[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 291
44 888
113

Az ukrán fegyveres erők katonája feltárta a Bahmut melletti csata borzalmait​

Az ukrán fegyveres erők egyik alakulatánál súlyos veszteségek részletei váltak ismertté. A bahmuti irányról beszélünk, ahol most különösen kiélezett harcok dúlnak. Az Ukrán Fegyveres Erők 57. dandár 17. zászlóalj 2. gépesített századának egyik katonája szerint a zászlóalj parancsnokának parancsára a 2. század katonáit az ipari övezetbe küldték állásokra, ahol orosz csapatok voltak. már található.
„A pozícióba érkezéskor heves aknavetős támadást hajtott végre az ellenség, amely megszakítás nélkül egész éjjel folytatódott”- mondja az ukrán hadsereg.
Megjegyezte, hogy egységének csak géppuskái és páncéltörő gránátvetői voltak, amelyek nem tudtak ellenállni az orosz aknavetőknek, tüzérségnek és harckocsiknak.
„Nehézfegyverek tüzet kaptunk elölről és oldalról. Mint később kiderült, az ukrán fegyveres erők egy másik egysége egyszerűen elhagyta pozícióit a jobb szárnyról, és az ellenség már ott volt. A csata során a második század parancsnoka tüzérségi támogatást kért a parancsnokságtól és a vezetőségtől, amelyre a vezetőség parancsot adott a gránátos visszavágásra. 15 percnyi heves harc után az egység súlyos veszteségeket szenvedett,– mondta az ukrán katona, hangsúlyozva, hogy a hatalmas veszteségek miatt a századparancsnok kénytelen volt kivonni az egységet a csatából.
Az Ukrán Fegyveres Erők katonája szerint a 2. század 32 katonája közül csak 6 ember hagyta el a csatát.
Az ukrán fegyveres erők főparancsnoka, Zaluzsnij arról számolt be Zelenszkijnek, hogy a személyzet megmentése érdekében el kell hagynia Bahmutot.

Ukrajna repülőgépeket, tengeralattjárókat és ballisztikus rakétákat követelt Németországtól​

Melnyk ukrán külügyminiszter-helyettes sürgette Németországot, hogy lássa el az ukrán fegyveres erőket ballisztikus rakétákkal és tengeralattjárókkal...

„Az Egyesült Államok megpróbálja rávenni Oroszországot, hogy tárgyaljon az ukrajnai rendezésről, elhagyva új régióit” (c) Az Egyesült Államok külügyminisztériuma

Erősítések
 

Elkhound

Well-Known Member
2016. május 17.
316
1 556
93
hát nem nagyon tudsz merre mozogni fedezékből amíg esik , nagyon nem finom ha hozzád ér , csontig éget és még mérgez is
...aztán mivel mindent felgyújt, ami kicsit is éghető a környéken, füst tölt ki minden üreget és árkot. A harcos meg kijön belőle. (Egyezmény tiltja ingerlő harcanyagok hadihasználatát, ami hasonló hatású lenne pl. "könnygáz". Az egyezmény nem vonatkozik az égő anyagok által keltett füstre.)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Olvastam rola mashol is. Ez egy ukran igeny, vagyis washingtoni. A nemetek mostanra kezdenek osszeomlani az ukran/atlanti igenyekkkel szemben.
A legujabb, legmodernebb Nato harckocsit kapnak az ukranok igy ha minket is meg tudnanak győzni.
Egyreszt lofaxt az atlantiak seggebe, masreszt viszont jo volna, mert kiderulne mennyit is er ez a csilliardos szuperfegyver, ér -e egyaltalan annyit a fronton mint egy T 64bv? Csábító, mert sokat okosodhatnank belole. Ki tudja, 100 loves utan ezt is ki kell-vonni ipari nagyjavitasra mint a Pzh 2000-et...

