[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 978
82 863
113
Nem semmi domborzat terep van.Egy lapon nem lehet említeni az iraki háborút ezzel a háborúval.
Ha előrenyomulnak az oroszok, mert előrébb fognak, vajon előrébb tolják majd a légierő bázisait is? Donbasszban még oké, de ha mondjuk tényleg behúzzák az egész kuplerájt, lesz-e áttelepülés közben, új bázis, ideiglenes valami, régi ukrán felújítva, vagy továbbra is orosz határok mögül fognak operálni? Vajon a DLNR egységei megállnak-e majd a határnál, vagy mennek tovább az oroszokkal akár Lembergig?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 043
113
@dudi , @Filter !


Este eszembe jutott, hogyan lehetne kicsit szakmaiatlanul elmagyarázni, amiről úgy érzem, hogy Filter kiválóan felkészült tüzértisztként próbált magyarázatot átadni nekünk. (Ha valamit rosszul mondok, majd ő kijavít.)

Szóval a Caesare és a mi hamarosan megérkező Pzh2000-esünk amikor te a hat varázs karaktert bediktálod, ő így látja a világot.


Amikor az ukrán megfigyelő kéri a tüztámogatást a saját papír alapú térképét nézve, akkor ő így látja a világot.


(Amúgy mind a két térkép teljesen korrekt és ugyan azt mutatja, ha kocsmázás közben mutatsz nekem az egyiken egy pontot, akkor én a hosszúság és a szélességi körökkel kikeresem a másikon.)

(Másik közbelső megjegyzésem, hogy ez az egész nem sokat jelent a magyar nyelvben, mert mi teljesen más térképeket használunk az ország területén, ami alapvetően Gausstól származik. És azon már megint kicsit másként van minden.)

És az egész annak a hibája, hogy a világ meg nem ilyen és egy mandarint nem tudsz úgy megpucolni, hogy a héját szépen kiterítsd és hozzá simuljon az asztal lapjához. A valóságban a világ így néz ki:



Vissza az elejére! Három feladat lenne ahhoz, hogy a laikus megértse azt a problémát, amit én látni vélek abban, hogy csak gombokat kell nyomogatni és majd ő átváltogatja azt magának.

1, A NATO által használt térképen próbálja meg mindenki kikeresni, hogy melyik szélességi körön fekszik az otthona és lemérni, hogy a Föld bolygó egészét körbeölelve milyen hosszú az a szélességi kör! Hasonlítsa össze ezt az Egyenlítő hosszával! (Ezt jelenti az, hogy nem távolság tartó a vetület.)

2, Egyszerűség kedvéért parkoljunk le az északi sarkponton és tegyük fel, hogy a Caesare orra New York irányába áll! Kíváncsi vagyok, hogy kinek mi jön ki az első térképen arra, hogy ha Kijev irányába akarunk lőni, akkor melyik oldalra és kb mennyit elforgatva az ágyút kell céloznunk?
Ugyan ez hány fokra és melyik irányba forgatva jön ki az ukrán térképet nézve? (Ezt jelenti, hogy nem szögtartó.)

3, Mennyi a távolság a NATO-s térkép bal-felső és a jobb-felső pontja között a valóságban?


Szerintem mindenki lőjön egyet kedvére a francia ágyúval, addig én Íjásszal és Filterrel megiszom a bunkerben a kávémat és majd visszajönnek ellenőrizni az eredményeteket.

Remélem legalább valakinek világos, mert én igyekeztem érthetően és köznyelven fogyaszthatóan beszélni egy olyan szakmai problémáról, ami szakmát én sem ismerek, csak próbáltam megérteni amit a két fórumtársunk eddig átadott nekünk a tudásából.



Ez mondjuk kézzelfogható segítség, mert elsüllyesztette a legénysége a fregattjukat és pár egyéb hadihajójukat, így ezekből most nekik elég kevés van. Használják ezeket az új hajókat egészséggel!
Nem így működik, nem néznek ketten kétféle térképet! Maradjunk a nagyon egyszerű call for fire példánál, ott meg kell adnod, hogy milyen módszerrel jelölöd meg a célt és a nyakamat teszem rá, hogy az ukránoknál a figyelőnek azt is meg kell adnia, hogy milyen vetületi rendszerben dolgozik. Itt kapcsolódik a dolog a tegnapi véleményemhez, hogy a tüzér a Ceasar-nál azzal kezdi, hogy kiválasztja menüben a megfelelő (NATO vagy szovjet) metodikájú opciót.

