[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
a kétszázezres orosz haderő kényelmesen alkalmas lett volna ennek a donbaszi hatvan ezresnek a felszámolására februárban
ehhez az erőforráshoz ez a cél különösebb kockázat nélkül hozzárendelhető volt, akkor, hiszen meg lett volna a tankönyvi háromszoros túlerő
de mint ismert rossz volt a kiindulási helyzet értékelése, és a fél hadsereget leamortizálták kijevnél, mariupol is jócskán ette az élőerőt, jelenleg talán egy százezres elfáradt sereg operálhat még ott a donbaszban
túlerőnek túlerő de nem háromszoros, haladnak, de csigaszerűen, igazából az a helyzetértékelés hogy elakadtak sokkal közelebb áll a valósághoz mint hogy terv szerint haladnának
és még mindig hiányzik annak a felismerése orosz részről - pedig az aresztovics elmondta nekik, bele a kamerába - hogy tökmindegy mire jutnak a donbasszal, ha ott eltökölnek júniusig-júliusig feláll egy komplett újrafegyverzett kiképzett motivált ukrán hadsereg, ők ezt a donbaszit már leírták, annak csak az időhúzás a funkciója
megjegyzem, februárban ezzel a kétszázezres haddal is meg lett volna a lehetőségük teljesukrajna behúzására, ha délen normálisan indulnak el a most látható komótos, darálós, a saját erők megóvásának szabályát figyelembe vevő módon, az északi sereget meg beküldik bresztnél a határ mentén és elzárják az ukrán utánpótlást, a kalibrok meg lerendezik nem csak a katonai célpontokat hanem az elektromos és komenikációs hálózatokat is ami máig nem történt meg; ez esetben nincs utánpótlás nincs újrafegyverzés komenikáció hiányában nincs morál és mára tömegesen adnák meg magukat az ukránok
nem hiszem el hogy az orosz hírszerzés debil idióták gyülekezete, a hibás helyzetfelmérés oka kizárólag az lehet hogy nem merték a valós állapotokat megmondani a putyónak, ha ezt a részt ráhagyja a katonákra és azok a valós viszonyok alapján indulnak el az előzőek szerint vagy máshogy, mindegy, már vége lenne ennek az egésznek
Én azt mondtam azután , hogy kiderült ,hogy az ukrán államszervezet és az ukrán hadsereg nem omlott össze az első napokat követően, hogy nem lesz egyszerű ezeket a hadműveleti célokat megvalósítani, és ha nem egy hibás feltételezésből indulnak ki akkor egy sokkal kisebb frontvonalon kevesebb hadműveleti iránnyal nagyobb sikereket értek volna el, és jobban megtudták volna gyengíteni az ukrán haderőt és valószínűleg be tudták volna keríteni, a donbaszi ukrán haderőt.De szerintem 200.000 fővel akkor sem tudta volna behúzni egész Ukrajnát.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Nagyon úgy néz ki a számomra, hogy ez az orosz offenzíva elakadt Donbaszban, ha valamit el akarnak érni akkor újabb jelentős erők bevetésére lesz szükségük a donbaszi fronton.

Igen, elképesztő ötlet volt a ruszkiktól, hogy ők majd jól mennyiségi hátrányból megtámadják Határvidéket. Kijev 8 éven keresztül fektetett hangsúlyt a tartalékosi rendszer felállítására és kiképzésére. Tartalékosi rendszer nélkül nem lennének sehol.
De lassan le kell essen Moszkvának is, hogy a saját mozgósítható tartalékai nélkül egyszerűen nem jön ki a matek. 7 emberrel nem küzdhetsz hónapokig-évekig 10 ember ellen.

Holnap szerintem sok mindent megtudunk. De szerintem az általam mondott kis katlan sorsát ez nem teszi kérdésessé. A legégetőbb szüksége szerintem most pont a Dombaszi-csatatéren kívül lévő területeknek van vérutánpótlásra. Harkovot nem is kell túlmagyarázni, de Herszon környékén sem értem, miért próbálkoznak az oroszok, miközben szar az utánpótlási útvonal egyelőre és a minap linkeltem egy térképet, hogy körülbelül egy dd méretű frontszakaszt kell nagyjából levédenie ott egy muszka zl-nak. (Miközben meggyőződésem, hogy az ukránok sem állnak olyan hű-de-fényesen! És Zapo városától Donyeckig is lenne bőven rés, amit feltölthetnének.

A Dombaszi-csatát eleve a szakértők nem győztek figyelmeztetni, hogy egy több hónapig elhúzódó hadmozdulat lesz.
 
