[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 386
24 723
113
A jolly joker válasz minden sikertelenségre, hibára, rossz döntésre, veszteségekre:

Nem háborúznak, hanem fél lábon hátrakötött kézzel különleges hadműveleteznek.

Lehet, hogy az ukrán ellentámadás eredményeire is ez a magyarázat? :oops:

A több hónapos ukrán ellentámadás eredményeire nehezen lehetne, amikor kb. totális mozgósítás van náluk és hányadik hadseregüket is darálták le? Harmadikat? Eközben pedig a legújabb őket támogató nyugati narratíva már az, hogy az ellentámadás sikertelen volt, de a következő már sikert ér majd el.
 

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
716
2 834
93
A jolly joker válasz minden sikertelenségre, hibára, rossz döntésre, veszteségekre:

Nem háborúznak, hanem fél lábon hátrakötött kézzel különleges hadműveleteznek.

Lehet, hogy az ukrán ellentámadás eredményeire is ez a magyarázat? :oops:
Mint megtudtuk az okosoktól ez (jogilag) tényleg nem háború (nincs hadüzenet).

Az ellentámadás megindulásakor az ukrik tényleg próbálkoztak "hagyományos" támadással tüzérség, füstfüggöny, páncélos roham, még némi légi támogatást is összekapartak, aztán kurva nagy roncstemető lett az eredmény. A másik oldalon is voltak (bár kisebb léptékű) próbálkozások hasonló eredménnyel. Úgyhogy maradt a mostani taktika.

Ha még morbid is akarok lenni, akkor a fél lábbal harcolás is igaz lesz, mert lassan nem találnak embert, akinek megvan mindkét lába.
 

balsteffl

Well-Known Member
2014. szeptember 1.
1 754
21 567
113
Fogytán a méz a madzagon

Kijev szeretné, ha minél előbb felvenné tagjai sorába az Európai Unió, ezt a túlélés legfontosabb zálogának tekinti. Amerika ezzel varrná a háborúzó Ukrajnát, azaz a harc minden nyűgét és anyagi következményét az unió nyakába. Magyarország tizenöt évig várt a felvételére, Ukrajnának elegendő volt a háború kitörése ahhoz, hogy Brüsszel integrálni akarja – mondta a Demokratának Kosztur András, a XXI. Század Intézet vezető kutatója.
Sinkovics Ferenc

– Milyen távolságra van ma Ukrajna az uniótól gazdasági, közigazgatási kérdésekben és a demokratikus berendezkedés tekintetében?

