[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 542
32 026
113
Ukroblues feat. Muddy Waters
Ahoj Bandera!
A jövő Hohohohóliában...
Ahoj Bandera!
Reggeli hírek
Angol tudósok
Chomsky szerint
Dúró Dóra ukrofókuszban
Harci edzés...
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 182
12 391
113
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 631
48 298
113
'22 év végén, az oldal adatai szerint, nem volt tömeges kilövés orosz részről, nem tudom honnan vette azt a 10 műholdat.
Rákérdeztem Szabó József úrtól az adatokra. Ezt válaszolta:
"2022-re vonatkozóan nyílt fellövés (mert voltak titkosítottak is): kettő db Glonass-K1, egy db Glonass-M navigációs műholdak, kettő db Lotosz-Sz1 elektronikai felderítő műhold, Kozmosz-1558, Kozmosz-2561, Kozmosz-2562, 4 db Nejtron rádiolokációs felderítő műhold, 1 db Barsz-M térképező műhold, 2 db EO-MKA optikai képalkotó műhold, 1 db Meridian-M titkosított összeköttetést biztosító műhold, 1 db Tundra korai előrejelző műhold. (A Lotosz-Sz1-hez egy megjegyzés: az oroszoknak van egy Liana nevű gloáblis tengeri felderítő és célmegjelölő műholdas rendszere, a Lotosz sorozat a Pion-NKS műholdakkal ennek a részét képezi). (A Glonass-hoz is egy megjegyzés: ezek valójában kettős felhasználású műholdak). Az aktív orosz katonai műholdak száma 2022 decemberében 108 db volt. Ezek közé tartozik 25 GLONASS navigációs műhold, 48 kommunikációs műhold, nyolc elektronikus felderítő műhold (köztük hat Lotosz-Sz1), öt optikai képalkotó műhold (köztük három Barsz-M térképező műhold), két radar képalkotó műhold, hat rakéta korai előrejelző műhold, öt űrmegfigyelő műhold, két geodéziai műhold és öt egyéb rendeltetésű műhold. U.i. A Szféra nevű projektről keveset tudok (szélessávú internet biztosítása és kommunikáció). Polgárinak van beállítva, de gyanítom, hogy ez is inkább kettős felhasználású. Eredetileg 380 db műholdat terveztek a rendszerbe, de azóta már csökkentették ezek számát. Az elsőt tavaly októberben lőtték fel. Mellesleg ezzel a műholddal együtt még három db Gonyec-M összeköttetést biztosító műholdat is fellőttek (de ez lehet csak polgári hasznosítású is, ám az oroszoknál ezt sohasem lehet biztosan tudni)."

Az ukrán fegyveres erők hivatalosan megtagadták a PMC "Wagner" vezetőjének üzenetét az ukrán csapatok parancsnokának, Tantsyura tábornoknak a haláláról: "Hivatalosan tagadjuk
ezt az állítást. Mindenki él és jól van" - mondta Denis Zelinsky, a parancsnokság szóvivője.

Szabó József
Ukrajna
A szemben álló haderők teljes mérete
A két nappal ezelőtti posztomban érintettem az ukrán fél teljes rendelkezésére álló haderő méretét: 61 gépesített lövész (benne 4 harckocsi) dandár, 31 területvédelmi dandár, 17 könnyű lövész (roham) dandár és 14 tüzérdandár. (Az kérdéses, hogy a tengerészgyalogos dandárokat és a légiszállítású deszant dandárokat mely kategóriákba oszthatjuk be - de ez csak apró kukacokodás már a részemről).
Két napja az ukrán Hírszerzési főigazgatóság közölte a szemben álló Ukrajnában hadjáratot folytató orosz erők nagyságát is.
E szerint az oroszok rendelkezésére álló teljes haderő mérete: 48 dandár, 128 ezred és 315 egyéb formáció. Összesen 370 00 fő, 6000 nehéz harci technika.
Az orosz haderő vonatkozásában egy megjegyzés a részemről:
- tavaly februárban nyugati források szerint az inváziót megkezdő orosz erők létszáma kb. 180 000 fő volt. Orosz nem hivatalos források szerint valójában a reguláris orosz haderő létszáma épp hogy meghaladta a 100.000 főt. Hangsúlyozva: a reguláris haderő létszámáról van szó. (Azért emelem ezt ki, mert sokan nem tudnak különbséget tenni a reguláris haderő és egyéb paramilitáris alakulatok között. A hadjárat kezdetekor nem lehetett a reguláris erőkbe beszámítani a donyecki és a luhanszki hadtestek, illetve a Wagner PMC létszámát, mint ahogy a csecsen alakulatokat sem). Az ukránok által most megadott 370 000 fő feltehetően az összes orosz fél oldalán harcoló létszámot jelenti.
És még egy megjegyzés a margóra: az ukrán adat önmagában cáfol egy másik ukrán adatot, nevezetesen az általuk nyilvántartott megölt orosz katonák számát.
u.i. egészséges kételkedéssel kell fogadni a fenti adatsorokat, hiszen mi, innen a számítógépek mellől nem tudunk semmit sem biztosra. Vagy igaz, vagy nem - de valamiből ki kell indulni.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 447
113
Kor szintjén elég potens légiereje volt az Irániaknak(F4D/E,F14 tomcat).Ennek megfelelően komplex légvédelmi rendszere volt az Irakiaknak.Nem véletlen készültek fel "alaposan" megfelelő erőt koncentrálva a "sivatagi viharra".De lényegében csak arra akartam utalni megfelelő légvédelem nélkül tüzérség se hosszú "életű" a fronton.
A háború elején igen, át is kellett telepíteni az iraki légierő egy részét Jordániába és Észak-Jemenbe. A háború második felére azonban 100-nál kevesebb harci gép állt az iráni hadvezetés rendelkezésére. A háború végén nyolcszoros fölényben voltak az irakiak. Az iráni haderő fő harceljárása a tömeges élőerő roham volt 1981 után. Egyszóval elég mókás, hogy az iráni légierőt akarod a koalícióshoz hasonlitani
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 563
7 011
113
Csak az elmúlt 24 órában az ukrán légierő két MiG-29-es vadászgépét és egy Szu-25-ös harci repülőgépét lőtték le a levegőben a különleges katonai művelet övezetében.

A MiG-eket a DPR területe felett lőtték le, és a nyugati szövetségesek adhatták át Ukrajnának. Kijev elsősorban amerikai AGM-88 HARM radarelhárító rakéták indítására használja őket.
Bár többször felmerült már, de jogosan, hogy hol, és hogy a pék pö..re van még az ukiknak repképes repülője pilótástul...
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Teljes Bumm egy biztonsági kamera felvételén keresztül


ukrán öngyilkos kajakozó osztag jól megmutatta


Valahol egész délen, gyönyörű napsütésben...


Popasnyavszkij ukránok kapják az áldást


Bakhmutban az oroszok "új" technikára váltottak, magas épületekre elhelyezett vezetékes kamerákkal korrigálják a tüzérséget, így nincsenek kitéve az ellenséges ew tevékenységnek


Zajlik az egykori milicista harckocsizók átképzése T-72B3M-re, gondolom ők nem 5 hetet kapnak...


Bár többször felmerült már, de jogosan, hogy hol, és hogy a pék pö..re van még az ukiknak repképes repülője pilótástul...
Legutóbb is vmi 50+ éves pilóta halálát ismerték el, gondolom összefogdosták a nyugalmazott pilótákat és belerakják őket a külföldről kapott összetákolt gépekbe (Mig-29-ből pont nemrég kaptak összesen vagy 30-at).


NAFO be like
H57syQp.jpg
 

matyiii2

Well-Known Member
2016. november 28.
361
2 177
93
Úgy tűnik kezd politikailag kényes téma lenni az ukrajnai tamogatások mikéntje a közép európai országokban. Csak össze tudtak állni és közösen megtiltani az ukrán gabona behozatalt...
Annak már csak a neve Ukrán, már több éve amerikai cégek vetnek s aratnak. Ezért nem ment Afrikába éhezőknek inkább Európába eladni jó pénzért még lehet hogy dollárt is kértek érte nem forintot.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 844
113
Iszonyat légvédelem csoportosult a térségben ukrán részről, fontos állomás volt, úgy néz a vegyi üzem raktáraiban tárolták a tervezett invázió lőszereit és haditechnikáját, ráadásul pont befutott pár nagyobb szerelvény, le is tarolta a környéket rendesen, maga a város ~3km-re van a vasútállomástól és ipari parktól.

