[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 518
24 256
113
Elég alapos cikk:

Érdemes elolvasni!
Lehet-e afgán típusú partizán harc ukrajnában és ha lehet miért nem?

“nem kizárt, hogy néhány év múlva az ukrán gárda a csecsenekkel vállvetve fogja a hegyét alkotni annak a tőrnek, amelyik egy fél évszázados távollét után, újra átjárja Európa testét.”
A cikkből kiderül mire gondolt a szerző


Bocs ha volt már!
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 721
85 715
113
Ez is csak a hoholok országában lehet. : :)

A kijevi régió Borodianka területén, a Kijev-Varsó autópályán úgy döntöttek, hogy egyfajta "aknavédő szerkezeteket" telepítenek páncéltörő aknák formájában. Az Orosz Föderáció fegyveres erői számára egy ilyen aknamező nem játszik különösebb szerepet, az aknászok a felderítőkkel együtt óvatosan áthelyezik ezeket az aknákat az út szélére. De a civilek, sőt még a tapasztalatlanok vagy figyelmetlenek is azonnal meghalhatnak. Szeretettel a civilek felé.

Lehet szlalomozni...

 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 350
11 233
113
FPICPFLXIAcqvyk


Azért azt meg kell hagyni, a Mariupolban még most is védekező ukránok már-már a japán szamurájok elszántságával rendelkeznek. Remélni semmit nem remélhetnek már jó ideje, de még most is harcolnak.
 

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
Egy jó kis elemzés, lefordítottam nektek (kézműves, nem Google Translate :) ) - a forrás, ha valakit érdekelne.
Kíváncsi lennék, @Filter hogy látod a lentieket?

Ha figyelembe vesszük a konfliktus katonai realitásait a kezdetektől, mindenféle politikai terelést és személyes vágyakat mellőzve, a következőt látjuk: Oroszország - optimista becslések szerint - 190e főt számláló haderővel kezdte meg a hadműveletet. Ez jóval kevesebb, mint Ukrajna jelenlegi hadereje, amely kb 100e fővel volt több a konfliktus kitörésekor.

A hadjárat kezdete óta a Donbasszon kívüli ukrán haderők gyakorlatilag már csak gyalogságból állnak. Az ukrán páncélos erők nagy része megszűnt. Március 27-ig 529 tank és 1177 egyéb páncélos jármű semmisült meg. Az ukrán légierő és haditengerészet megsemmisült.
A teljes személyi veszteséget 16000 halottra és 14000 sebesültre becsülik.
Az ukrán légvédelem a fentiekhez hasonlóan darabokban. Több, mint 160 nagy hatótávú és 40 rövid hatótávú légvédelmi eszköz lett megsemmisítve. Az orosz légierő hátráltatás nélkül tud bevetéseket végrehajtani.

Továbbra is számos MLRS és egyéb tüzérség áll az ukránok rendelkezésére, melyeket humán pajzzsal védenek a városok lakott részein. Ezek megsemmisítése problémás, az oroszok civil veszteségeket minimalizálni kívánó döntései miatt.
Az, hogy Zelenszkij megkérte a NATO országokat, hogy adományozzák tankjaik 1%-át Ukrajnának, indirekt módon jelzi, hogy komolyan hiányoznak a páncélosok az ukrán haderőből. Ez látható volt a Nyikolajevnél és Herszonnál megindított, ám sikertelen ellentámadásoknál is, melyek végül a polgári lakosságot is érintő tüzérségi támadásokban kulmináltak.

Semmi jele nincs jelentős páncélos támadásnak vagy ellentámadásnak ukrán oldalról. A befuccsolt nyikolajevi ellentámadást a bármiféle páncélos védelem nélkül hagyott MLRS és tüzérségi egységek jellemezték.

Mindent egybevéve, Ukrajna hadseregét majdnem teljesen immobilizálták:
  • Keleten, Donbasszban az ukrán erők félnek elhagyni megerősített pozícióikat attól tartva, hogy az orosz légifölénnyel és az egyre sűrűsödő északi és déli támadásokkal bezárul a katlan.
  • Délen az elsöprő orosz offenzíva az ország belseje felé tolta az ukrán ellenállást, el a krími határtól.
  • Északon az orosz erők azzal fenyegetnek, hogy a nagyvárosokat blokád alatt tartják, és így bezárják az ukrán erőket

Egyre tisztábban látszik, hogy a kezdetektől két lehetséges szcenárió lebegett az orosz vezérkar szeme előtt: a kezdeti villámháborús taktika meglepetés ereje és az ukrán katonai erők elhúzódó, módszeres felőrlése. Mind a két szcenárió megvalósult.

Délen a herszoni és zaporozsijei régiókban, a Krímről érkező (jobban felszerelt és felkészült) orosz egységek majdnem teljes sikert könyvelhettek el, amíg Herszontól északra ukrán ellenállási gócokba nem ütköztek.

Északon, ahogy fentebb említettem, az orosz erők "körbefolyták" a nagyobb városokat, elzárva így Szumit, Ohtirkát és Csernikovot, és a védekező ukrán erőket. Kijev környékén az orosz erők folyamatosan jelen voltak, azzal fenyegetve, hogy a várost körbekerítik. A fővárost bekerítésével járó fenyegetettséget (katonai doktrína szerint) a szükségesnél kisebb mértékű erővel hozták létre. És még így is, Ukrajna tehetetlen volt.
Harkovot egy (egyébként elégtelen mértékű) haderőkoncentrációval sikerült patkó formában körülvenni, Izjum elfoglalásával a városvédőket lekötni és így bármilyen kitörést megakadályozni, így elvágva őket a donbasszi ukrán erőktől. Ezután egy nehéz offenzívába kezdtek dél felé, hogy a szlavjanszki és kramatorszki ukrán erőket elvágják az utánpótlástól és hátráltassák a kommunikációt a fő erőkkel, így bezárva a katlant.

Herszonban és Zaporozsije néhány részén a villámháborús taktika sikeres volt. Északon az ukrán erők lekötése, folyamatos nyomás alatt tartása volt az, ami megakadályozta az ukránokat, hogy a donbasszi csapataik segítségére induljanak.
Mariupolban, Marjinkában, Avgyejevkában, Izjumtól délre, illetve Rubizsnyében, Szeverodonyeckben, Liszicsanszkban és korábban Volnovakhában pedig az ukránok legedzetteb, legjobban felszerelt csapatai módszeresen felőrlődtek.

A donbasszi katlan lassan testet ölt, a harcok pedig egyre kiélezettebbek és brutálisabbak lesznek. Még úgy is, hogy az orosz csapatok túlerő ellenében harcolnak. Több elemző szerint az északi és déli műveletek a hadjárat első fázisában azért kellettek, hogy műveleti szabadságot biztosítsanak a többi orosz erőnek a donbasszi katlan bezárásához, Mariupol eleste után. Ehhez közeledvén, ahogy az ukrán ellenállás exponenciálisan erősödik a katlan bezárulásával, a hadjárat második fázisában már nincs szükség ilyen kiterjedt hadműveletekre északon és délen (de egyébként se lenne rá mód a jelenleg limitált orosz erők miatt). Az orosz erők megerősített pozíciókat alakítottak ki Kijev, Csernyikov, Szumi és Harkov közelében, melyek így kisebb erőkkel is védhetők maradnak, és továbbra is nyomás alatt tarthatják ezen városok védőit.

Mariupol eleste a végéhez közelít. Az itt felhasznált orosz erők felbecsülhetetlen tapasztalatot szereztek, miközben Ukrajna legjobb katonái ellen harcoltak, a sztálingrádi csata óta nem tapasztalt nehézségek között - ők most felszabadulnak és ezt az erőt a donbasszi katlanra lehet összpontosítani.
Ehhez hasonlóan az északon és délen felszabadult csapatokat is Donbasszba lehet irányítani. Végül, az OF tartalékosai is rendelkezésre állnak már a rotációhoz.
A tartalékosokra (mely erő nagyobb a most Ukrajnában harcoló orosz csapatoknál) bizony oda kell figyelnünk, ezzel ugyanis megcáfolódni látszik, hogy a háború orosz oldalról limitált lenne, vagy egyáltalán, hogy befejeződne.

Most kezdődik a második fázis. Oroszország a hadművelet kezdetekor nem akart elsöprő erővel belépni a harcokba. Ez így egy különösen "karcsú" és karcsúságában különösen sikeres hadművelet.
A második fázisban a donbasszi katlanban meg fognak semmisülni az ukrán erők.

Nyilvánvalóan abban reménykedik az OF vezérkara, hogy a donbasszi front sikeres lezárásával elérik az ukrán hadigépezet végleges összeomlását, mely hatás továbbgyűrűzhet a többi, Ukrajnát védő haderőre is, miközben az ország gazdasága folyamatosan omladozik a rá nehezedő nyomástól.

A háborúban semmire nincs garancia, csak egy dologra: ne a béketárgyalásokon zajló adok-kapokra figyeljünk, hanem a katonai műveletekre. Még Megyinszkij is úgy nyilatkozott, hogy a Kijev környéki deeszkaláció nem jelenti a hadműveletek befejezését. Épp ellenkezőleg.