– Most, azaz háborús körülmények között nem lehet összevetni Ukrajna belső viszonyait az Európai Unióéival. A háború mindenre rányomja a bélyegét Ukrajnában, az ország politikai berendezkedésére is. Amely amúgy még 2022 februárja előtt is távol állt az európai normáktól, de a vezetés most még szűkebbre szabott mindent. Már annak idején korlátozni kezdte az ellenzéki média működését, oroszbarátsággal vádolva ezeket a csatornákat, lapokat, internetes felületeket.
A háború csak felerősítette a folyamatot. Hozzáteszem, sok olyan újságíró dolgozik ma a kormánypárti televíziókban, aki azelőtt oroszbarátnak nevezett ellenzéki csatornáknál tevékenykedett. Itt joggal merül fel tehát a kérdés, hogy akkor miért volt szükség e csatornák beszántására. Saját állampolgáraik, politikusok, közéleti személyiségek ellen is szankciókat léptetett életbe a Zelenszkij-féle vezetés, ami nem igazán bevett norma az Európai Unióban.
...
Tehát nem számolták fel a korrupciót.
– Elsősorban Volodimir Zelenszkijhez köthetők a problémák és a hibás lépések, vagy mások is szerepet játszhatnak a folyamatokban?
– Nemcsak az elnökről, de magáról az elnöki irodáról is beszélek, amely meglepően kiterjedt hatalomra tett szert, különösen a háború kitörése óta eltelt időszakban. Egy agilis, rámenős csoportról van szó, amely jelentős intézményrendszert tart a kezében, vezetőjét, Andrij Jermakot mindenki az ország második emberének tekinti.
– Miként működött, milyen teljesítményekre volt képes Ukrajna háború előtti gazdasága? Hogyan illeszkedne be az a gazdaság az unió rendszerébe?
– Ha a kompatibilitásról beszélünk, akkor először is a korrupció kérdésére kell fókuszálnunk. Ez a legsarkalatosabb pontja a problémáknak, az ukrán gazdaságot ugyanis mindig átszőtték a korrupciós sémák, az Európai Unió szintén nem makulátlan gazdasági életénél is sokkal nagyobb mértékben.
...
– Hogyan reagál erre az ukrán társadalom?
– Komoly probléma például, hogy rengetegen menekültek az ország nyugati megyéibe is. Paradox helyzet állt elő: országszerte nehéz munkát találni, egyes régiókban viszont munkaerőhiány van, hiszen sok cég is áttelepült a keleti területekről. Zavart okoz az is, hogy milliók távoztak az országból, és férfiak tömege szolgál a fronton. Ez az egész a korábbi ukrán gazdasági szerkezet szinte teljes felbomlásához vezetett.
– Mit bír el még ez a megbomlott struktúra?
– Kijev az állam jövő évi költségvetésének felét hitelből kénytelen fedezni. Nagyjából pont akkora összegről van szó, mint amennyit védelmi kiadásokra szán a vezetés, az országnak tehát nyugati támogatások nélkül már döntenie kellene, hogy vagy a működését finanszírozza, vagy a háborút. Együtt a kettő nem menne.
– Nyilván ezért is kerül szóba immár naponta Ukrajna felgyorsított és előre hozott uniós csatlakozása. Mindezen túl ki és miért akarja berántani Kijevet az EU-ba?
– Már az is jó kérdés, hogy egyáltalán komoly szándékról beszélhetünk-e, vagy ez az egész nem más, mint egy politikai mézesmadzag, amit elhúztak az ukránok orra előtt. Van, aki azt mondja, jöjjenek már holnap, van, aki pedig arra figyelmeztet, hogy a csatlakozásukhoz még évekig tartó felzárkózási munkára lesz szükség. Az összkép azt mutatja, hogy Kijev nem reménykedhet közeli időpontban.
...
– Mire gondol pontosan?
– Arra például, hogy az Egyesült Államok számára olcsó megoldás lehetne, hogy a háború befejezéséért az uniós tagságot ajánlaná cserébe Kijevnek. Már ha végkép elakad az ukrán ellentámadás, és elszáll Kijev katonai győzelmének a reménye.
– Amerika lemondana a térségbeli céljairól? Miután hatalmas összegeket áldozott az itteni terjeszkedésére?
– Én úgy látom, hogy Washington egyre kevésbé figyel Európa keleti felére. Amerikát a csendes-óceáni térség és annak fejleményei érdeklik elsősorban. Ideértve természetesen a Kína gazdasági és katonai erősödését, illetve világpolitikai szerepének látványos növekedését is. Ez persze nem jelent teljes kivonulást a térségünkből, de vélhetően egyre több terhet hárítanának a helyi szövetségeseikre.
– Tartja magát egy uniós elv, amely szerint fegyveres konfliktusban lévő állam nem léphet be az EU-ba. Ukrajnával kivételt tenne Brüsszel?
– Egyfelől az Európai Unió nem védelmi szövetség. Másfelől van példa konfliktusban álló országok felvételére.
...
– Több elemző szerint Ukrajna uniós tagsága előszobája lenne a NATO-ba való felvételének… Erre Moszkva is többször utalt már.
