[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 520
24 261
113
https://ukraina.ru/exclusive/20220512/1033951774.html
https://life.karpat.in.ua
https://news-front.info/2022/05/12/...ny-operativnaja-svodka-12-maja-obnovljaetsja/
Az SZBU hazaárulással vádolja az Oroszországban tartózkodó Petro Heckót, a Podkarpatszka Rusz Köztársaság önjelölt miniszterelnökét. A korábban (távollétében) már 12 évre ítélt Hecko javaslattal fordult az orosz elnökhöz, hogy Kárpátalját nyilvánítsák Podkarpatszka Rusz Köztársasággá mandátumterületként és a ruszinokat államnemzetté, továbbá hogy ne fejezzék be a különleges katonai műveletet Ukrajnában több, Kárpátaljára vonatkozó tényező figyelembevétele nélkül.
Itt számomra ez a lényeg.
Kérdés, hogy van-e bármilyen támogatottsága, vagy csak egy egyszemélyes köztársaság?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Odessza szerintem ezért nem célja az oroszoknak (kb 2000 km nyi alagútrendszer fekszik alatta)

Én ennek nem adnék annyi jelentőséget. Ha Mikolajevet beveszik a ruszkik, akkor ugyan úgy körbe kerítik Odesszát és elszigetelik, mint Mariupolt. És nem biztos, hogy sietniük kell majd. Szerintem tengerről jött utánpótlás vagy folyamatosan erősödő felmentő sereg nélkül a város önmagában védhetetlen. Addig tartható, ameddig Mikolajev és védi a két város egymást. (Viszont ahhoz annyival több katonát és felszerelést kellene oda küldeni, hogy arról mi is jó előre tudnánk, hogy ezt tervezik, nem csak az ukrán vagy az amerikai hírszerzés.)

Viszont lenne egy kérdésem, mert te szolgáltál hk-n is, ha jól tudom.


Itt milyen álcázási módokról beszélhet az író? Elképzelésem nincs arról, hogy egy mozgó páncélost hogyan lehet úgy álcázni, hogy azt felülről ne vegyék észre. Rárakhatnak zöld ágakat, de pont az erdő miatt be vannak szorítva az útra, virítanának azzal is az aszfalton. De én csak fotelhuszárként gondolkodom és nem jutottam semmire. Talán te tudod, hogy mire gondolhatott az újságíró.

És lenne @Filter és @ijasz kollégákhoz kérdésem egy másik cikk kapcsán.


Ez mennyiben segíthet az oroszokon? Vagy ti máshogy védekeznétek esetleg az oroszok helyében?
 

Dalco Olmo

Well-Known Member
2022. március 21.
320
2 944
93
Itt számomra ez a lényeg.
Kérdés, hogy van-e bármilyen támogatottsága, vagy csak egy egyszemélyes köztársaság?
Nem igazán lehet tudni.
Eszerint
https://www.rusyn.sk/rusini-na-ukrajine-su-utlacani-no-odmietaju-byt-predlzenou-rukou-moskvy/
Hecko a régi (14 előtti) ruszin autonómiamozgalom egyik vezetője, már 2008-ban kinevezte magát kormányfőnek, de mivel régóta Oroszországban él, nincs állandó kapcsolatban Kárpátaljával. Viszont gyakran szerepel az orosz médiában és jó viszonyban van a DNR és az LNR vezetőivel. Kárpátaljának Krím és a Donbassz útját kell követnie álláspontja szerint. Többször adott ultimátumot az ukrán kormánynak.

Az, hogy az SZBU ennyire acsarog utána, sok más jellel együtt arra utal, hogy a majdanista rezsim reális fenyegetést lát a lehetséges kárpátaljai szeparatizmusban.
 
W

Wilson

Guest

Egyszerre két offenzíva folyik a Donbászban - orosz és ukrán . Az eredmény attól függ, hogy ki tud jobban megbirkózni a két fő problémával - a folyóval és az ellenséges tüzérséggel.​

2022. május 12., 18:34
Forrás: Meduza

Május elején az orosz és az ukrán csapatok offenzívát indítottak Ukrajna keleti részén - a nem túl teli folyású Szeverszkij Donec folyón ("elhagyja" Oroszországot, és egy ideig párhuzamosan folyik az orosz-ukrán határral). Azóta több száz kilométeren keresztül a partjain ugyanaz a kép figyelhető meg: az előrenyomuló (akár ukrán, akár orosz csapatok) megpróbálnak átkelni a folyón, de az ellenséges tüzérség sikeresen megakadályozza az ilyen próbálkozásokat, megsemmisítve az átkelőhelyeket és az előrenyomuló ellenséges egységeket. Minden kilométert véresen adnak a feleknek, és a kulcskérdés az, hogy az orosz hadseregnek lesz-e ideje felismerni előnyét, mielőtt az ukrán erők széles körben bevetnék a nyugati precíziós fegyvereket.

Hogyan és merre halad előre az ukrán hadsereg?​

  • Az ukrán csapatok sikeresen nyomulnak előre Harkov északi és északnyugati részén. Ezt az offenzívát maga az orosz parancsnokság is kiváltotta, kivonva (legkésőbb április második felében) a harcképes csapatokat erről a területről, köztük valószínűleg a tüzérség jelentős részét is. Nem tudni, hová vitték ezeket az egységeket: legalábbis még nem erősítették meg jelenlétüket a fronton. Az orosz egységeket felváltották a magukat a Donbassnak kikiáltott köztársaságok területén mozgósított egységek. Nem tudták megfékezni a támadó ukrán erőket.
  • Ternovaja térségében (Kharkovtól 30 kilométerre) az ukrán csapatok május 10-én érték el a belgorodi régió határát. De általánosságban elmondható, hogy itt (legalábbis eddig) semmi szörnyű nem történt az orosz parancsnokság számára: még áprilisban az orosz csapatok visszavonultak az államhatáron túl egy több száz kilométeres fronton. Így aligha érdemes ukrán támadásra számítani a (szó szerint néhány tíz kilométerre található) Belgorod ellen. Mindenesetre egyelőre nincs szó támadó ukrán szárazföldi hadműveletről orosz területen – az kiszámíthatatlan reakciót váltana ki a Kreml részéről. Ugyanakkor most nincs stratégiai értelme egy ilyen műveletnek.
  • Sokkal veszélyesebb lehet az orosz csapatok számára az ukrán erők előrenyomulása keletre Stary Saltov faluból (a helyi polgármestert hazaárulás gyanújával azonnal őrizetbe vették , miután visszatért az ukrán irányítás alá ) és Csuguev Kupjanszk irányába. Ott található a teljes orosz csoport fő logisztikai központja Donbass északi részén. De az ukrán előrenyomulás korlátozza a terepet: a Szeverszkij- Donyec folyót sűrű erdővel a partok mentén. Általánosságban elmondható, hogy a folyóparton több száz kilométeren keresztül egy és ugyanaz a kép figyelhető meg: az előrenyomuló (akár ukrán, akár orosz csapatok) megpróbálják rákényszeríteni, de a tüzérség sikeresen megakadályozza az ilyen próbálkozásokat, megsemmisítve az ellenség átkelőit és előretolt egységeit. .
  • A Stary Saltov oldaláról gyakorlatilag lehetetlen átkelni: a folyón több száz méter széles víztározót alakítottak ki. A faluban lévő hidat felrobbantották, de a víztározótól északra - Felső-Piszarevka környékén - van egy gát, amelyen keresztül elméletileg át lehet kelni a Donyec-en. Az ukrán csapatok azonban eddig nem tettek ilyen kísérleteket.
  • Délen (Csuguev régióban) az ukrán erők hídfőállást hoztak létre a Szeverszkij-Donyec bal partján még március végén - április elején, de azóta az ottani offenzívát leállították.
  • Május elején az ukrán csapatok nagyon közel (nyugat felé) kísérelték meg átkelni a Donyecet Izyum városától, ahol az orosz csoport főhadiszállása és nagy hatótávolságú tüzérsége található. Úgy tűnik, hogy az offenzíva kudarcot vallott, és az orosz védelmi minisztérium közzétett egy videót a Protopopovka melletti ukrán pontonhidat megsemmisítő légicsapásról. Valószínűleg azóta újabb kísérletek történtek a folyón történő átkelés kikényszerítésére (Chepel térségében), de a nagy ukrán erők Izyum felé történő előrenyomulásáról nem számoltak be. Itt láthatóan az ukrán parancsnokság nem tud nagy egységeket ellátni: nincsenek megbízható átkelőhelyek.
  • Az orosz csapatok helyzete azonban Harkovtól keletre továbbra is fenyegető marad: a front itt (bár a Szeverszkij-Donyecek által „védett”) 160 kilométeren húzódik. Nagyon valószínű, hogy újabb nagy ukrán offenzíva indul Kupjanszk irányában, ami az Izyum régió egész csoportosulását kritikus helyzetbe hozza. És ez a legtöbb orosz csapat a Donbászban. A Seversky Donets folyót (még akkor sem, ha a támadó a km jelenlegi háborúban szembesül minden nehézséggel) nem nevezhető áthághatatlan akadálynak.

Hol és hogyan haladnak előre az orosz csapatok?​

  • A háború első szakaszában az orosz csapatoknak sikerült átkelniük a Szeverszkij-Donyecen Izyumtól délre, ahol az egyetlen orosz hídfő a jobb parton található. Március végén elfoglalták (bár súlyos veszteségekkel), és azóta jelentősen bővítették. Az elmúlt hetekben azonban az ukrán parancsnokság nagy tartalékokat irányítottt át e hídfő ellen (az orosz légierő ezt nem tudta megakadályozni), az orosz offenzíva pedig elakadt. Április közepe óta dúlnak a harcok Dolgenkoe falu határában, amelyet továbbra is ukrán csapatok tartanak fogva. Csak május 11-én foglalták el az orosz erők a hídfő szárnyán lévő Velikaya Komyshevakha falut, azonban ezen a szárnyon az offenzíva fő célja - a Barvenkovo úti csomópont - még mindig messze van az orosz csapatoktól (messze Természetesen ennek a háborúnak a mércéje szerint az orosz csapatok szó szerint 10-20 kilométerre vannak Barvenkovótól).
  • Az orosz parancsnokság legutóbbi lépései azt jelzik, hogy úgy tűnik, elvetette a teljes ellenséges Donbasz-csoport bekerítésének gondolatát, és az ukrán frontot részenként próbálja összeomolni. Nem tudni, hogy a hadművelet ilyen fejlesztését előre megtervezték-e, vagy az izyumi hídfőből érkező offenzíva kudarca okozta; áprilisban írtunk arról , hogy az orosz parancsnokság számára a „front felosztásának” terve lehet a fő. A fő csapást (amelyre az ukrán parancsnokság úgy tűnt, nem számított) nem az Izyum hídfőről, hanem a folyó másik partjáról - Liman (korábban Krasznij Liman) és Yampol térségében - adták. Jampolt áprilisban foglalta el az orosz hadsereg, és az ide átvitt ukrán tartalékok továbbra is Limanban töltik be állásukat.
  • Ezzel egy időben az orosz csapatok elérték a Jampoltól keletre fekvő Szeverszkij-Donyecet, és megpróbálták rákényszeríteni egy nagy ukrán csoport (legalább két dandár, körülbelül 8-10 ezer fős) utánpótlását a Liszicsanszk-Szeveronyeck- Rubizhne agglomerációja (egy ilyen művelet sikere ugyanennek a "front összezúzásának" fontos részévé válhat).
  • Az orosz csapatok pontonátkelőhelyeket építettek Belogorovka falu közelében. Egy megerősített zászlóaljat (valószínűleg a 90. páncéloshadosztályból ) áthelyeztek a jobb partra. Katasztrófa történt egy idegen parton: a zsúfolt felszerelést, amelynek nem volt ideje harci alakulattá alakulni, az ukrán tüzérség tüze érte. Az átkelőhelyeket felrobbantották, körülöttük felszerelések tucatjait lőttek szét (és hagyta el a legénysége) harckocsikat, gyalogsági harcjárműveket, gépjárműveket, pontonhidak szakaszait.
  • Nem világos, hogy egyes orosz egységek a tüzérségi támadás után meg tudtak-e venni a lábukat Belogorovka közelében, vagy teljesen megsemmisültek (vagy visszavonultak a Donyecen túlra). Feltételezhető azonban, hogy a folyó erőltetésére és Liszicsanszk-Szeveronyeck bekerítésére irányuló kísérletek folytatódni fognak. A Liszicsanszkot a "szárazfölddel" összekötő út mindössze 7-8 kilométerre van a Szeverszkij-Donyec fejlett orosz állásaitól. A folyótól északra orosz erősítéseket láttak új pontonhidakkal és egyéb mérnöki berendezésekkel.
  • Lehetséges, hogy dél felől egy orosz csoportosulás támad ezekre a csapatokra, amelyek egy hónapnyi harc után május 9-ig elfoglalhatták Popasznaja városát (a „front kettéválása” azt jelenti, hogy a védő nem tudja tartani az összes kulcsfontosságú pontot). Egyelőre azonban nem világos, milyen állapotban vannak az orosz erők (tengerészgyalogság, a Wagner PMC zsoldosai) a súlyos városi harcok után, valamint a városból kivonult ukrán csapatok állapota.
  • A front más szektoraiban folytatódnak a helyzeti harcok és természetesen az ellenséget kimerítő tüzérségi támadások. Az ukrán hadseregnek az orosz tüzérségi tüzek miatti nehézségeit ismertette a kanadai önkéntes „Vali”, aki május elején tért haza ukrajnai útja után.

Mit jelent mindez? A háború holtpontra jutott?​

Valószínű, hogy igen.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne kiút a zsákutcából: aki a következő hetekben-hónapokban döntő előnyre tesz szert a tüzérség mennyiségében és minőségében, az megnyeri a donbászi háború döntő csatáját.
 
W

Wilson

Guest

És ki lesz az?​

Amíg az orosz hadseregnek mennyiségi előnye van a tüzérségben (és a repülésben). A tüzérség koncentrációja teszi lehetővé, hogy folytassa lassú offenzíváját a Donbassban. Az orosz tüzérséget azonban nem mindenhol használják hatékonyan - a probléma az, hogy kevés a tüzér zászlóaljakba (Orlan-10) rendszeresített drónok száma és túlságosan központilag használják őket: a frontcsapatok nem mindig tudnak hatékony felderítést végezni és tüzérséget hívni az azonosított célpontokra.

Az ukrán csapatok valószínűleg minőségi ugrást tesznek a tüzérség hatékonyságában a közeljövőben a nyugati utánpótlásnak köszönhetően a tarackoknak és - különösen - nagy pontosságú lövedékeknek köszönhetően. Itt látható az irányított lövedékek előnye a nem irányított lövedékekkel szemben: nagy távolságokon a nem irányított lövedékek szétszóródása nem teszi lehetővé a pontos tüzet, ami azt jelenti, hogy a cél eltalálásához nagyszámú „löveg” használatára van szükség hatalmas lőszer fogyasztás mellett. Ezenkívül az irányított aktív rakéta lövedékek hatótávolsága nagy (akár 40 kilométer, szemben a "közönséges" 15–20 kilométerrel). Oroszországnak is vannak hasonló lövedékei 152 mm-es fegyverekhez (Krasnopol), és aktívan használja őket a csatákban.

  • Úgy tűnik azonban, hogy Ukrajna mindeddig csak csekély mennyiségű irányított rakétát kapott . A fő probléma az ilyen lőszerek ára ( 20 000 -től 70 000-ig – sőt darabonként 220 000 dollárig); Maguk a nyugati hadseregek is korlátozott készlettel rendelkeznek ezekből a drága lövedékekből.
  • Az ukrán hadsereg másik problémája a hozzá szállított fegyverek túl heterogén összetétele (M777 vontatott tarackok az USA-ból és Kanadából, Caesar önjáró löveg Franciaországból és PzH 2000 Hollandiából stb.), valamint a a személyzet és a kapacitások hiánya az országban a kiszolgálásukra. Valószínűleg lehetetlen lesz megjavítani ezt a sok tarka berendezést az országban.
A helyzeti zsákutcából való kijutás másik lehetősége a tüzérség irányításával kapcsolatos..

Állítólag olyan szoftvert fejlesztettek ki az ukrán hadsereg számára, amely több tíz másodpercig képes tüzet hívni a fejlett egységek és drónok által azonosított célpontokra. Ugyanakkor ezt a tüzet nem egy területen zsúfolt több lövegből álló üteg, hanem különálló, nagy területen szétszórt tüzérségi berendezések gyújthatják. Ez növeli az esélyüket a túlélésre az ellenséges tüzérség és repülőgépek tüze alatt: külön fegyverrel nehezebb felderíteni és eltalálni. Emellett szerepet játszik az Elon Musktól származó Starlink műholdas Internet készletek beszerzése már a háború alatt. Lehetővé tették ennek a tűzvezető rendszernek a megbízható, biztonságos kommunikációval való felszerelését - szinte minden egységhez és fegyverhez.

Azt azonban nem tudni, hogy az ukrán csapatok a gyakorlatban milyen széles körben alkalmazzák a tűzvezető rendszert. Az orosz védelmi komplexum is dolgozott hasonló elosztott tűzrendszereken a háború előtt . És még nem tudni, hogyan mutatkoztak meg a valódi hadműveletek során.

 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 991
39 864
113
Rand Paul blokkolja a kétpárti erőfeszítéseket, hogy gyorsan átmenjen az ukrán segély (40 billion dollár)
 

Redgreg

Well-Known Member
2022. április 22.
1 133
4 972
113
Érdekes amúgy hogy kinai fegyverek nem tüntek még fel.
Pedig jó kis éles gyarlkorlótér.
Valószínűleg, mert nem tudják kiváltani az oroszt.
nemzeti büszkeségüket félretették, amikor a franciáktól megrendelték a Mistralokat, uh nem ez áll a háttérben, hogy a kínaiakkal nem gyártatták le.
Köszönöm, más is látja amit én
Van például egy ilyen történész Ukrajnában, Valerij Bebik (és nem ő az egyetlen). Azt állítja, hogy Konstantinápoly a mai Szevasztopol területén lévő Herszonészosz kolóniája volt, és hogy a szkíták őse egy krími őslakos, Héraklész, akinek gyökerei a Dnyeperben lévő Horticza szigetéről származnak"
Hmm, az apafarkas tejét nekik
Azért az oroszok a II. Vh-ban alaposan kiismerték a járatrendszert, és ismerik az összes lehetséges kijáratot. Csak azokat kell őrizni, akár kényelmesen 10 20 évig is. Aki lennt van előbb utóbb megunja... Erre meg ráérnek később is, most fontosabb feladatok vannak, úgy tűnik
A Budapest alatti alagút, pince, és barlangrendszert se igazán ismerjük, pedig nem tegnap óta van ott.
Az, hogy az SZBU ennyire acsarog utána, sok más jellel együtt arra utal, hogy a majdanista rezsim reális fenyegetést lát a lehetséges kárpátaljai szeparatizmusban.
Hmm, Kárpátalja eddig akárhányszor megszavaztatták az autonomiára szavazott. Csak ezt az ukránok nem szerették elfogadni.
 
Status
Not open for further replies.