Ami a műveletek harmadik fázisában történik, kizárólag az orosz katonai és politikai vezetőkön, illetve az ukránok elszántságán múlik, miszerint az utolsó katonáig kívánnak harcolni. Remélhetőleg idáig nem fajulnak a dolgok. Az mindenesetre nem látszik, hogy az orosz erők egyhamar kivonulnának.
Twitter bejegyzések összeségge nem minősül szakmai forrásnak... :D Ez nem több, mint orosz alibikeresés, orosz magyarázkodás... Tényszerű, hogy a villámháborújuk megbukott, ahogy az eredeti tervük/terveik is, és most kellett áttervezni az egészet. Az ukrán veszteségek is súlyosak, de az orosz veszteségek még súlyosabbak (habár a pontos adatok nyilván kérdésesek). Most az egy másik téma, hogy arányosan nézve kinek fáj ez jobban, de az ukránok otthon vannak, védik a hazájukat, ami nem elhanyagolható, ahogy az sem, hogy támogatja őket egy rakat ország. Az idő mindkét felet fogja (ez is vitatható, hogy melyiket jobban)... :)
 

paul64

Well-Known Member
2013. február 27.
281
1 342
93
Ez is csak a hoholok országában lehet. : :)

A kijevi régió Borodianka területén, a Kijev-Varsó autópályán úgy döntöttek, hogy egyfajta "aknavédő szerkezeteket" telepítenek páncéltörő aknák formájában. Az Orosz Föderáció fegyveres erői számára egy ilyen aknamező nem játszik különösebb szerepet, az aknászok a felderítőkkel együtt óvatosan áthelyezik ezeket az aknákat az út szélére. De a civilek, sőt még a tapasztalatlanok vagy figyelmetlenek is azonnal meghalhatnak. Szeretettel a civilek felé.

Lehet szlalomozni...

Azért van vér a pucájukban, így átmenni az aknák fölött.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 943
73 245
113
A Metinvest elkezdte páncélacél gyártását testpáncélhoz

2022. március 30Test páncél. Fotó: Metinvest

A Metinvest elkezdte acél gyártását testpáncélhoz......​

Az ukrán Metinvest cég acélt fog gyártani páncélzathoz.

Erről a Militarny számolt be a Metinvestre hivatkozva .
A Metinvest már elsajátította a páncéllemezek gyártását.

Március 30-ig 2000 ilyen tábla készült a honvédség, a terrorvédelem és az országos rendőrség számára.
Emellett a városok védelmére a cég mintegy 40 ezer tankelhárító sündisznót és több mint 10 ezer kerekes járművek elleni szegecses láncot gyártott.
Metinvest Társaság
Metinvest Társaság
A védőket olyan partnerek is segítik, akiknek a Metinvest átadja fémét. A cég külföldön is vásárol, és sisakokat, elsősegélynyújtó készleteket és golyóálló mellényeket szállít Ukrajnába.
A Metinvest szakértői az acél kiválasztásával és védő tulajdonságaival kapcsolatban is adnak néhány tanácsot.

Testpáncél gyártására alkalmas acélminőségek tisztázása a védelem vastagsági és súlyhatárának figyelembevételével.

Az első prioritás​

Kész ballisztikus márkák 5-7 mm vastagságban: SSAB - Armox 600T, Armox Advanced, Armox 600; Miilux - Miilux Protection 600 (Miilux); ThyssenKrupp – Secure 600; SWEBOR -Swebor Armor™ 560, Swebor Armor™ 600; Titus Steel: Dynamic Armor 600; AM Industeel: Mars 600, Mars 650 és analógjaik.

A második prioritás​

Kész ballisztikus márkák 6-8 mm vastagságban: SSAB - Armox 500T, Hardox 500, XAR 500; Thyssen - XAR 500, Miilux - Miilux 500; SWEBOR - Swebor Armor™ 500, Swebor Armor™ 550; Titus Steel – Dynamic Armor 500; AM Industeel - Mars 500 és analógjaik.

A harmadik prioritás​

Olyan acélok, amelyek hőkezelést igényelnek (edzés alacsony megeresztéssel), hogy 6-8 mm vastagságban a megfelelő tulajdonságokat biztosítsanak:
Táblázat a Metinvesttől
Táblázat a Metinvesttől
Az összes többi márka nem biztosítja a szükséges védőkészletet korlátozott vastagság mellett (szakértők szerint maximum 7 mm alkalmas a viselésre, 8 mm - kivételes esetek).

A negyedik prioritas meg egy kalibr lesz.
 
Status
Not open for further replies.