[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 121
2 050
113
Ez a Szurovikin (a herszoni menekülő) sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, sem a TikTok huszár Kadirov. Pedig mindkettőt megváltóként dicsőítették itt egyesek.
Nagyon háttérben vannak mostanában.

Lehet, hogy a "Múlt idéző" sorozatom következő részének tartalmát ebből merítem?
például:
:D

Szurovikin harapófogó manőver: Bahmut oldalán és 50 000 ukrán csapdába esett – Előretörés Toreckbe – Bila Hora – Kleesevka és Pidhorodne​

Surovikin történelmet ír Oroszországban...​

Még nem hivatalos, de állítólag véget ért a Speciális Katonai Akció és a Szíriai Mészáros vezetésével megkezdődött a Terrorelhárító Hadjárat.

;)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 524
113
Mondj egyetlen indokot, h miért lenne sürgős az oroszoknak a háború lezárása! Éheznek, áll az ipar, megfagynak, üresek a boltok, lázong a nép?
Cicero mondta tán, h a birodalmak összeomlásakor egyre hülyébbek kerülnek döntéshozói pozícióba (szabad fordítás).A "wir schaffen das" és a valóság nem kerül fedésbe a Lajtától nyugatra.

Mert a hadművészetben évezredek alatt az vált elfogadott alap elvé, hogy:
  • Az ellenfélnek minél rövidebb idő alatt, minél nagyobb veszteséget kell okozni.
  • A saját veszteségeinket minimalizálva, erőnket minél inkább meg óvva kell ezt tenni.

Meg van az oka, miért ez a legjobb megközelítés:
  • Ha túl lassan és túl kis veszteséget okozol, akkor nagyobb eséllyel tudja pótolni, lesz ideje reagálni, vagy még a végén valaki megsegíti.
  • Ha nem vigyázol a saját erődre, akkor könnyen elfogysz, bármilyen erősnek is gondolod magad.
  • A harcban a meglepetés döntő LEHET. Minél tovább tart a küzdelem, annál nagyobb az esély, hogy egyszer csak te lepődsz meg. Ha pazarló voltál az erőddel, veszíteni fogsz, hiába voltál erősebb.
(Min K., i.sz. ma)
:)

A fenti bölcsesség mellett van egy harcászati törvényszerűség is:
Az erőfölény mértéke és a támadó veszteségeinek aránya. Ha kicsivel van több erőd, győzhetsz, de nagy veszteségeit lesznek. Ha többszörös túlerőben támadsz, akkor sokkal rövidebb idő alatt, sokkal kisebb veszteségekkel és sokkal biztosabban győzhetsz.
Ezért szokták így csinálni. ;)

Illik 3X, vagy 5-7X túlerővel támadni, akkor biztos az eredmény.
Nem tárt 8 hónapig egy ostrom, nem darálódsz le jobban, mint az ellen, meg ilyesmi.


Most győzködőd magadat, hogy nincs baj. Fegyvert, muníciót, felszerelést, alkatrészt hónapok óta szállít Oroszországba Kína.

Akkor bajban van az orosz, ha a kínai, észak-koreai és iráni segítséggel is csak Bahmutig jutott egy év alatt....
Erre nem gondoltál?
Akkor most hogy jön el a csodás fordulat, ha már a kínai segítség sem segit?
Azért a világ második legerősebb hadereje egy korlátozott kiterjedésű frontszakaszon operáló PMC-vel és annak harcát időnként kiegészítő alkalmi reguláris csapásméréssel elérte, hogy egész Európa gazdasági válságba, mi több, lőszerhiány-válságba sodródott.
Még össze se csaptak a NATO-val, de már megy a hisztéria.

Hát ez elég egyoldalú bemutatása a helyzetnek. Ugyanis az EU válsága együtt járt az orosz gazdaság recesszióba esésével, a költségvetésének felborulásával.
Emellett elveszett a szárazföldi erők és az ejtőernyősök eszközeinek fele, állományuk harmada. Be kellet hívni 300 ezer tartalékost, miután a korábban elfoglalt területek felét az ukránok visszavették.
És a NATO -nak ehhez nem kellett összecsapni az orosz erőkkel.

Amúgy pontos. ;)
Ja, és a világ második legerősebb hadereje lehet, hogy csak Ukrajna második legerősebbje.