– Pont fordítva. Mert ha jól megnézzük, akkor azt kell látnunk, hogy általában az országok uniós integrációját megelőzi a NATO-ba történő felvételük.
...
– Kérdés, mit lát ebből, hogyan viszonyul mindehhez az ukrán társadalom. Amelyet azzal hitegettek a Majdan utáni vezetők, hogy az ország uniós csatlakozásával lényegesen magasabb színvonalon fognak majd élni.
– A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a többség továbbra is kitart Ukrajna nyugati orientációja mellett. És egyértelműen elvárja az ország NATO-ba való felvételét és EU-s integrációját is, mert úgy érzi, hogy ez jár neki, már csak a háborúban hozott áldozatai miatt is.
...
– Maga az ukrán kormány miként áll ehhez a kérdéshez?
– Állítja, hogy folyamatosan építi be az államrendjébe a tőle követelt reformokat, és igyekszik úgy tenni, mintha megfelelne az uniós felvételi követelményeknek, illetve a méltányos felvételi eljárásoknak.
– Na de hát itt vannak például a sorozóbizottságok vezetőinek letartóztatásai, elbocsátásai. Ezeket nem lehet a kirakatba tenni. Vagy éppen azért csinál ekkora tisztogatást Kijev, hogy legyen mit felmutatni?
– Rengeteg korrupciós esetre derült fény magában a védelmi minisztériumban is. Persze Kijev meg akarja mutatni, mennyire kemény harcot folytat a megvesztegethető tisztek és hivatalnokok ellen. Azt bizonygatja, hogy a Nyugatról érkező támogatások jó helyen kötnek ki, ezekhez nem nyúl senki, az eltűnő vagy zsebből zsebbe vándorló pénzek csak az ukrán államháztartás készleteit apasztják.
– Ezt elhiszi az utca embere, akit adott esetben a piacról vagy a munkahelyéről ráncigálnak el a frontra?
– A korrupció kezdi elérni az egyszerű polgárok ingerküszöbét. Botrányosnak tartják, hogy amíg ők az életüket áldozzák Ukrajnáért, addig vannak, akik ebből busásan meggazdagodnak, és folytatják azokat az üzelmeiket, amelyeket különben már a háború előtt is folytattak.
...
– Tart attól az ukrán vezetés, ha nem sikerül látványosan visszaszorítani a korrupciót, akkor elveszíti Amerika és az unió támogatását?
– Vannak ilyen jelek. Legutóbb egy nyugati bekötöttségű parlamenti képviselő, Jaroszlav Zseleznyak állt elő azzal, hogy értesülései szerint az amerikaiak arra figyelmeztették nemrég a náluk vizitelő Zelenszkij elnököt, hogy a következő negyvenöt napban, vagyis az igencsak éles amerikai költségvetési vita idején Ukrajnának szigorúan el kell kerülnie minden nagyobb korrupciós botrányt. Mert az rosszul érintené az amerikai vitát, ezáltal pedig a Kijevnek szánt támogatási csomag sorsát is.
– Milyen helyet foglal el manapság Ukrajna a nemzetközi diplomáciai életben? Követelődzések, szemtelenkedések, leszólások…
– Röviden csak annyit, hogy ezek a megnyilvánulások nem arattak osztatlan sikert, még úgy sem, hogy egy nyilvánvalóan ideges, háborúban álló ország diplomáciájáról van szó. Először a németekkel szemben léptek fel, a berlini ukrán nagykövet sértett májas hurkának nevezte Olaf Scholzot, mert Berlin amúgy valóban nagyon visszafogottan kezdte meg Ukrajna katonai támogatását, először például csak sisakokat küldött. Aztán jött szép sorban a többi bárdolatlan és furcsa stílusú ukrán megnyilvánulás.
– Bezárták a magyar iskolát Munkácson, de tőlünk is komoly támogatásokra várna Kijev, amit meg is kap, de csak humanitárius téren… Ez a bezárás is az idegesség következménye?
Szinte az összes szomszédjukkal összevesztek. Ami a kárpátaljai magyarokat illeti, nem szabad elfelejteni, hogy ebben a régióban helyi hatalmi játszmákról is beszélni kell.
...
– Eközben, ha nem is olyan hangosan, de egyes elemzők bizonyos közeledésekről is beszélnek…
– ...
– Elképzelhető, hogy valamiért félreállítják Volodimir Zelenszkijt?
– Időnkét hallani ilyen felvetéseket, de persze nem tudjuk, merre fordul majd az ukrán belpolitika kereke. Akár úgy is tűnhet, hogy hasznosabb lehetne egy Nyugatra erősebben bekötött, az unióhoz és az atlanti világhoz is lojálisabb vezető Kijevben.
– Zelenszkij nem az? Douglas Macgregor, az amerikai hadsereg egykori ezredese, és mint ilyen, több kényes művelet részvevője azt mondta a minap, hogy Ukrajna az USA 51. tagállama… Ez nem elég erős kötődés?
– Zelenszkij és köre, ahogy korábban minden a helyi politikai és gazdasági környezetből kinövő ukrán vezetés, elsősorban a saját érdekeit követve cselekszik.
...
Persze, ha kér és követel valamit a Nyugat, akkor Kijev megpróbál úgy tenni, mintha teljesíteni szeretné. Ha azonban ez érdeksérelmet okoz számára, akkor akár el is szabotálja az instrukciót. Legyen bármily meglepő, de Zelenszkij nem a Nyugat embere.
...

