@cirqle
@Centquri prime
@antigonosz
@sixtus
Sokan ekézik ezen a fórumon a BBC-t jogosan vagy sem azt én nem akarom és nem is tisztem megítélni, de én nem láttam más külföldi médiában ilyen jellegű elemző cikket a lábon lőtt orosz katonákról szóló videóról...Engem ez a cikk csak még jobban megerősített abban, hogy a videó valódi..
Az ukrán hatóságok vizsgálják azokat a videofelvételeket, amelyek állítólag azt mutatják, hogy ukrán katonák orosz hadifoglyokat lőnek lábon.
Állóképek egy videóból, amely azt állítja, hogy az orosz foglyokkal való rossz bánásmódot mutatja be.
A kicsit szemcsés videó a közösségi médiában keringett, és először vasárnap (március 27.) kora reggel jelent meg. Azóta az oroszbarát fiókok széles körben közzétették különféle platformokon.
Az ukrán fegyveres erők főparancsnoka, Valerij Zaluzsnyij kijelentette, hogy Oroszország "filmeket forgat és terjeszt ", hogy lejárassq Ukrajna orosz foglyokkal való bánásmódját.
Olekszij Aresztovics, az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij tanácsadója ugyanakkor azt mondta, hogy azonnali vizsgálatot fognak indítani, és hozzátette: "Szeretném emlékeztetni minden katonaságunkat, civileinket és védelmi erőnket, hogy a hadifoglyok bántalmazása háborús bűnnek minősül".
Az ENSZ ukrajnai emberi jogi megfigyelő missziójának vezetője, Matilda Bogner azt mondta, hogy "nagyon aggódik", és megerősítette, hogy a videót kivizsgálják.
A BBC elemzi a felvételt, de még nem tudta független módon ellenőrizni. Miközben tovább vizsgáljuk a felvételeket, íme, amit eddig megtudtunk.
Mit mutat?
A felvételen– amely túl erőszakos ahhoz, hogy teljes egészében megjelenítsük– az látható, hogy számos elfogott katona feküdt a földön. Vannak, akiknek táska van a fejükön, és soknál úgy tűnik, hogy vérzik a lábuk. Nem világos, hogyan és mikor sérültek meg.
A foglyokat fogvatartóik kérdezik, egységeikről és a környékbeli tevékenységeikről faggatják őket.
Egyszer három férfit kihoznak egy járműből, és láthatóan lábon lövi őket egy katona egy roham fegyverrel.
Ezeket a férfiakat ezután kihallgatják.
Hol forgatták?
Vasárnap estére
egy Twitter-felhasználó azt javasolta, hogy a videót egy Malaya Rohan tejüzemben forgatták, Harkivtól délkeletre. A BBC földrajzi helymeghatározó eszközöket használt a hely megerősítésére. A területet nemrégiben ukrán csapatok vették vissza az orosz erőktől.
A műholdképeket és a farmról készült képeket elemezve nyomokat találhatunk a videó helyére vonatkozóan.
Mielőtt a három katonát lelőnék, az egyik mögött egy ház elemeit ismerhetjük fel. A fa (1), a kémény (2) és az ablak felső fele (3) nagyon hasonlít az előző (2017-es) tehenészet környéki képéhez, amelyet a farm Google oldalán találtunk.
A videón a házat részben eltakarja egy fehér építmény az udvaron.
A videó egy másik részében, ahol katonák fekszenek az előtérben, több vizuális nyom is látható.
A fehér építmény (4) és a kémények (1), a fák és a fekete fal (2) mind megtalálhatók a farm előterében.
A BBC megpróbálta felvenni a kapcsolatot a tejgyárral.
Mikor forgatták?
A videófelvételen nincs idő- vagy dátumbélyeg, és nem állnak rendelkezésre olyan metaadatok, amelyek lehetővé tennék, hogy pontosan meghatározzuk, mikor készült a felvétel.
De az égbolt tiszta körülményeket mutat, és a talaj is száraz.
A Harkov környéki időjárási jelentések szerint a videót március 26-án, szombaton forgathatták. Pénteken és szombaton száraz, napos, de hideg idő volt, a szombatról vasárnapra virradó éjszaka pedig gyenge esőt regisztráltak a térségben.
Ha megnézzük a nap helyzetét egyes videókockákon, ez arra enged következtetni, hogy a felvétel a kora hajnali órákban készülhetett.
Mit mondanak?
A foglyokat oroszul hallgatják ki. A BBC Monitoring nyelvi szakértője szerint a kérdezők akcentusai "összhangban vannak azzal, amit az oroszul beszélő ukránoktól elvárnánk".
Egy másik szakértő megerősítette, hogy úgy tűnik, kelet-ukrajnai akcentussal rendelkeznek, és a „hovorit” („beszéd”) használatára mutatott rá az orosz „govorit” helyett.
