„Putyin nem értette a dolgok valós helyzetét, és nem számított ekkora ellenállásra Ukrajnától” Segíti-e a mozgósítás az orosz hadsereget? És mi a helyzet a Donbassért folyó csatával? Rob Lee katonai elemző válaszol
2022. május 8., 12:19
Forrás: Meduza
Ukrajna orosz inváziója több mint két hónapja tart
. Ez idő alatt a katonai elemzőknek lehetőségük van szinte folyamatosan tanulmányozni a csatákról készült fotókat és videókat, műholdfelvételeket és egyéb, a konfliktus lefolyásáról szóló jelentéseket. Az egyik legjelentősebb elemző, Rob Lee, az Institute for Foreign Policy Studies főmunkatársa a
Twitteren félmillió követővel osztja meg gondolatait az ukrajnai háborúról . Meduza megvitatta vele a Donbassért folytatott csata menetét, a lehetséges oroszországi mozgósítást és Vlagyimir Putyin fő hibáit.
–
Hogyan lehet értékelni, mi történik most az ukrajnai háborúban?
- A Kijevért vívott csata véget ért - ez volt Oroszország legambiciózusabb és legelérhetetlenebb célja. Az elmúlt két-három hétben [az orosz hadsereg] a Donbászra és Dél-Ukrajna egyes részeire összpontosított. Oroszország elfoglal néhány területet, de nem világos, hogy mi lesz a jövőben. Ukrajna jó védelmet épített ki a [keleti] régióban, Oroszország pedig már komoly veszteségeket szenvedett el, ami bonyolítja az offenzívát.
Hogy a helyzet hogyan alakul, az nem teljesen világos, de nem hiszem, hogy Oroszország megtartja a [megszállt] területek jelentős részét. A további elfoglalás pedig bonyolult lehet a NATO-tól [Ukrajnába] érkező szállítmányok miatt: precíziós irányítású fegyverek, kamikaze lőszerek stb – ezek mind rendkívül hatékonyak.
Most Putyin minden lehetséges lépése kockázatokkal jár. Például, amikor a mozgósítás mellett dönt, nagy belpolitikai kockázatokat visel. Az sem világos, hogy mennyire lesznek hatékonyak a tartalékosok és az újoncok.
De Oroszország mozgósításának bejelentése nélkül nehéz lesz a háborút a jelenlegi állapotában [még] őszig fenntartani. Az orosz hadsereg súlyos veszteségeket szenvedett, és továbbra is csapatokat veszít. Nem hiszem, hogy ilyen körülmények között Ukrajna komoly kompromisszumokat kötne. Nem tény, hogy ő beleegyezik a konfliktus deeszkalációjába, még akkor sem, ha Oroszország deeszkalálni próbál. Véleményem szerint ebben az esetben Ukrajna esetleg visszafoglalhatja a Donbászt, akár azokkal a területekkel együtt, amelyek február 24-ig Oroszország ellenőrzése alatt voltak.
Tehát ezen forgatókönyvek egyike sem lesz jó [Putyinnak]. De a legvalószínűbb helyzet a közeljövőben annak folytatása, ami most történik. A következő hónapban a frontvonal nem mozdul el jelentősen, de aktív tüzérségi tüzet folytatnak.
Úgy néz ki mindez, mintha Putyin hosszú lemorzsolódási háború mellett döntött volna?
„Oroszország problémája az, hogy ha minden katonai erejét koncentrálta volna, és a háború első két hetében kihasználta volna a meglepetés hatást, és a legtöbbet ki is préseli a parancsnokságból, akkor valószínűleg több sikert is elérhetett volna. Mindez nagyon súlyosan érintené az ukrán hadsereget.
További probléma, hogy az orosz hadsereg már most is ellátási problémákkal küzd. A katonai manővereket végrehajtó egységek pedig különösen érintettek: a légideszant erők, a tengerészgyalogság és a különleges erők. Mindegyikük súlyos veszteségeket szenvedett már el.
