[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 471
7 319
113
Szerintem nem kockáztatná az orosz hadvezetés a sok idő alatt kiképzett pilótái életét ha lenne megfelelő mennyiségű precíziós fegyverzet.
mint tudjuk nincs elég ilyesféle fegyverük
és az alapján hogy a dniproi hidat is kalibrral vagy mivel akarták leamortizálni normális bomba helyett, nem csak nyugat- és középukrajnába hanem a donbaszon kívül sehova nem is repülnek be
vélhetően nem tudnak mit kezdeni azzal ha az ukrán s300 vagy hasonló a román-lengyel légtérben repülő e3-ról kapott adat alapján csak öt percre kapcsol be aztán pozíciót vált
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 366
14 273
113
Szerintem nem kockáztatná az orosz hadvezetés a sok idő alatt kiképzett pilótái életét ha lenne megfelelő mennyiségű precíziós fegyverzet.
Igen, racionálisan én is így tenném.

De tegyük fel a kérdést, mennyi a megfelelő számú precíziós fegyverzet? Repülnek kb. napi 300 harci bevetést, 70+ napja. Van egy ukrán haderő, aminek van egy kisebb VSZ eszközparkja - ami tud gurulni, az megy.
Eddig ha nagyon akartak elszórhattak volna 80k+ precíziós cuccot - ha USAF stílusban az IFA-ra is dobnak. Na most én arra asszociálok, hogy az oroszok egy hosszú konfliktusra készülnek (nem az elejétől fogva, de most már fix), és aszerint kiszámolták, hogy ha csak TGP/PW kombóval küldenek ki gépet, akkor lesz napi 10 bevetés. Az meg kevés.
Szóval lenyelték a békát és küldik a gépeket azzal, ami van - bevállalva a nagyobb veszteségeket.

Viszont... a veszteségek csökkennek (csak merevszárnyúakat vizsgáljuk). Egyrészt ugye a légvédelem le lett tarolva keleten, másrészt pedig a pilótaállomány harcedzett veterán lett - utóbbi elképesztő előny. Kapnak a srácok buta bombákat és még ezekkel a szarokkal is elvégzik a feladatot. Hiába van velük kibaszva, mert nem biztosítja az állam számukra a felszerelést a feladatukhoz - felszállnak és mennek buta bombákkal, ahogy bármely aviata tenné, ha a hazája parancsot ad rá. És ők már elképesztően pengék, több mint 2 hónap intenzív konvencionális háborús tapasztalattal - ez erősokszorozó tényező (Red Flag erre lett kitalálva). Én e két tényezőnek tudom be a veszteségek csökkenését.

Mi várható szerintem? Ugye nyilván a precíziós fegyókból van még raktáron jópár javadalmazás (eltéve a szokásos orosz paranoia alapján a NATO ellen), de vegyesen alkalmazzák majd a kiosztottakat a buta bombákkal - mivel elképesztő mennyiségű cél van nekik. Szóval a hadvezetés kockáztatja tovább a gépeket, mert nem tehet mást - vagy buta bombákkal mennek, vagy nem lesz légitámogatás/légicsapás sehol.
Ez az orosz realitás. Azzal főzöl, amid van a kamrában, de enni fogsz.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 498
18 560
113

 
W

Wilson

Guest
Igen, racionálisan én is így tenném.

De tegyük fel a kérdést, mennyi a megfelelő számú precíziós fegyverzet? Repülnek kb. napi 300 harci bevetést, 70+ napja. Van egy ukrán haderő, aminek van egy kisebb VSZ eszközparkja - ami tud gurulni, az megy.
Eddig ha nagyon akartak elszórhattak volna 80k+ precíziós cuccot - ha USAF stílusban az IFA-ra is dobnak. Na most én arra asszociálok, hogy az oroszok egy hosszú konfliktusra készülnek (nem az elejétől fogva, de most már fix), és aszerint kiszámolták, hogy ha csak TGP/PW kombóval küldenek ki gépet, akkor lesz napi 10 bevetés. Az meg kevés.
Szóval lenyelték a békát és küldik a gépeket azzal, ami van - bevállalva a nagyobb veszteségeket.

Viszont... a veszteségek csökkennek (csak merevszárnyúakat vizsgáljuk). Egyrészt ugye a légvédelem le lett tarolva keleten, másrészt pedig a pilótaállomány harcedzett veterán lett - utóbbi elképesztő előny. Kapnak a srácok buta bombákat és még ezekkel a szarokkal is elvégzik a feladatot. Hiába van velük kibaszva, mert nem biztosítja az állam számukra a felszerelést a feladatukhoz - felszállnak és mennek buta bombákkal, ahogy bármely aviata tenné, ha a hazája parancsot ad rá. És ők már elképesztően pengék, több mint 2 hónap intenzív konvencionális háborús tapasztalattal - ez erősokszorozó tényező (Red Flag erre lett kitalálva). Én e két tényezőnek tudom be a veszteségek csökkenését.

Mi várható szerintem? Ugye nyilván a precíziós fegyókból van még raktáron jópár javadalmazás (eltéve a szokásos orosz paranoia alapján a NATO ellen), de vegyesen alkalmazzák majd a kiosztottakat a buta bombákkal - mivel elképesztő mennyiségű cél van nekik. Szóval a hadvezetés kockáztatja tovább a gépeket, mert nem tehet mást - vagy buta bombákkal mennek, vagy nem lesz légitámogatás/légicsapás sehol.
Ez az orosz realitás. Azzal főzöl, amid van a kamrában, de enni fogsz.
Igen, de ugye ez azzal jár, hogy Donbaszban a nyugati Manpadsokkal jól kitömött ukrán haderő manpads-k hatótávolságában kell buta bombazniuk az ukrán haderő állásait/vonalait, így aztán nem is tudják a lehetőségeiknek megfelelő mértékben támogatni az orosz haderő előretörését Donbaszban.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 498
18 560
113

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 779
28 803
113
W

Wilson

Guest
Az Egyesült Államok úgy véli, hogy Oroszországnak a képzett katonák hiánya és logisztikai tévedések miatt nem sikerült végrehajtania Ukrajna elfoglalására vonatkozó "nehéz" tervét.