Mire németek odaértek Párizshoz már meg volt verve a francia haderő. A briteket kiütötték a kontinensről, a Maginot vonal mögé kerültek és korlátlan légifölényben voltak. Plusz a híres párizsi erődrendszer is ugye... Nem ám hogy nyílt várossá nyilvánították... Á dehogy...
Egyébként hol is voltak ezek a diadalmas németek 1945 május 9-én?
Plusz vége van már a háborúnak vagy mi történt?

Akkor meg hogy érné el azt Ukrajnában, amit a német Nyugat-Europában?

Ez már a sokadik nagyon jól sikerült beszéd polgártárs. Egészen fellelkesültem tőle, a nagyszerű ukrán haditettektől meg, hogy még csak most jönnek a korszerűbbnél is korszerűbb nyugati eszközök. De aztán rosszkedvű lettem, mert eszembe jutott a felirat a temetők kapuja fölött. FÖLTÁMADUNK.
Igen és a halott ukránok föltámadnak, hogy kezeljék a nagyon korszerű nyugati eszközöket?
Nem lesz túl késő, mire föltámadnak?
Lehet, nem is kedvelnék már a nagy Zét?
Szóval kérdés, kérdés hátán, bizonytalan jövő az oroszok meg csak egykedvűen, komótosan darálnak, darálnak és dúdolják a Volgai hajóvontatók dalát.

A nagy darálásban mindjárt a Volgához érnek, nyugodtan dudolgassanak.
:)
A dudolgatáshoz kell még a 400 000 katona?
:D
 

amper

Well-Known Member
2011. december 12.
952
11 181
93
Ez a Szurovikin (a herszoni menekülő) sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, sem a TikTok huszár Kadirov. Pedig mindkettőt megváltóként dicsőítették itt egyesek.
Nagyon háttérben vannak mostanában.

Lehet, hogy a "Múlt idéző" sorozatom következő részének tartalmát ebből merítem?
például:
:D



;)
Aki nincs a face-n az nem is létezik ugye. Akiről nem szól a beismerten cenzúrázott mainstream az se. Vagy mit szerettél volna közölni? Csak kell egy vállveregetés amiért képes vagy régi hozzászólásokat lementegetve bizonygatni önnön nagyságod? De miért itt vágysz elismerésre? Ennyire kész vagy? :)
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 457
11 485
113
.
Nyugodjon egyik sógorom dolgozott a 90-es évek közepén az akkoriban maffiájáról hírhedt Nyizsnyevartovszkban építkezéseken afféle építésvezetőként.

Volt ott mindenféle náció.
Ő akkor egyet emelt ki; a csecseneket. Szerinte náluk a bosszú évszázadokig számon van tartva. "Azok állatok", mondta. Tőlük mindenki tartott. Még a helyi alvilág is békén hagyta őket...

Az hogy most Putyin van, meg Kadirov, az a békés egymás mellett élés - lehet csak pillanatnyi - garanciája.
Egyik sem fog élni örökké.

Aztán majd jöhetnek más, becsvágyó vezéralakok...
A jelenlegi generáció sem érzi szükségesnek megvedeni a hazáját. Ahelyett itt vásarolgatnak, meg nevetgélnek az utcán. Én szégyellem magam helyettük. Fiatal férfiak kocsikáznak a városban. Nem lesz itt semmiféle bosszú.

Úgy legyen.
Szerintem lesz ilyen is, olyan is. Talán majd az arányokon lehet majd vitatkozni.
Lehet nem hazamegy majd a konfliktus "után", hanem beleköt a befogadó ország gyanútlan polgárába, amikor az nem tudja, hogy nem orosszal, hanem ukránnal beszél...
Te sem tudhatod elsőre, hogy indiaival beszélsz, vagy...kés van nála...
Nézd meg a németeket. Hova programozták fel őket 45 után? Igazi rabszolga népet csináltak belőlük. Pedig ott is volt elég árva. Az ilyen nagy háborúk inkább megtörik a népet. A legjava kipusztul, a többi meg örül, hogy él. Nem akar az elődök sorsára jutni. Főleg az ukránok, Európát választották volna nem a keletet. Most se igyekeznek haza bosszútállni.
A történelmi múltjuk ellenére más mentalitású nép, pedig ott is van egy történelmi ív:
A különbség, hogy ők a harmincas-negyvenes években voltak fogékonyak a náci eszmékre (információs forrásokhoz való hozzáférés akkor és most), a szomszédok meg - a már megtörtént múlt tanulságainak ellenére - a XXI. században...
Egy özvegy anya nem bosszúra programozza a fiát (életösztön), hanem a túlélésre.
Ez igaz. Jogos.
De a nevelés csak egyik része a gyermek felnőttkori motivációinak, döntéssorozatának.
Lásd fekete bárány effektus.
És ukrán szempontból lenne is joguk a bosszúra, én ezt nem vitatom el tőlük.
De ettől szerintem még az egy millió orosz katona egy - későbbiekben - legyőzött Ukrajnára túlzás, mivel ugye eből indult ki a párbeszéd.

Valaki tud hiteles statisztikát, hogy anno a Varsói szerződés, és/vagy Szu országokban mennyi szovjet katona állomásozott?
Ezek a számok/arányok engem is érdekelnének.
Ahogy volt itt egy kitűnő megjegyzés (valahogy ez volt a lényege); nulla jelenlévő megszálló fegyveres nélkül is lehet csittben tartani népet...

Mindenkinek köszönöm a válaszokat!

Nagyon soktényezős ez a téma is. Könnyen egyszerűsítő sommás sorrá válhat bármennyire szofisztikáltnak remélt véleménykifejtésem is.

Reméljük a legjobbakat.
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 185
23 534
113
Ha Oo is, mint a németek annak idején, kb 3 mio emberrel támadt volna, akkor ennek a cirkusznak már rég vège, Kiev meg egy orosz város lenne.
Vagy forditva: Ha a németek Franciaorszâgot 200-250000 emberrel tàmadtàk volna meg, mikor foglalták volna el Párizst? Vagy mikor esett volna el Franciaország?
Dereng valami?
Szóval a hasonlat ritka buta. És erről volt szó.
Megyek is 2h pihire...
Szerintem nem egeszen ertetted mire gondoltam vagy en nem fogalmaztam eleg pontosan. Egyaltalan nem az volt a pelda lenyege, hogy mit mennyi ido alatt es mekkora haderovel. A lenyeg az volt, hogy nem feltetlenul kell egy orszag fovarosat vagy egesz teruletet elfoglalni hogy megadasra kenyszeruljon. Franciaorszag 551ezer km2 volt gyarmatok nelkul, van rola fogalmad a nemetek nagyjabol mennyit foglaltak el ebbol, es hol allt a front amikor Petain kapitulalt? Van rola fogalmad mekkora volt meg a francia sereg letszama a kapitulaciokor? Szerintem nincs, es szerintem pontosan a fentiekbol kifolyolag nem volt „ritka buta“ a hasonlat.

Es hogy dereng-e valami? Haaaat szerintem azert szoktak olyan pillanatok lenni amikor igen, meg ha nem is en vagyok a leghegyesebb ceruza tolltartoban.
giphy.gif
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 280
68 309
113
Már el is foglalták Ukrajnát?
Legutóbb, még Bahmutnál voltak.
Addig fél millió katona kellett, meg 100 ezres veszteség.
Vajon mi kell ahhoz, hogy az egész országot megszállják?
;)
Akkor meg hiába polemizaltok ezekről...
:)
Először Bahmut legyen meg neki.

De Ukrajnában nem kisebbségben élnek az ukránok, hanem egyre nagyobb többségben. Egyre nagyobb gyűlölettel az oroszok ellen. Ők ott már ndenhol többségben vannak. Hogyan tartasz féken 25-30 millió ellenséget egy 600 ezres országban, akit az egész fejlett világ támogat:
  • Pénzzel.
  • Fegyverrel.
  • Információval
  • Titkosszolgálatokkal és különleges műveletekkel.

Persze ehhez az álmodozáshoz előbb meg kellene fordítani a katonai helyzetet (Szurovkin szerint is).
Aztán jól el kellene foglalnia egész Ukrajnát.
Aztán kellene egy-két millió katona, rendőr, titkosszolgálati ember, börtönőr, stb.a megszálláshoz.

Ennyi le is szerel.

