A kelet-ukrajnai Soledar város helyzete "kritikus" - mondta egy katona a CNN-nek
Julia Keseiva, a CNN-től Kijevben
Egy ukrán katona elsősegélyben részesített egy megsebesült katonát egy szoledari menhelyen január 8-án. (Roman Chop/AP)
A keleti Soledar városában harcoló ukrán katona a CNN-nek azt mondta, hogy a helyzet „kritikus”, és a halottak száma mára olyan magas, hogy „senki sem számolja a halottakat”.
A katona a 46. légi szállítású dandárban harcol, amely az orosz csapatok és Wagner-zsoldosok hatalmas támadásával szemben Ukrajna harcát vezeti a Soledar megtartásáért.
Biztonsági okokból a CNN nem nevezi meg a katonát.
„A helyzet kritikus. Nehéz.Az utolsó emberig kitartunk" – mondta a katona.
Egy dinamikus csatateret írt le, ahol az épületek naponta cserélnek gazdát, és az egységek nem tudják nyomon követni a növekvő áldozatok számát. „Senki sem fogja megmondani, hány halott és sebesült van. Mert senki sem tudja biztosan. Egyetlen ember sem” – mondta. – A főhadiszálláson sem. Sehol sem. A pozíciók felvétele és újbóli felvétele folyamatosan történik. Ami ma a mi házunk volt, az másnap Wagneré lesz.
„Soledarban senki sem számolja a halottakat” – tette hozzá.
A katona szerint január 10-én este még nem volt világos, hogy a város melyik részét tartják az oroszok: „Senki sem tudja biztosan megmondani, hogy ki hova költözött és ki mit tart, mert senki sem tudja biztosan.Hatalmas "szürke zóna" van a városban, amelyről mindenki azt állítja, hogy ő ellenőrzi, de ez csak üres beszéd"”
Az ukránok sok katonát veszítettek Soledarban, de a sorok folyamatosan bővülnek, ahogy a bányavárosért folytatott harc folytatódik, mondta: "Az egységeink személyi állománya többé-kevésbé csaknem a felével újult meg. Még arra sincs időnk, hogy megjegyezzük egymás hívójelét (amikor új személyzet érkezik - a szerk.)" - tette hozzá a katona.
A katona elmondta, hogy szerinte Ukrajna katonai vezetői előbb-utóbb felhagynak a Szoledarért folytatott harccal, és megkérdőjelezte, hogy miért nem tették ezt még meg. "Mindenki megérti, hogy a várost fel fogják adni. Ezt mindenki megérti" - mondta. "Csak azt szeretném megérteni, hogy mi értelme [a házról házra való harcnak]. Miért haljunk meg, ha úgyis elhagyjuk ma vagy holnap?".
A 46. légi szállítású dandár kedden a Telegram-csatornáján közölte, hogy a helyzet Szoledarban "nagyon nehéz, de kezelhető".
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök esti beszédében köszönetet mondott a dandár katonáinak "a Szoledar védelmében tanúsított bátorságukért és állhatatosságukért".
Russian troops are making another attempt to advance on the small town of Soledar, which is near Bakhmut in Ukraine's eastern Donetsk region, according to officials. Follow here for live news updates.
edition.cnn.com
Sztrelkov szintet lépett már nyíltan kritizálja Putyint is...
Sztrelkov Igor Ivanovics
január 10., 19:59
Szergej Markov politikai elemző a Telegram-csatornáján közzétett külön bejegyzésében felszólított, hogy tanúsítsak önmérsékletet, és ne "kritizáljam a főparancsnokot". Kifejezve azonban azt a reményét, hogy "tehetségemet nemcsak mint teoretikus fogom használni".
Szergej Alekszandrovics messze nem az első, aki (nyilvánosan és magánemberként) felhívja a figyelmemet arra, hogy háborús körülmények között Putyin nem oszthatja meg a felelősséget az aktuális eseményekért a beosztottjaival. És ennek megfelelően őt sem lehet kritizálni számtalan katonai és gazdasági kudarcukért.
Vannak azonban jogos kifogásaim:
- Oroszország tartalékaiból 300 milliárd dollárt foglaltak le külföldön a SWOT kezdete óta. A központi bank vezetője, Elvira Nabiullina, aki a bevetésért felelős volt, a mai napig a helyén van (Kínában például már régen lelőtték volna);
- Az Orosz Föderáció hírszerző szerveinek (politikai és katonai) vezetői és magas rangú tisztviselői, akik tudatosan hamis információkkal látták el az ország vezetését az úgynevezett "Ukrajna" hadműveleti helyzetéről és hadseregének/lakosságának hangulatáról, amelyek alapján a kezdetben (a hamis adatok miatt) kudarcba fulladt különleges katonai műveletet tervezték - még mindig a helyén vannak, a legkisebb büntetést sem kapták, és folytatják sikeres karrierjüket;
- az RF fegyveres erőinek vezetése, amely számos katonai műveletben csúfos kudarcot vallott, és súlyos vereségeket engedett meg, amelyeknek nem voltak "végzetes" okai - továbbra is a művelet élén áll.
- Az RF Védelmi Minisztériumának vezetése, amely elmulasztotta ellátni a fegyveres erőket számos modern fegyverrel (beleértve az ellenség számára elérhető fegyvereket is), és sok éven át a csapatok harci kiképzésének szimulálásával foglalkozott a valódi helyett - a helyükön vannak, és "leszarják";
- A hadiipar vezetői, akik az elnököt és a közvéleményt az "importhelyettesítésre való áttérésről" szóló mesékkel megtévesztették, és most képtelenek biztosítani a legfontosabb fegyverek és felszerelések gyártását - mindannyian a helyükön vannak és boldogulnak.
- Tanácsosok és a "belső kör" képviselői, akik hátráltatják a szükséges és "régóta esedékes" mozgósító intézkedéseket a hazai fronton és az iparban, amelyek képesek a frontok helyzetének javítására és a győzelem biztosítására a jövőben. - nem változtak az elmúlt másfél évtizedben.
Mindannyiukat az elnök nevezte ki - ezeket a kirívóan inkompetens, tolvaj, hedonista tisztviselőket, akiknek üzleti érdekeltségeik, rokonaik és vagyonuk van külföldön.
És ha - az egyértelmű (a társadalom művelt része elől nem titkolható) katasztrófák és az Ő megszólalásának kritikája ellenére - a leváltásuk (a büntetésről nem is beszélve!) "egyáltalán nem történt meg" - ki mással szemben lehet még a HARCOS vereség küszöbén reklamálni?
Válaszoljon erre a kérdésre - mutasson rá hazánkban -, hogy ki más a hibás a jelenlegi személyzeti politika megvalósításáért (és a józan ésszel ellentétes, kitartó fenntartásáért), amely minden stratégiai kudarc gyökere?
Én kategorikusan ellenzem mind az erőszakos, mind a "békés" (például a részeges Borka sémája szerinti) elnök- és főparancsnokváltást háború idején. Mert ez újabb és újabb problémákat fog okozni, és az első esetben ("megdöntés") azonnal katonai (és hamarosan polgári) katasztrófához vezet. De a baj az, hogy ha az elnök személyzeti politikája változatlan marad, sajnos, katonai szempontból mindenképpen vereséget szenvedünk.
És egyébként, ha Markov urat nem "várják" sem Kijevbe, sem Hágába (vereségünk esetén valószínűleg még a hatalomra került liberálisok számára sem lesz érdekes), akkor engem akarnak ott látni. Bizonyára kevesebben, mint Putyin elnököt, de mindenképpen.
Sztrelkov Igor Ivanovics
január 10., 19:59
Ezért úgy írok és cselekszem, ahogy jónak és helyesnek látom. És legyen, ami lesz.
.
P.S. És igen, a „minszki térdmagasság” mind a nyolc éve (hadd emlékeztessem önöket arra, hogy Putyin V. V. elnök – saját szavaival élve – „térdre ejtette őket”, teljes felelősséget vállalva ezért a kolosszális stratégiai hibáért) és a 11 hónapos "SVO"-t - "Mély szégyenben" maradtam és maradok a mai napig, senki sem tudja, miért. Valószínűleg azért, mert beszéltem és továbbra is az igazat mondom? Melyikre hallgatva el lehetett volna kerülni a "deeszkalációt" és mindenféle más "nehéz döntést"?
Én még egyszerű tartalékos tisztként (jelentős harci tapasztalattal) sem veszek részt a háborúban, hol van a "tehetségek elismerése"...