Korlátoznom kellett a fő mondanivalóra, de érdemes elolvasvi a kipontozott részeket is.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 567
89 736
113
Simplicius új írása többek közt az ukrán helyzetről:

"A tweet, ami nem fog tetszeni. Körülbelül egy hónapon belül megszületik a döntés arról, hogy lekössenek-e tartalékokat az áttörés érdekében. Utána pedig (az eredménytől függetlenül) közel egy évig védekezésben leszünk. Azt hiszem, valahol 2024 augusztusáig.

De az igazi sarkalatos harcot minden szem Avdeevkára szegezi. Az ukrán számlák tele voltak orosz veszteségekről készült felvételekkel az elmúlt két-három napban. Azt állítják, hogy az offenzíva az év elején Ugledarral egyenrangú katasztrófává válik. Hatalmas számú veszteséget dobnak körbe, több száz megsemmisült tank, ezrek haltak meg stb.

Megpróbáltam nagyon józanul és semleges nézőpontból elemezni, minden videót átgondolva. Az offenzíva minden bizonnyal mérsékelt veszteségeket szenved el, azonban az ukrán videók szelektíven vannak szerkesztve, és nem reprezentálnak semmilyen „katasztrófát”. Megsemmisült néhány régi BMP, egy maroknyi tank, egy tucat-két KIA, és mindez semmi egy több ezer katonából álló nagyszabású rohamhoz képest. A bemutatott páncélosok nagy részét gyorsan eltávolítják, és valójában csak megsérülnek, helyreállíthatók, ahogy az Ugledar esetében is történt.

Egy ukrán beszámoló abszurd módon azt is elismerte, hogy a megsemmisült páncélosok számbavétele során – nem ámulatba ejtve – „minden álló járművet” beszámított."

(...)

"Mindazonáltal azt mondom, hogy úgy gondolom, hogy ez az offenzíva rendkívül sokatmondó lesz az SMO jövője szempontjából. Abban az esetben, ha ez katasztrófát okoz, akkor ez nagyon bearany jel lesz az SMO hátralévő részére. Ez megerősíti, hogy a modern manőverháború és a modern ISR korlátai között való előrehaladás egyszerűen nem működőképes, és ez egy olyan dió, amelyet Oroszország maga egyszerűen nem tud feltörni, ahogy az AFU sem volt képes a zaporozsjei offenzívájával.

Ha ez megtörténik, akkor az SMO hátralévő részére negatív konnotációkkal jár. Nem arról van szó, hogy Oroszország veszít, hanem arról, hogy ez egy még hosszabb és véresebb ügy lesz, mint azt valaha is remélhettük.


Ennek az az oka, hogy tudjuk, hogy az AFU támadólag kimerült, és nem lesz több felszerelése jelentős offenzívák indításához, esetleg soha többé. Így, ha bebizonyosodik, hogy Oroszország támadólag képtelen teret hódítani, akkor visszatérünk az 1. világháború forgatókönyvéhez. Két fél drónokkal mészárolja egymást, de képtelenek előrelépni."

Pozitív és negatív meglátások a fentiekkel kapcsolatban:
"Pro:

Az orosz oszlopokat nem tizedelik meg, mint az ukránokat Zaporozsjében, különösen nem drónokkal. A jelek szerint akad néhány ATGM, tüzérségi és aknatalálat, mint mindig, de sok kommentátort meglepett, hogy az ukrán drónok milyen hatástalanok voltak. Ez egy hatalmas pozitívum, ami azt jelenti, hogy Oroszország keresi a módját, hogyan semmisítse meg az ukrán FPV-ket az előrejutás során.

A munkaerő-veszteség is kicsinek tűnik. Annak ellenére, hogy néhány BMP eltalált, gyakorlatilag minden esetben azt látja, hogy a leszállások rendben vannak, és a végén teljesítik küldetésüket, a fasorok biztosítását stb.

Con:

De a rejtett ATGM/tüzérségi csapatok menet közbeni elnyomásának képessége továbbra is az egyik legfőbb Achilles-sarka. További probléma, hogy Ukrajna most jelentős erősítést küldött oda, köztük néhány nagyon elit és tapasztalt egységet.

