[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 320
10 818
113
Ez igaz. A keleti szlávokra viszont elég durván hatottak a nomád népek és azok brutalitása, ezt jelentős részben át is vették. Náluk általánosságban kevesebbet ér az emberélet, mint mondjuk Nyugat-Európában. A sajátjaiké is. Ugyanazokat az áldozatokat a második vh-ban Franciaország nem hozta meg mint a SZU. Inkább megadták magukat. A SZU meg komplett generációkat áldozott fel.
Az ukránok amúgy most keleti szlávoknak minősülnek, vagy sem?
Mert az alapján, hogy nem tették le a fegyvert, logikusan keleti szlávok, ez esetben viszont nem világos, hogy miért az oroszokat emeled ki, mint potenciális háborús bűnelkövetőket.
 

meszike91

Well-Known Member
2016. június 3.
1 768
9 175
113
Az ukránok amúgy most keleti szlávoknak minősülnek, vagy sem?
Mert az alapján, hogy nem tették le a fegyvert, logikusan keleti szlávok, ez esetben viszont nem világos, hogy miért az oroszokat emeled ki, mint potenciális háborús bűnelkövetőket.
Nyilván ők is azok, szándékosan így fogalmaztam. Nem emelem ki az oroszokat, csak most épp róluk volt szó. Biztos vagyok benne hogy az ukránok is követtek el háborús bűnöket.
 
  • Tetszik
Reactions: monster

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 514
113
Én nem az eltérő véleményeket nem tudom elviselni, hanem azt a prosztó stílust nem kedvelem, amit te itt előadsz. És engedtessék meg nekem, hogy ne kedveljem. Például Tölgyessy Péter világlátásával sem mindenben értek egyet, de az intelligens érvelésével és stílusával mégis elfogadható számomra. Ugyanígy A Partizán műsorvezetőjének világa is távol áll tőlem, de végig tudom nézni, hallgatni, mert intelligensen, tisztelettel viszonyul az interjúalanyaihoz.
Az ilyen "kapni fog az arcába" stílust meg a többi szófordulatodat ("tenyésző elvbarátai" stb.) tartom a másik emberrel szemben tiszteletlen modornak.
És ez nem mimózalelkűség, hanem kulturáltság kérdése. Tudom, nagy hiba, hogy inkább a kulturált embereket és stílust kedvelem.
Az pedig engedtessék meg nekem eldönteni, melyik oldalra regisztrálok.
Az pedig egyenesen botorság, hogy a fokozott érzékenység, bármi is az, egyenlő az intoleranciával és elutasítással.
Természetesen minden jogod megvan a véleményedhez, amit itt most rendkívül kulturált entellektüel módjára igyekszel kiírni magadból.
Azt kedvelsz amit akarsz, ezt senki nem vitatja el tőled, ahogy én is a saját preferenciáimnak megfelelő stílusban adhatom elő a mondandómat. Ha túlmegyek egy határon, akkor majd az erre a közösség által megbízott/elfogadott moderátor kiszerkeszt, ezzel neked, nekem, vagy bárki másnak nincs különösebb tennivalója.

Amennyiben végképp nem tudod elviselni mondanivalóm tartalmi lényegét vagy stilisztikai formáját, akkor ott az "ignore" gomb, de akkor azzal a lendülettel vissza is kanyarodtunk az eredeti hozzászólásom mondanivalójához.

Én nem foglak se téged, se mást ignorálni, ez nálam elvi kérdés, de fenntartom magamnak a jogot hogy egy nyilvános fórumon bármikor bárkivel diskurzusba vagy vitába szálljak, akár veled is. Virágozzék ezer virág. A "moderátor értesítése" gombot eddig csak teljesen kontextus-idegen nyíltszíni uszítás-zsidózás-cigányozás-buzizás esetén nyomtam meg, a sok év alatt talán vagy ötször, de te persze stilisztikai gyomlálásra is használhatod, ha a kedved úgy tartja, de akkoris a modi dönt, közbizalmi alapon.