Ebbol a nagy nehezfegyver ehsegbol ukran/atlanti oldalon egyenesen kovetkezik hogy nincs mar szamottevo bevethető eredeti vagy nyaron atadott neheztechnika Oroszorszag ellen.
Mindent is akarnak az ukranok/atlantiak mindenkitől.
Harckocsit, apc, ifv, tuzerseg, loszer, stb mindent. Tovabba jelenleg hatralnak tobb szakaszon is. Annyira ledaraltak a technikat hogy nem kepesek tartani a frontot. Kozben ojropabol kifogyott eleg jol az atadhato keleti technika, most mar az eredeti nyugati megy. Egy ev mulva elfogy az is, ujabb tobb szazezer ukrannal es atlantista zsoldossal egyutt.

Azt, hogy érted, hogy 100 lövés után?
;)
Napi 100 lövés, az hamar 1500-2000 lövés egy csőnek, ami az élettartam, vagy felújítás. Keleten is, nyugaton is.

A Leopard 2A7 sztorihoz, meg tessék terjeszteni, hogy a német állam tulajdonában van, lesz kb. 100 db A7V változat...
Nem is kell a magyaroknak pitizni, átadhatják ők a saját új eszközeiket is.
:)
Azt meglássuk.
Nem kisebb az ukrán technikai veszteség, nagyságrendileg hasonló mint az oroszoké. Csak élőerőben négy-ötszörös az ukrán veszteség aránya. Maga az ukrán haderő logisztikai főnöke cáfolja az oryx hazugságait.
Június 17 "According to Karpenko, Ukraine has already lost 400 tanks, 1,300 armored vehicles and 700 artillery units. The commander added that the loss of equipment reached "30-40, sometimes up to 50% due to active combat."
Karpenko also explained that in order to fully cover the entire front line, where active fighting is taking place, Ukraine needs to fully equip 40 brigades. These 40 brigades need a total of 4,000 infantry fighting vehicles, 1,200 tanks and almost 2,200 artillery systems.

Sajnos nem mentettem le de oryxnál ekkortájt 160 körüli harckocsi veszteségnél tartottak, ami kb 15-20 százaléknak felelt meg. A Resperger már az ősz elején 1200 db elvesztett ukrán harckocsiról tudott.
Ha sokat hazudott valaki ebben a háborúban azok az ukránok. Nem vágom a 6000 harckocsis orosz propit, mert ez a te csúsztatásod. A szám harckocsikra és páncélozott járművekre vonatkozik T-80-tól a Kozakig minden bele tartozik. Már június derekán 1700-nál tartottak a saját bevallásuk szerint is. Akkor ki hazudik?
Én nem vagyok csalódott. Az oroszok darálják az ukránokat, akik már a nyolcadik mozgósításnál tartanak. Oroszország nem veszíthet, a számukra a Határvidék birtoklása létfontosságú, ezért folytatni fogják a háborút a teljes győzelemig. A Nyugatnak Ukrajna nem létfontosságú, ha elbukik akkor sem lesznek hátrébb. Ha az lesz az érdekük kihátrálnak az ukránok mögül.

IMG-20230101-113503-856.jpg

A Wagner T-90M harckocsija

Megnéztem, valódinak tűnik a nyilatkozat. Én annyit tennék hozzá, hogy ezek nem konkrét számok, hanem nagysagrendek, illetve ne felejtsük el a nyilatkozó célját. Nyilván megy a rinya a több támogatásért.
Azt én sem tudom mennyi volt az oryx akkor, a Resperger 1200 meg lehet bárhonnan, bármivel összemosott szám (tank GYHJ együtt).
Azt nem vitatom, hogy nagyok a veszteségeik, azt sem, hogy hazudnak, mindig úgy, ahogy a pillanatnyi érdekeik megkívanják.
Én azon is meglepődöm, hogy van még T-64 -ük. Nem azért, mert mind szétcsapták, hanem azért mert nem bírták nagy számban üzemeltetni.
Szerintem a fő HK típus az átadott európai T-72, és a zsákmány orosz.
De pont amiatt, hogy kevés üzemképes eszközük volt, kétlem az oroszhoz hasonló veszteség számokat. Ettől persze még az arány lehet hasonló, csak nem mindegy, hogy mihez hasonlítjuk.
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 423
12 037
113
Ez nem foszfor hanem termit.
Azért nem tudják elképzelni, mert nem láttak még igazán erős tüzet. Az ilyen olthatatlan cuccok meg egészen durvák. Márnméterekkel odébb is akkora hősugárzás van, hogy elviselhetetlen. Vizet ráborítanak értik meg, hogy felesleges, mert ha még a hidrogén be se durran, akkor se ér hozzá, még azelőtt elpárolog.
De gondokon eleve sokkal szebb és lasabb látvány így, mint alatta állni. Távolról a kis részek úgysem látszódnak.
Még az elégett, izzó fém darabok se kehetnek kellemesek, mert attól, hohy nem izzik, és hullik rád a bármit átégető 300 400 fokos salak.. meg eleve lentről nézve biztos szabadesésben hullik a fejükre az egő anyag. Ha egyáltalán mikor odaért a levegő belélegezhető egyáltalán a forróságtól, ha fedezékben meg is úszod, lehet szétégeti a tüdőt a picsbe.. a gázoktól meg tuti nem a tüdőgobdozó jut eszükbe.

