Gazeta Wyborcza: Hogyan lopták el a tábornokok Putyin villámháborúját
https://www-ceskenoviny-cz.translat...tr_sl=cs&_x_tr_tl=hu&_x_tr_hl=sk&_x_tr_pto=sc
Moszkva – Szergej Beseda, az orosz FSZB tábornok börtönbe került, mert pénzt lopott, amivel a Kreml könnyű győzelmét kellett volna biztosítani Ukrajnában. De Vlagyimir Putyin orosz elnök a front kudarcait más korrupt parancsnokoknak is köszönheti – írja a Gazeta Wyborcza című lengyel lap.
Beseda a hadműveleti információs osztály vagy a külföldi hírszerzés vezetője volt, és kulcsszerepet játszott az ukrán moszkvai játékban. És nem tegnap óta, hanem 2014 telén parancsot adott a kijevi „Maidan” erőszakos megszüntetésére irányuló kísérletekre.
Magától az FSZB-től származó, Változások Szele nevű forrása által a független médiának adott információk szerint Putyin a tábornokot bízta meg a szomszédos országbeli "Antimajdany" megszervezésével. Résztvevőik, a Kreml ígérete szerint, Beseda tábornok, szembeszálltak a kijevi "neonácikkal", és virágokkal utat törnek az orosz tankoknak.
A titkosszolgálatokra szakosodott Agentura.ru szerver szerint egy hónappal ezelőtt Beseda tábornok és helyettese, Anatolij Baluch házi őrizetbe került. Most kiderült, hogy a fontos tábornokot átszállították Oroszország legszigorúbban őrzött börtönébe, a moszkvai Lefortovba.
Vlagyimir Oseckin, a Gulagu.net munkatársa, akinek a Wind of Changes információkat ad át, elmagyarázta, mivel vádolják az FSZB titkosszolgálatának vezetőjét. Hatalmas pénz állt a rendelkezésére, amit a Kremltől kapott, hogy kiprovokálja a kijevi rezsim elleni országos felkelést. Csak az elmúlt hónapokban tízmilliárd rubel (mintegy 2,64 milliárd CZK) állt rendelkezésére az állami költségvetés titkos részéből.
Oroszország még saját törvényhozói elől is bujkál, amely kiadásainak mintegy 15 százalékát költi el.
A Putyinnak írt jelentésekben a tábornok biztosította, hogy Ukrajna minden nagyobb városában mozgósított és fizetett "legfeljebb kétezer sportolót", aki készen állt arra, hogy aktívan szembeszálljon az ukrán intézményekkel. Ezeket a csapásmérő erőket minden városban több ezer oroszbarát tömegnek kellett követnie, akiknek lelkesen kellett fogadniuk az orosz tankokat.
Nem furcsa, hogy Putyint megkísértette az a látomás, hogy megismétli a Krím vértelen meghódítását, és hogy a Kreml uralkodója megparancsolta tankereinek, hogy ünnepélyes egyenruhát vigyenek a kijevi felvonulásra, amelyre néhány nappal az invázió után számítottak. .
A katonai nyomozók most azt próbálják kideríteni, mi történt azzal a pénzzel, amelyet Beseda ügynökök és búvárok fiktív hálózatára költött. A tábornok életveszélyben van. Talán még a halált is.
Oroszország kilépett az Európa Tanácsból, mentesülve azon kötelezettsége alól, hogy betartsa az 1997 óta érvényben lévő halálbüntetési moratóriumot, amikor Moszkva igyekezett teljesíteni a tanácsi tagság feltételeit. Ma sok fontos politikus, például Dmitrij Medvegyev volt elnök azt mondja, ideje visszatérni a lövöldözéses kivégzésekhez.
Az Echo of Moscow és a New Gazette újságírónak adott interjújában Oseckin az orosz hadseregben és a titkosszolgálatokban tapasztalható korrupció mértékét ismertette. Az ellenőrzés például a hírhedt Wagner-csoport kiadásait vizsgálta. A több tízmilliárd rubelnek legfeljebb a fele jutott a zsoldosokhoz.
A Wind of Change információi szerint az FSZB azt állítja, hogy az elmúlt öt évben védelemre fordított nyolc billió rubelt (mintegy 2100 milliárd CZK) nem lehet kiszámítani. Ez az összeg az idei állami költségvetés negyedének felel meg. "A pénz kriptovalutákká és általános villákká változott Franciaországban, Bulgáriában és Spanyolországban" - becsüli Ovecskin.
A katonákat hagyományosan nem kedvelő és befolyásukért küzdő lubjankaiak szerint a korrupciós mechanizmust Szergej Sojgu két védelmi miniszter-helyettes – Timur Ivanov és Ruszlan Calikov – építette ki elképesztő mértékben. Mindketten égnek a lábuk alatt néhány hónapja, és háborút szorgalmaznak a régi orosz elvben, miszerint "a háború eltöröl minden bűnt".
Alekszej Navalnij ellenzéki politikus és Korrupcióellenes Alapjának emberei makacsul rámutattak a védelmi minisztérium korrupciójára, valamint Shogugu, Ivanov és Calikov romlott életmódjára. De mielőtt megvizsgálta volna az ügyet, Putyin mindent megtett, hogy eltávolítsa az ellenzéket a közéletből. Először ő rendelte el a merényletet, majd bebörtönözte. Most pedig a félresikerült „villámháború” alattvalóinak élete fizet érte – írta a Gazeta Wyborcza.