A Tölgyessy interjút ma reggel hallgattam végig, az nagyon rendben volt, de hogy jön az most ide?
 

ronis

Well-Known Member
2022. március 23.
187
1 096
93
Fukuyama ismét hallatott magáról és közzétett egy 12 pontból álló elemzést, ami alapján Putyin bukik, az oroszok vesztenek, az ukránok pedig nyernek, satöbbi satöbbi satöbbi...
Nem fogom Fukuyama eddig munkásságát különösebben értékelni, azt már számtalan elemző megtette, ha Fukuyama Úr továbbra is hozza a szokásos formáját, akkor Putyinnak egyelőre nem kell aggódnia.

Az alábbiakban olvasható a cikk és az elemző 12 pontja, ami azért kissé pontatlannak tűnik, pedig egy ilyen nagynevű (vagy nagyhírű) elemzőtől elvárható lenne, hogy egzaktabb módon kezelje a történetet.

Hírklikk - Fukuyama szerint Putyin bukni fog (hirklikk.hu)

1. pont:
A hivatkozott inkompetens tervezés még igaz is lehet, a Putyinnak nincs számottevő tartaléka viszont fals. Nógrádi György szerint az orosz haderő 10%-a nyomult be Ukrajnába, az amerikai elemzők is maximum 20%-ot saccoltak, ha kiegyezünk 15% körül, az valószínűleg igen közel jár az igazsághoz. Ez pedig alsó hangon is feltételez még némi tartalékot.

Mark Milley USA vezérkari főnök szerint két dolgot látott eddig az USA:
  • az oroszoknak jelentős katonai képességeik vannak
  • ezeket a képességeket viszont nem tudták jól kihasználni, az egyik fő probléma a tiszthelyettesi állomány nem megfelelő szintű kiképzettsége
Más szakértők szerint az orosz stratégiai tervezés jó volt, a harcászati-hadműveleti tervezés viszont csapnivaló.

2. pont:
Újratervezés folyamatban. Valószínűleg a kezdeti szakaszban rápróbáltak az ukránokra relatíve kis erőkkel, hátha bejön. Mivel Oroszország hadba vonult, innentől kezdve nem volt ok arra, hogy ne próbálkozzanak egy olyan forgatókönyvvel, ami relatíve gyors sikert és kevés áldozatot eredményezett volna, ha bejön. Nem jött be, innentől durvulhat a dolog. Az elmúlt évek hadgyakorlatai, a polgári védelmi gyakorlatok, a folyamatos szankcióháború, a hivatalos és kölcsönös politikai-katonai fenyegetések stb. gyakorlatilag kizárják azt a lehetőséget, hogy az oroszok gyors háborúban és gyors rendezésben gondolkodtak volna. Erre semmilyen közvetlen és közvetett jel nem utalt 2014 óta, mind a Nyugat, mind az oroszok pontosan tisztában voltak azzal, hogy ez a folyamat hosszú menet lesz. Ez nem február 24.-én kezdődött és még akkor sem fog véget érni, ha bármelyik fél technikailag katonai győzelmet ér el.

3. pont:
Értelmezhetetlen az egész. Ha bármelyik oldal összeomlik, akkor csak a diplomáciai lezárás marad, hiszen a háborúnak gyakorlatilag vége.

4. pont:
Ha az ENSZ Betéti Társaságot valóban leírjuk, akkor a továbbiakban értelme sincs semmiféle ENSZ határozatokra hivatkozni a világ egyetlen konfliktusában sem, szabad a vásár mindenhol. Biztos? Ezt azért nem ártana átgondolni.

5. pont:
Nagyon „érzelmes” időszak. Már akinek. Az ukrán és a nyugati média a populáció EQ-jára kíván hatni, az orosz narratíva pedig az IQ-jára. Egyébként ezen a fórumon is tökéletesen megfigyelhető az EQ vs IQ párviadal. Az EQ áll nyerésre.

6. pont:
Az orosz katonai vereség egyelőre nem jön össze. Ez nem keverendő össze azzal, hogy az oroszok vesztettek már azzal, hogy háborút indítottak. Ha nem indítottak volna háborút, akkor is vesztesek lennének, ez a paradox helyzet a későbbiekben még sok elemzésnek lesz majd az alapja! Douglas Macgregor ny. ezredes - aki egykoron parancsnokként részt vett az Öböl-háborúban is – március 15.-i keltezésű véleménye szerint Ukrajna már katonai vereséget szenvedett, a még aktív ukrán egységek teljesen el vannak vágva egymástól, már csak nagyon kis ellentámadásokra képesek. Döntse el mindenki, hogy egy Öböl-háborús veterán amerikai parancsnoknak hisz-e inkább, vagy Fukuyamának.