W

Wilson

Guest

„Putyin nem értette a dolgok valós helyzetét, és nem számított ekkora ellenállásra Ukrajnától” Segíti-e a mozgósítás az orosz hadsereget? És mi a helyzet a Donbassért folyó csatával? Rob Lee katonai elemző válaszol​

2022. május 8., 12:19
Forrás: Meduza

Ukrajna orosz inváziója több mint két hónapja tart . Ez idő alatt a katonai elemzőknek lehetőségük van szinte folyamatosan tanulmányozni a csatákról készült fotókat és videókat, műholdfelvételeket és egyéb, a konfliktus lefolyásáról szóló jelentéseket. Az egyik legjelentősebb elemző, Rob Lee, az Institute for Foreign Policy Studies főmunkatársa a Twitteren félmillió követővel osztja meg gondolatait az ukrajnai háborúról . Meduza megvitatta vele a Donbassért folytatott csata menetét, a lehetséges oroszországi mozgósítást és Vlagyimir Putyin fő hibáit.

Hogyan lehet értékelni, mi történik most az ukrajnai háborúban?

- A Kijevért vívott csata véget ért - ez volt Oroszország legambiciózusabb és legelérhetetlenebb célja. Az elmúlt két-három hétben [az orosz hadsereg] a Donbászra és Dél-Ukrajna egyes részeire összpontosított. Oroszország elfoglal néhány területet, de nem világos, hogy mi lesz a jövőben. Ukrajna jó védelmet épített ki a [keleti] régióban, Oroszország pedig már komoly veszteségeket szenvedett el, ami bonyolítja az offenzívát.

Hogy a helyzet hogyan alakul, az nem teljesen világos, de nem hiszem, hogy Oroszország megtartja a [megszállt] területek jelentős részét. A további elfoglalás pedig bonyolult lehet a NATO-tól [Ukrajnába] érkező szállítmányok miatt: precíziós irányítású fegyverek, kamikaze lőszerek stb – ezek mind rendkívül hatékonyak.

Most Putyin minden lehetséges lépése kockázatokkal jár. Például, amikor a mozgósítás mellett dönt, nagy belpolitikai kockázatokat visel. Az sem világos, hogy mennyire lesznek hatékonyak a tartalékosok és az újoncok.

De Oroszország mozgósításának bejelentése nélkül nehéz lesz a háborút a jelenlegi állapotában [még] őszig fenntartani. Az orosz hadsereg súlyos veszteségeket szenvedett, és továbbra is csapatokat veszít. Nem hiszem, hogy ilyen körülmények között Ukrajna komoly kompromisszumokat kötne. Nem tény, hogy ő beleegyezik a konfliktus deeszkalációjába, még akkor sem, ha Oroszország deeszkalálni próbál. Véleményem szerint ebben az esetben Ukrajna esetleg visszafoglalhatja a Donbászt, akár azokkal a területekkel együtt, amelyek február 24-ig Oroszország ellenőrzése alatt voltak.

Tehát ezen forgatókönyvek egyike sem lesz jó [Putyinnak]. De a legvalószínűbb helyzet a közeljövőben annak folytatása, ami most történik. A következő hónapban a frontvonal nem mozdul el jelentősen, de aktív tüzérségi tüzet folytatnak.

Úgy néz ki mindez, mintha Putyin hosszú lemorzsolódási háború mellett döntött volna?

„Oroszország problémája az, hogy ha minden katonai erejét koncentrálta volna, és a háború első két hetében kihasználta volna a meglepetés hatást, és a legtöbbet ki is préseli a parancsnokságból, akkor valószínűleg több sikert is elérhetett volna. Mindez nagyon súlyosan érintené az ukrán hadsereget.

További probléma, hogy az orosz hadsereg már most is ellátási problémákkal küzd. A katonai manővereket végrehajtó egységek pedig különösen érintettek: a légideszant erők, a tengerészgyalogság és a különleges erők. Mindegyikük súlyos veszteségeket szenvedett már el.

Ha Oroszország még több veszteséget szenved ezen egységek között, akkor felmerül a kérdés: hogyan fogja Oroszország egyáltalán megtartani pozícióit az ukrán erők előrenyomulásakor? A legvalószínűbb forgatókönyv a védelmi erődítmények építése mindkét oldalon és a tüzérségi tűz fokozása. És a legvalószínűbb, hogy mindez egy anyag háború lesz.

- Sikerült Oroszországnak legalább egy részét megoldani a hadsereg ellátásával kapcsolatos, az invázió kezdetén jelentkező problémáknak?

– A háború elején az volt a fő probléma, hogy a legtöbb orosz katonai egységnek nem mondták előre , hogy háborúba indulnak. Az akkori döntések nem vették figyelembe a szállítások ilyen hosszú távú tervezését. A karbantartáshoz szükséges alkatrészek, víz, élelmiszer szállítását általában előre megtervezik, de láthatóan nem adtak időt a tervezésre. Egy ilyen lépés nagymértékben károsította a logisztikát.

További fontos szempont, hogy az inváziós terv annyi támadási irányt tartalmazott, amelyek esetében nehéz egyszerre fenntartani a logisztikát. Bizonyos értelemben azáltal, hogy a hangsúlyt a Donbászra helyezte, Oroszországnak sikerült rendbe tenni a logisztikát. Lehet, hogy pusztán a hadviselés területének csökkentésével javult, de még mindig lehetnek jelentős hátrányai.