Vagy ami még nem elképzelhetetlen az az, hogy 2014 órta teljesen átálltak a NMATO rendszerre és igazából nyitott kapukat döngetünk, mert már egy deka szovjet vetületű térkép sincs az ukrán haderőben. Persze mondhatjuk, hogy oké de a 60-00-ás műszerekkel macera 64-00-ás adatokat bevinni, de azt azért a tüzérek gond nélkül át tudják számolni.
 

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
539
4 892
93
Értem, kötekszel...
Jelzem 2022-ben egy Appleairtag méretű eszköz lehetővé teszi a nyomkövetést egy eszközön annak elektronikai rendszerének állapotától függetlenül...
A többire nem reagálok mert annyira szánalmas....
Szakmázz....

Fel lettek bíztatva, aztán most meg beesik az eső....
Alap, a Ruszki,a tüzérségre épít.
Rendelkezett a szovjet ~5 évre elegendő, folyamatos tüzelést lehetővé tevő, tüzérségi lőszerrel a CCCP idején.
Mára maradt kb 3 évre elegendő....az orosz hadseregnek....nem a szovjetnek.
Mindenki várja az US légicsapásokat, hát nem lesz...
Más hatalom, más katonai doktrína, más végrehajtás.

CFF- ismétlem magam...
Nincs rádiózás, vissza ellenőrzés....az nem a cső dolga....
A cső kapja a datán az infót, a kezelő nyomja "Zöld" gombot a panelon aztán záróra....
Nem fogja kiszolgáltatni magát a tüzér az ellenség REH egységeinek.
Data link, "Ok", utánam a vízözön....
És távolban felsírnak akiknek valami köze van az elektronikához, híradástechnikához, számítástechnikához végzettség szempontjából.

Soha nem voltam kézközelben titkosított katonai cuccokhoz, de megsúgom azoknak az elektronikája sem tudja átlépni a fizika alaptörvényeit. Kell hozzá áramforrás, van neki hatótávolsága, minél nagyobb a hatótávolság, annál komolyabb áramigénye van. Kibocsájt valamilyen frekvenciájú jelet, amit az oroszok nem is tudnak detektálni. Nem gondolnám, hogy 100 m-es körzetben lenne valami átjátszókészülék, hacsak nincs egy beépített ember a közelben a zsebében egy ilyen kütyüvel. Ha meg műholdat akar elérni, akkor az picit terjedelmesebb, minden szupertechnika ellenére, még akkor is, ha egy ilyen berendezés tele van adó-vevő antennával.

Azt írtad, törölték (a franciák) az összes memóriát, programot tartalmazó áramkört. Igen, meg tudják tenni, írtam is. De, honnan tudják, hogy most kell törölni? Van egy titkos piros gomb, amit vész esetén a kezelőszemélyzetnek meg kell nyomni? És ha a megbízott személy pánikba esik vagy több vodkát ivott a keletinél, mint a nyugatinál? A törlés nem megfelelő szó szerintem, hanem megsemmisítés, mert sértetlen áramkörök esetén elég sok minden megállapítható. Ha meg megsemmisül az elektronika, akkor az egész kütyü vissza a feladónak, mert nem hiszem, hogy a franciák Ukrajnába fognak utazni az egész blokkot kicserélni. Tehát ez az áramkör törlés, megsemmisítés picit sántít. Ismétlem, lehetséges.

A nyomkövetéssel kapcsolatban. Már írta az egyik hozzászóló, hogy valószínűleg az oroszok sem hülyék, akár árnyékolni is tudják az egész berendezést.
Más szempontból közelítve. Ha ilyen szuperkészülék létezne, akkor nem gondolod, hogy az eltűnt hajókat, helikoptereket, repülőgépeket több napi keresés helyett pillanatokon belül meg tudnák találni?

Röviden ennyi.
 
W

Wilson

Guest
Komoly? Alig látni Bayraktaros videókat az utóbbi időben, csak nem szemérmesek lettek az ukránok?
Használják őket csak ugye egy ilyen ellenféllel szemben ezek fogyóeszközök,amúgy Donbaszban napi 20-30 bevetésre korlátozták le a tevékenységüket az ukránok amelett, hogy az aktuális Real-time amerikai légtér adatok alapján vetik be őket, a légtér adatok alatt az orosz légierő éppen az adott térség feletti tevékenységet értsd.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
És távolban felsírnak akiknek valami köze van az elektronikához, híradástechnikához, számítástechnikához végzettség szempontjából.

Soha nem voltam kézközelben titkosított katonai cuccokhoz, de megsúgom azoknak az elektronikája sem tudja átlépni a fizika alaptörvényeit. Kell hozzá áramforrás, van neki hatótávolsága, minél nagyobb a hatótávolság, annál komolyabb áramigénye van. Kibocsájt valamilyen frekvenciájú jelet, amit az oroszok nem is tudnak detektálni. Nem gondolnám, hogy 100 m-es körzetben lenne valami átjátszókészülék, hacsak nincs egy beépített ember a közelben a zsebében egy ilyen kütyüvel. Ha meg műholdat akar elérni, akkor az picit terjedelmesebb, minden szupertechnika ellenére, még akkor is, ha egy ilyen berendezés tele van adó-vevő antennával.

Azt írtad, törölték (a franciák) az összes memóriát, programot tartalmazó áramkört. Igen, meg tudják tenni, írtam is. De, honnan tudják, hogy most kell törölni? Van egy titkos piros gomb, amit vész esetén a kezelőszemélyzetnek meg kell nyomni? És ha a megbízott személy pánikba esik vagy több vodkát ivott a keletinél, mint a nyugatinál? A törlés nem megfelelő szó szerintem, hanem megsemmisítés, mert sértetlen áramkörök esetén elég sok minden megállapítható. Ha meg megsemmisül az elektronika, akkor az egész kütyü vissza a feladónak, mert nem hiszem, hogy a franciák Ukrajnába fognak utazni az egész blokkot kicserélni. Tehát ez az áramkör törlés, megsemmisítés picit sántít. Ismétlem, lehetséges.

A nyomkövetéssel kapcsolatban. Már írta az egyik hozzászóló, hogy valószínűleg az oroszok sem hülyék, akár árnyékolni is tudják az egész berendezést.
Más szempontból közelítve. Ha ilyen szuperkészülék létezne, akkor nem gondolod, hogy az eltűnt hajókat, helikoptereket, repülőgépeket több napi keresés helyett pillanatokon belül meg tudnák találni?

Röviden ennyi.
Ha nem tünt volna fel működnek a mobilok, van net az egész konfliktuszónában...
Gps? Az smafu? Nem egy ordenáré méretű eszköz, és rendelkezik saját energiaforrással is,sőtt, direktben tud műholdra kapcsolódni.
Ha a telefon működik akkor sokminden más is működhet.
Lopott mobilt, autót ,stb le tudnak tiltani? Tudnak trackelni, megtalálni? A civilek...
És akkor valószínű a katonák nem találnak egy top 155-ös csövet, ami rommá van elektronikázva egy olyan területen ahol pár km-enként állnak a mobiltornyok-erősítők stb... értem...Hálózat alapú hadviselésről hallotál már?
Hajót, repülőt a semmi közepén nem is fognak megtalálni, de a háború nem a semmi közepén zajlik, hanem egy elektronikailag teljesen lefedett területen minden szempontból.
Örülök hogy segíthettem.
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 010
23 274
113
Nos ha Magyarorszag haboruban allna es egy magyar allampolgar kart okozna a hadseregnek, akkor azt nagyon nem hosnek neveznenk.
Valakinek ezek csak hasznos hulyek akiket ugyis elfognak mert hulyek.
Aztan el banyaszgatjak az urant valahol a sarkvideken eletuk hatralevo reszeben.
Kar hogy nalunk nincs ilyen lehetoseg...

Kozben Zelenszki kirugta az SZBU fonoket. Na vajon miert?

megint ez a barokkos csúsztatás Zaporozsec részéről .. és akkor egy kis korrigálás ehhez ..

"Kulfoldi onkentesek segedkeznek az orosz megszallok eluzeseben"

igen,ez igaz,láttuk is milyen hatásfokkal dolgoznak, kb a fele már lelépett az első adandó alkalommal (ennyit az elűzésről,mert ha kiraktak volna 3000 madárijesztőt a határba azok stabilabbak lettek volna mint ezek) ,vagy oda veszett a nemzetközi brigádnak az orosz csapásokban.

a norvég hírt így tálalja :

"NATO tagallamkent Norvegia is belekopott Putyin levesebe. Nincs tobb szabad hozzaferes a Spitzbergakon az orosz banyakhoz"

ezzel szemben :

Ukrajna inváziója óta Norvégiában tilalom van érvényben az orosz közúti rakományok Norvégia határain keresztül történő átszállítására.

tehát egyáltalán nem újdonság ez ,max neki

"Permben orosz hosok megtamadtak egy katonai tamaszpontot"

az orosz "hősök" meg olyan kárt okoztak,hogy egy közepes szabolcsi vagy borsodi festőbrigád kb 2 óra alatt rendbe rakja
 

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
539
4 892
93
@dudi , @Filter !


Este eszembe jutott, hogyan lehetne kicsit szakmaiatlanul elmagyarázni, amiről úgy érzem, hogy Filter kiválóan felkészült tüzértisztként próbált magyarázatot átadni nekünk. (Ha valamit rosszul mondok, majd ő kijavít.)

Szóval a Caesare és a mi hamarosan megérkező Pzh2000-esünk amikor te a hat varázs karaktert bediktálod, ő így látja a világot.


Amikor az ukrán megfigyelő kéri a tüztámogatást a saját papír alapú térképét nézve, akkor ő így látja a világot.


(Amúgy mind a két térkép teljesen korrekt és ugyan azt mutatja, ha kocsmázás közben mutatsz nekem az egyiken egy pontot, akkor én a hosszúság és a szélességi körökkel kikeresem a másikon.)

(Másik közbelső megjegyzésem, hogy ez az egész nem sokat jelent a magyar nyelvben, mert mi teljesen más térképeket használunk az ország területén, ami alapvetően Gausstól származik. És azon már megint kicsit másként van minden.)

És az egész annak a hibája, hogy a világ meg nem ilyen és egy mandarint nem tudsz úgy megpucolni, hogy a héját szépen kiterítsd és hozzá simuljon az asztal lapjához. A valóságban a világ így néz ki:



Vissza az elejére! Három feladat lenne ahhoz, hogy a laikus megértse azt a problémát, amit én látni vélek abban, hogy csak gombokat kell nyomogatni és majd ő átváltogatja azt magának.

1, A NATO által használt térképen próbálja meg mindenki kikeresni, hogy melyik szélességi körön fekszik az otthona és lemérni, hogy a Föld bolygó egészét körbeölelve milyen hosszú az a szélességi kör! Hasonlítsa össze ezt az Egyenlítő hosszával! (Ezt jelenti az, hogy nem távolság tartó a vetület.)

2, Egyszerűség kedvéért parkoljunk le az északi sarkponton és tegyük fel, hogy a Caesare orra New York irányába áll! Kíváncsi vagyok, hogy kinek mi jön ki az első térképen arra, hogy ha Kijev irányába akarunk lőni, akkor melyik oldalra és kb mennyit elforgatva az ágyút kell céloznunk?
Ugyan ez hány fokra és melyik irányba forgatva jön ki az ukrán térképet nézve? (Ezt jelenti, hogy nem szögtartó.)

3, Mennyi a távolság a NATO-s térkép bal-felső és a jobb-felső pontja között a valóságban?


Szerintem mindenki lőjön egyet kedvére a francia ágyúval, addig én Íjásszal és Filterrel megiszom a bunkerben a kávémat és majd visszajönnek ellenőrizni az eredményeteket.

Remélem legalább valakinek világos, mert én igyekeztem érthetően és köznyelven fogyaszthatóan beszélni egy olyan szakmai problémáról, ami szakmát én sem ismerek, csak próbáltam megérteni amit a két fórumtársunk eddig átadott nekünk a tudásából.



Ez mondjuk kézzelfogható segítség, mert elsüllyesztette a legénysége a fregattjukat és pár egyéb hadihajójukat, így ezekből most nekik elég kevés van. Használják ezeket az új hajókat egészséggel!
Jó és érzékletes leírás a többfajta rendszer közti különbséggel.

Mi mindig jókat röhögtünk, hogy az ellent azzal próbáltuk becsapni térképek területén, hogy a térképi ábrázolásnál a valósághoz képest x,y méterrel eltolva kellett a létesítményeket ábrázolni.
Valamiért nem tudtuk megérteni, hogy mi ebben a titkosítás, hiszen megnézek 3 pontot, leolvasom a koordinátákat és összehasonlítom a valós koordinátákkal és voalá, onnantól minden a helyére kerül. Ez annak idején sem lett volna hosszú idő, most meg ezred másodperc.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Komoly? Alig látni Bayraktaros videókat az utóbbi időben, csak nem szemérmesek lettek az ukránok?
Azért hozzá kell tenni, hogy nem csak a Bayraktaros videók száma csökkent, hanem alles zusammen egyre kevesebb a videó.
Mint az látható a többszörös Sztahanov díjas kompánia itteni lábnyomán is, egyre többször kaparnak elő régi vagy akár nem is kaporföldről származó videókat, azért ez nem véletlen...
Speciel ezt eladni "recent days" jelzővel, elég ostoba dolog. Könyörgöm azóta már kizöldült a fa is! A másik fele, hogy lehetett az ott akárkié is.
Állandó kereszthivatkozások ismétlődnek ugyanazon agitpropos account alól, ezt sem magyarázza meg senki, hogy nem szándékos ÉS ócska trollkodás.
Olvastam pár ilyen trollaccount alatt, hogy tiszta spanyol polgárháború, jönnek a nemzetközi "önkéntesek", hát annyiban ül a dolog, hogy itt IS az internacionalisták fognak a f.sz rossz végén állni.
Én azért lovagolnék a kedvenc Panzerbär hasonlatomon is, mert annak láttán amit itt az agitprop előad... Még Göbbels is elsápadna az irigységtől. És igen, akadnak ruszki trollok is, de minimum 70:30 arányban nyeri a ladagrant-meszike-Yoda-Wilson&Co az ostoba hohotrollagitprop versenyt. Meg is ajánlom nekik az arany ̶P̶a̶n̶z̶e̶r̶f̶a̶u̶s̶t̶t̶a̶l̶, izé dzsevelinnel és kaporkoszorúval ékesített 1. osztályú Panzerbär díjat!

7997020905_51962ecc2d_b.jpg

Az analógia itt is ül, hasonló vége lesz a kaproknak, mint "dicső" elődeiknek.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 542
113
"Aлые паруса" a "vörös vitorlák" ünnep St. Petersburgban, az iskolák ballagási ünnepe. Minden évben hatalmas látványosság, volt szerencsém egyszer élőben látni... :D
Ja hogy csak ballagas volt...
Jol megy...
Annyit ertettem hogy egy csomo gyerekrol van szo de a lenyeget nem.
Zelenszij is örülget.

 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 898
5 204
113
Mondani sok mindent lehet.
Hogy avatkoznak be? Mivel? Nincs összesen 20e NATO katona a balti latorállamokban.
Egy orosz támadás előtt orosz kijelenti, bármilyen válasz, az 5. cikkely élesítése azonnali atomcsapás. Ilyet kockáztatna az USA egy 2.7 milliós latorállamért?

A NATO az 5. cikkelyével együtt az első orosz támadásig létezik. Vagy azért, mert igazam van, vagy azért, mert nincs és mindmeghalunk.com.
Több száz USAF vadászbombázó van Európában, Nagy Britanniában Lengyel reptereken.Lenne mivel csapást mérni az esetlegesen Balti államokba benyomuló Orosz csapatokra.Ha kijelenti a nukleáris csapást erre nagy valószínűséggel Defcon 1 készültségbe helyezték a stratégiai nukleáris csapásmérő erőket az amerikaiak.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nem így működik, nem néznek ketten kétféle térképet! Maradjunk a nagyon egyszerű call for fire példánál, ott meg kell adnod, hogy milyen módszerrel jelölöd meg a célt és a nyakamat teszem rá, hogy az ukránoknál a figyelőnek azt is meg kell adnia, hogy milyen vetületi rendszerben dolgozik. Itt kapcsolódik a dolog a tegnapi véleményemhez, hogy a tüzér a Ceasar-nál azzal kezdi, hogy kiválasztja menüben a megfelelő (NATO vagy szovjet) metodikájú opciót.