Amikor fémet szoktunk önteni, már a fehéredő színnél pánikba szoktak esni... közelbe sem mernek menni.. a vakító fehér az tényleg kemény.
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 873
5 105
113
Azt, hogy érted, hogy 100 lövés után?
;)
Napi 100 lövés, az hamar 1500-2000 lövés egy csőnek, ami az élettartam, vagy felújítás. Keleten is, nyugaton is.

A Leopard 2A7 sztorihoz, meg tessék terjeszteni, hogy a német állam tulajdonában van, lesz kb. 100 db A7V változat...
Nem is kell a magyaroknak pitizni, átadhatják ők a saját új eszközeiket is.
:)
Azt meglássuk.


Megnéztem, valódinak tűnik a nyilatkozat. Én annyit tennék hozzá, hogy ezek nem konkrét számok, hanem nagysagrendek, illetve ne felejtsük el a nyilatkozó célját. Nyilván megy a rinya a több támogatásért.
Azt én sem tudom mennyi volt az oryx akkor, a Resperger 1200 meg lehet bárhonnan, bármivel összemosott szám (tank GYHJ együtt).
Azt nem vitatom, hogy nagyok a veszteségeik, azt sem, hogy hazudnak, mindig úgy, ahogy a pillanatnyi érdekeik megkívanják.
Én azon is meglepődöm, hogy van még T-64 -ük. Nem azért, mert mind szétcsapták, hanem azért mert nem bírták nagy számban üzemeltetni.
Szerintem a fő HK típus az átadott európai T-72, és a zsákmány orosz.
De pont amiatt, hogy kevés üzemképes eszközük volt, kétlem az oroszhoz hasonló veszteség számokat. Ettől persze még az arány lehet hasonló, csak nem mindegy, hogy mihez hasonlítjuk.
T64-hez annyit mivel náluk gyártották(80-as évek közepéig ezt a tipust kapták magyrészt a szovjet "elit"harckocsizó egységek 80-as évek elejétől a T80-al párhuzamosan)Harkivban.Van bőven hozzá alkatrészük.Szu széthullásakor legnagyobb számban náluk maradt ez a tipus.Kiváncsi lennék egy elemzésre hogy a T "szériából" melyik tipus szerepel legjobban az Ukrán-Orosz háborúban.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
T64-hez annyit mivel náluk gyártották(80-as évek közepéig ezt a tipust kapták magyrészt a szovjet "elit"harckocsizó egységek 80-as évek elejétől a T80-al párhuzamosan)Harkivban.Van bőven hozzá alkatrészük.Szu széthullásakor legnagyobb számban náluk maradt ez a tipus.Kiváncsi lennék egy elemzésre hogy a T "szériából" melyik tipus szerepel legjobban az Ukrán-Orosz háborúban.
Olyan bőven nincs azért alkatrész, mivel értékesítettek tovàbb belőle és az sem tárolható végtelenségig, ha nem megfelelően van tárolva akkor az is tönkremegy, illetve az akatrészek egy részét a szovjetúnió más reszeiről szerezték be.

