Igazából ez egy jó kérdés még mindig, a stratégiát megváltoztatni taktikai vereségek miatt nagy butaság lenne, de nem tudjuk mi a stratégiai cél csak találatunk.
Első körben nagyon sokan köztük te is és én is arra számítottunk az oroszok nem támadnak mert a jelen nemzetközi helyzetet eredményezi.
Ugye a Krímből kiindulva arra számított szintem szinte mindenki ha mégis támadnak úgy fognak haladni mint kés a vajban, ez sem jött össze.
Viszont ezek után, ha a nemzetközi helyzet árát már megfizették, az már több nem lesz, az magától visszacsinálódni nem fog, addig kell folytatniuk a háborút amíg az ukrán fél nem kér békét, hisz nemzetközi elfogadottsága csak akkor lesz ha a megtámadott azt mondja elfogadja a feltételeket, és megbékél az agresszorral, és még ekkor sem biztos (sőt nagyon valószínű) hogy a nyugati tömb visszatér a 2014 előtti állapotokhoz. Viszont a szorosan el nem kötelezett országoknak ez már tiszta állapot lenne.
A jelenleg bevetett orosz erők nem elégségesek Ukrajna megszállásához, ezt szerintem mindenki elismeri, viszont folyamosan nő az orosz erők száma, a veszteségeik ellenére több erőforrással rendelkeznek mint az ukránok. Mi lesz azután ha a legjobb ukrán erők felőrlődnek? Valószínűleg az oroszok még mindig betudnak vetni friss egységeket ha akarnak. illetve eleinte voltak Molotov koktélok meg partizánharc felvetések, és erre való buzdítások, aztán láttuk a fák között halomra lőtt molotov koktélosokat, és ezek eltünedeztek. délkelt ukrajna orosz elellenőrzésű területei nem relevánsak ilyen szempontól, mert ott ők felszabadítók a lakosság nagy részének szemében. Viszont északon sem volt számot tevő partizán ellenállás, legalábbis legendákon és szórványos eseteken kívül.
Ebből arra is következtethetünk hogy a szervezett ukrán ellenállás megsemmisítése után a lakosság nem áll ellen tovább. Viszont nincs tömeges átállás mint a Krím esetében, ezért lehet hogy az az új módszer hogy kisebb területre összpontosítanak, felőrlik az ellenséges erőket és minden ellenállásra hajlandó egyént. Hogy aztán a megszállást már helyi kollaboránsokból zsoldosokból, esetleg orosz másodvonalból és sorállományból,tartalékból fel lehessen állítani, hisz ha ez a helyzet amit írtam nincs jelentős ellenállás.
Ha ez a társadalmi helyzet akkor viszont ez a békaugrásos katonai megoldás jó válasz lehet rá, és sikeres lehet egy jóval nagyobb megszállás elérése ukrán területen mint eddig feltéteztük.
A másik dolog amit az oroszok sokat hangoztatnak, azt akarják hogy Ukrajna és annak népe saját maga döntsön sorsáról, de ez egyértelműen azt jelenti hogy orosz szempontból "jól" döntsenek. Mi van akkor ha föderalizálni szeretnék Ukrajnát? Sok kis önállóbb részre bontani, hogy ne lehessen központilag könnyen irányváltásokat eszközölni. Tegyük fel sikerül a megszállás, pár év alatt katonai közigazgatási módszerekkel a problémás elemek felszámolhatóak, propagandával pedig a lakosság egy jelentős részének hozzáállása megváltoztatható. A problémát az ukrán magterületek jelenthetik, de azt szisztematikusan le lehet rombolni ha jól haladnak a katonai műveletek, és lakosság, főleg fiatal lakosság nélkül nincs jövőjük. Hosszú távon csak egy végleges megoldás képes elég jutalmat jelenteni a most Oroszország által megfizetett árért, életben és pénzben egyaránt értve ezt.
Viszont Putyin nekem túl sokszor volt már gyenge, lehet hogy megelégedne valóban pár keleti és déli területtel, és meghagyja az Ukrajnának nevezett problémát, ezeket a változtatásokat leszámítva. Szerintem tragikusan rossz döntés lenne, de nem ez lenen az első ilyen hibás döntése.
Én nagyon sokat gondolkodtam azon, hogy mi is lehetett az eredeti mester terv és azon is, hogy ebből vajon mi módosulhatott most, hogy kiderült, hogy ez mégsem lesz olyan fáklyás menet, mint elsőre hitte mindenki. De szerintem első körben is hasonló lehetett a terv, mint amit felvázoltál, csak hibrid megoldásként. Szerintem Putyin és a vezetés nem egységes térségként tekintett Ukrajnára, hanem egy lépcsőzetes folyamatként. (És ezt nagyon megboríthatja most a Nyugat ezzel a nagy lelkesedéssel, de erről talán később bővebben.)