- A hálózaton sok információ található az orosz hadsereg rossz felszereléséről - fényképek a lejárt száraz adagokról és így tovább. Ez igaz?

— Az orosz csapatok nem olyan jól felszereltek. Például még mindig nagyon elavult T-72-es harckocsikat használnak. Az [orosz hadsereg] másik gyengesége, hogy nincs elég éjjellátó készülékük, különösen a személyzet körében. Általánosságban azt feltételezhetem, hogy egy orosz katona felszerelése egy ukránéhoz hasonlítható.

Az orosz hadseregben tárgyalt másik probléma a kommunikációs vonalak. Nincsenek a legjobb állapotban, nem tudják hatékonyan használni a titkosított rádióadásokat. Ráadásul Oroszországnak gyakorlatilag nincsenek precíziós irányítású fegyverei , így a bombázásokat irányítatlan rakétákkal hajtják végre. Közelebb kell őket indítani a célponthoz, mint a precíziós fegyvereket, és használatuk megnehezíti vagy késlelteti a katonai manővereket. Felmerül a kérdés, hogy az orosz csapatok milyen modern felszereltséggel vannak felszerelve, és a NATO csapatok felszereltsége mennyivel haladja meg őket.

- Nyugati tisztviselők és média szerint május 9-én Oroszország megkezdheti a mozgósítást. Ez megváltoztathatja a konfliktus menetét? Véleménye szerint van-e Oroszországnak elegendő forrása ahhoz, hogy minden újoncot fegyverrel és egyéb egyenruhával látjon el?

- A mozgósítás lehetővé teszi Oroszország számára a háború folytatását, de nem világos, hogy segít-e a támadó hadműveletekben. Hiszen kiképzett katonai egységekre van szükségük. [A mozgósítás után] lehetséges lesz a megszállt területek megtartása, a hátországi munkák elvégzése, de ez nem teszi lehetővé, hogy megnyerjük a háborút.

Ugyanakkor biztos vagyok benne, hogy Oroszország rendelkezik a szükséges fegyverekkel. De vajon elég lesz-e a jó felszerelés, cipő? Emellett nem az a kérdés, hogy Oroszországnak hány tankja van, hanem az, hogy mennyire tudják hatékonyan használni azokat. A tankok készen állnak az indulásra az első hívásra? Vagy több hétbe fog telni, amíg elindulnak? Ez nem tiszta. Az sem világos, hogy a [mozgósítottak] parancsnoksága kiből áll.

 
W

Wilson

Guest
Luganszkban és Donyeckben már megtörtént a mozgósítás . Vajon ebből a tapasztalatból arra lehet következtetni, hogy mennyire hatékonyak a mozgósított katonák?

„Az [önjelölt] DPR csapatai között jelentős veszteségek vannak, mivel nagyon kiélezett csatákban vettek részt Mariupolért (ahol az orosz csapatok is súlyos veszteségeket szenvedtek). Most az a kérdés, hogy mennyire lesz megbízható a DPR csapataira támaszkodni egy jövőbeli háborúban. Nincs olyan jó kiképzésük, mint az orosz egységeknek, nincs olyan jó felszerelésük. Jövőbeli hatékonyságuk megkérdőjelezhető, különösen összetett támadóműveletek során.

[Az esetleges mozgósítás hatékonyságával kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy] az RF egységek nem rendelkeznek nagy számú könnyű gyalogsággal. Az orosz különítményekben minden járműre két gyalogos van az előírt öt vagy hat ellenében. Ez azt jelenti, hogy amikor belépünk a városba, hiányzik a gyalogság az utcákon, így nagyon nehéz a városi területeken végrehajtani a műveleteket. Itt jöhet jól a milícia - a hadsereg ellátása könnyű gyalogsággal.

- Tehát a gyalogos katonák a legfontosabbak a városi csaták során?

— Igen, főleg városokban, de nem csak ott. A gyalogság hiánya növeli a harckocsik és más nehéz felszerelések kockázatát. Előrenyomuláskor célszerű a gyalogságot egy szállítóegység elé helyezni, hogy megvédjük azt. Ellenkező esetben a szállítás nagyon érzékeny lesz a Javelins , NLAW , RPG és más hasonló rendszerek tüzére.

– Hogyan halad általában Oroszország azon terve, hogy bekerítse az ukrán csapatokat a Donbászért vívott csatában?

„ Valóban, Oroszország terve az ukrán erők bekerítése volt. De észben kell tartania, hogy Ukrajnának ez a [keleti] része jól védett. Ukrajnának sok éve volt arra, hogy lövészárkokat ásson és bunkereket ásson saját védelmi pozícióinak kialakítása érdekében. Láttuk, hogyan irányították a tüzérségi tüzet ezekre az állásokra, de egyelőre nem világos, milyen hatása volt.