Elvileg 2020-ban tudtak minden alkatrészt hazai/nyugatival kivàltani de az hogy mennyi készletet tudtak felhalmozni kérdéses. A háború meg eszi a készleteket, a veszteségeik meg jóval nagyobbak technikából emberből is mint a leközöltek.

Hogy további offenzív műveletet tudjanak végrehajtani meg az m113 meg az mrap-ek tömkelege kevés. Hogy egy komoly offenzíva magját adja ahhoz kell majd egy gépesített dandár ennek az átadása valósul most meg szerintem a finnektől belengetett leo2a4-ekkel meg az amcsi és német ifv-kkel.


A kérdés az, hogy melyik fél tud előbb offenzívàt indítani, az oroszok képesek magukat összeszedni és akkora erőt mozgosítani hogy újra meginduljanak, vagy az ukránoknak lesz elég idejük felkészülni?

Az oroszokat szorítja az idő és még a fagyban meg kell indulni mert utána késő lehet.
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
1 979
22 833
113
Mondjuk az nem tűnt még el egyetlen orosz hívőnek sem, hogy az ukránok eddig, kevés kivételtől eltekintve nem nyugati csúcskategóriás fegyvereket kaptak, hanem kivont agy kivonás alatt lévő, elavult cuccokat?

Bahmut....


Kopi neked nem tűnt fel,hogy Szíriát emlegette a topictárs ? :)

de akkor leírom én is,hátha most nem kerüli el a figyelmedet .. a nyugati cuccok bemutatkoztak élesben is ..

Szíria (török Leopardok),
Afganisztán (G36),
PZH-2000 (Ukrajna)
Javelin (Ukrajna) .. és ezt pl úgy emelem ki,hogy az ukrán Stugna-P sokkal sikeresebb mint a Javelin vagy az NLAW .
(felesleges belemenni a súlyába meg hasonló baromságokba,mivel senkit nem érdekel az,hogy egy HIMARS hány tonna vagy egy "Uragan" hány tonna .. a szerepkörét hogy látja el,ez a fontos szerintem. )

a jemeni-szaudi háborúba inkább bele se megyek :D

gondolom ami a számodra a legfájóbb ebben az egész sztoriban az,hogy ezek a nyugati cuccok az esetek 99%-ban pont az általad lesajnált orosz technikától lettek kiütve.

a nyugati cuccok legnagyobb baja,hogy tesztlövészeten meg steril körülmények között lehet nagyon jól teljesítenek,viszont kikerülnek élesbe,ott meg kiderül róluk,hogy egy kőbalta megbízhatóbban üzemel,félre ne értse senki ez az orosz cuccok egy részére is igaz !!

mondjuk ár/érték arányban lehet olcsóbban kijönnének még mindig, a feladatukat meg ugyanúgy ellátják mint a nyugatiak.

még egy észrevétel .. nem azért nem kaptak tisztán csúcskategóriás fegyvereket az ukránok ,mert nem adtak volna nekik,sokkal inkább azért mert a kezelésükre nincsenek kiképezve,így azt adták nekik (meg lehet nézni,hogy mit lomoltak össze a világ összes volt szovjet cuccot használó országából) amihez értenek,ebből következik egy másik adat,hogy ha olyan fényességesen szerepelnének az ukránok és olyan kicsi lenne a veszteségi rátájuk,akkor ezekre a cuccokra egyáltalán nem lenne szükségük,hiszen van saját .. de mivel ezeket odaküldik az azt jelenti,hogy bizony nincs saját ! tehát a veszteségi arányszámok is sokkal magasabbak mint amit elismernek ! (hiába hazudozza le a csillagos eget is pl az Oryx és társai) abba hogy az oroszok is hazudoznak most ne menjünk bele,mert nem erről van szó,hanem a nyugati felszerelésről amit kapnak az ukránok !