A pavlogradi robbanásról talán ez a legjobb felvétel:

Tényleg a bejrúti robbanáshoz mérhető, akármit is találtak el, sok volt belőle.
Ha ez hadianyag, akkor kb mekkora mennyiségről lehetett szó? Az ukrán ellentámadási terveket ez mennyire vetheti vissza? Egy nagyszabásó művelethez, amihez még lenne emberük kb hány ilyen raktárnyi cuccra van szükség?
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 649
7 150
113
Teljes Bumm egy biztonsági kamera felvételén keresztül
A hozzáértőket kérdezem, hogy mit látunk?
Az első robbantja be a nagyot? Vagy jön egy második?
Lehet ez taktikai atom?
Vagy sima gyalásó? (ezt nem tudtam kihagyni :) )

Meg még arra is gondoltam, hogy a vegyiipari gyár miatt, egyéb vegyszerek, esetleg műtrágya alapanyag, is berobbanhatott az elsőre.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 706
12 690
113
A hozzáértőket kérdezem, hogy mit látunk?
Az első robbantja be a nagyot? Vagy jön egy második?
Lehet ez taktikai atom?
Vagy sima gyalásó? (ezt nem tudtam kihagyni :) )

Meg még arra is gondoltam, hogy a vegyiipari gyár miatt, egyéb vegyszerek, esetleg műtrágya alapanyag, is berobbanhatott az elsőre.
A gyalásókból már márciusban kifogytak. Ez egy Irkutszk közeli faluból rekvirált horpadt szamovár volt, amit a Majak melletti tó partjáról származó iszappal töltöttek meg. Valószínűleg egy ukránoktól lopott An-2-ről dobhatták le.
 

