A te narratívádban kik előzik meg őket erőprojekciós képességben?
Kik a potens középhatalmak?
Na igen. Kiváló kérdés.
Az USA szuperhatalom, képes az erőprojekcióra és hatékony globális soft powerrel képes tartósan befolyási övezeteket kialakítani.
Németország gazdasági középhatalom, de képtelen az erőprojekcióra, azonban a soft power képessége regionálisan jelentős.
Franciaország globális középhatalom, korlátozott erőprojekciós képességgel, de a soft power neki is csak regionális hatótávra érvényesül.
Az angolok középhatalom, a franciákéhoz képest már kevésbé szuverénebb erőprojekcióval, hiszen az USA árnyékában élnek, így a soft power is csak az USA farvizéhez igazodik.
Kína nagyhatalom, regionális erőprojekcióval, globális soft powerrel, globális gazdasági befolyással.
Oroszország a fenti példák sajátos arányú keveréke.
Az erőprojekció hagyományos értelemben szűken vett regionális, a nukleáris elrettentés miatt virtuálisan globális, a soft power az elszigetelődés miatt szinte minimális, de az USA mégse konfrontálódik vele közvetlenül.
És ez a sajátos visszacsatolás miatt nagyhatalmi státuszt blöfföl folyamatosan.
A mostani ukrán kudarc miatt viszont túlságosan is kompromittálta magát, így a második világháború óta felépített megkerülhetetlenül fontos győztes imázs sérült.
Putyin 2000 óta, egészen most februárig jól manőverezett az ökölrázásaival, de a kezdetben "jófej", majd szétrombolós hadviselés azóta egy merő kudarc.
Az USA sem vált végül sikeressé Irakban, pedig ők legalább a "shock&awe" jegyében csaptak oda az elején. Csakhogy inkább a káosz uralkodott el és ők ebbe ragadtak bele.
Az oroszok viszont érdemi elsőcsapás nélkül vágtak bele, mert alulbecsülték az ukrán fegyvereseket és azok nyugati támogatását.
Donald Rumsfeld 2003-ban azt ígérte, ez az iraki háború végre olcsó lesz. Nagyon drága lett.
Ugyanez igaz most az oroszok takaréklángon viselt hadjáratára is.
Viszont azt is látni kell, hogy az idáig semmiféle hatalommal nem bíró, de mostanra már mesterségesen túltápolt és túlfegyverzett Ukrajnának a totális eladósodás miatti majdani összeomlás elkerülése végett szintén befektetésarányos hatalmi növekedést kell felmutatnia.
Olyan ez, mint a természetben a fekete lyukak. Ha egy állam az összeomlás fele tart, mert amúgy életképtelen és mi ebbe a trendbe invesztálunk energiát, pénzt, fegyvert és háborút, akkor ha összeomlik, magával ránt mindent.
Ukrajnának nem nullszaldósra, hanem a teljesen természetellenes mértékű invesztícióval arányosan pozitívan kell ebből kijönnie.
Mit jelent mindez?
Háború van és fegyvereket kap. Akkorára nőtt a hadereje, amekkorára sosem nőtt volna békében, a valós ukrán gazdaságra alapozva.
Ukrajnának most ki kell üldöznie az oroszokat, vissza kell szereznie a Krímet - ez idáig a nullpont.
Ezen felül, meg kell szüntetnie az orosz kisebbséget, majd területeket kell szereznie Oroszországtól, hiszen ez már a befektetői számára elvárás.
Saját ütközőzónát kell kialakítania orosz területen és további befolyási övezetekhez (Kaukázus) kell asszisztálnia, regionális hatalmi központként.
És ugyanebben a fázisban merül fel a mi szerepünk is, mert ha Ukrajna győz, akkor bizony nagyon nagy lesz majd a szája.