ukránoknak addig kell eredményeket elérni, amíg fel nem szabadulnak komolyabb erők keleten. Az oroszok részéről pedig ez az elfoglalom majd visszaveszem a falvakat lehetőséget ad akár lemorzsolni valami keveset a tengerpartot védő ukrán védőkből és megpuhítani őket, mielőtt elkezdődik a nagy offenzíva és kedvezőtlen lenne számukra beszorítani a városba védekezni ugyan ezeket az erőket, akik most kijönnek nyílt területre harcolni.


Úgy tűnik a ruszkik ügyelnek arra, hogy újabb erősítést küldjenek ide, ha egy ukrán mozgolódás veszélyezteti Herszont, hiszen a hídfőt tartaniuk kell és ha a város elesne, a Krímből Dombasz felé menő útvonalak is hirtelen veszélybe kerülnének. Ezt nem hagyhatják.

2, Véleményem szerint Mariupol eleste -ami legfeljebb heteken belül várható- felpörgetheti az orosz csapatok tevékenységét. És egyik prioritásuk lehet Odessza bekerítése. Ez értelem szerűen azt is jelentené, hogy Nikolajt a jelenleginél jóval nagyobb erőkkel megszorongatnák.

3, Az Izjui áttörés szerintem jelentős.


Én arra számítok, hogy hamarosan -vagyis még nekem is meglepetésemre Mariupol eleste előtt- összeérhet egy átkaroló hadművelettel innen délfelé, illetve Horlivka környékéről észak felé haladó két offenzíva... talán valahol Kramatorszk vagy Szlovjánszk környékén.
Ha ez tényleg az, aminek én most gondolom, akkor az ukrán főerők egy jelentős részét katlanba tudják vonni és ez nem jelent azonnali összeomlást feltétlenül, látjuk Szumi és Csernyigiv példáján, hogy ellen tudnak állni bekerített egységek viszonylag elég sokáig, de nagy érveszteséggé válhat az ukrán erők részéről.
És én azt gyanítom, hogy a híreknek, hogy az orosz légierő első sorban keleten aktív, lehet olyan oka, hogy a bekerítéstől fenyegetett egységek ha vissza akarnak vonulni, akkor az égből csemegézzenek belőlük nyugodtan.

4, Kíváncsi lennék, mi az oka annak, hogy gyakran hallani lelőtt Iszkandereket. Legtöbbször olyan lelövések, mint Szíriában, hogy hármas salvoból egyet-kettőt lelőttek, de ami megmaradt, az elpusztította a célpontot. Az első napok nagy raktár robbanásaiból arra következtettem volna, hogy a tartalék lőszerek legnagyobb mennyisége megsemmisült. Ha Kijevnél, Odesszánál és Dnyipronál van keret rakétákat lelövöldözni, akkor talán nincs végkimerülési fázisban a légvédelmi rakéta készletük.
Ez persze puszta spekuláció.
Ezekről az ukrán ellentámadasokról szerintem még nem lehet tudni, hogy csak elszigetelt részleges sikerek, vagy tényleg sikerült bizonyos frontszakaszon magukhoz ragadni a kezdeményezést, ugyanis egy nagyobb léptékű ukrán ellentámadáshoz nagyon más dolgok kellenek, mint a jelenlegi ukrán védekező stratégiához,a kulcskérdés szerintem az ukrán ellentámadások, sikerével kapcsolatban, hogy képesek lesznek-e az előretörő ukrán csapatokat megfelelő mértékben megvédeni, az orosz légierő támadásaival kapcsolatban,és, hogy az ukrán utánpótlás rendszere elbír- e egy kiterjedt ukrán ellentámadással járó terhelést, van-e megfelelő számú és bevethető számú nehéz technikájuk az ellentámadások végrehajtásához, megmondom őszintén, hogy én nagyon szkeptikus vagyok, ezekkel kapcsolatban....

Az Iszkanderek veszteségeiről csak ukrán híradások vannak azokat pedig érdemes fenntartással kezelni....
 
W

Wilson

Guest
Hozzátenném, hogy szerintem a jobb minőségű csapatokat visszatartják egy esetleges natoval való konfliktus esetère.
Mert itt nem az egész orosz hadsereget látjuk.
Az biztosnak tûnik, hogy az orosz sereg inkàbb az orszàg védelmre van berendezkedve és csak korlátoltan tud támadó
hadműveleteket végrehajtani.
Ahogy irod, a sereg egy àtmeneti àllapotban van a régi szovjet és a modernebb struktura közt.
Ami a jobb minőségű orosz csapatok visszatartását illeti,szerintem a harcképes harci tapasztalatokkal rendelkező azonnal bevethető orosz haderő nagyrésze már Ukrajnában harcol,és abban is biztos vagyok, hogy a legjobb,legnagyobb harcértekű orosz haderő jelentős része is már Ukrajnában "tevékenykedik" egy jó ideje....