Most Oroszország elfoglalt néhány területet, de ez súlyos, elhúzódó csaták eredménye, amelyek sokba kerültek. Nem világos számomra, hogy Oroszország nyerhet-e még valamit ebben a háborúban, de mindenképpen veszteségeket fog szenvedni. Az előny most az ukrán oldalon van. Még ha Oroszország meg is tudja tartani ezeket az elfoglalt területeket, ezek nem azok a területek, amelyeket eredetileg el akart foglalni. Emellett felmerül a kérdés, hogy Oroszország meddig tudja ezeket megtartani.

Nem tudni, hogyan fog kinézni ez a háború hat hónap vagy egy év múlva. Nem világos, hogy Oroszország hosszú távon hogyan fogja irányítani a Donbászt. Oroszország már most is rengeteg szárazföldi erőt irányított oda, de [a jelenlegi helyzet alapján] nem hiszem, hogy akár egy évig is ki tudnának tartani ezen a területen.

Ezért ha Oroszországnak sikerül sikert elérnie az offenzívában, akkor ennek a következő heteken belül meg kell történnie. Ellenkező esetben Ukrajna egyre jobban fel lesz szerelve [külföldről érkező szállítmányokkal], és ennek megfelelően Oroszország számára egyre nehezebb lesz támadó akciókat végrehajtani.

Hogyan jellemezné Oroszország és Ukrajna csapatainak taktikáját ebben a háborúban?

- Bár nem lehet végső eredményt levonni, az Orosz Föderáció katonai erői kétes taktikai döntéseket hoztak. A taktikai problémák a stratégiai problémák miatt jelennek meg. A legtöbb probléma talán abból adódik, hogy az orosz csapatok nem tudták , hogy részt vesznek a háborúban, és nem is készültek erre.

Ukrajna lépései ugyanakkor lehetővé teszik, hogy beszéljünk taktikája tervezésének mélységéről. Ukrajna csapatai sikeresek a decentralizált irányításban és a tervek végrehajtásának nyomon követésében. Ez az orosz hadseregnek is nehézségeket okoz, hiszen nagyon jó képességű katonákkal harcolnak. Amelyeket az amerikai hírszerző közösség is támogat .

Lehetett volna másképp a háború, ha Oroszország más taktikát választ?

- Szerintem igen, ha Oroszország az ukrán hadsereg létszámának csökkentésére helyezné a hangsúlyt, tüzérsége és több rakétavető segítségével. Ha ez a háború legelején történt volna, akkor Oroszország akcióinak nagyobb hatása lett volna, és az ukrán hadsereg óriási veszteségeket szenvedett volna el.

De amennyire én értem, körülbelül az első héten [az orosz parancsnokság] az volt a vélemény, hogy Oroszország nem fog erős ellenállásba ütközni. Ezért az orosz hadsereg nagyon gyorsan mozgott - könnyű egységek, nem voltak felkészülve a nehéz harci körülményekre. És nagyon gyorsan az ukrán csapatok bebizonyították, hogy képesek az ellenállásra és harcolni fognak. Az első egy-két hétben [az orosz csapatok] megengedték az ukrán hadseregnek, hogy találjon időt az újracsoportosításra és a visszavágásra.

Ha Oroszország másképp tervezte volna a háborút, szerintem sok minden másképp történhetett volna. Csökkenthetik a támadási irányok számát, és ezt követően lehetségessé válhat az ukrán erők bekerítése a Donbászban. De nem lehet pontosan megmondani, hogyan alakul a háború.

Számomra úgy tűnik, Putyin nem értette a dolgok valós helyzetét, és nem számított ekkora ellenállásra Ukrajnától. Ez csak súlyosbította az orosz hadsereg számos problémáját. Az orosz csapatok helyzete most annak tudható be, hogy lehetetlen feladatot próbáltak végrehajtani - és nem volt elég idejük a tervezésre.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 601
8 302
113
Herszon környékén sem értem, miért próbálkoznak az oroszok
herszonnál a korlátozott méretű helyi orosz erők még a régi, februári parancsok alapján dolgoznak: elmennek a megyehatárig herszon és mikalajev között, és ott megállnak
mert ott van az elképzelt herszon népköztársaság határa
az ukrik meg hátul mikolajevben rendezik a soraikat és újra és újra nekimennek az oroszoknak
mikolajevet kompletten be kell húzni, enélkül herszon nem védhető
és akkor meg lehet hozni a döntést odesszáról is
 
W

Wilson

Guest
Igen, elképesztő ötlet volt a ruszkiktól, hogy ők majd jól mennyiségi hátrányból megtámadják Határvidéket. Kijev 8 éven keresztül fektetett hangsúlyt a tartalékosi rendszer felállítására és kiképzésére. Tartalékosi rendszer nélkül nem lennének sehol.
De lassan le kell essen Moszkvának is, hogy a saját mozgósítható tartalékai nélkül egyszerűen nem jön ki a matek. 7 emberrel nem küzdhetsz hónapokig-évekig 10 ember ellen.

