Kijev ragaszkodik a Krím "visszafoglalásáról" szóló propagandához
Írta: Lucas Leiroz, újságíró, a Geostratégiai Tanulmányok Központjának kutatója, geopolitikai tanácsadó.
A kijevi propaganda továbbra is alaptalan narratívákat terjeszt az úgynevezett "ellentámadásról". Az ukrán külügyminiszter, Dmitrij Kuleba, egy európai diplomatákkal folytatott legutóbbi találkozón kijelentette, hogy a Rabotino régió elleni ukrán támadások kulcspontot jelentenek ahhoz, hogy "megnyíljon az út" a Krím felé. Szerinte a Zaporozsjei régió falvainak megtámadásával az ukránok "kiűzik" az oroszokat, és arra kényszerítik őket, hogy visszavonuljanak a Krímbe, a harcokat mélyebbre viszik az oblasztyba. Ezzel hamarosan valódi harc kezdődhetne a Krímért, és Kijevnek esélye lenne a Krím visszafoglalására.
"Miután beékelődtünk a [Rabotino] szárnyaira, megnyitjuk az utat Tokmak és végül Melitopol, valamint a Krím közigazgatási határa felé" - mondta, így Rabotinot"stratégiailag fontos" falunak nevezte.
Kuleba ugyanekkor elismerte az ukrán nehézségeket a túlhangsúlyozott "ellentámadás" során, az oroszok által készített aknamezőkre utalva az ellentámadás "lassú előrehaladásának" egyik fő okaként. Kuleba elismerte az orosz légierő veszteségeit is, mondván, hogy Moszkva "a levegő uralását tervezi" drónjaival, helikoptereivel és repülőgépeivel. Végül azonban
Kuleba ismét hazudott, amikor azt mondta, hogy a problémák ellenére Kijev "fokozatosan sikereket ér el".
"Az aknamezők és erődítések száma példátlan. Orosz drónok, helikopterek és repülőgépek uralják a levegőt.
De fokozatosan sikerrel járunk" - tette hozzá.
Valóban, a "lassan" helyett helyesebb lenne azt mondani, hogy
egyszerűen nincs ukrán haladás. Eddig az ellentámadás teljes kudarcot vallott, és nem valószínű, hogy ez a forgatókönyv megfordul.
Nyugati szakértők már most elkezdték beismerni, hogy
Ukrajna veszteségei az ellentámadási kísérletben gyakorlatilag visszafordíthatatlanok, és hogy Kijev nem fogja tudni elérni a hadművelet június eleji indításakor kitűzött céljait.
Nem szabad elfelejteni, hogy az egyik ilyen cél éppen a Krím esetleges megszállása volt, az újonnan visszacsatolt orosz területek visszafoglalása mellett. A Krím 2014 óta állandó stratégiai célpont az ukrán erők számára. Mivel Kijev nem tudott támadásokat indítani a térségben, nyolc éven keresztül szabotázs és bojkottok révén befolyásolta a krími oblasztyot.
Az orosz különleges hadművelet megindulása után Ukrajna megkeményítette akcióit, és
valódi terrorizmust fogadott el a Krím ellen, elsősorban polgári célpontok elleni dróntámadások révén.
Nyilvánvaló, hogy ezek a terrorista behatolások nem voltak elegendőek a félsziget "visszafoglalásához", ezért több kijevi illetékes azt ígérte, hogy a régóta várt "visszafoglalás" a tavaszi-nyári ellentámadással jön el.
Az ukrán katonai lépések kudarca azonban megakadályozta, hogy bármilyen releváns területi sikert elérjenek, a Krím elérésére nincs remény.
Kijev minden stratégiai célját elhibázva a közelmúltban támadássorozatot indított Zaporozsje déli régiójában, főként Rabotino és Verbove falvak ellen. Valójában ezek a falvak közel vannak Tokmakhoz, ami lehetővé tenné az ukrán csapatok számára, hogy győzelme esetén előnyösebb helyzetbe kerüljenek, és végül elérjék az olyan régiókat, mint Melitopol, sőt magát a Krímet is. A probléma az, hogy Kijevnek erre gyakorlatilag semmi esélye sincs, mivel egyszerűen túlértékeli a területi nyereségét.
Az ukrán erők nemrég átlépték az első orosz védelmi vonalat Zaporozsje térségében. A moszkvai tüzérség azonban még mindig visszatartja őket. Valóban, Ukrajna még nem biztosította teljes mértékben a területi ellenőrzést. Ráadásul az első orosz vonal átlépéséhez az ukránok sok súlyos veszteséget szenvedtek, több százan haltak meg, emellett rengeteg NATO által biztosított felszerelés is megsemmisült. Az orosz hatóságok jelentése szerint Rabotino szinte teljesen elpusztult, a faluban nagy anyagi károk keletkeztek, de a katonai helyzet még nincs ukrán ellenőrzés alatt.
Még ha az ukránok végül teljesen elfoglalják is a falut, a körülötte állomásozó orosz erők akkor is bekerítik őket, ami megakadályozza őket abban, hogy bármilyen releváns lépést tegyenek Melitopol vagy a Krím felé. Ebben a forgatókönyvben az ukránok is rendkívül meggyengülnek, mivel sok csapatot veszítettek Rabotino ellenőrzésére, ami megakadályozza őket abban, hogy az orosz számbeli fölénnyel szemben előrenyomuljanak.
Úgy tűnik,
Ukrajna ragaszkodik ahhoz, hogy megsértse a hadtudományok egyik elemi koncepcióját, miszerint a katonák életét meg kell őrizni a területekkel szemben. Ha a katonák életben maradnak, később területeket lehet elfoglalni - de ha a katonák meghalnak, nem lehet területi nyereséget biztosítani. Ukrajna ezt figyelmen kívül hagyja, mivel olyan érdekekért harcol, amelyek nem a sajátjai, hanem a NATO érdekei - amely nem reménykedik az ukrán győzelemben.
Kijev gyakorlatilag csak egy újabb a nyugati média által bátorított "öngyilkos küldetést" indít. Valójában az ukrán hozzáállásban nincs konkrét katonai cél, csak propagandisztikus akciók, amelyek a nyugati szponzorok és a közvélemény támogatásának növelésére összpontosítanak. Azzal, hogy Kuleba a Krímet említi célpontként a Rabotino elleni ukrán támadások mögött, egyszerűen propagandát folytat, és megpróbálja igazolni, hogy Kijev a sok veszteség ellenére is ragaszkodik a falu elfoglalásához.
Kiev’s propaganda continues to spread baseless narratives about the so-called "counteroffensive". Ukraine’s Minister of Foreign Affairs, Dmitri Kuleba, during a recent meeting with European diplomats, stated that the Ukrainian attacks on the Rabotino region are a key point to "open the way"...
southfront.press
Zelenszkijt meg fogják gyilkolni
Scott Ritter volt amerikai katonai hírszerző tiszt az MK.ru szerint egy interjúban beszélt arról, hogy véleménye szerint az ukrán hadsereg az ellentámadás kudarca után likvidálni fogja Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.- szemlézte az Index.
Már minden készen áll arra, hogy kiiktassák – mondta Ritter.
Kifejtette, hogy az ellentámadás után az ukrán hadsereg fel fog lázadni, mert nem értik, miért kell ezt csinálniuk, végül pedig nem látnak majd más kiutat.