1, Szerintem Dombasz két megyéje kivétel jelen pillanatban. Ők szerintem várják, hogy megkapják a hivatalos közigazgatási területük 100%-át és utána egy "demokratikus" szavazásban dönthetnek, hogy Oroszországhoz akarnak-e csatlakozni nagy mértékű autonómiával rendelkező területként. Ahogy van egy rakás autonóm területe a Föderációnak és nem okoz belső problémát. A fő érvem az, hogy ezeken a területeken
kiépült és megszilárdult az a nomenklatúra, aki magabiztosan kiszolgálja az igényeket és a
lakosság Putyinra fog szavazni nagy arányban, nem lesz politikailag sem ellenzéki szavazótábor.
2, Herszon és Zaporizsjá megyéken nagyon csodálkoznék, ha rövid távon ilyen csatlakozási lehetőséghez jutnának. Csupán tipp és ebben a háborúban aztán láttunk mindent, de szerintem
folyamatos lesz a kommunikáció, hogy ezekről a területekről mi hajlandóak lennénk lemondani és vissza akarjuk adni Ukrajnának, csak adjanak már a tárgyalóasztalnál egy olyan javaslatot, ami után Ukrajna egésze nem veszélyeztet bennünket, és hangsúlyosan legyen megoldva, hogy ezek a megyék területi autonómiát kapnak.
Ezzel együtt gőzerővel építeni fogják ugyan azt a nomenklatúrát kifelé, ami most megvan Dombaszban, de ami teljesen hiányzik itt. És ezek egy része -ügyészek, bírók, rendőri felső vezetés- a Föderációból ejtőernyőzött külföldiek(oroszok) lesznek, egy másik része helyi emberekből verbuvált politikai és részben gazdasági elit. (Itt a gazdasági elit egy része is orosz lesz, aki a háború után újjá építi a lerombolt gyárakat, kohókat, stb. De lesz egy olyan helyi oligarcha réteg is, aki a helyismeretét kamatoztatja, hiszen egy másik országból idegenként nem tudsz egy teljes gazdaságot újra indítani és leuralni.)
Fő érvem, hogy ha ezekre a területekre ráerőltetik a csatlakozást Orosz Anyácskához, akkor pillanatok alatt ki tud épülni egy Putyin ellenes szavazókör és nemzetbiztonságilag is csak határon belülre hoznák a problémát.
Külön kiemelném Zaporizsja megye központját, az irányító várost nem tudták még elfoglalni, ami egy nonszensz helyzetet eredményezne, ha így maradna. Láthatóan nagyon ragaszkodnak Moszkvában a régi közigazgatási határok maradjanak elvhez, ami számomra szintén fura. (Magyar aggyal azt mondanánk, hogy Melitopoly központtal létrehozunk egy új megyét, hiszen ez a terület létkérdés a Krím-Dombasz-Oroszo összekötéshez, de láthatóan a ruszkik agya más.)
3, Mikolaj, Odessza, Harkov megyék a most zajló csata végkimenetele szerintem. Lesz-e elég katonai erő tovább vinni a háborút és ezeket bevonni a 2-es pontba vagy kényszerből meghagyni a 4-es pontba.
4, A többi területet szerintem meghagyják Ukrajnának... De ez nem béke, csak felkészülés az új háborúra. Ha megnézi valaki, hogy mennyivel közelebb van Szumi, mint Dombasz városa Moszkvához, akkor nonszensz azt gondolni, hogy ez véget érhet.
Ez a béke arra kellhet a muszkának, hogy megszilárdítsa a közigazgatást az elfoglalt területeken és feltöltse a hadseregét. És nekem gyanúsan pont az elfoglalt területekből is fog új katonai alakulatokat kialakítani. Fintorgunk, hogy őskövületeket vesznek elő a zsírból, de szerintem ezek döntően például Herszon állam saját hadseregéhez fognak kerülni. Nekik akár a T-62-es is jó lesz, ha más nincs. És a Föderáció hadseregében pedig minél több gépet rendbe rakni, a T-72-seket is. (Azt mondanám, hogy ezeket is oda adnák, ha gazdaságilag megerősödnének és lenne pénzük teljesen újakat gyártani a hadseregnek, de vajmi kevés esélyt látok erre. Az eredeti terv az volt, szerintem, hogy az átálló csapatokkal erősebbek lesznek, mint a Krím elfoglalásakor.)
+1, És miben zavarhat be a Nyugat? Gőzerővel önti a 30-40 éves technikát Ukrajnának és a harmadik menetben nagyon kellemetlenül érintheti majd Moszkvát az, ha letárolt nyugati rakétasorozatvetők és nyugati 4. gen vadászbombázók bármilyen értelmezhető mennyiségbe az ellenséghez kerül. (És ebben elég fájdalmas lesz nekik, ha Harkovot például nem tudják behúzni.)
Viszont mindenki számára érthetetlen, hogy még mindig nem mozgósítják a bevethető tartalékosokat. Itt ebben a kérdésben nagyon kíváncsi leszek május 9-ére, az szerintem ebből a szempontból egy kulcs dátum lesz. Sok mindenben okosabbak leszünk utána.