Állítólag az orosz OPSEC különösen felkapott ebben az offenzívában, így szinte semmilyen információt nem kapunk az oldalukról. Ez egyre nehezebbé teszi a haladás valódi megítélését, különösen azért, mert az orosz fél nem ad ki sok felvételt, beleértve az AFU pozíciók vereségeit bemutató „pozitív” felvételeket stb. Ez annak a jele, hogy nagyon komolyan veszik, de ez a kompromisszum az offenzíva egészségi állapotának negatív megítéléséhez vezet, amikor nem látunk állandó „sikereket” bemutató felvételeket."
https%3A%2F%2Fsubstack-post-media.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F068c0ac9-cde2-4428-b65d-5502143f4bfa_1251x820.jpeg


(...)

"Emlékezzünk vissza, hogyan nézett ki Severodonetsk-Lisichansk közvetlenül azelőtt, hogy az AFU kénytelen volt elhagyni:
https%3A%2F%2Fsubstack-post-media.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F63f0b821-3eba-4920-99c3-3707cefcb082_621x930.jpeg


"Csak egy főút volt kifelé, és az AFU jóval azelőtt kiszállt a kitérőből, hogy Oroszország teljesen le tudta volna szorítani.

Ennek ellenére a közelgő időjárási változások Oroszország előretörése szempontjából is problémásnak bizonyulhatnak. De most híre ment, hogy Wagner egységeket költöztetnek erre a frontra, hogy ugyanúgy segítsenek az ostromban, ahogy lassan megfojtották Soledart és Bakhmutot.

De tekintettel az orosz erők által elszenvedett veszteségekre, ez határozottan nem egy lezárt megállapodás, ezért mondtam előre, hogy ennek a harcnak a kimenetele jelentős következményekkel járhat az SMO fennmaradó részére. Ha Oroszország ésszerű módon (vagyis ésszerű veszteségekkel és időráfordítással) meg tudja oldani ennek az erősen megerősített városnak a rejtvényét, akkor ez az SMO számára durva lesz.

Még legalább pár hetet adok neki az elbírálás előtt. Emlékezzünk vissza, hogy a legtöbb nagyobb és félig nagyobb városi agglomerátum rögzítése legalább két hónapig tartott. Liszicsanszk-Szeverodonyeck körülbelül másfél hónap, Mariupol 2-3 hónap, Bahmut még ennél is sokkal több. Lehet, hogy az Avdeevka a legkisebb az összes közül, de erősen megerősített egy olyan területen, ahol a leghosszabb erődítmény épült. Így legalább néhány hónapos műtétre számítok, és valószínűleg sokkal tovább is tarthat. Jurij Podoljaka elemző azt mondja, hogy arra számít, hogy az újévre esik. Csak a veszteségek kiegyenlítése számít. Ha sokáig tart, de a veszteségarány kedvező Oroszország számára, akkor az rendben van.

Még vagy két hét múlva, ha Oroszország még mindig nem kelt át a vasúti síneken Stepove/Berdychi felé, például, az negatív kilátásokat és ingoványt jelezhet."
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 461
84 500
113
Műszaki és morális kérdések miértjeire a tankokat megrendelő fél illetve annak képviselője (esetünkben Oroszország budapesti nagykövetsége) tud választ adni neked. Az biztos, hogy az orosz harckocsizók hajlandók ezekkel a járművekkel harcba menni. Talán te is harcba mennél a tökéletlen magyar felszereléssel, ha úgy adódna. Felesleges a nyugatiakat ajnározni, hiszen a harckocsijaik szinte megfizethetetlenek, de éles helyzetben nem érnek annyival többet. A nyugati tankok műszaki fölénye akkor lenne lényeges, ha lenne gyártókapacitás, ami normális áron ontaná a járműveket. Mert egy éles helyzetben ugyanúgy (vagy három rá kilőtt lövedékkel/drónnal később) harcképtelenné válna a tank, ahogy Ukrajnában bármelyik, és az ezt túlélő európai harckocsizóknak ugyanúgy nem lenne mibe visszaülni, mint ahogy az ukránoknak sincs.



