[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Molon Labe

Well-Known Member
2020. július 26.
2 114
11 272
113
Ez hogy jött ki? :) Bár általában a franciák a magyarokhoz képest jóval nacionalistábbak, de itt konkrétan Thierry Mariani-ról van szó. Ő meg a Le Pen-párt tagja. Vagy csak volt. Ezért gondolom, hogy ő Franciaországban nacionalistának számít. Másrészt nem békepártiságból, hanem francia érdekből mondta, amit mondott.
Tudom-tudom... a német Afd meg "náci", csak mert büszkék németségükre és nem jenkicselédek.

Aki meg figyelembe veszi a nép akaratát, esetleg megkérdezi őket, hogy mi legyen, az populista.

Megvan mindenre a címke a baloldalon... itthon ezért undorodik tőlük a nép.

Ui: a francia érdek itt jelenleg egybeesik az unió érdekével.
 

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
6 421
43 832
113
A Szeverodonyeck elleni támadás során az "O" csoport különösen kiemelkedő ukrán fegyvereseket likvidált

, állami kitüntetéseket vittek magukkal. Szokatlan trófea - Retay Mod 92 Beretta török pisztoly.
 
W

Wilson

Guest

Kanada 50 millió dollár értékben további katonai segítséget nyújt Ukrajnának..​


Kanada további katonai segítséget nyújt Ukrajnának.

Erről Justin Trudeau miniszterelnök hivatalos honlapja számolt be .

Kanada 50 millió dollárt különít el a fegyveres erők tüzérségének megerősítésére.


Ebből az alapból további lőszert terveznek vásárolni 155 mm -es M777 lövegekhez .

Kanada ezenkívül 18 UAV kamerát vásárol Ukrajna számára, valamint egy csomagot ezek javítására és karbantartására.

15 millió dollárt költenek űrkutatásra - nagy felbontású műholdképek vásárlására.

Ebből az összegből további 1 millió dollárt gyalogsági fegyverekre és lőszerekre fordítanak.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök Kijevben azt mondta, hogy a páncéltörő fegyverekről van szó:

„Már azt mondtuk, hogy biztosítunk NLAW-t és más páncéltörő fegyvereket. Mindent biztosítunk, amire szükségünk van, valamint finanszírozzuk az aknamentesítési erőfeszítéseket.”

Kanada összesen 500 millió dollárt biztosított a 2022-es költségvetésben Ukrajnának nyújtott katonai segítségnyújtásra
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Egy kicsit ambiciózus elgondolásnak érzem.


De egy író kései leszármazottjától elfogadható költői túlzás. Viszont jelezheti, hogy gyanúnk nem alaptalan volt és Putyin megerősíti az Ukrajnában harcoló csapatokat.

Viszont úgy érzem, hogy versenyfutás van az idővel. Eddig adtak két hónappal többet Határvidéknek. És még nem tudjuk, hogy milyen kiképzettségi szinten lesznek az új emberek és mikor érkeznek meg a frontra. És a fő kérdés az lesz, hogy az ukránok milyen gyorsan tudják majd elsajátítani a nyugati fegyverek használatát.
Hosszú évek távlatában még maga a medve sem versenyezhet a nyugati hadiparral. Ezt jobb lesz nem elfelejteni. De rövid távon meglátjuk, hogy a hh idők emlékeivel milyen eredményességgel tudnak megbirkózni a tankoszlopok. Mind két oldalon. (Ha vissza tudunk egyáltalán emlékezni, hogy fél- meg egy éve még hányszor le lett írva erre a fórumra, hogy a Kelet-Európai-síkságon soha nem lesznek ilyen csaták. Az III. vh-t jelentene.)

Egy dologról én sem beszéltem, de nem láttam szakértőket sem, aki a háború kapcsán feszegetni merte volna a kérdést. Több évig Ukrajna sem fogja bírni a háborút. Már most olyan számokról beszélünk a hátországuk nem működő, de kényszerből életben tartott pénzügyi infúzióval kapcsolatban, amit sem Németország, sem az USA nem tud szerintem három évig sem vállalni.
Szerintem minden front mozgás idénre várható és utána... Ha Moszkva eléri az ukrán kikötők lezárását és Donyeck, mint ipari körzet elvételét akár a teljes pusztulása árán is, akkor jövőre szerintem még a Nyugat pénze sem lesz elég ahhoz, hogy Ukrajna a mesterségesen felduzzasztott hadseregét fenntartsa.
Nekem legalábbis egy évvel ezelőtt ez volt a prognózisom, hogy egy erősebb hadsereggel sem harcolhatsz egy olyan ország ellen, akinek nincs annyira irreálisan sok államadóssága, mint Ukrajnának vagy a Nyugat közel összes országának.
 