Egyszer az egyik foglyot Harkiv ágyúzásával vádolják, a másikat a nemzetiségéről kérdezik, és azt válaszolja, hogy azeri (nem orosz nemzetiségű).
Az egyik fogoly azt mondja, hogy Biskvitne-ben állomásozik, amely közel van Malaya Rohan faluhoz és az általunk azonosított tejüzemhez.
Kik a katonák?
A foglyul ejtők akcentusa összhangban van azzal, hogy ukránok az ország keleti részéről. Ez azonban nem erősíti meg, hogy ukrán katonákról van szó – továbbra is lehetséges, hogy szeparatisták lehetnek ebből a régióból.
Az ukrán erők által használt kék karszalagos egyenruhát is viselnek, bár ez sem döntő.
A katonák gyakran viselnek színes karszalagot a konfliktus során
Nem láthatók az ezredjelvények vagy más azonosító okmányok, ami nagyon megnehezíti azonosításukat.
Az ukrán erők azonban a közelben voltak.
A március 26-27-i hétvégén egy videót tettek fel az internetre, amely a szélsőjobboldali Nemzeti Hadtest politikai csoportosulásával kapcsolatban álló Kraken egység tevékenységét mutatja be. A BBC földrajzi helymeghatározással rendelkezik ebből a videóból Vilkhivka faluban, amely 5,6 km-re van Malaya Rohantól. Hasonlóan napos és száraz az idő.
A csoport közlése szerint március 25-én 30 oroszt ejtettek fogságban a faluban, és a Kraken videón olyan felvételek láthatók, amelyeken a hadifoglyokat megkötözték, bekötötték, és egy helyen egy furgonba csomagolták, egy másik ponton pedig az ukrán himnuszt énekelték. De nincs lövöldözés vagy komoly erőszak ellenük.
A BBC megkereste Konsztantyin Nyemicsevet, a harkovi régió nemzeti hadtestének vezetőjét. Azt mondta, erői "emberségesen" bántak a foglyokkal, és tagadta, hogy bármi köze lenne a tejüzemben történt állítólagos lövöldözésről készült videóhoz.
A tejüzemből készült felvételen az egyik katona elsétál mellette egy jellegzetes, álcázott géppuskával.
Megkértük Nick Reynoldst, a Royal United Services Institute (RUSI) katonai szakértőjét, hogy vizsgálja meg ezt a képet.
"Hasonlóan néz ki, mint ahogy az ukrán SOF [speciális erők] álcázzák a géppuskáikat" - mondta nekünk -, de a fegyver finoman eltér azoktól, amelyeket láttam.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy mindkét fél fegyvereket fogott el egymástól, így nehéz határozottan meghatározni a fegyvert.
Kérdések a lövöldözéssel kapcsolatban
A videó legzavaróbb részében úgy tűnik, három férfit közelről lábon lőttek egy rohamfegyverrel.
A közösségi médiában vita folyik arról, hogy a felvétel valódi vagy színpadias-e, és egyesek azt állítják, hogy nincs elég vér, nincs bizonyíték a kimeneti sérülésekre, vagy kiabálnak és sikoltoznak az áldozatok, hogy valódiak legyenek.
A videót több traumatológus sebésznek és egykori katonaorvosnak is megmutattuk, akik szakvéleményt adtak nekünk, de névtelenek akartak maradni.
Az egyik azt mondta, hogy lőtt sérüléseket szenvedett katonákat kezelt, akik nem kiabáltak vagy sikoltoztak, és azt mondta, hogy egyes sebesült katonák vérzésének hiánya azzal magyarázható, hogy érszorítót alkalmaztak rájuk (látható a videón).
Azt mondta: "Az a véleményem, hogy pusztán a látott képek alapján a felvétel nem minősíthető hamisnak. Ehhez háborús bűnök kivizsgálására van szükség."
Egy másik orvos azt mondta: "Valódinak tűnik... ezek megfelelnek a végtagokra lövöldözés leírásának".
Mások a közösségi médiában rámutattak arra, hogy a fegyver elsütésekor nem volt látható visszarúgás, azt állítva, hogy vak tölténnyel lőhetett.
Reynolds úr rámutat, hogy az AK-74 5,45 mm-es lövedéke kis kaliberű, és nagyon kicsi a visszarúgása, de azt is hozzátette, "a videó minősége nem jó".
A BBC továbbra is törekszik a videó ellenőrzésére, és frissíti ezt a cikket ha további bizonyítékok kerülnek napvilágra.
Riporterek: Alistair Coleman, Daniele Palumbo, Shayan Sardarizadeh, Richard Irvine-Brown, Vitalij Sevcsenko és Paul Myers
Ukrainian authorities investigate a video apparently showing Russian PoWs being shot in the legs.
www.bbc.com