És az egységnyi idő által legyártott hadfelszerelés... Csodafegyver híján a tervezők a teljesítmény, a megbízhatóság, a gyárthatóság és az ár közti egyensúlyt keresik, mert a fegyverekkel nem csupán csatákat kell nyerni, hanem a hátországnak képesnek kell lennie a gyártásra (beleértve a gyártás anyagi és materiális finanszírozását is). A Szovjetunió majd Oroszország több harci tapasztalatot szerzett Nyugat-Európánál, ezért számomra kissé furcsa és irracionális, hogy a nyugat-európai arrogancia akarja megmondani nekik, mivel és hogyan kéne és kell harcolni. Mindeközben körvonalazódni látszik, hogy az európai harckocsigyártás és az európai autógyártás egy cipőben jár. Nagyon szép ez a drága uniszex lábbeli, csak a talpa ne lenne lyukas...
Hajlandóak? Van választásuk vagy mi a búbánat? Ezzel kell harcolniuk, mert nincs más és nem mellesleg meg sem kérdezik őket, hogy akarnak-e vagy sem.

Most akkor döntsd el, hogy az orosz ipar teljesítménye miatt támadgatnak, vagy saját elhatározásból, mert a kttő nem ugyanazt jelenti. Itt a fórumon a szekta azt a hülyeséget hangoztatja, hogy az oroszok saját elhatározásból, bármilyen külső kényszer hatása nélkül, önként és dalolva húzza el ezt a hábrút.
Én azt mondom, hogy ez hülyeség, te meg azzal érvelsz velem szemben, hogy az orosz ipari teljesítmény korlátozza őket.
Nem tűnik fel, hogy nem ellent mondasz nekem, hanem azt mondod amit én?
Az oda em illő tényekkel való érvelés pedig a demagógia egyik ismérve. Mi köze ahhoz a nyugatnak amiről beszélünk. Tökéleesen irreleváns a nyugati hadiipar, ha az orosz hadiiparról van szó, mert a kettő tökéletesen független egymástól.
A harcoló felek abban érdekeltek, hogy a háború az ők győzelmükkel érjen véget és a lehető legkisebb veszteséggel számukra. Az idő csak harmadlagos szereplő a történetben. És ha úgy ítélik meg, hogy jobb emiatt a másikat kivéreztetni, mint mindennel nekimenni jóval nagyobb áldozatokkal, akkor azt fogják csinálni.
Ez a hülyeség minden ismert és ismeretlen (keleti és nyugati) a háborúval kapcsolatos katonai tanításnak ellentmond.
 

Flamand

Well-Known Member
2021. augusztus 26.
4 351
20 977
113
Ebben a posványban csak az orosznak van ideje,senki másnak. Kitört a balhé Izraelben,és a környékén,a nyugati gazdaságok elég komoly gondban vannak,lehetetlen a két harctérre egyszerre fegyvert,és lőszert szállítani. Az USA nem tudja,hogy melyik ujjába harapjon,mert az ukrán ügy két fontos szivességet tett volna neki,mármint Európa,és Oroszország legyengítését. Legalábbis azt hitték Washingtonban. Európát sikerült is taccsra vágni,de az oroszokba beletört a bicska. Most viszont a hazai közönségük rövid bőrű része mindent Izraelnek követel. Itt állt meg a tudomány amerikai részről. Ukrajna kuka,mert abból még ki tudnak farolni.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 848
12 218
113
Mondják az ukránok.
Mert aztán az ő négy hónapja tartó offenzívájuk nem fulladt kudarcba :oops: .
Álltólag Avgyejevkánál a meddőhányót visszafoglalták az ukránok. Berdicsinél még mindig próbálkoznak a ruszkik, de délen (Vodnaje és Opitje) van némi előrehaladás. (Hogy ez mit jelent azt sosem tudjuk meg...)
A tweet szövegét nem kell komolyan venni, de a felvételek ott készültek:

