„Senki sem akar többé kommunikálni velünk, mert leírtak minket” – panaszkodtak az ukrán harcosok Mariupolban a támogatás, sőt az ország hatóságaival való kommunikáció hiányára..
Az ukrán haditengerészeti erők 36. különítményes dandárja, amely jelenleg Mariupolban tartja a védelmet, közölte, hogy nem kap támogatást az ukrán hatóságoktól. Erről a brigád Facebook-oldalán számoltak be április 11-én.
Ukrán katona Mariupolban, 2022. március 12
Mstyslav Chernov / AP / Scanpix / LETA
"Már 47 napja védjük Mariupolt. Repülőgépekről bombáztak minket, tüzérséggel, tankokkal és más tűzerejű fegyverekkel lőttek minket. Méltósággal tartottuk a védelmet, megtéve a lehetetlent. De minden erőforrás hajlamos kifogyni” – áll az üzenetben.
A dandár elmondta, hogy a háború kezdete óta csak egyszer kapott 50 tüzérségi lövedéket, 20 aknát, több NLAW hordozható páncéltörő rakétarendszert és egy Starlink műholdas internet vevő készletet ("Köszönöm, Ilon, sok légicsapást kibírt és még mindig működik").
Semmi mást nem adtak át nekünk. <...> Az ellenség fokozatosan visszaszorított bennünket az Azovmash üzemhez, körülvett bennünket, tűzzel szorított le bennünket, és most megpróbált elpusztítani bennünket. Lehetőség volt tartalékok bevonására, hogy megerősítsük és kiterjesszük a védelmünket. A dandárnak voltak lehetőségei arra, hogy áttörést érjen el, és elérje csapatait. <...> Több mint egy hónapja harcoltak a tengerészgyalogosok lőszer-utánpótlás nélkül, élelem nélkül, víz nélkül, szinte pocsolyából kortyolgatva, falkában haldokolva. <...> A gyalogság mind halott, a tüzérek, légvédelmi tüzérek, jelzők, sofőrök és szakácsok harcolnak. Még a zenekar is. Meghalnak, de harcolnak. <...> Senki sem akar velünk kommunikálni, mert már leírtak minket. Valószínűleg a mai lesz az utolsó csata, mivel a [lőszer] elfogyott. Aztán kéz a kézben. Egyesek számára a halál következik, mások számára pedig a fogság.
A Novinarnya című ukrán kiadvány arról számolt be, hogy kapcsolatba lépett egy katonával, aki a 36. dandár oldalát vezeti a Facebookon. Ő megerősítette, hogy az oldalt nem hackelték meg. A közzétett üzenet azonban nem az egység hivatalos álláspontja volt, hanem "egy tengerészgyalogos levele" - a 36. dandár egyik főtisztje, akin keresztül a dandár kommunikált a külvilággal. A tiszt állítólag április 11-én kérte a jelöletlen levél nyilvánosságra hozatalát, miután leállt a kommunikáció - mondta a lapnak a beszélgetőpartnere.
Nem ez az első panasza a Mariupolban tartózkodó ukrán harcosoknak. Április 10-én a Twitteren megjelent egy videó az ezred parancsnokhelyetteséről, Szvjatoszlav Palamartól. Elmondta, hogy az egységgel több mint két hete nem vette fel a kapcsolatot Ukrajna politikai vezetése
Gondolkodtak már azon, hogy hogyan lehet itt lenni, hogyan lehet ilyen körülmények között harcolni, amit a mariupoli védők átélnek? <...> A politikusok azok, akik azt mondják, hogy "támogatjuk őket, folyamatosan tartjuk velük a kapcsolatot", de több mint két hete senki nem vette fel a telefont, és senki nem kommunikál senkivel. Azért, hogy emlékezzünk, hogy emlékezzünk ránk, hogy örökké emlékezzünk Mariupolra... Ez egy mártírváros, egy harcos város. És mi nem a múltban vagyunk, hanem a jelenben, értitek? Ez az, amikor szomorúan olvasol magadról, de még mindig ott vagy, még mindig reményben élsz, és tudod, hogy el kell jönniük hozzád.
Valerij Zaluzsnij, az Ukrán Fegyveres Erők (AFU) főparancsnoka a mariupoli harcosok nyilatkozatai után azt mondta, hogy a város védelme folytatódik, és az ottani egységekkel a kommunikáció "stabil és fenntartott".
"Hangsúlyozom, hogy a védelmi műveletek végrehajtása nem nyilvános vita tárgya. Minden lehetségeset és lehetetlent megteszünk a személyzet és a civilek életének megnyerése és megőrzése érdekében minden irányban. Bízzatok az AFU-ban!" - írta Zaluzhny.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban azt mondta, hogy az ukrán harcosok Mariupolban 10 ezer orosz katonával állnak szemben. Az "Azov" arról számolt be, hogy az ellenséges erők tízszeres túlerőben vannak az ezreddel szemben.
Különösen Mariupolban vannak csecsenföldi harci egységek. A köztársasági vezető, Ramzan Kadirov a Vazhnije Istorii (Fontos történetek) című lap számításai szerint március 14. és április 6. között 26 alkalommal jelentette be, hogy a várost hamarosan elfoglalják. Április 8-án Kadirov azt mondta, hogy Mariupol "98 százalékban fel van szabadítva, csak a banderisták külön megerősített rejtekhelyei maradtak, köztük az Azovstal üzem".
Április 11-én az önjelölt donyecki népi milícia egyik képviselője, Eduard Baszurin azt mondta, hogy mintegy három-négyezer náci talált menedéket az Azovstal üzemben. Elfoglalták az üzem földalatti szintjeit, amelyeket nehéz megrohamozni, ezért Baszurin elismerte, hogy "vegyi csapatok" bevetésének lehetősége is fennáll ellenük.
Ott földalatti szintek vannak, így nincs értelme bevenni a létesítményt. Mert a katonáink nagy részét megölhetik, és az ellenség nem szenved veszteségeket. Ezért ebben a szakaszban foglalkozni kell a gyár lezárásával, meg kell találni az összes ki- és bejáratot. És ezután, azt hiszem, a vegyi erőkhöz kell fordulnunk, akik megtalálják a módját, hogy kifüstöljék a vakondokat a lyukakból.
36-я отдельная бригада морской пехоты Военно-морских сил Украины, которая сейчас удерживает оборону в Мариуполе, заявила об отсутствии поддержки со стороны украинских властей. Сообщение об этом 11 апреля появилось на странице бригады в фейсбуке.
meduza.io