embersarkany

Well-Known Member
2014. augusztus 22.
862
4 833
93
Bahmut mellet lekaptak egy nagyvezért?
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 226
4 667
113
Bár többször felmerült már, de jogosan, hogy hol, és hogy a pék pö..re van még az ukiknak repképes repülője pilótástul...
Az hagyján, de honnan a csából van még régi S300 rakettyájuk?? Az van hogy baszki ezek (az USA, nyilvan) az összes létező vagy nem létező alkatrészek, készletet szerte világból felvasarolta, és odavitte. Van róla fogalmunk ez minden mennyi pénzbe került?? Nem csak megvenni ezt sok szart, hanem odavinni. Irtozatos készletek fogynak el nap mint nap, ilyen intenzitású háború (mert ez már jócskán az) nem nagyon volt még a modern kori történelemben... én azt nem értem mi értelme van 2db géppel felszallni és kilőni 100 nem irányított rakétát?? Mit érnek el vele?? Úgyis leszedik szerencsétlen pilótát a semmiért. Ennek b+ semmi értelme
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 128
7 144
113
Az hagyján, de honnan a csából van még régi S300 rakettyájuk?? Az van hogy baszki ezek (az USA, nyilvan) az összes létező vagy nem létező alkatrészek, készletet szerte világból felvasarolta, és odavitte. Van róla fogalmunk ez minden mennyi pénzbe került?? Nem csak megvenni ezt sok szart, hanem odavinni. Irtozatos készletek fogynak el nap mint nap, ilyen intenzitású háború (mert ez már jócskán az) nem nagyon volt még a modern kori történelemben... én azt nem értem mi értelme van 2db géppel felszallni és kilőni 100 nem irányított rakétát?? Mit érnek el vele?? Úgyis leszedik szerencsétlen pilótát a semmiért. Ennek b+ semmi értelme
Azt nem tudom, hogy itt mi volt a cél, de a 29-esek elvileg HARM-okat eregetnek az orosz radarokra.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Rákérdeztem Szabó József úrtól az adatokra. Ezt válaszolta:
"2022-re vonatkozóan nyílt fellövés (mert voltak titkosítottak is): kettő db Glonass-K1, egy db Glonass-M navigációs műholdak, kettő db Lotosz-Sz1 elektronikai felderítő műhold, Kozmosz-1558, Kozmosz-2561, Kozmosz-2562, 4 db Nejtron rádiolokációs felderítő műhold, 1 db Barsz-M térképező műhold, 2 db EO-MKA optikai képalkotó műhold, 1 db Meridian-M titkosított összeköttetést biztosító műhold, 1 db Tundra korai előrejelző műhold. (A Lotosz-Sz1-hez egy megjegyzés: az oroszoknak van egy Liana nevű gloáblis tengeri felderítő és célmegjelölő műholdas rendszere, a Lotosz sorozat a Pion-NKS műholdakkal ennek a részét képezi). (A Glonass-hoz is egy megjegyzés: ezek valójában kettős felhasználású műholdak). Az aktív orosz katonai műholdak száma 2022 decemberében 108 db volt. Ezek közé tartozik 25 GLONASS navigációs műhold, 48 kommunikációs műhold, nyolc elektronikus felderítő műhold (köztük hat Lotosz-Sz1), öt optikai képalkotó műhold (köztük három Barsz-M térképező műhold), két radar képalkotó műhold, hat rakéta korai előrejelző műhold, öt űrmegfigyelő műhold, két geodéziai műhold és öt egyéb rendeltetésű műhold. U.i. A Szféra nevű projektről keveset tudok (szélessávú internet biztosítása és kommunikáció). Polgárinak van beállítva, de gyanítom, hogy ez is inkább kettős felhasználású. Eredetileg 380 db műholdat terveztek a rendszerbe, de azóta már csökkentették ezek számát. Az elsőt tavaly októberben lőtték fel. Mellesleg ezzel a műholddal együtt még három db Gonyec-M összeköttetést biztosító műholdat is fellőttek (de ez lehet csak polgári hasznosítású is, ám az oroszoknál ezt sohasem lehet biztosan tudni)."
Köszönöm, de ez az egész éves, az általam linkelt oldal szerint Neitron-ból (Nejtron) egy darabot lőttek fel, 2022 február 5.-én (az ő felsorolása 17 műholdat takar, az általam idehozott 14-et, s ez az eltérés adja a két szám különbségét is). Itt részemről azon volt a hangsúly egyébiránt, hogy az volt az állítás, hogy év végén lőttek fel 10 műholdat, ezért néztem utána, mert ezt sokalltam.
Egyébként a titkos fellövés csak annyit takarhat, hogy nem mondják meg, hogy milyen műholdról van szó, magyarán mennyiségileg nem lehet eltérés, mert még a viszonylag kicsi űrszemetek is katalogizálva vannak, egy műhold méretű tárgyat, ami földkörüli pályára áll be, simán észrevesznek, sőt a kilövés után nem sokkal már látnak (a korai figyelmeztető műholdak ezért vannak) és követnek, ezért szokták ezeket az adatokat nyilvánosan kezelni, nehogy félreértésre adjanak okot, ha jól tudom.
Bizonyosan vannak olyan polgárinak titulált műholdak, amiket katonai célokra is hasznosíthatnak, én ezt nem is vitattam.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 631
48 298
113
Köszönöm, de ez az egész éves, az általam linkelt oldal szerint Neitron-ból (Nejtron) egy darabot lőttek fel, 2022 február 5.-én (az ő felsorolása 17 műholdat takar, az általam idehozott 14-et, s ez az eltérés adja a két szám különbségét is). Itt részemről azon volt a hangsúly egyébiránt, hogy az volt az állítás, hogy év végén lőttek fel 10 műholdat, ezért néztem utána, mert ezt sokalltam.
Egyébként a titkos fellövés csak annyit takarhat, hogy nem mondják meg, hogy milyen műholdról van szó, magyarán mennyiségileg nem lehet eltérés, mert még a viszonylag kicsi űrszemetek is katalogizálva vannak, egy műhold méretű tárgyat, ami földkörüli pályára áll be, simán észrevesznek, sőt a kilövés után nem sokkal már látnak (a korai figyelmeztető műholdak ezért vannak) és követnek, ezért szokták ezeket az adatokat nyilvánosan kezelni, nehogy félreértésre adjanak okot, ha jól tudom.
Bizonyosan vannak olyan polgárinak titulált műholdak, amiket katonai célokra is hasznosíthatnak, én ezt nem is vitattam.
Az év vége nem egy egzakt időtáv. Ezt írtam már. Szabó úr ezt válaszolta:
"Október és december között én összesen 11 db katonai és gyaníthatóan kettős felhasználású műholdat számoltam össze ebben a táblázatban is."

Egyébként én is emlékszem orosz katonai bloggerek információira a fellövésekről, de csak az maradt meg bennem, hogy két sikertelen pályára állítás volt.

Drónnal filmre vették a lángoló Bakhmutot, amely heves csaták helyszíne (VIDEO)​

Videót tettek közzé a heves harcokba borult lángoló Bahmutról (Artemovszk).
A felvétel az Ukrán Fegyveres Erők drónjáról készült.
A PMC Wagner hosszú hónapok óta minden irányból támad, a Kijev által ellenőrzött terület a város nyugati részén néhány négyzetkilométerre szűkült, most azonban az ukrán csapatok tartalékokat vontak össze, és ellentámadásba lendülnek.
Источник: https://rusvesna.su/news/1683043987

A "támadó gárda" nyolc dandárja már teljesen megalakult - az ukrán belügyminisztérium vezetője​

A támadógárda nyolc dandárja már teljesen megalakult, és készülnek újak. Ezt állította a fejét a Belügyminisztérium Ukrajna Igor Klimenko .
„Terveink vannak további csapatok kialakításával, mert van rá igény, és van rá kapacitásunk.
A már megalakult brigádokat újra felszereljük, megfelelő kiképzésen vesznek részt - ez 2-3 hét -, és ezzel párhuzamosan megkezdjük a további egységek kialakítását” – mondta Klymenko.
Szerinte ezen dandárok mindegyikének feladata, hogy a hadműveletek során a Honvédséggel közösen megfelelő offenzív roham akciókat hajtsanak végre.
Источник: https://rusvesna.su/news/1683046606

Újabb vasúti sínek aláásás a Brjanszki régióban (+VIDEO, FOTÓ)​

Szemtanúk szerint három robbanás történt. Egy tehervonat 20 vagonja hagyta el a síneket.
19 óra 47 perckor „a Snezhetskaya pályaudvar környékén egy azonosítatlan robbanószerkezet robbant be. Nem volt áldozat. Ennek következtében a tehervonat mozdonyja és több vagonja kisiklott. Minden operatív szolgálat a helyszínen dolgozik” – mondta Alexander Bogomaz, a régió kormányzója.
Az előzetes információk szerint személyi sérülés nem történt, nyílt égés nem volt, a Sznezseckaja-Belije Berega szakaszon, ahol a szabotázs történt, szünetel a forgalom.
Источник: https://rusvesna.su/news/1683050413

Az Egyesült Államok egy új, 300 millió dolláros katonai segélycsomag részeként tüzérségi lőszert és Hydra 70-es rakétákat biztosít Ukrajnának.