 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Ebben a posványban csak az orosznak van ideje,senki másnak. Kitört a balhé Izraelben,és a környékén,a nyugati gazdaságok elég komoly gondban vannak,lehetetlen a két harctérre egyszerre fegyvert,és lőszert szállítani. Az USA nem tudja,hogy melyik ujjába harapjon,mert az ukrán ügy két fontos szivességet tett volna neki,mármint Európa,és Oroszország legyengítését. Legalábbis azt hitték Washingtonban. Európát sikerült is taccsra vágni,de az oroszokba beletört a bicska. Most viszont a hazai közönségük rövid bőrű része mindent Izraelnek követel. Itt állt meg a tudomány amerikai részről. Ukrajna kuka,mert abból még ki tudnak farolni.
Ukrajna elvesztése nagy pofon lesz nyugatnak.
Két frontot jelen EU állapot mellet nem bírna meg.
Mi lesz, ha még bejön Tajvan, Irán, esetleg közép Ázsia.
Talán az USA-nak nem azon kellett volna mesterkednie, hogy Európa szövetségesét lerontsa.
Ha még lesz egy nagy tél, az végképp betesz az EU-nak, aztán ki fogja fizetni a háborús számlákat?
És még erre fel akarják venni az EU-ba Ukrajnát. Egy gazdasági csődtömeget. Remélem jó sokan megvétózzák (LO., Mo., Szlovákia biztos - ez meg pont elég, mert egységes döntés kell).
Nem mellékesen az EU arra használná Ukrajnát, mint eddig, azaz villanyáram termelésre, hogy ő eldicsekedhessen, hogy mennyire zöld és mindent bezárt ami szennyező, illetve élelmiszerfarmnak, hogy az EU-s gazdákat tönkre vágja, hogy majd szabadon beleállhasson a visszavadítási idióta projektjébe (2050-re a jelenleg művelt földek 80%-át akarja felszámolni).
KI van ez találva kérem. Csak most az orosz belerondított a nagy tervekbe.
Innen is látszik, hogy ezek a magukat mindenhatónak gondoló globális elitek sem mindenhatók.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 637
113
Nocsak, nocsak….
Mégsem olyan jó a morál, mint ahogy a propi mondja???
De a legfurcsább, hogy a DW is lehozza
(Érdekes a fiatal srác elszólása “haljak meg egy olyan országért, amely a halálom után lehet hogy nem is fog létezni?”


Azért még így is kemény ukri popagandát nyomnak:
"a háború kitörtése után másfél évvel már kevesebb az ünkéntes" - kb nulla vagy kevesebb
"az ukrán hadsereg katonai behívókkal kénytelen feltölteni a sorait" - most biztos a kényszersorozásra meg az utcáról összefogdosásra gondol
"zéró tolerancia a korrupcióval szembe meg elszigetelt esetek" - ez a világ harmadik legkorruptabb országában
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 222
57 607
113
A tweet szövegét nem kell komolyan venni, de a felvételek ott készültek:

Látunk 4 füstölgő járművet,abból az egyik,kb 2 napja volt,egy aknára futott/tolatott(?) T90,meg kb 10 elesett katonát,ez mit számít az oroszoknak?


Miböl megàllapitható, hogy ki lö kiket?


Az azonosító színekből láthatóan Oroszok,ill szakik.


Oroszország ebben a sorban az első vagy a második?

Valahol a nyugat után,kicsivel,de nézzük el nekik,csak pár éve kapitalisták,majd belejönnek.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 676
48 651
113
Vlagyimir Putyin nyilatkozatai a "Moszkva. Kreml. Putyin" című műsorban az "Oroszország-1" tévécsatornán:

Oroszország a jól ismert ősi elv szerint "háborúra készül", de békét akar;

Oroszország és Kína nem egyesül valamiféle politikai-katonai szövetségben, ellentétben a nyugati országokkal;

A közel-keleti konfliktus olyan kiterjedt, hogy össze sem lehet hasonlítani az ukrajnai különleges hadművelettel;

Az Egyesült Államok arra kényszeríti szövetségeseit, hogy rontsák kapcsolataikat Oroszországgal és Kínával;

A Nyugat és Oroszország teljes értékű összecsapása esetén „egy egészen más háború lesz, nem pedig különleges hadművelet”;

Józan ésszel senki sem fogadhatja el az atomhatalmak közötti háború lehetőségét.


Műholdfelvételek az ellenséges akadályokról Szevasztopol kikötőjének bejáratánál. Különféle akadályok láthatók.

Összefoglaló 2023. október 15-ről

▪️A fronton a fő változás az orosz fegyveres erők nagyszabású támadó hadműveletekre való átállása volt. A tisztségviselők közül valamiért csak Oroszország állandó ENSZ-képviselője, Nebenzja hangoztatta ezt.

