[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 358
113
"A megfelelő célinformációt a pilóta sisakjára helyezhető Thales Scorpion kijelzőre vetítik ki. Ezen elsőként már több színben is megjelenítik a navigációhoz és fegyveralkalmazáshoz szükséges szimbólumokat a szem elé helyezett üveglapon, de arra is mód van, hogy az infravörös érzékelő képét mutassa meg. "
Ez vajon azt jelenti, hogy az MX-15 képét jeleníti meg? Ha igen, akkor a szenzortorony követi a pilóta fejének mozgását? Zord blogján arról volt szó, hogy a Thales Scorpion ilyet nem tud!
A gyártó oldala szerint tud képeket egymásra vetíteni:
Majdnem. :)
"ha nincs Spike meg lézeres 70-es, akkor az egész EOS torony szükségtelen"
helyett csak:
ha nincs lézeres 70-es, akkor az egész EOS torony szükségtelen
Mivel se Spike se lézeres 70-es nincs nálunk, így a jelenlegi gépágyús rakétás fegyverzet Wescam nélkül is működik.
 
  • Tetszik
Reactions: zulu

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
636
907
93
A gyártó oldala szerint tud képeket egymásra vetíteni:
Csak tudja-e mozgatni a Wescam-et? Anélkül nincs sok értelme a képét kivetíteni.
Mivel se Spike se lézeres 70-es nincs nálunk, így a jelenlegi gépágyús rakétás fegyverzet Wescam nélkül is működik.
Ez igaz! Sőt ha van Spike, akkor is elég az olcsóbb MX-15
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem hiszem, hogy a lézerírányítású fegyvereket a helikoptereknek kellene célra vezetniük. Kész öngyilkosság! Fire and forget vagy NLOS jöhet szóba. Ahhoz nem kell a helikopterről lézeres megvilágítás. Lövés után azonnal tipli van!
Sokkal könyebb őket kilőni mint egy korszerű harckocsit. Hamár...
Hát ha nincs rajta illuminator akkor tutira nem is fog tudni célra vezetni...
Amúgy egyáltalán nem öngyilkosság helikopterről célra vezetni egy SAL rakétát...
6 km-ről - kb. ennyi egy 70 mm es SAL kisrakéta hatótávolsága - már meglehetős biztonsággal tud célra vezetni.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 358
113
Nem hiszem, hogy a lézerírányítású fegyvereket a helikoptereknek kellene célra vezetniük. Kész öngyilkosság! Fire and forget vagy NLOS jöhet szóba. Ahhoz nem kell a helikopterről lézeres megvilágítás. Lövés után azonnal tipli van!
Sokkal könyebb őket kilőni mint egy korszerű harckocsit. Hamár...
Nálunk is biztos hogy lesz Spike, de nem NLOS hanem ER2 - az 16km-et tud és elég koordinátákat meg adni neki és magától oda talál végfázisban pedig küldi a célképet vissza a helikopterre.
Ha már gépágyút és rakétablokkot vettek akkor lézeres 70-es is kellene. Nyilván ez papucsos felkelők meg "kis zöld emberek" ellen jók csak, meg hogy olcsón kilőjjük a dzsihád mobilokat, minden másra ott a Spike, meg a PZH okos lőszerekkel (Smart155)
Ahol erős csapat légvédelem van oda úgyse repül be semmi, még a Hindet is simán leszedik, szóval egyre inkább "tüzérség hívő" vagyok...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 358
113
Ez igaz! Sőt ha van Spike, akkor is elég az olcsóbb MX-15
Ebből következtetek arra hogy nem is terveznek lézeres 70-es...
Az már jelezve lett hogy Spike helikopterre érdekel minket és az Airbus is mondta, hogy csak akkor integrálják, ha lesz konkrét érdeklődő. Szerintem a Honvédség kérte a Spike integrációt...
 
