Ezt úgy gondolod, hogy megszünteti a muszka az önálló ukrán államiságot, csak Oo. csatlósa lesz? Mert akkor le kell győznie és egy bábkormányt kell állítson Kijevbe. És ez miben függ az USA pénzügyi évétől?
Ezt az orosz buktát, hogy érted? Mert ha bukik az orosz ebben a háborúban, akkor nem jöhet össze az, hogy az ukrik lekerüljenek a képernyőről.
Tényleg úgy látod, hogy kikapnak az oroszok Ukrajnában?
Én úgy gondolom, hogy egy esetleg erkölcsileg győztes, de egy félig, vagy még annál is jobban szétlőtt Ukrajna pont annyira fogja magára vonzani a világ médiafigyelmét, mint amennyire most bárkit is érdekel az aktuális Covid-variáns, vagy a fertőzési adatok.
Egyszerűen az ukrán háborúban, mint "sztoriban" nincs több. Megtámadták őket, védekeznek, mindenki az USA-t figyeli, hogy hogyan kommunkál, meg Putyint, hogy mikor indítja az atomot. De ennyi. Ezen a háborún kívül Ukrajna nem számít szinte semmit. Nincs rajta egy főbb kereskedelmi útvonalon se, nincsenek nélkülözhetetlen nyersanyagai, nincs globális ellátási láncot érintő üzemei. Élelmiszert termel, illetve beszállító a német autóiparba, ez tény, de ezek kiválthatók.
A közlekedési útvonal, vagy az ásványkincsek azok, amik már nehezebben kiválthatók.
És a világban meglévő alapvető érdek pont az, hogy ez a válság mielőbb simuljon el. De nem Ukrajna, hanem az oroszok miatt.
Az amerikai védelmi szektor ugyan jól ját a háborúval, de az USA pénzügyi évét formáló költségvetés nem izolált a világ gazdasági érdekeitől, így közvetve az ukrán válságtól sem.
Tehát, ha a világ érdeke valójában a háború leállítása, akkor a zsarolási potenciál még akkor is az oroszok oldalán van, ha nem ők jönnek ki katonailag győztesen ebből a helyzetből.
Az ukránok csak addig vannak a figyelem középpontjában, amíg az áldozatok szerepében lehetnek. De egy nappal se tovább.
Vagyis, ezt a háborút ugyan az ukránok fogják erkölcsileg megnyerni, de a győzelmet nem teszik ki az ablakba, míg az oroszok fogják katonailag elveszíteni, de az ő piacukat várja vissza a világ.
Érdemes amúgy visszanézni az elmőlt hetven év "világvége" válsággócait, amelyek idején az volt a közvélekedés, hogy kész vége, nem lesz már olyan, hogy holnap. Aztán mégis lett.
Majd gondolj arra, amikor megindul a nagy kínai haderő Tajvan ellen, hogy hogy be lesz szarva az összes környékbeli ázsiai ország, hogy vajon merre viszi majd a szél Tajpejre, Shanghajra, Honkongra, Pekingre dobott atombomba porát, meg meddig masírozik majd el a kínai haderő és hol fog megállni. Mi meg itt nézzük az egészet a neten. Mert az a világ túlfele.
Ez az ukrán háború is csak azért érdekes, mert itt van a szomszédban, nem pedig azért, mert Putyin atommal fenyegeti a Nyugatot.
Például az izraeliket annyira nem érdekli. Őket sokkal jobban érdekli az, amikor az irániak rázzák az öklüket, hogy valahol a hegyeik közt épp rakétát meg atombombát próbálnak összerakni ellenük. Nekik ez a húsbavágó, minket meg ez nem hoz lázba.
Egyszerűen minden konfliktus lehet valakinek húsbavágó, de mindegyiken átgyalogol a történelem.
Hanoi-t szénné bombázták a B-52-esek. "Veled vagyunk Vietnám" - mondtuk anno. Ki emlékszik már erre?