[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 649
9 211
113
Ezeket az orosz tevékenység összefoglalókat hogyan kell rendesen értelmezni ? Mert azt értem hogy van reggeli meg esti. Legalábbis azt hiszem. De mivel én nem értek oroszul és csak google fordítóval fordítom telgramon, nem a videóbejelentésből tájékozódok nem tudom hogy ez hogy van.
Amit reggel mondanak be az mondjuk Előző délután 6 órától aznap reggel 6 ig történt, és az esti pedig a reggel 6 tól délután 6 ig?
Mert ugye szokott lenni az hogy a légierő mért csapást 50-60 célpontra megsemmisített 250-400 nacionalistát. A tüzérség meg végrehajtott 1000-1500 támadást.
Ezt a részét hogy kell értelmezni? Mivel nem egybe írják a veszteség becslést hanem általában csak a légierőhöz írnak becslést, ez azt jelenti hogy ez a szám csak amit a légierő megsemmisít, és ezen felül van egy megbecsülhetetlen egyéb veszteség?
Mert ha ez így van és ez napi 2x ennyi akkor az nagyon brutális mészárlás. Én eddig is azt gondoltam hogy az oroszok nagyon alámondják az ukrán veszteségeket, de ha ez így van akkor ezentúl már nem tíz az egyhez hanem valami durvább arány lesz oroszok javára.

Ilyenkor kéne boki, de ha van más aki tudja hogy kell értelmezni ne tartsa magában.

Talán 1-3-szoros ukrán veszteség lehet.
 

Aurél

Well-Known Member
2022. február 25.
592
4 523
93
Remélhetőleg nem igaz. Ha mégis, akkor erre nem érvényes az 5. cikkely. Nagyon érdekes lenne, ha az amcsik repülési tilalmat vezetnének be nyugat ukrajnára ezzel egyidőben. Rájuk sem érvényes az 5. cikkely.
Valószínüleg ez az a pont, ahol régimódi szőnyegbombázások is előkerülnének akár Kijeven is... A végtelenségig... Picit alá van becsülve az az Orosz haderő, egy csomó dolog még elő sincs véve a tarsolyból, amtől háború a háború.
Külön izgalmassá teszi a dolgot, hogy a fehéroroszok a határ mentén erőket vontak össze és ha jól emlékszem Sz-400 cókmókok is kerültek oda. majd kiderül.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Érdekes módon a "megszállt" területeken valahogy sokkal olajozottabban megy a visszatérés a normál kerékvágásba...
Ha jól tudom nem csak maga a vízkiszorítás az akadály, hanem a bárka típusa is, miszerint hordozó.
Az általad vázolt helyzet addig lenne izgalmas, amíg mindenkinek az olvasdt beton bele nem folyna a szemébe aztán mehetne az összes amerre lát.

Lent linkben az egész szerződés (a pdf 213. oldalától)
15k métertonna (nem azonos a BRT-van, ami egyébként űrmérték, nem tömeg)


A Török semmilyen nemzet hadihajóját nem engedi be (ezt hogy semmilyen nemzetét ERDO KÜLÖN KIHANGSÚLYOZTA) kivétel az a hadihajó mehet be aminek a kiadás pillanatába a feketetengeren van a bázisa.
máskülönben az angolok egyébként már újra bentlennének.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 362
14 241
113
Remélhetőleg nem igaz. Ha mégis, akkor erre nem érvényes az 5. cikkely. Nagyon érdekes lenne, ha az amcsik repülési tilalmat vezetnének be nyugat ukrajnára ezzel egyidőben. Rájuk sem érvényes az 5. cikkely.

Repülési tilalmi zóna azt jelenti lelövik az orosz gépeket és szétbombázzák a légvédelmi ütegeiket. Képesek rá? Simán, F-22 & Co. nevetve megteszi. És aztán...

  1. Lelövik a feladatot végrehajtó orosz gépeket (mert azok menni fognak, az fix)
  2. Az orosz a levegőben egy USAF/USN ellen nem sokat tehet - de szétlőheti a kiinduló reptereket, és megteszi, mert különben vagy nem tud légitámogatást adni a csapatainak (ami a legnagyobb előnyük), vagy elpusztul a légierejük.
  3. A légtérzár kiinduló repterei NATO felségterületen vannak, a csapás rájuk zúdul.
  4. Profit...
Hordozó meg nem hajózhat át a B&D csatornán... emiatt konkrétan laposfedélzetű hajókat neveztek mindennek a világon a Szovjetek is. És értelme? Bezavarni oda egy CGB-t a létező összes orosz nehézbombázó + parti üteg csapástávolságába? Azért az meredek lenne még nekik is...
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
A Török semmilyen nemzet hadihajóját nem engedi be (ezt hogy semmilyen nemzetét ERDO KÜLÖN KIHANGSÚLYOZTA) kivétel az a hadihajó mehet be aminek a kiadás pillanatába a feketetengeren van a bázisa.
máskülönben az angolok egyébként már újra bentlennének.
Ne haragudj de ez így fals.
TR háborús felek előtt zárhatja le
TR-al hb-ban álló országok hajói előtt
Fekete-tengeri országok hhajói áthaladását 8 nappal, egyéb hhajókét 15 nappal kell előrejelezni

@joker én részemről nem olvastam benne fajta szti korlátozást,
max subokra van, amennyiben csak FTengeri országokéi haladhatnak át. CVN-re ha jól rémlik vmi török
törvény van, amit alkalmaznak -de ebben nem vagyok 100%.
 
  • Vicces
Reactions: Molon Labe

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Ne haragudj de ez így fals.
TR háborús felek előtt zárhatja le
TR-al hb-ban álló országok hajói előtt
Fekete-tengeri országok hhajói áthaladását 8 nappal, egyéb hhajókét 15 nappal kell előrejelezni

@joker én részemről nem olvastam benne fajta szti korlátozást
keresd vissza Erdo bejelentését. Ott áll benne feketén fehéren.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
Külön külön bemehetne a CAG többi tagja /ha a tonnahatárt nem lépik át/ akár.
De egy CVN egyértelműen túlsúlyos.
A montreauxi egyezmény nagyon precíz, idegen hajóknál (értsd nem F-tengeri ország) össz súlyhatárt és egységre vonatkozót is kikötöttek, ráadásul időkorlát is van. Rep hordozó egyértelműen nem fér a keretbe, bár nem rájuk szabták a korlátokat hanem csatahajókra, de a súly az súly. Ha jól emlékszem ráadásul a háború kezdete után nem sokkal Törökország bejelentette, hogy lezárta hadihajók előtt a szorosokat, erre a nevezett egyezmény szerint egyébként joga van.
Törökország betartja a nemzetközi egyezményeket, egyébként nincs is sok értelme a tengeren erősködni, szföldön is ellátható Ukrajna bármivel amivel tengeren is ellátható lenne, ha a tengeri hajózás megnyitása lenne a cél, a Krím annyira közel van Odesszához, hogy bármely lassú teherhajó könnyű célpont, repülnek szerteszét így is a raktárak, üzemanyag lerakatok és nagyjából minden, akkor meg repülnének szerteszét a hajók is, idegen hajókötelék védelem nyújtása nyílt konfrontáció lenne az orosz flottával az meg nyílt háború is egyből szerintem, ha az ukrán flotta nem képes nyitva tartani a hajózó utakat, más nem fogja pont emiatt.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
csak azért kérdem mert csodálkozom hogy nem emlékszel rá amikor lezárta a gázt Ukrajna. a szerbeket kb mi mentettük meg a fagyhaláltól.
jobban írva ukránok szerint csak megcsapolták. leszedték a küldöttt gázból a nekik járó részt. (amit az orosz persze nem küldött a csőbe mert nem fizettek) így semmi nem jött ki ukrajnából.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
keresd vissza Erdo bejelentését. Ott áll benne feketén fehéren.
Az valóban ott van, de hogy semmi köze az Egyezményhez, az biztos.
Itt van a vonatkozó 19. bekezdése:

In time of war, Turkey not being belligerent, warships shall enjoy complete freedom of transit and navigation through the Straits under the same conditions as those laid down in Articles io to i8
Vessels of war belonging to belligerent Powers shall not, however, pass through the Straits except in cases arising out of the application of Article 25 of the present Convention, and in cases of assistance rendered to a State victim of aggression in virtue of a treaty of mutual assistance binding Turkey, concluded within the framework of the Covenant of the League of Nations, and registered and published in accordance with the provisions of Article 18 of the Covenant. In the exceptional cases provided for in the preceding paragraph, the limitations laid down in Articles IO to 18 of the present Convention shall not be applicable. Notwithstanding the prohibition of passage laid down in paragraph 2 above, vessels of war belonging to belligerent Powers, whether they are Black Sea Powers or not, which have become separated from their bases, may return thereto. Vessels of war belonging to belligerent Powers shall not make any capture, exercise the right of visit and search, or carry out any hostile act in the Straits.
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 199
9 330
113
csak azért kérdem mert csodálkozom hogy nem emlékszel rá amikor lezárta a gázt Ukrajna. a szerbeket kb mi mentettük meg a fagyhaláltól.
jobban írva ukránok szerint csak megcsapolták. leszedték a küldöttt gázból a nekik járó részt. (amit az orosz persze nem küldött a csőbe mert nem fizettek) így semmi nem jött ki ukrajnából.
Nem tudom már, sokszor volt szó róla. Az viszont aggaszt, hogy precedens lehet belőle. Egyébként nem vagyok szakember, nem tudom, hogy mennyire lesz súlyos lépés a most hiányzó gáz.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Az valóban ott van, de hogy semmi köze az Egyezményhez, az biztos.
Itt van a vonatkozó 19. bekezdése:

In time of war, Turkey not being belligerent, warships shall enjoy complete freedom of transit and navigation through the Straits under the same conditions as those laid down in Articles io to i8
Vessels of war belonging to belligerent Powers shall not, however, pass through the Straits except in cases arising out of the application of Article 25 of the present Convention, and in cases of assistance rendered to a State victim of aggression in virtue of a treaty of mutual assistance binding Turkey, concluded within the framework of the Covenant of the League of Nations, and registered and published in accordance with the provisions of Article 18 of the Covenant. In the exceptional cases provided for in the preceding paragraph, the limitations laid down in Articles IO to 18 of the present Convention shall not be applicable. Notwithstanding the prohibition of passage laid down in paragraph 2 above, vessels of war belonging to belligerent Powers, whether they are Black Sea Powers or not, which have become separated from their bases, may return thereto. Vessels of war belonging to belligerent Powers shall not make any capture, exercise the right of visit and search, or carry out any hostile act in the Straits.
nem is írtam hogy köze lenne a montreuxi egyezményhez egy szóval sem.
 
  • Tetszik
Reactions: SirHiggins

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 873
56 635
113
mármint a 15.000 metric-ton, az sima tonna :D

Az mondjuk érdekes szituációt eredményezne (realitása nyilván nincs, csak polemizálok), ha
a NATO tag USA mondjuk azt mondaná, hogy hát én pedig átküldöm.
Az US úgy tudom nem írta alá a konvenciót. Bár anélkül is érvényes ugyebár.
És hát TR is NATO tag, meg a többi aláíró ország is (kiv. RU)...
Izgalmas helyzet lenne :D
Átfér egyáltalán?
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby