Ukrajna helyzete a frissen közzétett adatok alapján:
Gazdaság teljesítménye:
A kijevi kormány szerint 3, az ukrán jegybank szerint 4,6, az IMF szerint 6,5, az EBRD szerint 7, a JP Morgan szerint 7,8 a Goldman Sachs szerint alapesetben 8, de a háború elhúzódása esetén 10 százalék is lehet a gazdasági visszaesés.
Ipar- energetika:
Júliusban az ukrán ipari termelés 11,2 %-kal volt alacsonyabb a megelőző év azonos időszakához viszonyítva. Júniusban még csak 5 % volt az év/év alapú visszaesés. Az érintett két kelet-ukrajnai régió, Donyeck és Luhanszk, ipari termelése rendre 28,5%-kal, illetve 56%-kal zuhant. A két térség az egész ország nehézipari (szén és acél) termelési központja, amely együtt tavaly az ukrán egész éves GDP 17%-át adta. Ukrajna mintegy 115 szénbányájának a fele leállt, az ország legnagyobb acélipari cége pedig nem fogad új megrendeléseket az ellátási zavarok (pl. áramtermelés, szállítás) miatt. Mindezek hatására júliusban éves alapon az ukrán széntermelés 26,1%-kal zuhant, míg a fémalapanyag előállítás 12,3%-kal esett vissza.
Mivel a gáztartalékok sem elegendőek a télre és a széntermelés is nagyban visszaesett, mind a meleg víz, mind az áramellátást már most elkezdték korlátozni, szakaszosan kikapcsolni. A lakossági ellátási problémákon túl az ipari termelést is érzékenyen érinti az energia hiány. A korlátozások hatását a júliusi ipari visszaesés még nem tartalmazza, de legkésőbb szeptembertől ez a hatás további termelés csökkenést fog generálni.
Külkereskedelem:
Az ukrán statisztikai hivatal kedden ismertetett adatai szerint Ukrajna 5,7 milliárd dollár értékben exportált Oroszországba a június végével záródott hat hónapban. Ez 23,3 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól, de így is ötöde a teljes ukrán exportnak, ami 28,6 milliárd dollár volt. Oroszország még így is Ukrajna legfontosabb külkereskedelmi partnere. Az orosz piac jelentőségét jelzi, hogy az ukrán export szempontjából második helyen álló Törökországba a kivitel csupán 1,86 milliárd dollár, az orosz kivitel 1/3-a volt.
Az idei első hat hónapban Ukrajna teljes importjának harmada származott Oroszországból. Az Oroszországból származó import 8,17 milliárd dollárt tett ki az időszakban, ami 14,4 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál. A gázszállítás leállása miatt az év hátralévő részében az orosz import visszaesése dinamikusan gyorsulni fog.
A fenti féléves külkereskedelmi adatok még nem tartalmazzák a szankciók hatását. Az export importnál gyorsabb visszaesése miatt a külkereskedelmi hiány és annak deviza finanszírozási igénye megnőtt. Kérdés, hogy az év hátralévő részében az export, vagy az import esik-e gyorsabban.
Államháztartási hiány:
A GDP arányos államháztartási hiányra vonatkozó tervet 4,5-ről 5 %-ra emelte az ukrán kormány, de abból kiindulva, hogy a nemzetközi szervezetek és elemzők átlagához képest, bőven lehet akár 10-12 %-os is.
Adósságszolgálat:
Ukrajnának több mint 8 milliárd dollárnyi deviza adósságot kell visszafizetnie az idei év hátralévő részében. Egyebek között 2,9 milliárd dollárt az IMF-nek és 0,9 milliárd dollárt más nemzetközi pénzügyi intézményeknek és országoknak. Ezen felül 1 milliárd dollárt kell törlesztenie korábban felvett euróhitele és csaknem 3 milliárd dollárt a belföldi piacokon kibocsátott dollárkötvények után. A csaknem 8 milliárd dollár deviza törlesztési kötelezettség nem tartalmazza sem az államháztartási hiány finanszírozási igényét, sem azt az 5,3 milliárd dolláros összeget, amivel Ukrajna adós Oroszországnak a korábbi gázszállításokért.
Deviza mérleg:
Az IMF-től májusban lehívott első, 3,2 milliárd dolláros részletet már elköltötték. A második részlet átutalásáról az IMF kormányzótanácsa augusztus végén dönt. Az Ukrajna által most egyben és idő előtt lehívni kért 3. és 4. részlet együttes összege 2,2 milliárd dollár. Ha mindezt megkapnák akkor is 3,6 milliárd dollár IMF forrás állna szemben a közel 8 milliárdos törlesztési kötelezettséggel, az államháztartási hiánnyal, a megnövekedett külkereskedelmi hány miatti deviza igénnyel és a gáztartozással. Ukrajna a piacról nem tud érdemi deviza forrás bevonni.
Infláció:
Az ukrán jegybank számításai szerint júniusban az éves infláció 12 százalék volt a májusi 10,9, az áprilisi 6,9 és a márciusi 3,4 százalék után. A kormány 19-20 %-ra várja az idei teljes éves inflációt.
A tél pedig.... na de ezt mindenki tudja.