Vagy ami még nem elképzelhetetlen az az, hogy 2014 órta teljesen átálltak a NMATO rendszerre és igazából nyitott kapukat döngetünk, mert már egy deka szovjet vetületű térkép sincs az ukrán haderőben. Persze mondhatjuk, hogy oké de a 60-00-ás műszerekkel macera 64-00-ás adatokat bevinni, de azt azért a tüzérek gond nélkül át tudják számolni.

Oké, ha a térképeket átrakták, akkor az még Mo. mérteiben is geci sok munka volt, Határvidék méretiben...
8 évük volt, megcsinálhatták, de eddig nem volt NATO kompatibilis ágyú, így ez azt jelenti, hogy fejben a politikusaik sokkal jobban ott vannak, mint ahogy mutatják. Nem ismerem a katonai rendszereket, de én idehaza egy kis szeletét csináltam evr digitalizálásának. Azzal nem végez Kijev pár év alatt. Amit mi csináltunk, azzal 3 dimenziós ábrákat lehetett végül csinálni, de itt tényleg bármilyen ilyen rendszer nehézsége, hogy nagyon szöszölős. (Biztos volt kezedbe topográfiai térkép kiképzésen, gyakorlaton, na egy olyan pár négyzetkilométer nekem nagyon sok nap volt monoton egérrel kattintgatni és pötyögni az izometrikus pontok magasság adatait.)
És ebből hogy egységes rendszer legyen, vissza kell gyártani papír alapú térképeket is a katonáknak, mert amiből ő terepen tájékozódik, az ugyan olyannak kell lennie, még ha nem onnan, hanem műszerről olvassa le az adatokat, akkor is.

(És megint az van, hogy Íjásznak nincs akkor igaza, hiszen ez alapján a hipotézis szerint jöhettek volna az M777-esek is a teljesen befogadni tudó kettős ukrán rendszerben, ahol maga az ukrán katona NATO szerint küldi, ha úgy kérik, vagy szovjet szerint küldi, ha úgy kérik; attól függően, épp melyik fajta eszköz van mögötte. És ami rendszert 8 éven keresztül nem tudtak semmivel begyakorolni, de most azt kell a harcmezőn alkalmazni.)

Másik oldal, hogy lehet a franciák végezték el ezt a melót és az elmúlt 8 évben ők gyártották a rendszerbe azt az opciót, hogy kicserélhetsz mindent náluk. Ez jó hír, hiszen akkor a mi hazai tüzéreink is át tudják állítani a PZH2000-t, mert minden gyártó elvégezte ezt a házi feladatot és pénzt költött az ilyen szoftver fejlesztésre.
1, Megkérdezhetjük a hazai tüzéreket, hogy ők odakint Németben gyakorolták-e mind a két szovjet vs. NATO megadás szerint a kezelést.
2, Eddig arról voltak híres a fegyverkovácsok, hogy olyan K+F-re költenek több évi munkát, amire nincs megrendelői igény, hogy fizessenek érte.

De ha tényleg van ilyen menü pont, az nekünk csak jó.
 

harald

Well-Known Member
2016. november 24.
77
337
53
Ukrán védelmi miniszter: "Az oroszok óránként ezer gránátot lőnek ki. Korlátlan erőforrásaik vannak..."

 

ladagrant

Well-Known Member
2019. január 30.
2 414
4 453
113
Putyinista ukran helytartot tettek el lab alol ukran partizanok. Egyertelmu jele annak hogy nincs kontroll es tarsadalmi tamogatotsaga a megszalloknak.

Bovebb video a HIMARS ukrajnai sikeres beveteseirol


Oryx egy het szabira ment

A szamokbol latszik hogy az elmult egy honapban mindossze 500 orosz harcjarmu lett megsemmisitve ami egyertelmu jele az orosz bevetheto technika kifulladasanak illetve a harctevekenyseg korlatozott kiterjedesenek.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 378
45 770
113

Beszámoltak arról, hogy rakétacsapással megsemmisítették az ukrán fegyveres erők vezérkara munkacsoportjának képviselőit Nikolaev régióban.​


A Herson Vesztnyik TG csatornán megjelent információk szerint az Ukrajna Fegyveres Erőinek „lefejezését” megkezdett hadművelet lendületet vesz. Újabb csapás érte a 35. tengerészgyalogos dandár egyik parancsnoki állását, amely a Mikolajiv régióban található Vizunszk faluban található. A jelentések szerint 20 tiszt vesztette életét, köztük az Ukrán Fegyveres Erők Vezérkarának hadműveleti csoportjának képviselői, akik azért érkeztek, hogy kiosszák a parancsokat a csapatoknak.