7. pont:
Mivel Fukuyama jósol, emiatt félve jegyzem meg: akinek a halálhírét keltik ugye…, nem tudom, hogy ez a nagypolitikában is igaz lehet-e, majd kiderül. Lehet, hogy Putyin távozik, lehet, hogy Putyin tényleg rákbeteg és lehet, hogy ez az akció volt Putyin hattyúdala és így készítik elő az új vezető megjelenését. Majd ezt is meglátjuk, egyelőre én óvatos lennék ebben a témában is.

8. pont:
Az invázió által a populisták számára okozott hatalmas károkról nagyon korainak érzem nyilatkozni, szerintem Fukuyama itt inkább a vágyairól, semmint az igazolható valóságról beszél.

9. pont:
Az orosz invázió alapján előre megítélni Kína katonai képességeit és várható háborús teljesítményét azért bátor dolog. Tény, Kína nem vívott nagy és összetett, magas technológiai szintet képviselő háborúkat így értelemszerűen nincs benne rutinja, ezt nem is vitatom. De azt sem árt észben tartani, hogy bár a legnagyobb ilyen irányú gyakorlattal az USA hadereje rendelkezik, de ők is „csak” nagyságrendekkel gyengébb és elmaradottabb államok ellen vívtak eddig klasszikus high-tech konvencionális háborúkat, nagyhatalmak ellen nem. Ebből a szempontból az ukrán haderő az eddigi legnagyobb „falat” az oroszoknak úgy, hogy az orosz haderő a hadműveletek kezdetétől fogva semmiféle létszám fölénnyel nem rendelkezett a megtámadottal szemben. Nincs még vége a háborúnak, így a végleges nettó mérleg megvonása vagy másokra történő kivetítése kicsit komolytalan szint.

10. pont:
Tajvan már rég ráébredt erre, de Taipei nevében azért utólag is kösz, Francis!
Rendkívüli éleslátásról tesz tanúbizonyságot a nagyhírű szakértő, de csendben megegyezném, Kína évtizedek óta évente fenyegeti Tajvant háborúval, évtizedek óta fegyverkeznek ezerrel, ehhez képest Fukuyama némi fáziskéséssel reagál erre a történetre, ami felveti az EQ propaganda becsempészését a műremekbe.

11. pont:
A törők drónok vitán felül szépen debütáltak ebben a konfliktusban is, hála a zéró szinten működő orosz csapatlégvédelemnek is, ami azért sokat segített a jó reklámban.

12. pont:
Na, ez az a pont, amit olvasson el mindenki, erre szimplán a jólneveltségem okán most nem fogalmaznék meg tételes különvéleményt, max. annyit, hogy ekkora ócska sz@r dumát már rég olvastam bárkitől is.

Visszatérve a kezdetekhez, az EQ vs IQ harc dübörög ezerrel, ebbe a ringbe most Fukuyama is beszállt és a tőle elvárható és szokott módon ismét letette a névjegyét. Az eddigi látványos mellélövései után most én is kíváncsian várom, hogy a 12 pontból álló szakvéleményéből végül mi és hogyan fog bejönni.
Az alapvető véleményem nem sokat változott, nagyon rossz ötletnek tartom, hogy Putyin megtámadta Ukrajnát, de az is tény, hogy olyan infók is jönnek több helyről, ami alapján még az is kiderülhet, hogy nem támadni még rosszabb ötlet lett volna.
Ezt majd az idő eldönti, a történelem pedig megítéli, az biztos, hogy ennek a komplex feltárása egy külön és nagyon tanulságos fejezet lesz a XXI. század geopolitikájában.