250000 ukran katona pusztult el februar kozepeig, ez nyugati beismeres, igy hat fogadd el.
Tehat kb 500000 fő ment tonkre also hangon a sebesultekkel egyut, ez a fegyverzettel egyutt az indulo ukran hadsereg 1,5 - szerese. Nincs 20-30 millio ukran Ukrajnaban, es tobbe nem is lesz. A nemetek 44-ben kikaptak Normandiaban abban a par kis faluban es varosban, es az egesz Franciaorszagot atadtak gyakorlatilag egy puskaloves nelkul a jenkiknek mikozben a Rajna moge menekultek.
A Nato mikor fog eljutni az Uralig, vagy legalabb csak Moszkvaig? A teljes haboru eleji 8 evig Nato kikepzett ukran sereg eltűnt felszerelesestul mar tavaly. A lengyelek, a csehszlovakok, baltiak szinten el fognak tunni egy even belul amint bemennek.
Nem Bahmut a fontos, hanem hogy mindenki elpusztuljon a masik oldalon. 4 orszagban gyartjak mar a Geranokat, Iran, Torokorszag, Oroszorszag, Kina. Par honap mulva minden vakondturasba beleallitanak egyet, mit tud felmutatni a Nato ellene?
Pedig Patton megmondta, nem az a fontos verunket adjuk a haboruban, hanem hogy az ellenseg adja a veret.
Hagyjad mar, multkor lattam egy fiatal Mikolat, kezei se voltak, kinek kell majd hova, mire szerinted? A segget se tudja kitorolni.

Lehet menni dolgozni Ukrajnaba akit erdekel.

A csecsek csocson vannak.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 596
19 653
113
Az ugye megvan, hogy a ruszkik is becopták Afganisztánt és ugyan úgy jártak?
Állandóan ezzel jöttök, amivel csak az a gond hogy nettó baromság. A 89-es kivonulás után Nadzsibullah 92-ig hatalmon volt. A ruszkik a SZU szétesése miatt vonultak ki és nem vereséget szenvedtek. Valójában a 80-as évek közepére mind a fegyverzetet, mind a taktikát elég jól belőték a helyi viszonyokhoz és a 84-85ös legkomolyabbnak tekinthető évek után drasztikusan visszaestek a veszteségeik és teljesen kézben tartották a helyzetet.
Ez már nettó trollkodás...
5EGQye9.jpg
Így elsőre Rapirának nézem őket, eddig is használták mind2 oldalon. Combos kis jószág az a simacsövű 100-as, a modern harckocsik kivételével bármit ki lehet vele lőni.
orosz minidrón munkában
hoohol népdal :)
egy drónoperátor érdekes háttérrel.
Úgy látszik ez a Mi-28/Ka-52 páros nagyon bevált, szinte mindig így dolgoznak együtt.
érdekes...
kókuszzsír hangulatgyertya Zelenszkij acélos aromájával... Még jó hogy ezt is feltalálta valami zseni! nem is tudom mi lenne a világgal enélkül.
Ugledari közteresek munkában. :)
 

1valaki

Well-Known Member
2022. február 27.
437
3 300
93
2 orosz T-80 kezdi el működését
Brutális orosz tüzérség, 2Sz4 önj. aknavető, 2Sz5, 2Sz7, 2Sz19 önj. ágyú, D-20, D30 lövegek, AT-14 ATGM komplexum, Tosz-1A. Ez mind harcol Ukrajnában.
T-14 Armata
d057057bde144e54a37fd3fa196eba83.webp

5217c33f2101e3c54d3ab948229ffa6c.jpg

Még egy T-90M
1044830056_0:64:3071:1791_1920x0_80_0_0_42164557642dd8fbbe62c4e3f75cc0b9.jpg.webp

T-72B3M
aHR0cHM6Ly8yNTc4MjQuc2VsY2RuLnJ1L2JhYnlsb24tbWVkaWEvYXJ0aWNsZXMvaW1hZ2UvMjAyMy8zL3RhbmstcmYxNTguanBn.webp

33-04.jpg
Jó hogy felkerült ez a tüzérségi videó.Így legalább megkérdezhetem a szakemberektöl,hogy az a fehér tekercs,amit a 203-as malac után tolnak be a csőbe,milyen kivetőtöltetet tartalmaz?
 

szegcsab

Well-Known Member
2015. január 25.
6 910
15 224
113
Last edited by a moderator:

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 315
55 681
113
Last edited by a moderator:

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 970
5 939
113
Amúgy ez is legalább olyan görénység, mint amikor Kijevben az ukránok a pláza garázsában pakolgatták a lőszert.
Ugye?!


Kicsit sem. Mivel sok dolog változott egy év háborúskodás alatt.
-kiürültek a plázák, utak, házak de az egész ország is.

