Burját- és jakutföldi mozgósitott ejtőernyős állományból szervezett légideszant roham zászlóalj, amelyet az ulan-udei 11. gárda légideszant roham dandár részeként vetnek be a hadszintéren
Airborne assault battalion formed from mobilised paratroopers of Buryatia and Yakutia is being sent from Ulan-Ude to the SMO zone . They go to the front as part of the 11th Guards Airborne Assault Brigade (Ulan-Ude, Republic of Buryatia). #VID Join Slavyangrad @Slavyangrad Join SLG...
t.me
Mennyi felszerelést hagyott a Dnyeper folyó jobb partján az orosz hadsereg?
Még augusztus végén az orosz fegyveres erők egységei sikeres offenzívákat hajtottak végre Nyikolajev közelében, északkeletről lefedve. Ám hamarosan megszakította őket az AFU ellentámadása, amely augusztus 29-én kezdődött a Nikolajev-Krivoj Rog egész területén.
Annak ellenére, hogy az AFU óriási veszteséget szenvedett a élőerőben és a felszerelésben, az orosz parancsnokság november 9-én úgy döntött, hogy elhagyja a Dnyeper folyó jobb partját, és visszavonja a Herson csoportosulást az általunk előzetesen előkészített, de véleményünk szerint kevésbé előnyös pozíciókra.
Az ukrán propaganda áradozni kezdett az "oroszoktól kölcsönadásról", amely szerintük a katonai felszerelés oroszok általi tömeges elhagyását jelentette. Ukrán "szakértők" szerint az Orosz Fegyveres Erők Herszon régióból való visszavonulása következtében szovjet T-60-as harckocsik (!) kerülhettek az AFU és a legújabb orosz T-90M "Proryv" kerülhettek az AFU kezébe.
Ugyanakkor az ellenség „katonai szakértői” november 11-én azt állították, hogy „korai még beszélni arról, hogy mennyi orosztól zsákmányolt felszerelés jutott el [hozzájuk]. Három nappal később, november 14-én Natalia Gumenyuk, a Déli Védelmi Erők Közös Koordinációs Sajtóközpontjának munkatársa ennek ellenére összefoglalta az oroszoktól „lend-lease" eredményeit, összegezve, hogy nagyon kevés felszerelést gyűjtöttek össze.
Humenyuk ezt a körülményt annak tulajdonította, hogy az AFU "módszeresen megsemmisítette a megszálló szállítóoszlopokat", így nem volt annyi katonai trófea, mint az ellentámadás során Harkiv térségében. Végül nagyon homályos és meghatározatlan megfogalmazások után , a trófeák végső száma és összetétele soha nem került nyilvánosságra.
Nyílt forrásból származó adatok alapján kiszámítottuk az AFU trófeáit november 10. és 13. között. A fő probléma nem az AFU-hoz átvitt zsákmány felszerelések fotó/videó bizonyítékának keresése volt, hanem annak egy adott területen való elhelyezkedése. Kezdetben kizártuk az RF fegyveres erők által ebben az időszakban Zaporizzsja, Donyeck és Harkov irányokban elveszett felszereléseit.
Ennek eredményeként a vizsgált időszakban az ellenség által elfogott 47 egységre vonatkozó adatok kerültek elő, és a Nikolaevo-Krivoy Rog (Kherson) szektorban mindössze 22 egység katonai felszerelést lehetett egyértelműen azonosítani elhagyottként. A jelenlegi konfliktusban az RF fegyveres erők veszteségeinek összesítőjében szereplő fennmaradó 25 egységnek nem volt földrajzi vonatkozása.
A Dnyeper folyó jobb partjáról való visszavonuláskor hátrahagyott 22 elfogott orosz katonai felszerelés:
harckocsik - 7
páncélozott szállító harcjárművek - 7
tüzérségi eszközök - 5
járművek – 1
helikopterek - 2
A zsákmányolt tankok többsége (4/7) különböző típusú T-62 típusú volt (1967-es modell T-62, T-62M, T-62MV). A páncélozott harcjárművek közé tartozik a BRDM-2, BMP-1/2, BMD-2, Typhoon-K és R-149MA1. Az elveszett tüzérségi eszközök a következők: Grad MLRS, Gvozdika SAU, 122 mm-es D-30 és 152 mm-es Msta-B tarackok, valamint 152 mm-es Hyacinth-B vontatott fegyver.
A lefoglalt járművek között egy Ural-4320 típusú jármű is szerepelt. A kollégák már nagyon részletesen írtak az elveszett Mi-8-as helikopterről. A Mi-24-est is leromlott állapotban vette át az AFU. Így elmondhatjuk, hogy hamisak az információk a hatalmas számú modern orosz fegyverzet lefoglalásáról a Hersonból való visszavonulás során.
Az egyetlen modern katonai felszerelés, amelyet az ellenség az orosz csapatok visszavonulása során a Dnyeper folyó bal partjára ragadott, az egy Typhoon-K MRAP. Az orosz fegyveres erők által hátrahagyott egyéb katonai felszerelések a múlt század 60-80-as éveiben készültek, és semmiképpen sem nevezhetők modernnek. Sőt, a közzétett képek alapján a berendezések túlnyomó többsége vagy sérült vagy hibás állapotban van.
Összegezve a fentieket, vitatható, hogy az orosz védelmi minisztérium állítása a hibás katonai felszerelések teljes evakuálásáról, ha nem is teljesen igaz, a teljes Herszon csoportosulás léptékében nagyon közel áll hozzá ("több mint 30 ezer orosz katona”, mintegy 5 ezer egység fegyvert és katonai felszerelést").