Kívánok mindenkinek továbbra is termékeny, értelmes és valamilyen szinten építő olvasást és kommentelést a biztonságpolitika/geopolitika témakörében és ebben a topikba is, mert ez a nagyon összetett és nagyon izgalmas terület messze nem érdemli meg azt, hogy bárki lekezelően vagy mostohagyerekként kezelje, hiszen ez számtalan szakterületet foglal össze egyetlen közös mátrixba.
Azt se feledje senki, hogy a cybertér, a média platformok és a közösségi felületek/fórumok is hadszínterek lettek, itt is zajlik az új világháború mentális síkon és itt a fórumozók maguk a katonák. Mindenki kivétel nélkül önmagát képviseli, amit és ahogyan tálalsz, az és annyi vagy.

Tehát dönthet mindenki: EQ vagy IQ?
igen jó meglátások, szerintem is Fukuyama nagyon régóta vágyvezérelt elemzéseket ír, amikben a tényszerü realítások és a valóság köszönő viszonyban nincsenek az írásaival, valószínű ezért lő ekkora bakikat az elmult években, lehet inkább haiku-t kellene írnia :)
amugy személy szerint pont azért szeretem olvasni Robert C. CASTELT, mert ő meg pont a tényszerü realizmust tolja az arcodba, akár kedves az valakinek akár nem
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 633
48 327
113
Óóó.
Pedig pont Te mondtad (nekem), hogy nem kéne inkább itt rontanom a levegőt....
Én ilyen stílusban nem írtam neked. Ne másítsd meg a szavaim, nem korrekt dolog!

A következőt írtam:
"Mi jobban sajnáljuk, hogy nem hagyod abba. Nem igazán értem, ha te inkább angolnak érzed magad, miért velünk akarsz kommunikálni? Miért nem a világ értelmesebb felének csillogtatod meg ragyogó eszedet, informáltságodat? Mi fel sem fogjuk azt a kimagasló értelmi teljesítményt, amit produkálsz számunkra."

Az előzmény.: Egyik fórumozó társ kérte, hogy hagyd abba a gúnyolódás, de te közölted, hogy nem hagyod abba. A hozzád intézett kérdések most is aktuálisak!
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 116
82 820
113
A Harkov-Szlavjanszk autópályán álló Kamenkához az ukránok sokáig kapaszkodtak. Innen az orosz ellenállás város-szimbólumához, Donbászhoz 45 kilométer egyenes vonalban. De az ukrán fegyveres erőket kiütötték innen. Távozáskor több tucat halott ejtőernyős holttestet hagytak itt. Valamint több páncélozott szállítójármű és egy harckocsi, melyeket már taktikai táblákkal jelöltek Z. Visztula hadosztályunk ebben az irányban dolgozik. És továbbmegy Szlavjanszk felé
Beszéljünk újra a veszteségekről. Alexander Kots (https://t.me/sashakots/30930) Kamenkában fényképezett az Ukrán Fegyveres Erők megölt katonáival. Jelenleg csak ott 27 ukrán katona holtteste fekszik.Nem tudjuk biztosan, mennyit veszítettek a faluért vívott harcokban, de tény, hogy az Ukrán Fegyveres Erők veszteségei a mi front szektorunkban egy nagyságrenddel nagyobbak.

wvXKvrgu_sM.jpg

axrN5wpFzyU.jpg

LlB5Aady4EI.jpg

IEx0vNwy0XQ.jpg

GRyVJra91TI.jpg
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 633
48 327
113
Az oroszok egy része elhúzott nyugatra a háború után. Nyilván az ország lakosságához képest kevesen. Viszont egy magasan képzett réteg volt ez. Sokan Finnországon át mentek vonattal, míg mások Szerbián át repülővel az EU-ba.

Erről olvastam, de a statisztikák szerint például a németek többen mentek el az USA-ba, mint például magyarok. AZ USA a magasan kvalifikált szakemberek számára nagy vonzerőt jelent, mert valóban néhány tudományos és technikai területen a világ fejlődésének éllovasai.
 