na folyt köv. 2 óra mulva ..
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Megnéztem, valódinak tűnik a nyilatkozat. Én annyit tennék hozzá, hogy ezek nem konkrét számok, hanem nagysagrendek, illetve ne felejtsük el a nyilatkozó célját. Nyilván megy a rinya a több támogatásért.
Azt én sem tudom mennyi volt az oryx akkor, a Resperger 1200 meg lehet bárhonnan, bármivel összemosott szám (tank GYHJ együtt).
Azt nem vitatom, hogy nagyok a veszteségeik, azt sem, hogy hazudnak, mindig úgy, ahogy a pillanatnyi érdekeik megkívanják.
Én azon is meglepődöm, hogy van még T-64 -ük. Nem azért, mert mind szétcsapták, hanem azért mert nem bírták nagy számban üzemeltetni.
Szerintem a fő HK típus az átadott európai T-72, és a zsákmány orosz.
De pont amiatt, hogy kevés üzemképes eszközük volt, kétlem az oroszhoz hasonló veszteség számokat. Ettől persze még az arány lehet hasonló, csak nem mindegy, hogy mihez hasonlítjuk.
Bocsi, de ez igy hantázás. Én a nyilatkozat kijövetele idején ránéztem az oryxra és azon 160 körüli volt a hk veszteség. A Karpenko szerinti 400 az cirka 40 %-a a kezdeti állománynak. Az oryx adata meg 16% körüli. Respergernek nem tudom milyen források állnak a rendelkezésére, de két előadásában is említette az 1200 darabos hk veszteséget, az egyik alkalommal azt is megjegyezte hogy még 1100 darab harckocsival rendelkeznek. Végeztem is egy számítást szeptember elején
Amikor az Oryx 160 ukri harckocsi veszteségnél járt, az ukrán honvédelmi miniszter 400 harckocsi elvesztését ismerte el. Resperger szerint az ukránok 1200 harckocsit vesztettek és 1100 darab van nekik jelenleg, beleszámolva az egykori keleti blokk államai által szállított 400 darabot. Elvileg az oroszoktól is zsákmányoltak cirka 300 darabot. Az a kérdés mennyi aktív és inaktív harckocsijuk lehetett az ukránoknak:

1993 elején Ukrajna 346 darab T-80 harckocsival rendelkezett. Az 1990-es évek közepén Kijev szerződést írt alá 320 darab T-80UD harckocsi leszállításáról Pakisztánnak. A harkovi üzemnek 52 ilyen jármű állt rendelkezésére a szovjet készletből (további 12 volt szolgálatban), amelyek közül 50-et Pakisztánban állítottak szolgálatba. Az ukrán harckocsigyárnak sikerült legyártaniuk a fennmaradó 270 járművet. Ezenkívül 248 régebbi T-80-as (köztük 181 T-80B és 56 BV) került át a szovjet hadseregtől, a "raktárba". Ezek közül hivatalosan csak egy T-80BV-t adtak el (az USA-nak), nem hivatalosan valószínűleg 55 T-80B/BV-t adtak el Türkmenisztánnak és 32-t Jemennek (a fehérorosz hadsereg 92 T-80BV-jével együtt), de ezt nem támasztja alá semmilyen bizonyíték. Ezek alapján Ukrajnának legalább 258 T-80 harckocsija volt raktáron. A polgárháború kitörése (2015) után legalább 88 T-80B/BV járművet gyűjtöttek össze,és állítottak újra szolgálatba.

A szovjet hadsereg arzenáljának mind az 1309 T-72-ét is azonnal raktárba helyezték. Ezek a járművek váltak Kijev fő exportcikkévé, az utóbbiakat (Etiópiába és Nigériába) már a polgárháború idején elkezdték eladni. Ebből a típusból összesen 886 harckocsit adtak el, valamint 57 BREM-1U páncélozott harcjárművet (Iraknak) ugyanezen a T-72-es alvázon (a tornyot leszerelték). 2014-2018 között a fennmaradó 367 T-72-esből legalább 51 darabot visszaszolgáltattak az ukrán hadseregnek.