Nagy eséllyel lehetne olyan középületet találni Ukrajnában most ami üres vagy katonai célra van használva, de mondjuk egy éve még eredeti funkcióját látta el.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 596
19 653
113
Jó hogy felkerült ez a tüzérségi videó.Így legalább megkérdezhetem a szakemberektöl,hogy az a fehér tekercs,amit a 203-as malac után tolnak be a csőbe,milyen kivetőtöltetet tartalmaz?
sima nitrocellulóz "lőpor". manapság mindenben az van a pisztolylőszertől a tüzérségig. a pisztolylőszerben egészen finoman szemcsézett van , a 12,7esben már nagyobb, a harckocsilőszerben pedig kb fél centi átmérőjű spagettiszálak vannak hosszában. a 203-asban is az lesz szerintem, esetleg a zacskó alján egy kis zsákba varrnak apróra szemcsézett "gyullasztótöltetet"
Iran_BM-22_type_125mm_APFSDS_projectile.jpg
125mm APFSDS-ben így van.
 

u9k6N5vF

Well-Known Member
2022. március 24.
314
2 565
93
Kuleba felszólítása: bármi is lesz a tavaszi ukrán ellentámadás eredménye, elvárják, hogy minden elvesztett terület visszaszerzését támogassa a Nyugat
Támogatom, hogy a tulajdonosok visszakapják a területeiket. De akkor nem lesz Ukrajna.

Németek 1 hónap alatt bevették Párizst, Oroszok hogy állnak Kijevvel? Nem sokat mozdultak beljebb 1 év elteltével se.
Szomorú, de az, hogy naponta és perecnként frissül a tartalom ebben a topicban, az annak is az ékes bizonyítéka, h a világ másodig legerősebb hadserege még mindig nem ért el gyakorlatilag semmi eredményt.. Viszont van miről diskurálni.
Én ki tudok egyezni ezzel.

Igen, de közben Oo-ban nem lendült fel a gazdaság ugyebár, és mintha a fegyverek terén talán több hiányt szenvednek el mint a NATO, miközben eredményt nem értek el érdemben (akár a PMC-vel akár a reguláris csapásmérésel operál). Szóval szerintem ez inkább nekik kínos, bármennyire próbálunk a dolgozatban plusz pontot találni.
Érdeklődve várom, hogy Kína és más országok mit reagálnak, ha a NATO komolyan belép a harcba. Addig is számolgathatjuk a kínos fekete pontokat, amelyeket kisebb és nagyobb országok írnak be nap mint nap az USA ellenőrzőkönyvébe.

Ez a Szurovikin (a herszoni menekülő) sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, sem a TikTok huszár Kadirov. Pedig mindkettőt megváltóként dicsőítették itt egyesek.
Nagyon háttérben vannak mostanában.
Ők a háttérbe kerültek, míg az ukránokért rajongók szerelmei meghaltak, csalódottan hazakullogtak, átverés voltak, vagy még az sem: kitalált sztori és számítógépes grafika. Ezzel a mondattal be is mutattam Ukrajna dicsőségének javát. Az előtérbe kerülés nagyon megérte az ukrán embereknek, hiszen biztosan csak arra vágytak, hogy naponta több tízezer megváltó érkezzen le hozzájuk az égből. Az lehetett minden álmuk, hogy a verítékük helyett a vérük öntözze a reménytelen porfészkük értékes talaját.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 896
56 753
113
Szerintem nem egeszen ertetted mire gondoltam vagy en nem fogalmaztam eleg pontosan. Egyaltalan nem az volt a pelda lenyege, hogy mit mennyi ido alatt es mekkora haderovel. A lenyeg az volt, hogy nem feltetlenul kell egy orszag fovarosat vagy egesz teruletet elfoglalni hogy megadasra kenyszeruljon. Franciaorszag 551ezer km2 volt gyarmatok nelkul, van rola fogalmad a nemetek nagyjabol mennyit foglaltak el ebbol, es hol allt a front amikor Petain kapitulalt? Van rola fogalmad mekkora volt meg a francia sereg letszama a kapitulaciokor? Szerintem nincs, es szerintem pontosan a fentiekbol kifolyolag nem volt „ritka buta“ a hasonlat.

Es hogy dereng-e valami? Haaaat szerintem azert szoktak olyan pillanatok lenni amikor igen, meg ha nem is en vagyok a leghegyesebb ceruza tolltartoban.
giphy.gif
Én pont az ellenkezőjét véltem kigobozni a hozzászólásodból. Igy szépen egymás mellett elbeszéltünk.
Ennek fényében egyetértek veled.