W

Wilson

Guest
Az ukrán elnöki hivatal tanácsadója, Mykhaylo Podolyak a sebesült orosz katonák megöléséről készült videóról
Podoljak nyilatkozata a BBC orosz szolgálatának


Ukrajna a modern demokráciák közé tartozik, amelyek a lehető legnagyobb mértékben betartják a nemzetközi jogot. Beleértve a Genfi Egyezménynek a hadifoglyokkal való bánásmódra vonatkozó rendelkezéseit. Természetesen a harcok intenzitása kiválthat bizonyos incidenseket. És egyértelmű, hogy ilyen esetekben az incidensek jogi szabályozására kerül sor.

Eközben a következőket kell megjegyezni. Az orosz hadsereg teljes és nyilvánvaló elutasítása a háborús szabályoknak és szokásoknak, az ukrán civilek szándékos megalázása és tömeges meggyilkolása, amely teljes mértékben dokumentálva van, érthető érzelmi hátteret teremt mind az ukrán társadalomban, mind az ukrán fegyveres erőkben. Oroszország tömegesen támadja gyermekeinket, asszonyainkat, idős embereinket, és ez természetesen az ukrán hadsereg válaszlépéseit vonja maga után.

Tehát először is az ilyen esetek minden esetben egyértelmű vizsgálatot igényelnek, mielőtt az indítékok és a körülmények tisztázódnak.

Másodszor, Oroszországnak valószínűleg fel kell hagynia az ukránellenes népirtó propagandával, és vissza kell térnie hadseregében a háború szabályainak és szokásainak megértéséhez.

Egy nappal korábban a The New York Times arról számolt be, hogy az április 4-én a világhálóra került videó hiteles, és a Kijevtől nyugatra fekvő Dmitrovka falu közelében készült.

A videón egy ukrán egyenruhás férfi kétszer rálő egy földön fekvő orosz katonára, miközben mellette több másik - feltehetően halott - fehér szalagos, összekötözött kezű ember fekszik.

 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 633
48 327
113
Természetesen minden jogod megvan a véleményedhez, amit itt most rendkívül kulturált entellektüel módjára igyekszel kiírni magadból.
Azt kedvelsz amit akarsz, ezt senki nem vitatja el tőled, ahogy én is a saját preferenciáimnak megfelelő stílusban adhatom elő a mondandómat. Ha túlmegyek egy határon, akkor majd az erre a közösség által megbízott/elfogadott moderátor kiszerkeszt, ezzel neked, nekem, vagy bárki másnak nincs különösebb tennivalója.

Amennyiben végképp nem tudod elviselni mondanivalóm tartalmi lényegét vagy stilisztikai formáját, akkor ott az "ignore" gomb, de akkor azzal a lendülettel vissza is kanyarodtunk az eredeti hozzászólásom mondanivalójához.

Én nem foglak se téged, se mást ignorálni, ez nálam elvi kérdés, de fenntartom magamnak a jogot hogy egy nyilvános fórumon bármikor bárkivel diskurzusba vagy vitába szálljak, akár veled is. Virágozzék ezer virág. A "moderátor értesítése" gombot eddig csak teljesen kontextus-idegen nyíltszíni uszítás-zsidózás-cigányozás-buzizás esetén nyomtam meg, a sok év alatt talán vagy ötször, de te persze stilisztikai gyomlálásra is használhatod, ha a kedved úgy tartja, de akkoris a modi dönt, közbizalmi alapon.

A Tölgyessy interjút ma reggel hallgattam végig, az nagyon rendben volt, de hogy jön az most ide?
Világosan leírtam: eltérő véleményeket is meghallgatok, amiben úgy gondolom, hogy igaza van, el is fogadom. De eltérő világlátás esetén is alap, hogy tisztelje a másikat. Ne prosztó stílusban szóljon hozzá. És tudod: A stílus maga az ember.
 

Renitens

Well-Known Member
2022. február 26.
1 923
16 944
113
Menekülés "Azov"-ból Mariupol kikötőjébe⚡️

UAV-felvételek, amelyek azt mutatják, hogy az Azov-osztag (körülbelül 10 fegyveres) a kikötő felé menekül Mariupol várostömbjeiből. Azt is láthatja, hogy neonácik hurcolnak egy sebesültet.

Ilyen kép mindenütt jelen van a mariupoli fronton. A neonácik heves ellenállást tanúsítanak, de minden téren visszavonulnak.

https://vk.com/wall-67359347_5765251