A polgárháború előtt az ukrán hadsereg egyetlen harckocsija a T-64-es volt, amelyet korábban Harkovban gyártottak. Az ukrán hadsereg 766 elavult T-64A/R harckocsit kapott (úgy tűnik, ezek nagy részét selejtezték, bár a mai napig nincsenek pontos információk a sorsukról), valamint 1574 viszonylag modern T-64B/B1/BV harckocsit. 1997-ben, a Fekete-tengeri felosztása során 110 T-64-es került Oroszországba. Az első exportszerződés a T-64BV1 módosításainak szállítására vonatkozott a Kongói Demokratikus Köztársaságba. A polgárháború kitörése miatt e járművek egy részét az ukrán hadsereg rekvirálta, de 2016-ban 25 harckocsit szállítottak a KDK-nak. 2005 óta 95 T-64B/BV-t fejlesztettek át T-64BM Bulat változatra. Ukrajna maximálisan 1439 T-64B/B1/BV/BM harckocsival rendelkezhetett.

tehát
T-80 258
T-72 367
T-64 1439

Mindösszesen 2064 darab Ez az elvi darabszám aktív és inaktív járművekre, a szállított és zsákmányolt harckocsik nélkül. És nincsenek levonva a 2014-15-ös harcokban a szakadárok által megsemmisített vagy zsákmányolt eszközök sem, valamint nincs hozzáadva a fél tucatnyi T-84 sem.
T-80-BV-az-egyik-ukr-n-rakt-rban.jpg


Összegezve. Resperger számai akár igazak is lehetnek, mindenesetre nagyságrendileg stimmelnek. Ez viszont azt feltételezi, hogy nagyságrendileg az ukránok hasonló mennyiségű harckocsit veszítettek el mint az oroszok.
Szerintem az oroszoktól zsákmányolt harckocsik szerepét eltúlzod, alapból a zsákmányolt eszközök felét alkatrészdonorként hasznosítják. Eddig én mindössze egy teljes mértékben zsákmányanyagot alkalmazó zászlóaljról tudok, úgy emlékszem a 92. gpsdd. hk zlja. Ezen kívűl itt-ott tűnik fel egy-egy zsákmány anyag. Abban egyetértünk, hogy mostanra az ukrán haderő fő harckocsitipusa a T-72M1 vált a T-64BV mellett. De láttunk már pár reaktivált T-64A harckocsit is. Ha valamivel kevesebb is az ukrán veszteség, ez őket jóval súlyosabban érinti lévén sokkal kevesebb a reaktiválható tartalékuk mint az oroszoknak.
 
W

Wilson

Guest
Kopi neked nem tűnt fel,hogy Szíriát emlegette a topictárs ? :)

de akkor leírom én is,hátha most nem kerüli el a figyelmedet .. a nyugati cuccok bemutatkoztak élesben is ..

Szíria (török Leopardok),
Afganisztán (G36),
PZH-2000 (Ukrajna)
Javelin (Ukrajna) .. és ezt pl úgy emelem ki,hogy az ukrán Stugna-P sokkal sikeresebb mint a Javelin vagy az NLAW .
(felesleges belemenni a súlyába meg hasonló baromságokba,mivel senkit nem érdekel az,hogy egy HIMARS hány tonna vagy egy "Uragan" hány tonna .. a szerepkörét hogy látja el,ez a fontos szerintem. )

a jemeni-szaudi háborúba inkább bele se megyek :D

gondolom ami a számodra a legfájóbb ebben az egész sztoriban az,hogy ezek a nyugati cuccok az esetek 99%-ban pont az általad lesajnált orosz technikától lettek kiütve.

a nyugati cuccok legnagyobb baja,hogy tesztlövészeten meg steril körülmények között lehet nagyon jól teljesítenek,viszont kikerülnek élesbe,ott meg kiderül róluk,hogy egy kőbalta megbízhatóbban üzemel,félre ne értse senki ez az orosz cuccok egy részére is igaz !!

mondjuk ár/érték arányban lehet olcsóbban kijönnének még mindig, a feladatukat meg ugyanúgy ellátják mint a nyugatiak.

még egy észrevétel .. nem azért nem kaptak tisztán csúcskategóriás fegyvereket az ukránok ,mert nem adtak volna nekik,sokkal inkább azért mert a kezelésükre nincsenek kiképezve,így azt adták nekik (meg lehet nézni,hogy mit lomoltak össze a világ összes volt szovjet cuccot használó országából) amihez értenek,ebből következik egy másik adat,hogy ha olyan fényességesen szerepelnének az ukránok és olyan kicsi lenne a veszteségi rátájuk,akkor ezekre a cuccokra egyáltalán nem lenne szükségük,hiszen van saját .. de mivel ezeket odaküldik az azt jelenti,hogy bizony nincs saját ! tehát a veszteségi arányszámok is sokkal magasabbak mint amit elismernek ! (hiába hazudozza le a csillagos eget is pl az Oryx és társai) abba hogy az oroszok is hazudoznak most ne menjünk bele,mert nem erről van szó,hanem a nyugati felszerelésről amit kapnak az ukránok !

na folyt köv. 2 óra mulva ..
Na akkor nem tudom hogy ezzel a hozzászólással mi volt a célod, dehogy abszolút nem tényszerű az biztos
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Az oroszokat szorítja az idő és még a fagyban meg kell indulni mert utána késő lehet.

Ha tisztán azt nézzük hogy milyen idő kell egy nagyobb offenzívához, akkor igen. De kell-e egyáltalán az oroszoknak nagy offenzíva? Stratégiai szempontból az idő az oroszoknak dolgozik, a jelenlegi felállás nekik nagyon kedvező: az ukránok beleragadtak anyagcsatákba, emberanyaguk (még) van, nehézfegyverzetük, tűzerejük nincs, az oroszoknak meg van. Innentől kezdve csak tekerniük kell a húsdarálót, az ukránok meg készségesen dugják bele a kezüket…

Ukrajna tartósan ellenséges ország lesz a harcok befejezése után is, a minimum orosz cél a területeken túl az, hogy Ukrajnát 30-50 évre annyira taccsra vágják, hogy se képessége, se kedve ne legyen az elkövetkező generációnak az oroszokkal ujjat húzni. Romhalmazként, a lakosság jelentős részének kivándorlása, az OF-hez kerülése utan nem fog fenyegetést jelenteni, és a NATO-nak sem lesz jó semmire.

A rokkantak, halottak tömege, szétvert városok, infra, tönkrement gazdaság és tartós, masszív eladósodottság pedig majd gondoskodik arról, hogy az ukránok emlékezzenek. Durva ébredés lesz az ultranacionalista ködből. Ehhez még minnél tovább darálni kell az ukránokat, olcsón, oroszos módszerekkel, tüzérséggel, az eddig is nagyfokú rugalmatlanságot, területhez való ragaszkodást mutató ukránokat pedig kis intenzitású támadásokkal a frontvonalban kell tartani, hogy az orosz tüzérség tehesse a dolgát.

Az oroszok négy megyét, a Krímet nagyrészt elfoglalták az első néhány hónapban, és jórészt tartják is, ha nagyon akarnak előbb utóbb eljutnak a megyehatárokit, ha nem akarnak megmaradni a természetes védvonalaknál (a helyükben pl ezt tenném Kherszonnál, úgyis szét van lőve, oroszbarát lakosság evakuálva).

Nekik kényelmesek ezek a szankciók, nyersanyagra a világpiacon ugyanúgy szükség van, közben az eu szétveri saját magát és megroppantja a saját gazdasági bázisát, versenyképességét.

A ukrajnának szállított eszközökkel pedig a nyugati országok saját véges készleteiket élik fel, úgy, hogy a pótlásra képes hadiipar az elmúlt két évtizedben leépült, ha most eldurrogtatják Ukrajnában, előbb a saját készleteiket kell pótolniuk. Amíg ez fennáll, hosszú távon kisebb gondjuk is nagyobb lesz a válság miatt kialakult társadalmi feszültségek miatt, mint hogy az oroszokkal foglalkozzanak.

Addig is az oroszok az ukrán élőerőt a fronton tüzérséggel módszeresen, kényelmes tempóban szétlövik, a hátországi infrát közben módszeresen elpusztítják. Ezen az oroszoknak gyakorlatilat semmit nem kell változtatni, az ukránoknak muszáj, politikailag és katonailat is lépéskényszerben vannak, így az oroszok sokkal jobban járnak szerintem, ha egyszerűen mozgó tartalékot képeznek hogy az ukrán offenzívát katasztrófába sodorják és kivéreztessék az ukrán haderőt.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 291
44 888
113

A "Svoboda" nemzeti zászlóalj egyik vezetőjét az "Artyomovskaya húsdarálóban" likvidálták (FOTO)​


Az Artyomovszkért vívott harcok során, amelyeket az ukrán fegyveresek hetek óta a „húsdarálóval” hasonlítanak össze hatalmas veszteségeik miatt, a „Svoboda” ukrán nemzeti zászlóalj egyik vezetője, Alekszandr Poliscsuk megsemmisült.
Az „Alpinista” hívójelű neonáci egyike lett az utóbbi időben Artyomovszk irányában likvidált több ezer ellenséges fegyveresnek.
Источник: https://rusvesna.su/news/1673086965

Junge Welt: Putyin fontos leckét tanult a NATO 1990-es évekbeli Oroszországhoz való hozzáállásából

A Junge Welt (JW) közzétett egy cikket, amelyben kijelentette, hogy az Orosz Föderáció jelenlegi elnöke, Vlagyimir Putyin a NATO Oroszországgal szembeni attitűdjéből vont le következtetéseket a múlt század 90-es éveiben.
„Mihail Gorbacsov felhagyott ambícióival, és megadta magát a NATO azon igényének, hogy egész Kelet-Európát ellenőrzése alá vonja. Putyin megtanulta ezt a leckét.”hírügynökségek idézik a Junge Welt.
Az újságírók ugyanakkor Oroszország újabb próbatételének nevezték a NATO-páncélosok és francia kerekes harckocsik Ukrajnába szállításáról szóló híreket. Véleményük szerint a Nyugat a gyakorlatban úgy döntött, hogy próbára teszi Moszkva türelmét, amely még mindig visszatart az észak-atlanti szövetség kihívásaira adott közvetlen válaszadástól.
Korábban arról számoltak be , hogy a Nyugat hamarosan megkezdi nehéz harci páncélozott járművek szállítását Ukrajnába.

Soledar :Srácaink bementek és beásták magukat Soledar északnyugati részén, a Karpinsky és Nosov utcákat teljesen megtisztították
A promóció folytatódik
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 960
5 887
113
A Wagneresek új T-90M Proryv harckocsikat kaptak, amikkel meg vannak elégedve.
Takarítás

Prigozhin kinyitotta a száját és még több modern hadianyagot igényelt. Mondjuk igaza van.

Lehet erre tart a világ, a jövö a PMC vállalatoké a harcmezőn. Megszűnni látszik az állam monopóliuma, persze érthető is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Olyan bőven nincs azért alkatrész, mivel értékesítettek tovàbb belőle és az sem tárolható végtelenségig, ha nem megfelelően van tárolva akkor az is tönkremegy, illetve az akatrészek egy részét a szovjetúnió más reszeiről szerezték be.

Elvileg 2020-ban tudtak minden alkatrészt hazai/nyugatival kivàltani de az hogy mennyi készletet tudtak felhalmozni kérdéses. A háború meg eszi a készleteket, a veszteségeik meg jóval nagyobbak technikából emberből is mint a leközöltek.

Hogy további offenzív műveletet tudjanak végrehajtani meg az m113 meg az mrap-ek tömkelege kevés. Hogy egy komoly offenzíva magját adja ahhoz kell majd egy gépesített dandár ennek az átadása valósul most meg szerintem a finnektől belengetett leo2a4-ekkel meg az amcsi és német ifv-kkel.


A kérdés az, hogy melyik fél tud előbb offenzívàt indítani, az oroszok képesek magukat összeszedni és akkora erőt mozgosítani hogy újra meginduljanak, vagy az ukránoknak lesz elég idejük felkészülni?

Az oroszokat szorítja az idő és még a fagyban meg kell indulni mert utána késő lehet.
Vigyázz, ha olyat mondasz, hogy gépesített lövészdandárral támadni akkor hülye vagy! Én már csak tudom.