  • Tetszik
Reactions: zulu

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
636
907
93
Hát ha nincs rajta illuminator akkor tutira nem is fog tudni célra vezetni...
Amúgy egyáltalán nem öngyilkosság helikopterről célra vezetni egy SAL rakétát...
6 km-ről - kb. ennyi egy 70 mm es SAL kisrakéta hatótávolsága - már meglehetős biztonsággal tud célra vezetni.
Ahogyan te temetted a harckocsikat, mert NLOS meg FF ATGM meg köd, meg drón. Én úgy temetem a SAL fegyvereket lövöldöző harcihelikoptereket. 6 km az semmi! Nem a jövőben fogja egy fél-korszerű haderő lelődözni őket hanem már most is.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 358
113
Ahogyan te temetted a harckocsikat, mert NLOS meg FF ATGM meg köd, meg drón. Én úgy temetem a SAL fegyvereket lövöldöző harcihelikoptereket. 6 km az semmi! Nem a jövőben fogja egy fél-korszerű haderő lelődözni őket hanem már most is.
Én sosem temettem a harckocsikat - keversz valakivel! :) Az aktív védelmi rendszerekkel és jó csapat légvédelemmel még mindig hatásosas és szerintem maradnak is jó darabig.
Én sem hiszek a harci helikopterekben - ezek csak a légvédelem nélküli tálib-szerű bandák ellen működnek...
Szóval gagyibb ellenfelek szétlövésére jó a H145M, a kicsit is komolyabbak ellen meg a Hind vagy az Apache is kevés. Nem hiába kezdték az amerikaiak is a Spike NLOS integrációját az Apacsokra - pedig ők nagyon utálnak külföldi fegyvert venni... :D
"Missile truck" feladatra is jó az okostojás: a "pálya széléről" eregeti a Spike-okat viszonylagos biztonságban.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Hogyan, miről lehet megkülönböztetni az MX15 és az MX15D tornyot?
aa.jpg
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Thor, Pansir, Buk stb.
6km-re még szabad szemmel is ellátsz.
Amíg az ellenség radaros légvédelem aktív addig a harci helik fel se szállnak..
Vagy ha felszállnak akkor legfeljebb NLOS-t visznek magukkal és 50 km-ről eregetik bőven a fenti rendszerek hatósugarán kívülről
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
636
907
93
Én sosem temettem a harckocsikat - keversz valakivel! :) Az aktív védelmi rendszerekkel és jó csapat légvédelemmel még mindig hatásosas és szerintem maradnak is jó darabig.
Én sem hiszek a harci helikopterekben - ezek csak a légvédelem nélküli tálib-szerű bandák ellen működnek...
Szóval gagyibb ellenfelek szétlövésére jó a H145M, a kicsit is komolyabbak ellen meg a Hind vagy az Apache is kevés. Nem hiába kezdték az amerikaiak is a Spike NLOS integrációját az Apacsokra - pedig ők nagyon utálnak külföldi fegyvert venni... :D
"Missile truck" feladatra is jó az okostojás: a "pálya széléről" eregeti a Spike-okat viszonylagos biztonságban.
Nem is neked írtam! ;)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ha nem szállnak fel akkor harcsolni sem tudnak - az ellenség elérte a célját.
Látom csak félig olvastad el amit írtam...
Ha az ellenség radaros légvédelme aktív akkor a harci helikopterek:
A) Nem szállnak föl..(értsd. nem repülnek be a rendszerek hatósugarába). Addig nem a helikopterek fognak CAS-t adni hanem majd a repülőgépek (azok is stand-of távolságból) vagy a tüzérség.
B.) Fölszállnak de olyan hatósugarú fegyverekkel - pl. NLOS - hogy az ellenség radaros légvédelmének a hatósugarán kívül tudjanak maradni.
Adott esetben pont a radaros légvédelmi rendszereket képesk így támadni.
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
636
907
93
Már miért lenne semmi?
6 km ről mivel akarsz egy földközelben lebegő vagy manőverező helikopter kilőni?
Kb. semmivel. Jó eséllyel észre sem fogad venni...
Értem. De szerinted egy harckocsit simán kilőnek. Pedig az még nem is lebeg.

A Hellfire repülési ideje 6 km-re 13,5 mp. Ennyi ideig kell megvilágítva tartani a célon a helikoptert, úgy, hogy közben másra nem tud indítani. Csak egy célcsatornás
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
636
907
93
Látom csak félig olvastad el amit írtam...
Ha az ellenség radaros légvédelme aktív akkor a harci helikopterek:
A) Nem szállnak föl..(értsd. nem repülnek be a rendszerek hatósugarába). Addig nem a helikopterek fognak CAS-t adni hanem majd a repülőgépek (azok is stand-of távolságból) vagy a tüzérség.
B.) Fölszállnak de olyan hatósugarú fegyverekkel - pl. NLOS - hogy az ellenség radaros légvédelmének a hatósugarán kívül tudjanak maradni.
Adott esetben pont a radaros légvédelmi rendszereket képesk így támadni.
Azt nem értem, hogy ehhez az egészhez minek kellene SAL fegyver?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Azt nem értem, hogy ehhez az egészhez minek kellene SAL fegyver?
Mert egyszer - tételezzük fel - sikerül elnyomni az elleség radaros légvédelmét (ami azt jelenti hogy maradnak a gépágyúk és a MANPAD ok) és akkor, 6 km-ről, SAL rakétákkal, már meglehetős bizonsággal tudja segíteni a helikopter a szárazföldi csapatokat.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses