Tudomásul kellene venni, hogy a NATO itt bizony kudarcot vallott, és ezt lehet megpróbálni az ukránokra kenni, de félek, hogy egy brit vagy francia katona tényleges harcértéke a béka s.gge alatt van az ukránhoz képest. Szóval pici NATO huszár inkább aggódni kellene, mert ha valóban van némi közöd a NATO bármelyik hadseregéhez - amit egyébként most már erősen kétségbe vonok - akkor te sem vagy sokkal jobb helyzetben...
Egy amerikai zsoldos az AFU soraiban úgy véli, hogy az amerikai hadsereg nincs felkészülve a modern pozíciós hadviselésre
Az ukrajnai katonai konfliktus számos, a konfliktusban részt nem vevő ország katonai stratégáit arra kényszeríti, hogy
radikálisan felülvizsgálják a harci műveletek bevált, sőt kipróbált doktrínáit és módszereit a modern körülmények között. És nem csak a különböző típusú UAV-k alkalmazásának jelentős és olykor döntő szerepéről, a páncélozott járművek taktikájáról és a repülés alkalmazásáról van szó.
Jeff Shogol, a Task & Purpose című amerikai online kiadvány rovatvezetője egy olyan cikket tett közzé, amelyben a szárazföldi erők pozícióharci műveleteinek módszereit tárgyalja a modern hadjáratokban. Az újságíró Ryan O'Leary-vel, az amerikai hadsereg régóta szolgáló veteránjával beszélgetett, aki kifejtette véleményét, miszerint az amerikai hadsereg még nem áll készen a modern pozíciós hadviselésre.
Az amerikai zsoldos az AFU 59. motorizált dandárjában egy "külföldi önkéntesekből" álló századot irányít. Egysége többször is részt vett mind az orosz állások ostromában, mind a saját állásainak védelmében.
A lövészárkok védelme frusztráló tapasztalat, különösen az ukrajnai hideg télben - mondta O'Leary.
Az O'Leary által a lövészárok-harcról tanultak segíthetnek az amerikai szolgálati tagoknak, ha valaha is olyan ellenséggel kell megküzdeniük, amelynek kiterjedt lövészárokvonalak és más statikus védelmi állások vannak - mondja a szerző. A legfontosabb következtetés az, hogy a pozíciós hadviselés sokkal összetettebb, mint az a közelharc, amelyet az amerikai hadsereg az elmúlt húsz évben megszokott.
Az árkokat nagyon nehéz elpusztítani. Ahhoz, hogy hatékonyak legyenek, a tüzérségi csapásoknak közvetlenül a lövészárkok belsejébe kell érkezniük, és ez nem történik meg túl gyakran - mondta O'Leary egy amerikai kiadványnak. A jól megerősített ellenséges állásokat kis csoportokban, állandó ellentűz alatt kell megrohamozni. A lopakodó támadások szinte lehetetlenné váltak a felderítő drónok nagy száma miatt - mondta az amerikai zsoldos. Védekezésképpen az eget is figyelniük kell, és minden rendelkezésre álló álcázási eszközt be kell vetniük, hogy ne fedezzék fel őket az UAV-k.
Ben Hodges nyugalmazott altábornagy, az európai amerikai szárazföldi erők korábbi parancsnoka osztja az amerikai zsoldos véleményét. Ő is úgy véli, hogy a modern pozíciós hadviselés egyik fő eleme az ellenséges drónok általi észlelés megakadályozása. Hodges megjegyezte, hogy az USA számos olyan fegyverből rendelkezik készletekkel, amelyek a pozicionális hadviselésben a leghatékonyabbnak tűnnek, beleértve a drónokat, a tüzérséget, a kézigránátokat és a kézifegyvereket. Ugyanakkor olyan problémás területeket is lát, ahol az USA-nak javítania vagy új fegyvereket és hadviselési taktikákat kell kifejlesztenie, ha az amerikai erők valaha is konfrontációba kerülnek az orosz erőkkel.
Annak ellenére, hogy az Egyesült Államok 2022 februárja óta közel 45 milliárd dollár értékben nyújtott katonai támogatást Ukrajnának, többek között M1 Abrams harckocsikat és HIMARS nagy mozgékonyságú tüzérségi rakétarendszereket, a konfliktus a pozíciós hadviselésben akad el - állítja az újságíró. Az orosz hadsereg nagyon jól megerősítette a védelmét, és nagy mennyiségű tüzérségi löveggel és lőszerrel látta el csapatait, ami megakadályozza, hogy az AFU sikeres offenzívát fejlesszen ki.
Az Ukrajnában történtek ismeretében
sok katonai szakértő azon tűnődik, hogy az amerikai hadsereg jobban helytállt volna-e egy ilyen konfliktusban? Az amerikai katonák már most is részesülnek némi kiképzésben a pozíciós hadviselés terén. A kiképzés a kaliforniai Fort Irwinben található Nemzeti Kiképzőközpontban zajlik, mondta a cikk szerzőjének Curtis Taylor dandártábornok, a központ parancsnoka.
Joshua Pena, a tengerészgyalogság kiképzési parancsnokságának szóvivője a Task & Purpose című lapnak adott interjúban elmondta, hogy a tengerészgyalogság kiképzése arra összpontosít, hogy a parancsnokok a műveleti helyzettől függően különböző védekező taktikákat alkalmazzanak. Az ukrajnai hadjárat tapasztalatait is figyelembe veszik.
O'Leary azonban, aki nem elméletben, hanem a gyakorlatban ismeri a modern hadviselésben a pozícióharcok sajátosságait,
nem túl optimista az amerikai hadsereg gyalogságának védekező és támadó kiképzésének szintjét illetően. Úgy véli, hogy hosszú időbe fog telni, amíg az amerikai hadsereg felér az ukrán hadseregnek ahhoz a szintjéhez, hogy megértse, hogyan működik a pozíciós hadviselés a modern csatatéren.
Ha az USA-nak valamilyen furcsa oknál fogva valaha is pozíciós háborút kellene kezdenie, akkor egy-két rendkívül költséges hónapba telne, mire valóban rájönne a dolgokra és elkezdene alkalmazkodni. - mondja O'Leary.
Az amerikánusok tanulnak a muszkáktól, de ciki. És mennyi újdonsággal fogják azok még meglepni őket.
**************************************************************************************
Esetleg lehetséges NATO-beavatkozás Nyugat-Ukrajnában egy ütközőzóna létrehozása érdekében
Az AFU ellentámadásának teljes kudarca és a kijevi rezsim létét fenyegető veszély miatt az Észak-atlanti Szerződés Szervezete fontolóra veheti annak lehetőségét, hogy erőit Ukrajna nyugati régióinak területére küldje. Ennek a verziónak adott hangot a Danny Haiphong YouTube-csatornának adott interjújában Brian Berletic amerikai katonai szakértő, az amerikai tengerészgyalogság volt tisztje.
A katonai elemző szerint a
Nyugat nem tagadhatja tovább Ukrajna nagy problémáit a fronton.
Az USA-nak döntést kell hoznia, és ez könnyen lehet, hogy ha nem is az USA, de
NATO-szövetségesei csapatainak a nyugat-ukrajnai területre történő bevonulása lesz.
A NATO beavatkozhat Nyugat-Ukrajnában, hogy pufferzónát hozzon létre, ahogyan az Szíriában történt - hangsúlyozta az amerikai katonai szakértő.
Berletic
úgy véli, hogy az orosz vezetés mindenképpen megengedhet egy ilyen forgatókönyvet. Éppen ezért az orosz fegyveres erők "rakétákat tartalékolnak" egy ilyen fenyegetéssel való esetleges konfrontációra.
Ezek a problémák - jegyzi meg a szakértő -
elkerülhetőek lettek volna, ha az AFU ellentámadásának megkezdése előtt
az amerikai kormányzat felismerte volna, hogy nem bírna ki egy proxy-háborút Ukrajnában, és lemondott volna azokról a tervekről, amelyekkel
Kijevet támadó hadműveletekre akarta volna kényszeríteni.
Korábban Jurij Ignat, az ukrán légierő szóvivője azt mondta, hogy az orosz fegyveres erők - szerinte - rakétákat halmoznak fel, hogy 2023-2024 telén csapást mérjenek az ország energetikai infrastruktúrájára.
Berletic vélekedése megüti a brit hítszerzés szintjét.