Ide is beteszem neked, amit Blogennek már idéztem:
Nem bízol meg Rácz Andrásban?
Ő a következőket írta, remélem nem haragszik meg érte, hogy idézem:
"1) Egyelore van egy csomo olyan bizonytalansag, amikre nem tudunk pontos valaszt adni nyilt forrasbol. A legnagyobb gond, hogy nincs foto a becsapodasi pontrol. Van a leesett raketa-darab, egyedul annak alapjan lehet tajolni, de az nem teljesen pontos (hiszen ugye nem tudjuk, pontosan hogyan esett). Ennek alapjan valahonnan delnyugat felol jott a raketa, de ez egy eleg szeles terulet, kb. igy nez ki:
https://citeam-ru.medium.com/%D1%83%D0%B4%D0%B0%D1%80-%D1... Ukran es szeparatista erok egyarant vannak a hatosugaron belul, szoval ezzel igazabol nem vagyunk beljebb."
Nem bízom meg Rácz Andrásban. Munkássága és "szakértéseinek" színvonala erre semmi alapot nem ad.
Lehet ismételni még sokszor ugyanazt a kijelentést, de ettől nem lesz igaz. Pontosan tudjuk hogy esett le a rakéta, mert én például jártam fizika órára. A célterület felett 2250 méter magasan a 9N123K fej kidobta az 50 db 7,45 kg-os kazettás töltetet. A töltetek a kis keresztmetszeti terhelésük és a rajtuk lévő fékező szalagok hatására azonnal lelassultak, míg az üresen is nagyobb keresztmetszeti terhelésű, 522 kg-os rakétatestet a lendület tovább vitte az addigi pályáján, kicsit távolabb lezuhanva. A rakétatest haladási irányán érdemi mértékben nem változtat, hogy akkor már valószínűleg bukdácsolt a levegőben, mert a bukdácsolás nem azt jelenti, hogy következetesen egy irányba tartóan térne el az addigi pályájától a lezuhanásig hátra lévő pár másodpercben. Megjegyzem, hogy az idézett fejtegetés még ezt a bukdácsolást is kizárja, azzal a felkiáltással, hogy akkor szétszakadt volna a rakétatest, amivel szintén nem értek egyet, lévén nem olyan gyors az utolsó pillanatokban a Tocska, hogy szétszakadjon a légerőktől, ha oldalra fordul. De ha nem bukdácsolt volna (a szárnyak stabilizáló hatása nagyobb, mint az ekkor már nem áramvonalas fejen keletkező légerők forgató nyomatéka), akkor még inkább egyenes marad a pálya.
Tehát semmi ok egy totál hasraütésszerű 2x45 fokos szöget berajzolni a rakéta irányát jelző középvonal köré. Azt a szöget addig rajzolgatták, hogy már orosz kézen fekvő területet is le tudjon fedni, annak bármiféle indoklása nélkül, hogy miért ennyi a berajzolt szög.
A szögtartomány középvonala egybe esik a mindenki más által is megadott lőiránnyal, ami egyértelműen ukrán ellenőrzésű területre mutat. Az önkényesen meghatározott
szögtartomány 98-99%-ban ukrán ellenőrzésű területet fed le. Még ha lenne is ilyen szögtartomány, akkor is a szögtartomány közepén a legnagyobb a pálya valószínűsége és kifelé haladva csökken, tehát
a területileg 98-99%-os ukrán ellenőrzésű arány valószínűséggel súlyozva még nagyobb lenne. De ez nem zavarja a forrást, meg a végtelen nagy szakértelmű Rácz Andrást abban, hogy az aprócska orosz ellenőrzésű ficakot feltételezze indítási pontnak, mindenféle érdemi indoklás nélkül. És akkor arról még szó sem volt, hogy
a sebességre és beesési szögre is lehet következtetni a szórásterület nagyságából is és a szórásterület, valamint rakétatest becsapódási pontjának távolságból is (bár kétségtelenül pontatlanabb módon, mint a lőirányra). E következtetés szerint a rakéta messze nem a maximális hatótávolsága környékéről indult. Ezért adnak meg az oroszok 45 km indítási távolsági becslést.
De még ha ez pontatlan is lenne, akkor is nagyon valószínű, hogy közel sem 120 km-ről lőtték ki a rakétát. Márpedig az önkényesen berajzolt szögtartomány is csak kb. 107-120 km indítási távolság között ér el orosz ellenőrzésű területet. Az meg tényleg csak hab a tortán, hogy máskor szeretnek olyan térképeket rajzolgatni, ahol a lehető legkisebb az orosz ellenőrzésű terület nagysága, most meg persze azt vették elő, ahol ennek a lehető legnagyobb a kiterjedése.
Ha érdekel a Tocska működése részletesen, parancsolj egy link:
http://militaryrussia.ru/blog/topic-191.html
Ezzel részemről lezártam a kérdést, mert valószínűleg ezt a hozzászólás láncot is ugyanúgy be fogja szántani a moderálás, mint az előzőt. Csak gondoltam legyenek itt számok is, meg egy kis fizika, ne csak XY hatalmas nagy, kicsit sem elfogult "szakértőre" való hivatkozás.