 

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
539
4 892
93
Oké, ha a térképeket átrakták, akkor az még Mo. mérteiben is geci sok munka volt, Határvidék méretiben...
8 évük volt, megcsinálhatták, de eddig nem volt NATO kompatibilis ágyú, így ez azt jelenti, hogy fejben a politikusaik sokkal jobban ott vannak, mint ahogy mutatják. Nem ismerem a katonai rendszereket, de én idehaza egy kis szeletét csináltam evr digitalizálásának. Azzal nem végez Kijev pár év alatt. Amit mi csináltunk, azzal 3 dimenziós ábrákat lehetett végül csinálni, de itt tényleg bármilyen ilyen rendszer nehézsége, hogy nagyon szöszölős. (Biztos volt kezedbe topográfiai térkép kiképzésen, gyakorlaton, na egy olyan pár négyzetkilométer nekem nagyon sok nap volt monoton egérrel kattintgatni és pötyögni az izometrikus pontok magasság adatait.)
És ebből hogy egységes rendszer legyen, vissza kell gyártani papír alapú térképeket is a katonáknak, mert amiből ő terepen tájékozódik, az ugyan olyannak kell lennie, még ha nem onnan, hanem műszerről olvassa le az adatokat, akkor is.

(És megint az van, hogy Íjásznak nincs akkor igaza, hiszen ez alapján a hipotézis szerint jöhettek volna az M777-esek is a teljesen befogadni tudó kettős ukrán rendszerben, ahol maga az ukrán katona NATO szerint küldi, ha úgy kérik, vagy szovjet szerint küldi, ha úgy kérik; attól függően, épp melyik fajta eszköz van mögötte. És ami rendszert 8 éven keresztül nem tudtak semmivel begyakorolni, de most azt kell a harcmezőn alkalmazni.)

Másik oldal, hogy lehet a franciák végezték el ezt a melót és az elmúlt 8 évben ők gyártották a rendszerbe azt az opciót, hogy kicserélhetsz mindent náluk. Ez jó hír, hiszen akkor a mi hazai tüzéreink is át tudják állítani a PZH2000-t, mert minden gyártó elvégezte ezt a házi feladatot és pénzt költött az ilyen szoftver fejlesztésre.
1, Megkérdezhetjük a hazai tüzéreket, hogy ők odakint Németben gyakorolták-e mind a két szovjet vs. NATO megadás szerint a kezelést.
2, Eddig arról voltak híres a fegyverkovácsok, hogy olyan K+F-re költenek több évi munkát, amire nincs megrendelői igény, hogy fizessenek érte.

De ha tényleg van ilyen menü pont, az nekünk csak jó.
A magam részéről nehezen akarom elhinni, hogy ne lenne kidolgozott program, amibe egy ilyen ne került volna subrutinként beépítésre.

Ez csak egy játék, de ismeri az összes vetületet és egy beállítás után mindig a kívánt koordinátákat adja. Ismétlem, csak játék, de kipróbáltam 25 cm pontossággal dolgozik telefonos GPS-el, referenciaponttal ellenőrizve, egy percen belül.

Mobile Topographer GIS​


 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 825
81 204
113
Ma éjszaka volt az egyik legsúlyosabb rakétatámadás Ukrajna területén a Speciális Katonai Műveletek kezdete óta. Ukrán forrásból származó adatok:
Zsitomir régió - 24 rakéta.
Nikolaev régió - 6-7 rakéta.
Lvov régió (Javorovskyj gyakorlótér) - 4 rakéta és 2 lelőtt.
+ Rakétacsapásokat hajtottak végre Odessza, Harkov, Dnyipropetrovszk, Csernyihiv (Desna kiképzőközpont) régiókban.
Ezenkívül az ukrán fél több légicsapást is követelt a területén a Donbászban.

Desna kiképzőközpont: