Northrop Grumman RQ-4B Global Hawk a Krim alatt 10. cikcakkban, kikikapcsol, de a radarok követték.
Boeing P-8A Poseidon a román tengerparton kukkol föl-alá.
Izraelben nem hiányoznak ezek, vagy a kaprok fogyasztása fontosabb?
*************************************************************************
Kampány üzemmódban a lengyel diplomácia
Vasárnap választ Lengyelország. Így aztán nem meglepő, hogy az elmúlt hetekben a diplomácia is kampány üzemmódba kapcsolt. Varsó kivont karddal védte az országot a migránsokkal szemben, beszólt Brüsszelnek, Berlinnek, de még Kijevnek is. Ezek után az csak természetes, hogy Moszkva és Minszk sem maradhatott ki a sorból.
Ijjas Anna írása a #moszkvater.com számára
…
Lengyelország megvétózza az EU migrációs tervét
…
Lengyelország határellenőrzést vezet be a lengyel-szlovák határon
…
Lengyelországgal szemben túlzottdeficit eljárás indulhat
…
Rau a német kancellár kijelentését bírálta
…
A lengyel védelmi miniszter ellenzi Németország állandó tagságát az ENSZ BT-ben
…
A választások előtt a PiS ismét jóvátételt vár Németországtól
…
Przydacz: igazságtalanok Zelenszkij szavai a gabona exportról
Meghökkentőnek és igazságtalannak nevezte Marcin Przydacz államtitkár, a Köztársasági Elnöki Hivatal külügyi irodájának főnöke Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek az ENSZ 78. ülésszakán elhangzott, az ukrán gabona exportra vonatkozó szavait – írta a szlovákiai ujszo.com hírportál. A Külügyminisztérium a beszéd miatt bekérette Vaszil Zvaricsot, Ukrajna varsói nagykövetét. Przydacz arra reagált, hogy Zelenszkij a beszédében kijelentette: „Egyes európai barátaink a politika színházában szolidaritást színlelnek, miközben egy gabona-thrillert valósítanak meg”. Az ukrán elnök szerint az ilyen országok „valójában segítik előkészíteni a színpadot egy moszkvai színész számára”. Przydacz emlékeztetett: Lengyelország az utóbbi hónapokban kulcsszerepet játszott az Ukrajnát támogató politikában.
Rau: óriási munka kell az ukrán hatóságok iránti bizalom helyreállításához
Az ukrán politikusok viselkedése azt követően, hogy Lengyelország egyoldalúan embargót vezetett be az ukrán gabona importjára, megkérdőjelezi a kölcsönös kapcsolatok jövőjét a két baráti szomszéd között. „Óriási munka kell az ukrán hatóságok iránti bizalom helyreállításához” írta a közösségi médiában Zbigniew Rau külügyminiszter, az ukrán államfőnek az ENSZ közgyűlésén elmondott beszédét kommentálva – jelentette a PAP hírügynökség. Az ujszo.com szlovákiai hírportál tudósításában azt emelte ki Rau írásából, hogy Varsó bízik Ukrajna győzelmében, de az ukrán politikusok sértő viselkedése után szükség van a Kijev iránti bizalom újjáépítésére. A lengyel diplomácia vezetője az ukrán gabonaügy kapcsán Varsó és Kijev között fennálló nézeteltérésekre reagált az X közösségi felületen – írta a szlovák beszámoló, felidézve, hogy Rau a lengyel társadalom számára rendkívül sértőnek nevezte azt, hogy egyes ukrán politikusok az utóbbi napokban Oroszországhoz hasonlították Lengyelországot. A beszámoló szerint Lengyelországban felháborodást váltott ki, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ENSZ 78. ülésszakán úgy fogalmazott: az ukrán gabonabehozatalt tiltó országok „szolidaritást színlelnek”, de „valójában segítik előkészíteni a színpadot egy moszkvai színész számára”. Rau leszögezte: azok a lengyelek, akik az ukrajnai háború kitörése után „spontán módon vendégül látták az ukrán menekülteket”, ma azon töprengenek, „hogyan lehet a lengyeleket az oroszokkal egy napon említeni, mint olyanokat, akik az ukránokat bántják”. Felidézte: Lengyelország és Ukrajna évszázadok óta az orosz imperializmus áldozata volt. 2022 februárja után pedig az ukrán menekülteknek nyújtott segítség „a szinte minden lengyel családban megnyilvánuló megértés, együttérzés és rokonszenv” miatt volt lehetséges. A jelenlegi ukrán politika ezért „nemcsak igazságtalan, fájdalmas, hanem mindenekelőtt sértő” a lengyelek számára, és mindkét ország veszít rajta – húzta alá Rau.
Telus: Lengyelország lehet, hogy nem ért egyet Ukrajna EU-tagságával
Lengyelország agrárminisztere a legkeményebb érvet használta a hosszúra nyúlt vita során, melynek témája az Európai Unió (EU) ukrán gabona importja. „Amikor Lengyelország belépett az EU-ba szigorú feltételeknek kellett megfelelnie. Ukrajnával szemben is feltételeket kell szabnunk. A jelenlegi helyzetet alapul véve a lengyel mezőgazdaság sosem győzhet az ukrán felett” – ezt Robert Telus agrárminiszter mondta a Radio Plus kereskedelmi csatornának nyilatkozva, és nyomatékkal tette hozzá: „ezért Lengyelország lehet, hogy nem ért egyet Ukrajna uniós tagságával, amennyiben nem építenek be a csatlakozásába megfelelő eszközöket”. Hangsúlyozta, „Lengyelországban az egész agrár világ azt figyeli, mit tesz az Európai Unió a jelenlegi helyzetben”.
Duda oldotta a feszültséget Ukrajnával
Kétségtelen, hogy az ukrán gabona szállítással kapcsolatban kirobbant lengyel-ukrán vita szálkát jelent a kétoldalú kapcsolatrendszerben, mondta Andrzej Duda köztársasági elnök, reagálva Mateusz Morawiecki miniszterelnöknek a Polsat News kereskedelmi tévécsatornának adott interjúban tett kijelentésére, miszerint Lengyelország a jövőben nem nyújt katonai támogatást Ukrajnának. Az államfő a kialakult feszültséget igyekezett enyhíteni. A Polsat Newsnak nyilatkozva érzékeltette, lehetőséget lát arra, hogy a lengyel fegyveres erők modernizálása révén felszabaduló régebbi fegyverekből a jövőben átadjanak Ukrajnának. Hozzátette, „Morawiecki miniszterelnök szavait a legrosszabb módon értelmezték”. A Rzeczpospolita című napilap beszámolt a köztársasági elnöknek az Ukrajna újjáépítésével foglalkozó poznani kongresszuson tartott beszédéről. Ebben Duda kijelentette: „Azt akarom mondani önöknek, hogy számomra együttműködésünk Ukrajnával és az Ukrajnának nyújtott támogatás történelmi dimenziójú. Ezt nagyon komolyan mondom. Történelmi az, ami népeink és országaink között folyik. Ez nem csak néhány esemény, nem csak pár akció.” (…) A népeink között létrehozott emberi kötelék óriási erőforrás. Nem hiszem, hogy politikai vagy jogi vita ezt a létrehozott erőt és eredményt alááshatja.” Annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy a két nép közötti „barátság köteléke és szövetsége évszázadokig tart”. Az államfő ugyanakkor a TVP Info közszolgálati tévében kijelentette: „A lengyel hatóságoknak mindenekelőtt a lengyel érdekeket kell védeniük, és ezt is tesszük. (…) A támogatást, amit Ukrajnának nyújtunk, különösen a katonai segítséget a biztonságunkra vonatkozó megfontolás motiválta.” Hangsúlyozta: „Lengyelország azt akarja, hogy Ukrajna túlélje a háborút. (…) Az ehhez nyújtott támogatásunk hatalmas volt, de ami a gabona ügyét illeti, a farmerek érdeke a tét. Lengyelország élelmiszerből önellátó, megvan a saját gabonánk is, tehát a több millió tonna ukrán gabona beáramlása a mi szempontunkból elfogadhatatlan.” Duda ennek előre bocsátása után ugyanakkor kijelentette, hogy az ukrán gabona tranzitját továbbra is engedik, aminek eredményeként az a világon bárhova eljuthat. A PAP hírügynökségnek arra a kérdésére, hogy mi a véleménye Zelenszkijnek az ENSZ 78. ülésszakán tett megjegyzéséről, a köztársasági elnök azt válaszolta, hogy „túl messzire ment”.
Lengyelország Európa egyik legerősebb hadseregével akar rendelkezni
…
Balti aggodalom egy esetleges orosz hibrid támadás miatt
…
Blaszczak: a szabad Ukrajna szabad Lengyelországot jelent
Lengyelország támogatja Ukrajna harcát Oroszország inváziójával szemben, mert azt akarja, hogy a szomszédja „szabad, független Ukrajna legyen, nem pedig Oroszország része”, és, mert egy szabad Ukrajna egyúttal szabad Lengyelországot jelent” – idézte a PAP hírügynökség Mariusz Blaszczak védelmi minisztert, aki kijelentését Kielcében, a XXXI. Nemzetközi Hadiipari Szalon kiállításán tette.
Görögország csatlakozott a Három Tenger Kezdeményezéshez
A lengyel kezdeményezésre létrejött és Lengyelország által vezetett Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozóját Bukarestben tartották. A tanácskozást követő közös sajtótájékoztatón (melyen részt vett Andrzej Duda lengyel, Klaus Iohannis román, Gitanas Nauséda litván és Andrej Plenković horvát államfő) Duda elmondta: „A tanácskozás sikere, hogy Görögország csatlakozott kezdeményezésünkhöz. Az is tény, hogy Moldova és Ukrajna – amelyek az uniós csatlakozás útján járnak – szintén csatlakozott a Három Tenger Kezdeményezéshez, társult államként. Duda hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a kezdeményezés fő célkitűzése a tagállamok infrastruktúra fejlesztése, illetve ezen infrastruktúrák összekapcsolása. Az IAR, a Polskie Radio hírszolgálata tudósítása szerint Duda rámutatott, a háború Ukrajnában, a szállítmányok Ukrajnába jutásának szükségessége, illetve, hogy onnan az export termékek eljussanak, tehát, hogy Ukrajna megfelelően tudjon működni a jelenlegi rendkívül bonyolult helyzetben, mindez demonstrálja az infrastruktúra összekapcsolódásának és az országaink közötti együttműködésnek a fontosságát Közép-Európában. (A Három Tenger Kezdeményezésének tagja a Balti-tenger, a Fekete-tenger és az Adriai-tenger térségében Ausztria, Bulgária, Csehország, Észtország, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, és most már Görögország is – a szerk.)
Forrás:
www.gov.pl
Vasárnap választ Lengyelország. Így aztán nem meglepő, hogy az elmúlt hetekben a diplomácia is kampány üzemmódba kapcsolt. Varsó kivont karddal védte az országot a migránsokkal szemben, beszólt Brüsszelnek, Berlinnek, de még Kijevnek is. Ezek után az csak természetes, hogy Moszkva és Minszk sem...
moszkvater.com