▪️A fő látható csapás az Avdejevszkij irányú fellépésünk volt . Az Orosz Fegyveres Erők nagyszabású tüzérségi támadásokkal kezdték felbontani a legkomolyabb, évek óta betonnal feltöltött erődített területet, a légi közlekedés pedig gyorsan elnyomta a levegőből az ellenséges tűzerőt. A rohamegységek minden oldalról támadják az ellenséget, miközben nyomon követik az üst kialakításának feladatát. Már arról számoltak be, hogy az Avdejevkába vezető összes út az orosz fegyveres erők tűzfelügyelete alatt áll. Az ukrán fegyveres erők azonban egész katonai egységeket helyeznek át ez irányba a front más szektoraiból. A legnehezebb és legvéresebb csaták zajlanak, és nem lehet azt mondani, hogy az orosz hadsereg mindent olyan gördülékenyen csinál, mint a papíron. Az ellenség, akárcsak mi, sokat tanult a harcok hónapjai alatt.

▪️Ugyanakkor az Orosz Fegyveres Erők aktívabbá váltak Szvatovo-Kremennaja irányban , Makeevka (LPR) és a Torsky kiugró térségében. Az újonnan megalakult 25. OA Központi Katonai Körzet harcba vonult, az előrenyomulás több kilométeres volt.

▪️ A front kupjanszki szakasza is megindult: az ellenséget Liman Pervynél és Sinkovkánál kiszorították állásaiból, magát Kupjanszkot pedig megerősített területté alakították, amelyet folyamatosan komoly légi- és tüzérségi támadások értek.

▪️A Zaporozsjei Front tovább dübörög: az ellenség folyamatosan próbál áttörni a Rabotino-Novoprokopovka-Verbovoe vonalon. Rabotino egyébként még mindig a szürke zónában van, az ukrán fegyveres erőknek nem sikerült megvetni a lábát a faluban. nagy erőkkel. De nem lehet azt mondani, hogy az ellenség gyenge. Igen, a sokat hangoztatott „ellentámadás” kudarcot vallott, de még mindig van elég ereje. Példa erre helikoptercsoportjainak merész tettei, amelyeket kétszer is dokumentáltak Rabotinsky irányában. Bár a tisztelt előadók nem egyszer „teljesen megsemmisítették” az összes ellenséges repülőgépet.

▪️A hersoni irányt az ellenség felkészülése a Dnyeper átkelésére jellemzi, bármilyen öngyilkosnak is hangzik ez. Az ukrán fegyveres erők hatalmas számú vízi járművel és villámgyors partraszálló erővel számolnak, amelyeknek néhány órán belül teljesen el kell foglalniuk a szigeteket, ezt követően pedig gyorsan telepíthető pontonátkelőhelyeket helyeznek üzembe. Utóbbit egyébként az ellenség hónapok óta ügyesen irányítja, és azonnal eltávolítja őket a folyón túlról. A Dnyeper partján a heves tüzérségi támadások és a légibombák ellenére felhalmozódnak az ellenséges erők.

▪️Számos területen az orosz fegyveres erők jelentős tartalékait nem vonták harcba . Még mindig egész új hadosztályok vannak a hátsó szakaszokban, fokozatosan megtanulva a különbséget a gyakorlótéren végzett kiképzés és az ellenség valódi érkezése között. Ismerjük a nagy harci tapasztalattal rendelkező vezető tisztek kinevezésének tényeit a harci vezetői pozíciókra. Ráadásul az új egységek több mint fele a legújabb technológiával van felszerelve.

▪️Az orosz fegyveres erők a front teljes hosszában nagy alakulatokat kénytelenek fenntartani az ellenség szabotázs- és terrorista tevékenységének ellensúlyozására : a Krímtől Brjanszkig a határt csapatok és regionális védelmi csoportok erősítik, amelyek már most is megmutatják hatékonyságukat. . A tavalyi „jóakarat gesztusai” és „átcsoportosításai” azonban a háború egészére kihatnak: az ellenség túl közel van határainkhoz.

▪️Annak ellenére, hogy a világ figyelme Izrael felé fordult, Ukrajna komoly harci potenciállal rendelkezik, és rendelkezik mozgósítási tartalékkal. Aktív PR folyik a nők ellenségeskedésekben való részvétele érdekében, és tesztelik a talajt a kiskorúak mozgósításának lehetőségeit illetően.

Amíg Ukrajna teljes katonai-politikai vezetését fel nem számolják, és az ellenség logisztikai potenciálját nem semmisítik meg, a háború hosszú lesz.