W

Wilson

Guest
Oroszország nem tanult az ukrajnai katonai kudarcokból...

Jonathan Marcus, BBC:

"Az orosz hadsereg ukrajnai akciói nem lenyűgözőek. Voltak hírszerzési és parancsnoki kudarcok, amelyeket megdöbbentő taktikai kudarcok erősítettek meg a helyszínen.

Az orosz fegyveres erők modernizációjának nyugati megfigyelői meglepődtek. A fegyveres erők, amelyekről úgy vélték, hogy némi előrelépést tettek a professzionalizmus növelése, az új technológiák és az új doktrínák bevezetése terén, ebben a katonai konfliktusban a múltbeli Vörös Hadsereg halvány tükörképének tűnnek.

Annak legalábbis volt bőven, de Oroszország fegyveres erői ma sokkal kisebbek, mint a Szovjetunióban. Ukrajnával ellentétben, amely mozgósította társadalmát, Moszkva azzal a hadsereggel indult háborúba, amellyel rendelkezett: sok egység nem volt eléggé feltöltve és felkészületlen volt a közelgő harci műveletekre.

A háború korai szakaszában nem történt kísérlet az erőfeszítések koncentrálására - a tűzerő összpontosítására és tömegesítésére -, és Oroszország nem tudta biztosítani a teljes légi ellenőrzést.

A keleti offenzíva még most is sok ilyen hiányosságot mutat. A modern hadviselés alapvető elemei - a kommunikáció és a logisztika - rosszul voltak kidolgozva. És a hadsereg, amely rosszul lépett be ebbe a háborúba, csak korlátozottan tanult a hibáiból."
 
W

Wilson

Guest
Egy kicsit ambiciózus elgondolásnak érzem.


De egy író kései leszármazottjától elfogadható költői túlzás. Viszont jelezheti, hogy gyanúnk nem alaptalan volt és Putyin megerősíti az Ukrajnában harcoló csapatokat.

Viszont úgy érzem, hogy versenyfutás van az idővel. Eddig adtak két hónappal többet Határvidéknek. És még nem tudjuk, hogy milyen kiképzettségi szinten lesznek az új emberek és mikor érkeznek meg a frontra. És a fő kérdés az lesz, hogy az ukránok milyen gyorsan tudják majd elsajátítani a nyugati fegyverek használatát.
Hosszú évek távlatában még maga a medve sem versenyezhet a nyugati hadiparral. Ezt jobb lesz nem elfelejteni. De rövid távon meglátjuk, hogy a hh idők emlékeivel milyen eredményességgel tudnak megbirkózni a tankoszlopok. Mind két oldalon. (Ha vissza tudunk egyáltalán emlékezni, hogy fél- meg egy éve még hányszor le lett írva erre a fórumra, hogy a Kelet-Európai-síkságon soha nem lesznek ilyen csaták. Az III. vh-t jelentene.)

Egy dologról én sem beszéltem, de nem láttam szakértőket sem, aki a háború kapcsán feszegetni merte volna a kérdést. Több évig Ukrajna sem fogja bírni a háborút. Már most olyan számokról beszélünk a hátországuk nem működő, de kényszerből életben tartott pénzügyi infúzióval kapcsolatban, amit sem Németország, sem az USA nem tud szerintem három évig sem vállalni.
Szerintem minden front mozgás idénre várható és utána... Ha Moszkva eléri az ukrán kikötők lezárását és Donyeck, mint ipari körzet elvételét akár a teljes pusztulása árán is, akkor jövőre szerintem még a Nyugat pénze sem lesz elég ahhoz, hogy Ukrajna a mesterségesen felduzzasztott hadseregét fenntartsa.
Nekem legalábbis egy évvel ezelőtt ez volt a prognózisom, hogy egy erősebb hadsereggel sem harcolhatsz egy olyan ország ellen, akinek nincs annyira irreálisan sok államadóssága, mint Ukrajnának vagy a Nyugat közel összes országának.
Maradjunk annyiban ,hogy az úriember csak a családi örökséget a szárnyaló írói fantáziát viszi tovább, ebből a kijelentéstől szerintem ne vonj le messzemenő következtetést.
 

Kilroy was here

Well-Known Member
2022. március 4.
37
330
53
Nem tudom ki hogy van vele, de ebben a világban jól eshet a sok propaganda hír közt lavírozva egy-egy megbízhatóbbnak tekinthető beszámoló.

Egy jóbarátom kamionsofőr, aki totál apolitikus, talán érdemes közreadnom az élménybeszámolóját közép ukrajnai útjáról.