Forrás
: James McConville, az Egyesült Államok hadseregének vezérkari főnöke és Christine Wormouth, az Egyesült Államok hadseregének minisztere közös nyilatkozatban az Egyesült Államok Szenátusa Fegyveres Szolgálatainak Bizottsága előtt a jövő védelmi programjának 2023-as védelmi védelmi és védelmi programja során , Amerika Hangja

McConville : "A terv, ami Oroszországban volt, nagyon összetett. Egy ilyen tervhez nagyon képzett és fegyelmezett katonák kellenek. Nem voltak ilyen képességeik. Nem volt elég képzett katonájuk."

Részletek : McConville tábornok megjegyezte, hogy egy ilyen katonai terv végrehajtásához Oroszországnak sokkal jobb logisztikai rendszerre volt szüksége.

A tábornok azt is hangsúlyozta, hogy az ukrán vezetés lépései nagyon fontosak: "Ukrajna részéről fontos, hogy mit csinál a vezetés. Ukrajna miniszterelnöke maradt. Az ukrán kormányban mindenki maradt, hogy megvédje az országot ."

"Lehet, hogy az ukránok nem rendelkeznek ugyanolyan erősséggel és képességekkel, mint Oroszország, de az ukránokban megvan az akarat. Amikor összetartó csapatot építesz, az számít. Ez eltér attól, amit máshol láttunk" - tette hozzá McConville.

Hangsúlyozta továbbá az amerikai szövetségesek és partnerek fontosságát az Ukrajna támogatását szolgáló logisztika biztosításában.

"Az egy dolog, hogy ott [Európában - a szerk.] vannak katonai felszerelések, egy másik dolog, hogy biztosítsák ezeknek a felszereléseknek a szállítását" - mondta McConville.

Christine Wormouth miniszter azt is elmondta: "Megmutattuk, milyen gyorsan tudtuk bevetni erőinket Európában. Bebizonyítottuk azt is, milyen gyorsan nyújtunk fegyveres segítséget Ukrajnának. Ez hihetetlen bizalmat mutat az iránt, amit az amerikai hadsereg tesz annak érdekében logisztika."
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 498
33 924
113
Ezért nem is értem ezt az irányzékletörés dolgot… az eldobható RPG-kről is letörik? :D
Ezzel aztán úgy odabasznak Putyinnak, mint a krautok a nem fürdéssel :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:

Ez vmi elektronikus irányzék, beépített komputerrel? Akkor viszont furcsa, ha eldobhatóra tervezték... nem inkább leszedhető és feltehető a következő indítócsőre? Legalábbis a tervező helyében én így oldottam volna meg. Akkor pedig nyilván viszi magával a katona, nem dobja el.
 
W

Wilson

Guest
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat jelentése szerint 11 ellenséges mesterlövészt fogott el egy különleges hadművelet eredményeként Harkiv régióban.

Derelo:
Artem Dehtyarenko, az SBU szóvivője

Közvetlen beszéd: "Kharkiv régióban 11 orosz mesterlövészt fogtak el az SBU különleges akciója során. A fogvatartottak az úgynevezett "115. DNR-ezred" tagjai voltak, amelyek ukrán állásokra lőttek."
 
  • Vicces
  • Hűha
Reactions: Kim Philby and vata
W

Wilson

Guest
Ez vmi elektronikus irányzék, beépített komputerrel? Akkor viszont furcsa, ha eldobhatóra tervezték... nem inkább leszedhető és feltehető a következő indítócsőre? Legalábbis a tervező helyében én így oldottam volna meg. Akkor pedig nyilván viszi magával a katona, nem dobja el.
Nem egy egyszerű optikai irányzék van rajta van rajta még egy szerelem sín is amelyre éjszakai irányzékot lehet felszerelni.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 366
14 273
113
Igen, de ugye ez azzal jár, hogy Donbaszban a nyugati Manpadsokkal jól kitömött ukrán haderő manpads-k hatótávolságában kell buta bombazniuk az ukrán haderő állásait/vonalait, így aztán nem is tudják a lehetőségeiknek megfelelő mértékben támogatni az orosz haderő előretörését Donbaszban.

Igen, innen jön az izgalmas rész.
Szerintem (tévedés jogát fenntartom), az orosz pilóták, ha már buta bombákkal kell dolgozniuk és élni akarnak taktikát váltottak - visszatértek a 80-as években a főleg NATO által orrvérzésig gyakorolt harceljáráshoz, a fák koronája magasságában való, vagyis terepkövető repüléshez.

Én csak pislogtam, mikor azt a Szu-34-es seggbe pörkölték Kijev felett - lehetett vagy 1500 ft-en. Hogy az mit képzelt nem tudom, de nem csoda, hogy nem ment haza. Mostanra viszont azt gyanítom, hogy csakis terepkövetésben dolgoznak a harci zónában (úgyse mennek messzire keletről), amit meg is erősít az a jó pár videó, ahol állati alacsonyan húznak át. Ez a MANPADS reakcióidejét baromira lerövidíti, radarvezérlésű AA pedig az ukránoknak elvileg nem sok van/maradt. Szerintem ez most a legtöbb, amit tehetnek, ha már nincs nagy magasságú TGP alkalmazásra lehetőségük. Vissza a HH-s gyakorlathoz.