Holnap szerintem sok mindent megtudunk. De szerintem az általam mondott kis katlan sorsát ez nem teszi kérdésessé. A legégetőbb szüksége szerintem most pont a Dombaszi-csatatéren kívül lévő területeknek van vérutánpótlásra. Harkovot nem is kell túlmagyarázni, de Herszon környékén sem értem, miért próbálkoznak az oroszok, miközben szar az utánpótlási útvonal egyelőre és a minap linkeltem egy térképet, hogy körülbelül egy dd méretű frontszakaszt kell nagyjából levédenie ott egy muszka zl-nak. (Miközben meggyőződésem, hogy az ukránok sem állnak olyan hű-de-fényesen! És Zapo városától Donyeckig is lenne bőven rés, amit feltölthetnének.

A Dombaszi-csatát eleve a szakértők nem győztek figyelmeztetni, hogy egy több hónapig elhúzódó hadmozdulat lesz.
Állítólag Sziriabol megindult az ottani szárazföldi orosz haderő áthelyezése Ukrajnába kulcsfontosságú területeket bázisokat adnak át Iránnak, 60.000 főről beszélnek amelynek a fele tiszt nem tudom mennyire helytállóak ezek a számok, és hogy ebből a haderőböl mennyi katonát fognak áthelyezni Ukrajnába,de logikus döntésnek tűnik mert ezeket az egységeket azonnal be tudják vetni.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 601
8 302
113
60.000 főről beszélnek amelynek a fele tiszt
lehet hogy az csak néhányezer lesz, a 60 ezres szám onnan jön hogy a hét év alatt összesen ennyi katona fordult ott meg
viszont volt vagy egy hónapja olyan hír hogy onnan hoznának helyi erőkből zsoldosokat, de aztán az a gondolat elhalt valahogy
a helyi jelenlétet meg nem lehet jelentősen csökkenteni mert hmeymim tele van értékes technikával amit hajók nélkül nem tudnak elhozni, azt valakinek őriznie kell légvédelmet kell működtetni stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and paul64

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
18 339
25 064
113
Tarjányi Péter fejtegetése a honvédelemmel kapcsolatban és egy tervezett felmérésről - ami az ukrán háború miatt igencsak aktuális kérdés:

Szerintem ez generációs (vagy milyennek nevezzem) kérdés.
Már nem feltétlenül azt a kort éljük, amikor az emberek önként és dalolva mentek a vágóhídra
(mondjuk ez is véleményes, lehet hogy pl Napoleon egyik 'Morgósa' pofán bna ezt mondanám neki,
hogy akkor bezzeg de jó volt a hazáért halni menni - dehát csak a könyvek vannak nekünk, azok meg sok mindent elbírnak :D )
Sokkal szélesebb a tudásunk, TALÁN okosabbak vagyunk (véleményes).
Sok ismerősömmel beszélgettem ennek az egésznek az elején, mert mindkét 'típus'-t meg lehet érteni,
aki ment az AK-ért és semmi köze erőszak szervezethez, meg azt is aki kvára de nem akar meghalni és eljön.
Lehet persze puffogtatni, hogy hazaáruló, gyáva, elvakult stb, de lehet, hogy több értelme van látni a gyereked felnőni.
Én még mindig nem tudtam eldönteni, hogy mi lenne a 'helyes' :/
 
W

Wilson

Guest

Mariupol védelmezői elmondták, hogyan menekült el a városból a tengerészgyalogság parancsnoka​

2022. MÁJUS 8., VASÁRNAP, 15:09

Szamoilenko : Az ember elfuthat, mint a gyáva, csak a saját életére gondolva, de nem gondolva a saját kötelességére, az esküre. Pontosan ez történt a 36. dandár tengerészgyalogság parancsnokával. Egyszerűen nem volt hajlandó engedelmeskedni a neki kiadott parancsnak.

És megpróbált elmenekülni a városból egy kis csoportnyi működő tankkal, páncélozott járművekkel, lőszerrel.

Itt (Mariupolból – a szerk.) Nem tudsz áttörni, de ha csak az életedre gondolsz, minden lehetőséget megragadsz, hogy meghosszabbítsd ezt az életet.

Nagy szégyen."

Erről az Azov-ezred parancsnoka, Denis Prokopenko is beszélt az Ukrajinszka Pravdának adott interjújában .

Prokopenko: "Aztán a 36. dandár parancsnoka hirtelen úgy döntött, senkit sem figyelmeztetve, hogy egyszerűen áttörést hajt végre egy ismeretlen irányba, és így sok embert elveszít. Hasonlóképpen sok embert elhagytak, és egyszerűen fogságba estek.

Ha ez nem történt volna meg, sokáig tarthattuk volna a védelmet a jobb parton ezzel a dandárral, de a szárny szabaddá vált, és az Iljics üzem megtisztítása után az ellenség minden erejét felénk vetette, lehetővé téve, hogy hogy oldalról és hátulról támadjon meg minket.

Emlékeztetünk : az orosz tömegtájékoztatási eszközök már bemutatták Baranyukot fogságban.
 

meszike91

Well-Known Member
2016. június 3.
1 916
10 020
113
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
herszonnál a korlátozott méretű helyi orosz erők még a régi, februári parancsok alapján dolgoznak: elmennek a megyehatárig herszon és mikalajev között, és ott megállnak
mert ott van az elképzelt herszon népköztársaság határa
az ukrik meg hátul mikolajevben rendezik a soraikat és újra és újra nekimennek az oroszoknak
mikolajevet kompletten be kell húzni, enélkül herszon nem védhető
és akkor meg lehet hozni a döntést odesszáról is

Igen, de jelenleg ha az ukránok kivonulnának önként Mikolajevből, akkor az sorscsapásként érné a Herszoni orosz katonai vezetést. Persze csak képletesen értve. De arra akartam célozni, hogy jelenleg is irreálisan nagy frontszakaszt véd egy-egy egység. A nyilvánosságra került adatok alapján ha egy üres Nikoljeven keresztül támadást intéznének Odessza ellen, akkor simán csak összeomlanának a szárnyak, nem tudnák védeni az elfoglalt területeket.
Óriási előre lépést jelentene az is, ha a gyengébb képességű tartalékok megérkeznének és beásnák magukat. Illetve egy esetleges Mikolajev-Odessza felé történő előrenyomulásnál az északi szárnyat fedezni tudnák.

Az első héten, amikor sokan a Krímből észak felé való előrenyomulásban hittek, már azt mondtam, óriási előny lenne a Föderáció számára, ha elérik Odesszát és ott egyesülnek Transztnisztria csapataival, de ez nem következett be és jelenleg a logisztikában és emberszámban is erősítés kellene ehhez.

Állítólag Sziriabol megindult az ottani szárazföldi orosz haderő áthelyezése Ukrajnába kulcsfontosságú területeket bázisokat adnak át Iránnak, 60.000 főről beszélnek amelynek a fele tiszt nem tudom mennyire helytállóak ezek a számok, és hogy ebből a haderőböl mennyi katonát fognak áthelyezni Ukrajnába,de logikus döntésnek tűnik mert ezeket az egységeket azonnal be tudják vetni.


És akkor megint visszautalnék arra, hogy miről beszélgettünk fél évvel ezelőtt?

Amikor még mindenki abban hitt, hogy Orosz Anyácska olyan hatalmas sereggel rendelkezik, hogy neki praktikus az, hogy állandóan befagyasztja a konfliktusokat és nem viszi őket végig, nem hátráltatja, hiszen van bőven emberanyaga levédeni az összes érdekeltségét és még Ukrajnát is bármikor elsöpörni...
Én már akkor azt mondtam neked, hogy nem célszerű befagyasztani az ukrán helyzetet, mert egy 250ezres ukrán sereg leköt Dombaszban 250ezer oroszt és azok nem tudnak elmozogni, amíg a kérdés nem rendeződik. És mellette tavaly elkötelezte magát Karabah területén békefenntartók állomásoztatására, hatalmas fejtörést okoz most nekik, hogy az azeriek figyelnek, hogy tudnak-e előre mozdulni. Igen, hallottam már egy jó ideje vonják ki Szíriából az orosz csapatokat és a rotációban nem tudnak küldeni helyettük újakat. Japán is hirtelen ráébred, hogy nincs megkötve a békeszerződés a II. vh. óta. És Közép-Ázsia is igényt tart újabb ott lekötött ruszki csapatokra.

Ha Putyin helyébe lennék, én ezekben az elkötelezettségekben a rutinos állomány harmadát ott hagynám és a kétharmadát lecserélném a kétes kiképzettségi szinttel rendelkező frissen mozgósítottakkal. Bevállalva, hogy ha valahol forrósodik a konfliktus, akkor ezek a kölykök hullani fognak, mint a legyek. De jelenleg egyszerre van szüksége mennyiségre Ukrajnába és harci tapasztalatokkal rendelkező gárdával, akikre támaszkodhat majd ezek rendbe szedésében.

És eljutottunk odáig, hogy egy ideig még talán előre fog tudni haladni az invázió, a kitűzött minimalista területi nyereség meg fog történni, de amit rájönnek, hogy ez eddig tartott... sajnos onnantól a leglogikusabb folytatás az atom lesz. És az ukrán vezetés rákényszerítése, hogy elfogadja a status quot.

