Az Egyesült Államok egy Patriot rakétavédelmi rendszer küldését fontolgatja Ukrajnába az orosz támadások elleni légvédelem támogatására...
Erről a Pentagon egyik magas rangú tisztviselője számolt be az újságíróknak – írja az "European Truth" a
CNN -re hivatkozva .
"Minden lehetőség szóba került" - mondta a tisztviselő arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok fontolóra veszi-e Patriot ütegek küldését Ukrajnába.
"A Patriot egyike azon légvédelmi rendszereknek, amelyeket fontolgatnak" - tette hozzá a tisztviselő.
A Patriot légvédelmi rakétarendszert a bejövő rövid hatótávolságú ballisztikus rakéták, repülőgépek és cirkáló rakéták elleni küzdelemre és megsemmisítésére tervezték.
Ukrajna légvédelme "elsődleges prioritás" az Egyesült Államok számára - tette hozzá a tisztviselő.
„Megvizsgálunk minden lehetőséget, amely segíthet az ukránoknak az orosz támadások elleni küzdelemben, tehát minden lehetőség az asztalon van, és megvizsgáljuk, mit tehet az Egyesült Államok, mit tehetnek szövetségeseink és partnereink, és mi Olyan lehetőségek kombinációit vizsgálom, amelyek hasznosak lennének." - tette hozzá a tisztviselő.
Mint ismeretes, Berlin felajánlotta Varsónak a Patriot rendszert, hogy biztosítsa a légtér biztonságát, miután a múlt héten lezuhant egy rakéta Lengyelországban, két ember halálát okozva.
Később Mariusz Blaszczak lengyel védelmi miniszter arra kérte Németországot, hogy küldjön cserébe Patriot rendszereket Ukrajnába.
Németország közölte, hogy
tárgyal szövetségeseivel arról a lengyel kérésről , hogy német Patriot rendszereket küldjenek Ukrajnába.
Az amerikai védelmi minisztérium úgy értékelte, hogy Oroszország szándékosan indít nem nukleáris cirkálórakétákat ukrajnai célpontokra, ezzel próbálva kimeríteni az ukrán légvédelmet....
Ezt a Pentagon egyik magas rangú tisztviselője jelentette be kedden újságíróknak – írja az
European Pravda a Reutersre hivatkozva .
A névtelenül nyilatkozó tisztviselőt a november 26-i
brit hírszerzési értékelésről kérdezték . Azt mondták, hogy Oroszország eltávolíthatja a nukleáris robbanófejeket a cirkálórakétákról, és felhasználhatja azokat Ukrajna elleni csapásra.
"Minden bizonnyal ezt próbálják tenni az ukránok által használt légvédelmi rendszerek hatásának mérséklésére" - válaszolta a Pentagon szóvivője.
Az amerikai védelmi minisztérium úgy véli, hogy az Ukrajnát ért hatalmas orosz rakétacsapások részben az ukrán légvédelem készleteinek kimerítését és végül az égbolt feletti dominanciát célozzák.
Emiatt az Egyesült Államok és más szövetségesek arra összpontosítottak, hogy Ukrajnát légvédelmi képességekkel látják el, az elavult szovjet kori rendszerektől a modernebb nyugatiakig.
Egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő, aki szintén névtelenül nyilatkozott egy keddi tájékoztatón, elismerte, hogy az
Egyesült Államok fontolgatja Patriot légvédelmi rakétarendszerek átadását Ukrajnának .
Mint ismeretes, az Egyesült Államok már számos légvédelmi rendszert, különösen NASAMS légvédelmi rendszert, valamint több mint 1400 Stinger légvédelmi rendszert, valamint tüzérségelhárító és légtérfigyelő radart biztosított Ukrajnának.
A Milrem Robotics a KMW-vel együttműködve 14 THeMIS drónt szállít Ukrajnába.
Ezt az észt cég honlapján
közölte .
A drónokat a sebesültek szállítására és a közlekedési útvonalak megtisztítására tervezték.
Az észtországi székhelyű robotikai és autonóm rendszereket
fejlesztő Milrem Robotics és a német Krauss-Maffei Wegmann (KMW) védelmi vállalat szerződést írt alá 14 pilóta nélküli földi jármű (UGV) THeMIS szállításáról Ukrajnának.
A 14 járműből hetet a sebesültek evakuálására osztanak ki, és ez év végéig szállítják Ukrajnába.
A THeMIS komplexum Észtországban. 2020 az év. Fotó: sakala.postimees.ee
A fennmaradó hét darabot 2023 második negyedévében szállítják le, és úttisztításra használják fel. Ehhez a francia CNIM Systèmes Industriels gyártó speciális berendezései lesznek.
Az ukrajnai Milrem Robotics cég "THeMIS" robotkomplexuma. 2022. augusztus. Ukrajna. Fotó: Petro Porosenko
A földi drónok beszerzését a német védelmi minisztérium finanszírozza.
„A sebesültek evakuálása és az útvonal megtisztítása két időigényes tevékenység, amelyhez több ember bevonása szükséges, akik továbbra is állandóan az ellenséges tűz fenyegetésének vannak kitéve. Ezen feladatok pilóta nélküli járművekkel történő automatizálása csökkenti ezt a veszélyt, és lehetővé teszi, hogy több katona maradjon a biztonságos zónában vagy fontosabb feladatokat hajtson végre" - magyarázta Jüri Pajuste, a Milrem Robotics védelmi kutatási és fejlesztési igazgatója.
A THeMIS robotkomplexum tesztelése Ukrajnában. 2022. szeptember. Ukrajna. Fotó: EU party
A cég megjegyezte, hogy idén a Milrem Robotics egy THeMIS-t adott
át egy ukrán jótékonysági szervezetnek a sebesültek evakuálására, amely értékes eszköznek bizonyult.
A Milrem Robotics THeMIS drónja egy többcélú lánctalpas jármű, amely számos rendszerrel felszerelhető. Kamerákkal rendelkezik, amelyek lehetővé teszik a veszélyes területek ellenőrzését, és nem teszik ki ismét veszélynek a katonákat. Emlékeztetünk arra, hogy a német KMW cég 2021-ben
részesedést szerzett az észt földi drónokat gyártó Milrem Robotics-ból.
A THeMIS komplexum. Fotó: sakala.postimees.ee
A THEMIS távirányítóval vezérelhető. Programozható a különböző pontok közötti önálló mozgásra. A fejlesztő szerint a komplexum sebessége 25 km/h.
A THeMIS komplexum. Fotó: sakala.postimees.ee
A gép kompakt méretei - 240 cm hosszú, 200 cm széles és 115 cm magas.1635 kg saját tömeggel, névleges teherbírása 750 kg, maximális teherbírása 1200 kg. Az autonóm működés deklarált ideje legfeljebb 15 óra, és kizárólag elektromos hajtás esetén legfeljebb 1,5 óra. Ennek a technikának az áramforrása lehet ólom vagy lítium-ion akkumulátor.
A brit hírszerzés azt állítja, hogy az elmúlt három hónapban az orosz erők nagyrészt leállították a zászlóalj- és taktikai csoportok (BTG-k) bevetését Ukrajnában, mivel azok bizonyos hiányosságokat mutattak a nagy intenzitású harci műveletek során....
Az
"Európai Igazság" szerint ez áll a brit védelmi minisztérium hírszerzési
áttekintésében .
Mint említettük, a BTG koncepció az elmúlt évtizedben fontos szerepet játszott az orosz katonai doktrínában, és a zászlóaljakat a támogató egységek teljes skálájával integrálták, beleértve a páncélozott járműveket, a felderítést és (a szokásos nyugati gyakorlattól eltérően) a tüzérséget.
"Az ukrajnai háború nagy intenzitású, nagyszabású harci műveletei során kiderült, hogy a BTG koncepciónak vannak gyenge pontjai. A BTG-khez rendelt viszonylag kis létszámú harcoló gyalogság gyakran elégtelennek bizonyul" - áll a felülvizsgálatban.
A brit hírszerzés szerint a tüzérség decentralizált elosztása megakadályozta, hogy Oroszország teljes mértékben kihasználja a lövegek számában meglévő előnyét. Továbbá csak néhány BTG parancsnokot ruháztak fel azzal a rugalmassággal, hogy a képességeket a BTG-modell által előirányzott módon használja.