Ma a PMC "Wagner" egységei 160 méterig haladtak előre Bakhmutban különböző irányokban.
Az ellenség irányítása alatt valamivel több, mint 2,7 négyzetkilométer maradt. Összesen 53 000 négyzetmétert tisztítottak meg⚡️
Nagyon kevés dolgom lepődöm már meg a magyar közéletben és a biztonságpolitikai szakmai diskurzusok kapcsán... de van, amin mégis. Robert Castel legutóbbi, győri szereplése, amelyen Hitlert (!) méltatta, ilyen.
Sok dologban nem értettem és értek Castellel egyet az ukrajnai háború kapcsán. Viszont úgy gondolom, hogy mindaz, amit Izraelért tett, a valós harci tapasztalata és a kifejezetten innovatív doktori disszertációja összességében ér annyit, hogy érdemes lehet odafigyelni arra, amit a modern háborúkról általában, és konkrétan az ukrajnai háborúról mond. Mondom, azzal együtt is, hogy a legritkább esetben értünk csak egyet.
Viszont április 30-án Castel azt mondta egy győri rendezvényen, hogy szerinte az utolsó nagy európai vezető a világpolitikában Adolf Hitler (!) volt. Aztán elismételte ugyanezt, hogy Hitler volt az utolsó nagy európai vezető... szóval teljesen biztos, hogy így is gondolta. Felvétel van róla, tévedés kizárva; beteszem ide a linket.
https://rtl.hu/.../hitlert-magasztalta-a-kormanykozeli...
(Fun fact: április 30. egyébként Hitler halálának évfordulója, bár ez nyilván csak véletlen az adott kontextusban.)
Én viszont azt gondolom, hogy így vélekedni egyrészt megalapozatlan, másrészt morálisan is elfogadhatatlan. Biztonságpolitikai szakértőként meg főleg.
Megalapozatlan azért, mert szerintem összekeveri a "nagyság" és a "nagy jelentőségű" fogalmát.
Hitlert azt tette ha nem is naggyá, de nagy jelentőségűvé, hogy rombolt, és mérhetetlen szenvedést hozott a kontinensnek.
Naggyá viszont szerintem más tesz vezetőket. Naggyá az tesz vezetőket, ha építenek. Személy szerint sokkal nagyobb európai vezetőknek tartom az európai integráció alapító atyáit, az Alcide De Gasperi, Robert Schumann, Jean Monnet és Konrad Adenauer négyest. Nagy európai vezetőnek tartom - minden hibája és emberi gyengesége ellenére - Helmut Kohlt is, aki Európában talán a legtöbbet tette azért, hogy békésen véget érhetett a hidegháború (amihez nyilván kellett Mihail Gorbacsov bátorsága is).
Václav Havelnek hatalma soha nem volt sok, de mégis olyan morális tartást és ezzel remény adott emberek millióinak, mint nagyon kevesen. Lech Walesa szintúgy. És nagy vezető volt, még ha nem is aktuálpolitikai értelemben, de II. Erzsébet királynő és II. János Pál pápa is. Európaiak voltak mind, a szó minden értelmében. Sok-sok különbözőséggel, de az európai alapértékek iránti roppant erős elkötelezettséggel.
Hitler viszont minden volt, csak nem nagy európai vezető.
Hitlert nagy vezetőnek tartani mindemellett morálisan is elfogadhatatlan szerintem. Nemcsak azért, ami a magyar zsidósággal történt az uralma idején. Hanem azért is, ami Európa zsidóságával, cigányságával, a melegekkel, a másként gondolkodókkal, és - nem mellesleg - milliónyi hadifogollyal és több tízmilliónyi, otthonát és szeretteit vesztett polgári lakossal történt.
Úgyhogy őszintén nem értem, hogy mi történhetett Castellel Győrben. És remélem, hogy ez csak valamiféle pillanatnyi blackout, elszólás, rossz szóhasználat volt.
És azt is gondolom, hogy mindenkinek meg kell adni a lehetőséget, hogy őszintén elismerje, ha hibát követett el - és ha ezt megteszi, akkor mindenkinek jár a megbocsátás lehetősége is.
(Ha nem, az egy másik helyzet, és akkor nyilván le kell vonni a szükséges következtetéseket... de bízom benne, hogy nem lesz ilyen.)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 537
79 665
113
A hozzáértőket kérdezem, hogy mit látunk?
Az első robbantja be a nagyot? Vagy jön egy második?
Lehet ez taktikai atom?
Vagy sima gyalásó? (ezt nem tudtam kihagyni :) )

Meg még arra is gondoltam, hogy a vegyiipari gyár miatt, egyéb vegyszerek, esetleg műtrágya alapanyag, is berobbanhatott az elsőre.
Egy vagy két bomba becsapódást valószínűelg egy lőszerraktárba.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 887
56 718
113
Az év vége nem egy egzakt időtáv. Ezt írtam már. Szabó úr ezt válaszolta:
"Október és december között én összesen 11 db katonai és gyaníthatóan kettős felhasználású műholdat számoltam össze ebben a táblázatban is."

Egyébként én is emlékszem orosz katonai bloggerek információira a fellövésekről, de csak az maradt meg bennem, hogy két sikertelen pályára állítás volt.

Drónnal filmre vették a lángoló Bakhmutot, amely heves csaták helyszíne (VIDEO)​

Videót tettek közzé a heves harcokba borult lángoló Bahmutról (Artemovszk).
A felvétel az Ukrán Fegyveres Erők drónjáról készült.
A PMC Wagner hosszú hónapok óta minden irányból támad, a Kijev által ellenőrzött terület a város nyugati részén néhány négyzetkilométerre szűkült, most azonban az ukrán csapatok tartalékokat vontak össze, és ellentámadásba lendülnek.
Источник: https://rusvesna.su/news/1683043987

A "támadó gárda" nyolc dandárja már teljesen megalakult - az ukrán belügyminisztérium vezetője​

A támadógárda nyolc dandárja már teljesen megalakult, és készülnek újak. Ezt állította a fejét a Belügyminisztérium Ukrajna Igor Klimenko .
„Terveink vannak további csapatok kialakításával, mert van rá igény, és van rá kapacitásunk.
A már megalakult brigádokat újra felszereljük, megfelelő kiképzésen vesznek részt - ez 2-3 hét -, és ezzel párhuzamosan megkezdjük a további egységek kialakítását” – mondta Klymenko.
Szerinte ezen dandárok mindegyikének feladata, hogy a hadműveletek során a Honvédséggel közösen megfelelő offenzív roham akciókat hajtsanak végre.
Источник: https://rusvesna.su/news/1683046606

Újabb vasúti sínek aláásás a Brjanszki régióban (+VIDEO, FOTÓ)​

Szemtanúk szerint három robbanás történt. Egy tehervonat 20 vagonja hagyta el a síneket.
19 óra 47 perckor „a Snezhetskaya pályaudvar környékén egy azonosítatlan robbanószerkezet robbant be. Nem volt áldozat. Ennek következtében a tehervonat mozdonyja és több vagonja kisiklott. Minden operatív szolgálat a helyszínen dolgozik” – mondta Alexander Bogomaz, a régió kormányzója.
Az előzetes információk szerint személyi sérülés nem történt, nyílt égés nem volt, a Sznezseckaja-Belije Berega szakaszon, ahol a szabotázs történt, szünetel a forgalom.
Источник: https://rusvesna.su/news/1683050413

Az Egyesült Államok egy új, 300 millió dolláros katonai segélycsomag részeként tüzérségi lőszert és Hydra 70-es rakétákat biztosít Ukrajnának.

Ma a PMC "Wagner" egységei 160 méterig haladtak előre Bakhmutban különböző irányokban.
Az ellenség irányítása alatt valamivel több, mint 2,7 négyzetkilométer maradt. Összesen 53 000 négyzetmétert tisztítottak meg⚡️
Nagyon kevés dolgom lepődöm már meg a magyar közéletben és a biztonságpolitikai szakmai diskurzusok kapcsán... de van, amin mégis. Robert Castel legutóbbi, győri szereplése, amelyen Hitlert (!) méltatta, ilyen.
Sok dologban nem értettem és értek Castellel egyet az ukrajnai háború kapcsán. Viszont úgy gondolom, hogy mindaz, amit Izraelért tett, a valós harci tapasztalata és a kifejezetten innovatív doktori disszertációja összességében ér annyit, hogy érdemes lehet odafigyelni arra, amit a modern háborúkról általában, és konkrétan az ukrajnai háborúról mond. Mondom, azzal együtt is, hogy a legritkább esetben értünk csak egyet.
Viszont április 30-án Castel azt mondta egy győri rendezvényen, hogy szerinte az utolsó nagy európai vezető a világpolitikában Adolf Hitler (!) volt. Aztán elismételte ugyanezt, hogy Hitler volt az utolsó nagy európai vezető... szóval teljesen biztos, hogy így is gondolta. Felvétel van róla, tévedés kizárva; beteszem ide a linket.
https://rtl.hu/.../hitlert-magasztalta-a-kormanykozeli...
(Fun fact: április 30. egyébként Hitler halálának évfordulója, bár ez nyilván csak véletlen az adott kontextusban.)
Én viszont azt gondolom, hogy így vélekedni egyrészt megalapozatlan, másrészt morálisan is elfogadhatatlan. Biztonságpolitikai szakértőként meg főleg.
Megalapozatlan azért, mert szerintem összekeveri a "nagyság" és a "nagy jelentőségű" fogalmát.
Hitlert azt tette ha nem is naggyá, de nagy jelentőségűvé, hogy rombolt, és mérhetetlen szenvedést hozott a kontinensnek.
Naggyá viszont szerintem más tesz vezetőket. Naggyá az tesz vezetőket, ha építenek. Személy szerint sokkal nagyobb európai vezetőknek tartom az európai integráció alapító atyáit, az Alcide De Gasperi, Robert Schumann, Jean Monnet és Konrad Adenauer négyest. Nagy európai vezetőnek tartom - minden hibája és emberi gyengesége ellenére - Helmut Kohlt is, aki Európában talán a legtöbbet tette azért, hogy békésen véget érhetett a hidegháború (amihez nyilván kellett Mihail Gorbacsov bátorsága is).
Václav Havelnek hatalma soha nem volt sok, de mégis olyan morális tartást és ezzel remény adott emberek millióinak, mint nagyon kevesen. Lech Walesa szintúgy. És nagy vezető volt, még ha nem is aktuálpolitikai értelemben, de II. Erzsébet királynő és II. János Pál pápa is. Európaiak voltak mind, a szó minden értelmében. Sok-sok különbözőséggel, de az európai alapértékek iránti roppant erős elkötelezettséggel.
Hitler viszont minden volt, csak nem nagy európai vezető.
Hitlert nagy vezetőnek tartani mindemellett morálisan is elfogadhatatlan szerintem. Nemcsak azért, ami a magyar zsidósággal történt az uralma idején. Hanem azért is, ami Európa zsidóságával, cigányságával, a melegekkel, a másként gondolkodókkal, és - nem mellesleg - milliónyi hadifogollyal és több tízmilliónyi, otthonát és szeretteit vesztett polgári lakossal történt.
Úgyhogy őszintén nem értem, hogy mi történhetett Castellel Győrben. És remélem, hogy ez csak valamiféle pillanatnyi blackout, elszólás, rossz szóhasználat volt.
És azt is gondolom, hogy mindenkinek meg kell adni a lehetőséget, hogy őszintén elismerje, ha hibát követett el - és ha ezt megteszi, akkor mindenkinek jár a megbocsátás lehetősége is.
(Ha nem, az egy másik helyzet, és akkor nyilván le kell vonni a szükséges következtetéseket... de bízom benne, hogy nem lesz ilyen.)
Szerintem az összefüggésből van Castel állapitása kiragadva. A "nagy politikusok" listàja a várható pc neveket hozza. Egyiküknek sincs globális jelentősége.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 465
7 290
113
Hitlert nagy vezetőnek tartani mindemellett morálisan is elfogadhatatlan szerintem
európa utoljára róma idején volt egységes
azt a birodalmat is a vér és a vas tartotta össze, ehhez a modellhez azóta legközelebb a hitler féle 3. birodalom hasonlított, csak róma helyett berlini központtal, és nem keresztek hosszú sorával az utak mentén hanem koncentrációs táborokkal
castel nem morálisan értékelte hitlert, csak megállapította ezt az evidenciát, vélhetően a jelenlegi brüsszeli vezetés - egyáltalán nem erőszakon alapuló - módszereire utalva
nem kellene azt gondolni hogy európa, egy egységes európa, vagy ebben egy vezető szerep önmagában értékkel bírna, akkor se ha ez napjainkban széles körben elfogadott vélemény mert európáról napjaink európai uniójára aszociálunk