Ha Oroszország még több veszteséget szenved ezen egységek között, akkor felmerül a kérdés: hogyan fogja Oroszország egyáltalán megtartani pozícióit az ukrán erők előrenyomulásakor? A legvalószínűbb forgatókönyv a védelmi erődítmények építése mindkét oldalon és a tüzérségi tűz fokozása. És a legvalószínűbb, hogy mindez egy anyag háború lesz.
- Sikerült Oroszországnak legalább egy részét megoldani a hadsereg ellátásával kapcsolatos, az invázió kezdetén jelentkező problémáknak?
– A háború elején az volt a fő probléma, hogy a legtöbb orosz katonai egységnek nem mondták előre , hogy háborúba indulnak. Az akkori döntések nem vették figyelembe a szállítások ilyen hosszú távú tervezését. A karbantartáshoz szükséges alkatrészek, víz, élelmiszer szállítását általában előre megtervezik, de láthatóan nem adtak időt a tervezésre. Egy ilyen lépés nagymértékben károsította a logisztikát.
További fontos szempont, hogy az inváziós terv annyi támadási irányt tartalmazott, amelyek esetében nehéz egyszerre fenntartani a logisztikát. Bizonyos értelemben azáltal, hogy a hangsúlyt a Donbászra helyezte, Oroszországnak sikerült rendbe tenni a logisztikát. Lehet, hogy pusztán a hadviselés területének csökkentésével javult, de még mindig lehetnek jelentős hátrányai.
- A hálózaton sok információ található az orosz hadsereg rossz felszereléséről - fényképek a lejárt száraz adagokról és így tovább. Ez igaz?
— Az orosz csapatok nem olyan jól felszereltek. Például még mindig nagyon elavult T-72-es harckocsikat használnak. Az [orosz hadsereg] másik gyengesége, hogy nincs elég éjjellátó készülékük, különösen a személyzet körében. Általánosságban azt feltételezhetem, hogy egy orosz katona felszerelése egy ukránéhoz hasonlítható.
Az orosz hadseregben tárgyalt másik probléma a kommunikációs vonalak. Nincsenek a legjobb állapotban, nem tudják hatékonyan használni a titkosított rádióadásokat. Ráadásul Oroszországnak gyakorlatilag nincsenek precíziós irányítású fegyverei , így a bombázásokat irányítatlan rakétákkal hajtják végre. Közelebb kell őket indítani a célponthoz, mint a precíziós fegyvereket, és használatuk megnehezíti vagy késlelteti a katonai manővereket. Felmerül a kérdés, hogy az orosz csapatok milyen modern felszereltséggel vannak felszerelve, és a NATO csapatok felszereltsége mennyivel haladja meg őket.
- Nyugati tisztviselők és média szerint május 9-én Oroszország megkezdheti a mozgósítást. Ez megváltoztathatja a konfliktus menetét? Véleménye szerint van-e Oroszországnak elegendő forrása ahhoz, hogy minden újoncot fegyverrel és egyéb egyenruhával látjon el?
- A mozgósítás lehetővé teszi Oroszország számára a háború folytatását, de nem világos, hogy segít-e a támadó hadműveletekben. Hiszen kiképzett katonai egységekre van szükségük. [A mozgósítás után] lehetséges lesz a megszállt területek megtartása, a hátországi munkák elvégzése, de ez nem teszi lehetővé, hogy megnyerjük a háborút.
Ugyanakkor biztos vagyok benne, hogy Oroszország rendelkezik a szükséges fegyverekkel. De vajon elég lesz-e a jó felszerelés, cipő? Emellett nem az a kérdés, hogy Oroszországnak hány tankja van, hanem az, hogy mennyire tudják hatékonyan használni azokat. A tankok készen állnak az indulásra az első hívásra? Vagy több hétbe fog telni, amíg elindulnak? Ez nem tiszta. Az sem világos, hogy a [mozgósítottak] parancsnoksága kiből áll.