W
Wilson
Guest
Orosz cikk a Himarsról....
HIMARS – csak MLRS, új generációs fegyver vagy világvége gépe?
@atomiccherry2022. július 13Az amerikai MLRS mint a doktrinális fölény eszméje
Mi lehet fontosabb egy fegyverben, mint a vas, amiből készült? Egy ötlet. A koncepció. A koncepció, amelyen belül létrehozták.
Az amerikai MLRS rakétarendszerek már a tervezési szakaszban is alapvetően különböztek szovjet társaiktól. A Szovjetunióban az MLRS-t a sűrű tűzfalat létrehozó eszköznek tekintették. Az USA olyan eszközként képzelte el agyszüleményét, amely gyors és sebészi pontosságú csapásokkal képes megtörni a Varsói Szerződés tüzérségének számbeli fölényét.
A szovjet védelmi ipar továbbra is a második világháborúban gondolkodott, míg az Egyesült Államok, felismerve a szimmetrikus fegyverkezési verseny koncepcionális zsákutcáját, a fegyverek új generációjának megalkotására tett kísérletet. Így jött létre az M270 MLRS, az a harceszköz, amelyre később a HIMARS épült (meg kell jegyezni, hogy de facto ugyanarról a rendszerről van szó, amely csak a szállítóeszköz típusában és a kilövők számában különbözik). Az M270 más fegyver volt, amikor 1991-ben először bevetésre került, mint a jelenlegi változata. Az M270 MLRS volt az amerikai hadsereg fő eszköze a nagy létszámú, jól felszerelt és tapasztalt iraki tüzérségi erők ellen, amelyek M26-os irányítatlan rakétákat használtak. Az iraki ütegek megsemmisítési sémája általában egyszerű és elegáns volt - páncélozott járművek kis mobil csoportjai provokálták az irakiakat a tüzérség bevetésére, amelynek pozícióit mobil tüzérségi radarok segítségével lokalizálták. A következő lépés az volt, hogy az MLRS-t az ellenséges állások elfojtására használják, miközben az ellenség tűzerejének hatótávolságán kívül tartják őket.
Maga az M270 az akkori technológia szempontjából nem jelentett nagy ugrást a konkurenciához képest - éppen ellenkezőleg, a harci alkalmazás lenyűgöző eredményeit elsősorban a fejlett taktika és a rendkívül hozzáértő koncepció diktálta. Hatótávolság tekintetében nem volt drasztikus előnye a szovjet fegyverekkel szemben (mondjuk 30 km a 20 km-hez képest), de aduászának a pontosság, a mobilitás és a felderítő berendezésekkel való állandó együttműködés számított.
Az amerikai MLRS rakétarendszerek fő előnye más országok versenytársaival szemben az volt, hogy képesek voltak azokat csomagban újratölteni. Míg a szovjet Grad esetében a teljes újratöltés 30-50 percet vett igénybe (minden rakétát kézzel kell betölteni), addig az M270 esetében csak öt percet vesz igénybe;és maga a folyamat fizikailag nem megterhelő az MLRS személyzete számára.
Az újratöltési folyamat egyszerű és gyors - aki szeretné, könnyen megtalálhatja a videót és megtekintheti a részleteket.
Az amerikai MLRS harci útja Irakban és Afganisztánban, mint a jelenlegi alkalmazások előzménye...
Az Irakkal vívott háborúk eredményeként az Egyesült Államok korszerűsítette az M270-et - egyrészt létrehozták a HIMARS könnyebb változatát, másrészt hangsúlyt fektettek a rendszer kulcsfontosságú tulajdonságainak - hatótávolságának és pontosságának - fejlesztésére.
Amerika teljesen leállította a nem irányított rakéták gyártását - ezeket nehéz M30/M31 irányított rakétákkal váltották fel, amelyek jelentősen megnövelték a rendszer potenciálját, rendkívül pontos és nagy hatótávolságúvá téve azt.
Fejlődése miatt az M270 és a HIMARS a harci képességek terén a taktikai repülés egy rését foglalt el - csak kövesse nyomon a járművek harci útját a tálibok és az ISIS elleni konfliktusokban, hogy ezt lássa. Az MLRS-eket aktívan használták a rajtaütő csapatokkal együtt, és mind a hírszerzés által azonosított célpontokat (raktárak, laktanyák, kommunikációs és irányító központok, kábítószer-laborok), mind pedig a különleges műveleti erők vagy a tengerészgyalogság közvetlen tűzszolgálati eszközeként. A rakéták nagy bevetési sebessége és a GPS-irányítású pályakorrekció lehetővé tette, hogy a földi tűz támogatására vonatkozó kéréstől számított 5-7 percen belül az amerikai állásoktól kevesebb mint 100 méterre csapást mérjenek.
Az Iszlám Állam erői elleni harci műveletek során az amerikai különleges műveleti erők támadásokat hajtottak végre iraki városok ellen, elsősorban a HIMARS-ra támaszkodva. Az SDF kis csapatai beszivárognak a felkelők védelmi vonalaiba, azonosítják a felkelők állásait, majd továbbítják a koordinátákat az MLRS-csapatoknak. Ez a taktika lehetővé tette, hogy célzott csapásokat hajtsanak végre városi környezetben, maximális hatást elérve a harcosok megsemmisítésében, ugyanakkor jelentősen minimalizálva a polgári lakosság veszteségeit.
Miért érdekel minket egyáltalán a HIMARS és elődjének harci története a közel-keleti konfliktusokban? Mert ez közvetlenül kapcsolódik a rendszer ukrán hadsereg általi használatához. Pontosabban, ennek az MLRS-nek az AFU személyzeti és szervezeti struktúrájába való beépítéséről van szó. Számos jel alapján az Ukrajnának átadott HIMARS-okat az Irakban és Afganisztánban szerzett tapasztalatok alapján használják: az egységek a Különleges Műveleti Erők és az ukrán védelmi minisztérium fő hírszerzési igazgatóságának rendelkezésére állnak. Ez pedig meghatározza a HIMARS-ok célpontjainak kiválasztását: a parancsnokságok, a hadosztályszintű és feletti lőszerraktárak és a légvédelmi rendszerek.
A minta több mint átlátható - alapos felderítés után az egységek bármely hadsereg legsebezhetőbb pontjaira - a parancsnokságra és az utánpótlásra - csapnak le, potenciálisan megbénítva annak műveleteit és megakadályozva a támadó műveletek végrehajtását.
Ahogy az ukrán hadsereg telítődik M270 MLRS és HIMARS MLRS rakétarendszerekkel, várható, hogy az egységek jelentős részét átadják a hadseregparancsnokságnak (mint dandárszintű tűzerőt), és a legveszélyesebb területeken tüzérségi üteg elhárításaként fogják használni - vagyis azt teszik, amire eredetileg tervezték őket: elnyomják a számbelileg fölényben lévő, de kevésbé fejlett technológiájú tüzérséget, a szovjet konstrukciót.
A Himarsok jelenlegi formájukban gyakorlatilag sebezhetetlen fegyverek - gyorsan át tudnak helyezkedni és tüzelni gyakorlatilag a teljes orosz rakéta-tüzérségi arzenál hatótávolságán kívül (a SAM-ek kivételével).
Ezen túlmenően az AFU rendelkezik az amerikai elhárítási taktikák végrehajtásához szükséges kiképzéssel és a megfelelő felszereléssel: hálózat-központú erőirányítási rendszerekkel, masszív digitális rádiókommunikációval, mobil radarokkal és pilóta nélküli felderítő rendszerekkel.
Mindez nagyon erősen kihat az orosz tüzérség teljesítményére - kénytelen lesz "üss és fuss" taktikához folyamodni, felhagyva a megszokott taktikájával, a tűzerejének a front szűk szakaszain való összpontosításával és szuperkoncentrálásával. Ez egészen más szintű szervezettséget és hozzáértést igényel - a "hit and run" megvalósítása működő felderítési hurkot igényel (a kilőtt lőszerek kisebb száma alaposabb felderítést és célkiválasztást igényel), legalább olyan jó logisztikát, mint az 1980-as években (nem az első világháborúban), magasan képzett és proaktív személyzetet (az ellenséges QB eszközök állandó fenyegetése miatt gondosan felszerelt lőállások, álcázási technikák ismerete, rejtett mozgás és telepítés szükséges
A cikk második része
HIMARS - M142 High Mobility Artillery Rocket System
WASHINGTON, May 26, 2022 The State Department has made a determination approving a possible Foreign Military Sale to the Government of Australia of HIMARS Launchers and related equipment for an estimated cost of $385 million. The Defense Security Cooperation Agency delivered the required...
forum.htka.hu