Röviden, hatótáv és pontosság.
(Ugyanúgy fog eljutni a frontra mint a többi nyugati tüzérségi eszköz,)
Ukrajna nagy hatótávolságú rakéták amerikai szállítását kéri: mit számíthatnak?
"Részlet"
Ezeket a harcászati rendszereket eredetileg arra tervezték, hogy a lehető legrövidebb idő alatt nagy erejű csapásokat mérjenek fontos célpontokra. Ezen MLRS-ek egyik célja az ütegek elleni hadviselés, amelyben fontos a pontosság, a mobilitás és a hatótávolság.
Ugyanakkor az MLRS specifikációja figyelembe vette a szovjet Grad MLRS-ek és a csöves tüzérség jellemzőit, amelyek ellen különösen az amerikai indítórakétát szánták.
Ennek megfelelően a hatótávolságuk eredetileg nagyobbnak számított, mint a szovjet tüzérségé.
Az MLRS-ek a HIMARS-hoz hasonlóan háromféle lőszert használhatnak. Az első az M26 rakéta, amelynek maximális hatótávolsága 32 kilométer, vagy annak továbbfejlesztett, modern M26A1 változata, amelynek hatótávolsága akár 45 kilométer is lehet. A kilövő konténer 12 ilyen rakétát tartalmaz.
A második lőszer a GMLRS irányított rakéta, amelynek hatótávolsága akár 70 km is lehet. Végül, a 12 rakétát tartalmazó hagyományos konténer helyett a két egység bármelyike egyetlen ATACMS taktikai rakétát hordozhat, amelynek hatótávolsága 300 km.
Ez a jármű gyorsan ki tud mozdulni a fedezékből, rakétákat indít, majd visszajön újratölteni, így az ellenfélnek nagyon kevés ideje marad az észlelésre és a megtorlásra.
Az újratöltés meglehetősen gyors - maga a jármű egy speciális visszahúzható keret segítségével cseréli a szállító- és indítókonténereket, amelyeket egyszerűen behelyeznek az egységek belsejébe.
Mi van Ukrajnában?
Arról nincs pontos információ, hogy hány szovjet és ukrán gyártmányú MLRS maradt a fegyveres erőknél. Azt sem tudni, hogy hány rakéta maradt számukra. A harci műveletek során a lőszerfogyasztás nagyon magas, a gyártás pedig nehézkes.
A Katonai mérleg kézikönyv szerint Ukrajnában 2021-ben mintegy 200 Grad állt szolgálatban. A Cseh Köztársaság és Lengyelország további több tucatnyi gépet szállított Ukrajnának. Ezenkívül az Ukrán Fegyveres Erők számos ukrán Verba rendszerrel rendelkeznek, amelyek a szovjet GRAD helyi változatai.
A fő MLRS-ek mindkét oldalon a fronton BM-21 "Grad" típusúak
A "Grad" egy meglehetősen régi rendszer, amelynek fő lövedéke akár 20 kilométeres távolságra is képes repülni. Igaz, hogy több nagy hatótávolságú, akár 40 kilométeres hatótávolságú modern rakétával is rendelkezik, de ezek száma és rendelkezésre állása az AFU-ban nem ismert.
Jelenleg ez a legelterjedtebb MLRS rendszer a fronton - mindkét oldalon széles körben használják.
Ukrajna is rendelkezik nehezebb és nagyobb hatótávolságú hordozórakétákkal, de az orosz hadsereghez hasonlóan az AFU is sokkal ritkábban használja őket.
Ezek között 70 "Uragan" van, amelyek hatótávolsága eléri a 35 kilométert. Vannak nehezebbek is - a szovjet gyártmányú "Smerch" és annak ukrán változata, az "Olha", de csak körülbelül 160 darab van belőlük. Hatótávolságuk elérheti a 120 kilométert, és mozgékony rendszerek is, amelyek viszonylag rövid idő alatt 12 rakétát képesek kilőni.
Végül az AFU Tochka U operatív-taktikai rakétákat is használ, amelyek hatótávolsága eléri a 120 kilométert.
Orosz rakéták
Oroszország a hordozórakéták számát tekintve felülmúlja Ukrajnát, de ezek is többnyire a Grad rendszer változatai. A Military Balance szerint az orosz hadsereg 2021-ben több mint 900 ilyen, különböző generációs járművel rendelkezett, köztük régebbi BM-21-esekkel és korszerűsített Tornadókkal.
A nagyobb hatótávolságú Uraganok több mint 200 egységgel rendelkeztek az oroszországi harcok kezdete előtt, míg a Smerchekkel körülbelül 120-zal.
Ukrajnához hasonlóan Oroszország is használta harcban a Tochka U rakétákat, valamint a nagyobb hatótávolságú, taktikai célú Iskandereket.
Végül, rendelkezik Solntepek nehéz rendszerekkel is. Maximális hatótávolságuk mindössze 4,5 kilométer, bár a fejlesztő biztosította, hogy az új rakétákkal akár 10 kilométerre is képesek eltalálni.
Tüzérségi hadviselés
A donbásszi offenzívában Oroszország nagymértékben használja a tüzérséget, kihasználva azt a tényt, hogy elsöprő számbeli fölényben van. Ennél is fontosabb, hogy Oroszországnak van lőszerkészlete.
Az orosz tüzérségnek azonban hiányoznak a kommunikációs rendszerek, a felderítési adatok, a célzás és a drónok általi korrekció.
Mint sok szakértő rámutat, az orosz csapatok inkább "a terekben" tüzelnek, sok rakétát lőnek ki egy olyan területre, amelyet a gyalogság később megrohamoz.
BM
Nehéz megmondani, hogy hány egység maradt mindkét hadseregnél, mivel nincsenek pontos információk a veszteségekről.
Ukrajna, amikor az amerikai MLRS-re pályázik, nem csak abban reménykedik, hogy nagy hatótávolságú kilövőállványokat kap, növelve ezzel a hadseregben lévő teljes számukat, hanem abban is, hogy olyan fegyvereket kap, amelyek pontosabban tudnak cselekedni.
Az ukrán fegyveres erők által követett taktika a jól azonosított célpontok elleni precíziós csapások. Az ukrán hadsereg a megfigyelők és szakértők megjegyzései alapján egyre nagyobb mértékben használja a felderítést és a tüzérségi korrekciókat drónok segítségével.
Erre a célra akarják az amerikai rakétarendszereket, amelyeket eredetileg konkrét célpontok megsemmisítésére terveztek, nem pedig "tűzfalat" létrehozására.
Ráadásul az amerikai rakétavetők beszerzésével arra is számíthatnak, hogy lőszert is kapnak hozzájuk. Az USA-nak és szövetségeseinek sokkal könnyebb Kijevnek rakétákat szállítani a rendszereikhez, mint valahol rakétákat keresni az Uragan és a Smerchek számára.
Nem tudni pontosan, hogy az USA hány MLRS-t tud szállítani Ukrajnának, de ahhoz, hogy legalább megközelítőleg megegyezzen Oroszországgal, a számuknak több tucatnak kell lennie."
США не решаются поставить в Украину дальнобойные системы залпового огня, опасаясь, что это приведет к эскалации конфликта. Что это за ракеты и что они могут?
www.bbc.com