Az úgy történt, hogy jó ideje vállalt már belorusz fuvarokat, ami 300e / út fizet, cserébe nettó szopás a lengyel-belorusz határ zsúfoltsága és a lengyel oldalon tevékenykedő ukrán szervezetek forgalom akadályozó akcióinak. Lévén ő élőállatszállításban utazik, így a határlépését tényleg csak lassítani képesek, mert elsőbbséget élvez a szállítmánya okán.

A másfél millás fizut / hó nem rendkívüli arrafelé ilyen utakkal összehozni.

Egyszer csak jött a főnöke és megkérdezte vállal-e ukrán fuvart.

  • Mi és Mennyi?
  • Naposcsibe, 500e / fuvar.
  • Oké, csináljuk, DE…

A „DE” kis magyarázatra szorul. Persze gyakran beszélgetnek a kollégák, így már egy jó ideje eléggé képben van a dolgokat illetően. A „DE” pár előfeltételt tartalmaz.

- Nem megy kiséret nélkül. Vagyis a célállomás, az ukrán baromfitelep képviselői menjenek előtte.

- Csináltat egy új útlevelet amiből nem derül ki, hogy rendszeresen járta Belaruszt.

Ezekhez azért ragaszkodott, mert kollégája járt már úgy kíséret nélkül, hogy mikor Lvov fölé szállított naposcsibét kíséret nélkül és az útlevelében sok belorusz pecséttel, az ellenőrző pontokon igen gyakran és igen ijesztő módokon vegzálták a helyi erők. (öten körbevették, elmondták mindenféle szarnak, (elsore nem ijedt meg, es magyarul mondta nekik, hogy : "hat nektek hoztam ennivalot faszkalapok" de aztan a gépkarabély csövével bökdösték, de úgy hogy lila foltok maradtak utána, ez mar megijesztette és csak úgy tudott szabadulni, hogy látványos módon a földre köpött és Pfujj Putyin! –t kiabált).

Tehát minden lerendezve, indulás. (múlt heti a történet)

Hajnali 4 kor határt léptek, a rakomány naposcsibe, 24 fokon temperált környezet, monitoron végig figyelt kis jószágok.

Kisérőik elindultak előttük, a célpont Cserkaszi, ami kb Ukrajna közepe.

Az úton jellemzően alsóbbrendű utakat választottak és észak felé kerültek Zsitomir irányába, valamint Kijev déli agglomerációját is érintve. Hogy a vevő vmi helyi oligarcha messzire nyúló kapcsolatokkal, aki épp a baromfibizniszben is otthon van, azt az jelezte, hogy az odaúton 5 alkalommal váltotta egymást a kíséretük, mindannyiszor eléggé főnök terepjárókkal rótták előttük az utat.

Mintha minden járásban lett volna lótifuti brigádja, de olyan akiknek még az ellenőrző pontokon is kijárt a tisztelet mind a katonaságtól, mind a területvédelmisektől. Mert ellenőrzőpont az volt bőven.

Néha fél km-enként. Az utakon félbarrikádok közt lehet szlalomozni

Mivel olyan vonalon mozgott, ahol a háború nem vonult át, mondtam neki, hogy „de legalább nem láttál hullát Tibi”! „Úgy gondolod? Konkrétan csak egyet láttam, de azt sose felejtem. Egy ellenőrzőpontnál egy zsiguli, és a pilóta fejéből a fejlövés nyomán még folyt a vér… A kíséretünk csak legyintett, hogy semmi az, menyjünk csak. Ezek egymást nyuvasszák b+, elég egy rossz pillantás! 70 éves tatáknál is ott a kalas, mondjuk nekünk jó dolgunk volt a mi kíséretünket nagyon tisztelték a katonák is…”

Este 6-ra elértünk a baromfitelepre, leadtuk a szállítmányt, mondtuk, hogy mi mennénk is haza.

Ezen jót röhögtek az ukrik, mert este 8-tól kijárási tilalom van, és 6 és 8 közt se szeretnénk kint lenni, mert az ellenőrző pontokon tombol a tesztoszteron és csobog a vodka legalább is a területvédelmiseknél.

Úgyhogy csak reggel indulhattunk haza, itthon az asszony megkérdezte, hogy ugye nem vállalsz ilyen fuvart többet?

„Dehogynem…, totál adrenalinbomba… félmilláért…”
 

ornagy

Well-Known Member
2014. október 24.
2 971
11 883
113
Nem tudom ki hogy van vele, de ebben a világban jól eshet a sok propaganda hír közt lavírozva egy-egy megbízhatóbbnak tekinthető beszámoló.

Egy jóbarátom kamionsofőr, aki totál apolitikus, talán érdemes közreadnom az élménybeszámolóját közép ukrajnai útjáról.

Az úgy történt, hogy jó ideje vállalt már belorusz fuvarokat, ami 300e / út fizet, cserébe nettó szopás a lengyel-belorusz határ zsúfoltsága és a lengyel oldalon tevékenykedő ukrán szervezetek forgalom akadályozó akcióinak. Lévén ő élőállatszállításban utazik, így a határlépését tényleg csak lassítani képesek, mert elsőbbséget élvez a szállítmánya okán.

A másfél millás fizut / hó nem rendkívüli arrafelé ilyen utakkal összehozni.

Egyszer csak jött a főnöke és megkérdezte vállal-e ukrán fuvart.

  • Mi és Mennyi?
  • Naposcsibe, 500e / fuvar.
  • Oké, csináljuk, DE…

A „DE” kis magyarázatra szorul. Persze gyakran beszélgetnek a kollégák, így már egy jó ideje eléggé képben van a dolgokat illetően. A „DE” pár előfeltételt tartalmaz.

- Nem megy kiséret nélkül. Vagyis a célállomás, az ukrán baromfitelep képviselői menjenek előtte.

- Csináltat egy új útlevelet amiből nem derül ki, hogy rendszeresen járta Belaruszt.

Ezekhez azért ragaszkodott, mert kollégája járt már úgy kíséret nélkül, hogy mikor Lvov fölé szállított naposcsibét kíséret nélkül és az útlevelében sok belorusz pecséttel, az ellenőrző pontokon igen gyakran és igen ijesztő módokon vegzálták a helyi erők. (öten körbevették, elmondták mindenféle szarnak, (elsore nem ijedt meg, es magyarul mondta nekik, hogy : "hat nektek hoztam ennivalot faszkalapok" de aztan a gépkarabély csövével bökdösték, de úgy hogy lila foltok maradtak utána, ez mar megijesztette és csak úgy tudott szabadulni, hogy látványos módon a földre köpött és Pfujj Putyin! –t kiabált).

Tehát minden lerendezve, indulás. (múlt heti a történet)

Hajnali 4 kor határt léptek, a rakomány naposcsibe, 24 fokon temperált környezet, monitoron végig figyelt kis jószágok.

Kisérőik elindultak előttük, a célpont Cserkaszi, ami kb Ukrajna közepe.

Az úton jellemzően alsóbbrendű utakat választottak és észak felé kerültek Zsitomir irányába, valamint Kijev déli agglomerációját is érintve. Hogy a vevő vmi helyi oligarcha messzire nyúló kapcsolatokkal, aki épp a baromfibizniszben is otthon van, azt az jelezte, hogy az odaúton 5 alkalommal váltotta egymást a kíséretük, mindannyiszor eléggé főnök terepjárókkal rótták előttük az utat.

Mintha minden járásban lett volna lótifuti brigádja, de olyan akiknek még az ellenőrző pontokon is kijárt a tisztelet mind a katonaságtól, mind a területvédelmisektől. Mert ellenőrzőpont az volt bőven.

Néha fél km-enként. Az utakon félbarrikádok közt lehet szlalomozni

Mivel olyan vonalon mozgott, ahol a háború nem vonult át, mondtam neki, hogy „de legalább nem láttál hullát Tibi”! „Úgy gondolod? Konkrétan csak egyet láttam, de azt sose felejtem. Egy ellenőrzőpontnál egy zsiguli, és a pilóta fejéből a fejlövés nyomán még folyt a vér… A kíséretünk csak legyintett, hogy semmi az, menyjünk csak. Ezek egymást nyuvasszák b+, elég egy rossz pillantás! 70 éves tatáknál is ott a kalas, mondjuk nekünk jó dolgunk volt a mi kíséretünket nagyon tisztelték a katonák is…”

Este 6-ra elértünk a baromfitelepre, leadtuk a szállítmányt, mondtuk, hogy mi mennénk is haza.

Ezen jót röhögtek az ukrik, mert este 8-tól kijárási tilalom van, és 6 és 8 közt se szeretnénk kint lenni, mert az ellenőrző pontokon tombol a tesztoszteron és csobog a vodka legalább is a területvédelmiseknél.

Úgyhogy csak reggel indulhattunk haza, itthon az asszony megkérdezte, hogy ugye nem vállalsz ilyen fuvart többet?

„Dehogynem…, totál adrenalinbomba… félmilláért…”
Koszi, ilyenekbol johet nyugodtan tobb is, ha van.