De remélem, hogy eddig a pontig az én gondolatmenetem valahol megbicsaklott, tévútra futott és ez nem következik be.
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 991
15 854
113
csak szólok..... te másról beszélsz, mint @ozymandias , mert önmagában tudsz felmutatni olyan anyagot, ami jobb lehet mint a titán, CSAK !! abból kellene egy szerkezet, amit vagy hegesztesz, vagy szegecselsz, vagy ragasztasz (össze)..... na itt bukik a mutatvány! lásd a szipi-szupin aluminium, amit felhoztál..... senki nem használja hadiiparban szerkezetekhez, mert nem tudják összetákolni belőle a cuccot..... (alu-s szakember vagyok 35 éve)

Bár ez erősen off itt, de mi miatt problémamentesebb összehozni egy titán szerkezetet, mint egy alu vagy acél szerkezetet?
Acél szerkezetet nyilván problémamentesebb, eleve csak a titánt tartalmazó ágyukkal van probléma.
Na szóval ha nem monoblokk felépítésű a titán, akkor mely "összehozás" problémamentesebb, mint az alunál?

Pl repülőgép sárkányszerkezet, a szu-25 sárkányszerkezetének 60%-a alumínium, mig-29 is alu javarészt, ahol nagy a hőterhelés, tudtommal oda raktak titánt. De hogy hadiiparban nincs alu szerkezet, ne haragudj, de ez oltári hülyeség, még ha alus szakember vagy, akkor is.

Továbbá azt sem tudjuk milyen alkatrész az, amely problémás titánból. Eleve lehet a geometriai méretei csupán egyeznek az acéllal, csuoén egy könnyebb, kevésbé tartós kivitel, de ez is csak tipp. Szóval itt úgy beszéltek, mintha pontosan tudnátok mely pontján és miért van gond az aluval. Holott eleve nem az alu szerkezettel van probléma, hanem a titánnal. Az acél szerkezetű lövegekkel ellentétben.
 
  • Tetszik
Reactions: paul64

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 549
18 883
113
Állítólag Sziriabol megindult az ottani szárazföldi orosz haderő áthelyezése Ukrajnába kulcsfontosságú területeket bázisokat adnak át Iránnak, 60.000 főről beszélnek amelynek a fele tiszt nem tudom mennyire helytállóak ezek a számok, és hogy ebből a haderőböl mennyi katonát fognak áthelyezni Ukrajnába,de logikus döntésnek tűnik mert ezeket az egységeket azonnal be tudják vetni.

Furcsa lenne ha a szárazföldi erő 25-30%-a misszióban lett volna.
A légierő, tengerészet, titkosszolgálatok, logisztika együtt is soknak tűnik.

Ha már azok a korszerű technikai eszközök kellenek, amik ott vannak, az is mond valamit.
Viszont talán korábban kellett volna ezt a lépést is megtenni.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 601
8 302
113
én ezekben az elkötelezettségekben a rutinos állomány harmadát ott hagynám és a kétharmadát lecserélném a kétes kiképzettségi szinttel rendelkező frissen mozgósítottakkal
régebben írta valaki, a szakiknál 2014 óta bevállt rutin hogy a friss hús nincs elkülönítve, szakasz vagy talán raj szinten mindig mindenhova be van osztva belőlük néhány kezdő, és a képzésüket a való világra ezen a szinten is oldják meg, közvetlenül a rutinosaktól leshetik el azokat az eljárásokat amik mentén azok már túléltek többet-kevesebbet tehát vélhetően hatékonyak
kérdés hogy az orosz hadsereg legalsó szintjei képesek lennének-e erre vagy kopaszszopatásba és a friss hús ágyútöltelékként alkalmazásába torkollna-e a dolog
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 257
26 815
113
Ez legalább annyira kényszer is.Egyszerűen nincs meg a technológia,hogy másképpen csinálják.Amcsi/izraeli dron/megfigyelő jóféle,manapság már hőképes műszerrel beméri az épületben rejtőzködő lövészt,és egy irányitott lövedékkel/rakétával/mesterlövésszel kilövi.Orosz meg azt tudja megállapitani,hogy ebből a házbol lőttek,és tüzérsége/hk-ja van,amivel szétlőheti az egész házat.Ez ráadásul húzza magával az amúgy is gyengébb orosz logisztika leterhelését is.Jóval nagyobb lőszer felhasználás,és nagyobb alakulatok bevetésének igénye jár együtt a technológiai elmaradással.És a kigyó a farkába harap.Nagyobb tűzerővel és nagyobb csapaterővel kell pótolniuk a hiányzó modern technológiát,ami nagyobb logisztikát,több forrást igényel.
Itt jön ki,hogy a nyugati technológia valójában mennyire lelépte az oroszt.
Az amcsi és izraeli technológia hol és ki ellen bizonyított? Palesztinok? Afganisztán? Szíria külső?? más egyéb??

Azért ezek alapján ne értékeljük túl ezeket sem, mert itt (a topic témánál maradva) pl sok dologról kiderült, hogy túl sok volt mögötte a hype...

Ugyanígy nem lehet megfelelő konzekvenciát levonni az orosz vs szír lázadók kapcsán sem.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 601
8 302
113
ha Oroszország nem támadja meg Ukrajnát akkor felesleges 200.000 orosz katonát állomásoztatni Donbasznál.
mint látható így is elkéstek a támadással
és bizonyára láttad a linket az usa lend lease törvényjavaslatról ami januárban lett benyújtva
ha még tökölnek és várnak hogy hátha összeomlik magától ukrajna egy idő után tényleg csak atomfegyverrel tudják onnan eltakarítani az usát, de ha eljutnak a nato tagságig akkor már azzal se mert 5. cikkely
 

Flamand

Well-Known Member
2021. augusztus 26.
4 342
20 928
113
Igen, de jelenleg ha az ukránok kivonulnának önként Mikolajevből, akkor az sorscsapásként érné a Herszoni orosz katonai vezetést. Persze csak képletesen értve. De arra akartam célozni, hogy jelenleg is irreálisan nagy frontszakaszt véd egy-egy egység. A nyilvánosságra került adatok alapján ha egy üres Nikoljeven keresztül támadást intéznének Odessza ellen, akkor simán csak összeomlanának a szárnyak, nem tudnák védeni az elfoglalt területeket.
Óriási előre lépést jelentene az is, ha a gyengébb képességű tartalékok megérkeznének és beásnák magukat. Illetve egy esetleges Mikolajev-Odessza felé történő előrenyomulásnál az északi szárnyat fedezni tudnák.

Az első héten, amikor sokan a Krímből észak felé való előrenyomulásban hittek, már azt mondtam, óriási előny lenne a Föderáció számára, ha elérik Odesszát és ott egyesülnek Transztnisztria csapataival, de ez nem következett be és jelenleg a logisztikában és emberszámban is erősítés kellene ehhez.




És akkor megint visszautalnék arra, hogy miről beszélgettünk fél évvel ezelőtt?

Amikor még mindenki abban hitt, hogy Orosz Anyácska olyan hatalmas sereggel rendelkezik, hogy neki praktikus az, hogy állandóan befagyasztja a konfliktusokat és nem viszi őket végig, nem hátráltatja, hiszen van bőven emberanyaga levédeni az összes érdekeltségét és még Ukrajnát is bármikor elsöpörni...
Én már akkor azt mondtam neked, hogy nem célszerű befagyasztani az ukrán helyzetet, mert egy 250ezres ukrán sereg leköt Dombaszban 250ezer oroszt és azok nem tudnak elmozogni, amíg a kérdés nem rendeződik. És mellette tavaly elkötelezte magát Karabah területén békefenntartók állomásoztatására, hatalmas fejtörést okoz most nekik, hogy az azeriek figyelnek, hogy tudnak-e előre mozdulni. Igen, hallottam már egy jó ideje vonják ki Szíriából az orosz csapatokat és a rotációban nem tudnak küldeni helyettük újakat. Japán is hirtelen ráébred, hogy nincs megkötve a békeszerződés a II. vh. óta. És Közép-Ázsia is igényt tart újabb ott lekötött ruszki csapatokra.

Ha Putyin helyébe lennék, én ezekben az elkötelezettségekben a rutinos állomány harmadát ott hagynám és a kétharmadát lecserélném a kétes kiképzettségi szinttel rendelkező frissen mozgósítottakkal. Bevállalva, hogy ha valahol forrósodik a konfliktus, akkor ezek a kölykök hullani fognak, mint a legyek. De jelenleg egyszerre van szüksége mennyiségre Ukrajnába és harci tapasztalatokkal rendelkező gárdával, akikre támaszkodhat majd ezek rendbe szedésében.

És eljutottunk odáig, hogy egy ideig még talán előre fog tudni haladni az invázió, a kitűzött minimalista területi nyereség meg fog történni, de amit rájönnek, hogy ez eddig tartott... sajnos onnantól a leglogikusabb folytatás az atom lesz. És az ukrán vezetés rákényszerítése, hogy elfogadja a status quot.

De remélem, hogy eddig a pontig az én gondolatmenetem valahol megbicsaklott, tévútra futott és ez nem következik be.
1960 orosz van Karabahban. Nem problémás,mert az irániak rendszeresen felhívják Alijev figyelmét arra,hogy egy rossz lépés,és Bakuig mennek. Ezt pedig komolyan veszik,mert elég figyelmeztetés volt,amikor Irán kiépítette a vasút vonalat arra,ráadásul egy azeri hadseregre való katonát rakott a határra. Szíriából rotációs rendszerben hozzák-viszik a katonákat,érdemleges kivonás nincs.
 
W

Wilson

Guest
Furcsa lenne ha a szárazföldi erő 25-30%-a misszióban lett volna.
A légierő, tengerészet, titkosszolgálatok, logisztika együtt is soknak tűnik.

Ha már azok a korszerű technikai eszközök kellenek, amik ott vannak, az is mond valamit.
Viszont talán korábban kellett volna ezt a lépést is megtenni.
Utána néztem az 60.000 létszám amire pár helyen hivatkoztak az inkább 68.000 és a szíriai hadszíntéren 2019 márciusáig megfordult harci tapasztalatot szerzett orosz katonák számát jelenti minden haderőnemet beleértve.