[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Ami jelenleg inkább fél option 3. De pl kizártnak tartom, hogy levegő-levegő képességünk lesz hozzá. Kiderülhetne lassan, hogy végülis nekünk mi lesz, mert eddig a nyilatkozatokat lehet többféleképpen is értelmezni
https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2018/06/hungary-orders-20-h145ms-.html
"The HForce system, developed by Airbus Helicopters, will allow Hungary to equip and operate their aircraft with a large set of ballistic or guided air-to-ground and air-to-air weapons."
(igen, tudom, hogy itt nem maguknak a raketaknak az eladasarol van szo, hanem arrol, hogy option 3 -al jon, tehat ugy kertuk, hogy ezeket is tudja.)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 190
10 945
113
Szerintem lesz ra ATGM, de nem feherorosz, mert ott mar orosz csapatok vannak. Ezert is keszul nagyon Lo Oroszo ellen, mert nehezen viseli, hogy egy szomszedos, elvileg fuggetlen orszagba is bevonultak az oroszok, mert amig Ukrajnaba ertheto, addig Belarusz megszallasa nem az. Szoval mivel Belarusz mara gyakorlatilag Oroszo resze, onnan tuti NATO tag nem vehet semmit.

Te hol élsz?
Folyamatosan jönnek a jenki csapatok egész Közép-Európába.
Mikor szállták meg Belaruszt? :D
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Te hol élsz?
Folyamatosan jönnek a jenki csapatok egész Közép-Európába.
Mikor szállták meg Belaruszt? :D
Belaruszban orosz csapatok allomasoznak. Ez koztudott. Joval elobb minthogy egyaltalan szoba jott volna, hogy Lo szeretne hogy az amcsi szovetsegeseinek legyen bazisuk Lo-ban. Es joval elobb minthogy Mo kecskemetre akart volna telepiteni amcsikat. Inkabb kerdezhetnem, hogy te hol elsz... nekem meg egy orosz professzorom (amugy tok jo fej, birtuk egymast) is hencegett azzal, hogy Belarusz nem onallo, teljesen Oroszo iranyitja es hogy most ok azert onallo allam papiron, mert joban vannak Oroszoval, es mintegy kegykent lehetnek papiron onalloak, de valojaban mindig is csak egy megyeje volt Oroszonak. (szo szerint a megye szot (county) hasznalta). Szoval ha alapveto kerdesekrol nem tudsz, akkor inkabb elobb a neten vagy akarhol nezz utana, es ha meg mindig nem tiszta akkor a megfelelo forumban tedd fel a kerdesed, ne itt, de ott sem ilyen stilusban hogy "te hol elsz", ez egy kicsit balkani stilus.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 190
10 945
113
Belaruszban orosz csapatok allomasoznak. Ez koztudott. Joval elobb minthogy egyaltalan szoba jott volna, hogy Lo szeretne hogy az amcsi szovetsegeseinek legyen bazisuk Lo-ban. Es joval elobb minthogy Mo kecskemetre akart volna telepiteni amcsikat. Inkabb kerdezhetnem, hogy te hol elsz... nekem meg egy orosz professzorom (amugy tok jo fej, birtuk egymast) is hencegett azzal, hogy Belarusz nem onallo, teljesen Oroszo iranyitja es hogy most ok azert onallo allam papiron, mert joban vannak Oroszoval, es mintegy kegykent lehetnek papiron onalloak, de valojaban mindig is csak egy megyeje volt Oroszonak. (szo szerint a megye szot (county) hasznalta). Szoval ha alapveto kerdesekrol nem tudsz, akkor inkabb elobb a neten vagy akarhol nezz utana, es ha meg mindig nem tiszta akkor a megfelelo forumban tedd fel a kerdesed, ne itt, de ott sem ilyen stilusban hogy "te hol elsz", ez egy kicsit balkani stilus.

Aha, persze. :D
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 648
5 394
113
https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2018/06/hungary-orders-20-h145ms-.html
"The HForce system, developed by Airbus Helicopters, will allow Hungary to equip and operate their aircraft with a large set of ballistic or guided air-to-ground and air-to-air weapons."
(igen, tudom, hogy itt nem maguknak a raketaknak az eladasarol van szo, hanem arrol, hogy option 3 -al jon, tehat ugy kertuk, hogy ezeket is tudja.)

Az air to airt hiszem a lâtom :) a guided air to ground az viszont lehet a kis 70mmes iranyitott is, szóval még mindig ott vagyunk, hogy a gunpod, és a két 70mm a biztos eddig. Az első gép csomag biztos, h ezekkel jön, jövő őszig nem készül el az atgm integrálás. Reméljük, minél előbb kiszivárog a megvett fegyverzet csomag ;)
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
A "PCT" képességnél Telak2 nam a Hind-ekre gondolt...?
Nem. A Cikkre gondoltam amit belinkeltem. Ott az írja: csak géppuska, gépágyú, nem irányított rakéta, és annak lézervezérlésű verziója lesz, (meg magyarázza még a levegő-levegő képességet is de azt kétlem, idehaza nem is nagyon látom értelmét). Lehet hogy csak első körben, de az is lehet, hogy végleg.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Még mindig nem értem, honnan szeditek ezt!...help...A cikk cime a benne teljesen értelmetlenül tárgyalt Mi-24 vs H145M hasonlitgatásra utal, és ebből lekövetkezteti, hogy nincs "tankelháritás"...nem látom, miért is ne lenne PCT a magyar heliken, hol van ez szó szerint leírva?!
Szerintem arról van szó, hogy a H-145M-en nem lesz tankelhárító fegyverünk. Az, hogy a 24-esekkel mi lesz, még kb a Viktorék sem álmodták meg.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 910
22 404
113
Az air to airt hiszem a lâtom :) a guided air to ground az viszont lehet a kis 70mmes iranyitott is, szóval még mindig ott vagyunk, hogy a gunpod, és a két 70mm a biztos eddig. Az első gép csomag biztos, h ezekkel jön, jövő őszig nem készül el az atgm integrálás. Reméljük, minél előbb kiszivárog a megvett fegyverzet csomag ;)

Teljesen adott és logikus a Mistral. És nem is gyenge megoldás, hiszen ha jól tudom nálunk is a régi készletet lövöldözzük, mert a legújabbak már megérkeztek. Gyakorlatilag csak az inditókra van szükség, ha azt vesszük, rakétakészlet van, és igy akár még légtér-rendészeti készenlétet is adhatnak vele...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Pal

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Belaruszban orosz csapatok allomasoznak. Ez koztudott. Joval elobb minthogy egyaltalan szoba jott volna, hogy Lo szeretne hogy az amcsi szovetsegeseinek legyen bazisuk Lo-ban. Es joval elobb minthogy Mo kecskemetre akart volna telepiteni amcsikat. Inkabb kerdezhetnem, hogy te hol elsz... nekem meg egy orosz professzorom (amugy tok jo fej, birtuk egymast) is hencegett azzal, hogy Belarusz nem onallo, teljesen Oroszo iranyitja es hogy most ok azert onallo allam papiron, mert joban vannak Oroszoval, es mintegy kegykent lehetnek papiron onalloak, de valojaban mindig is csak egy megyeje volt Oroszonak. (szo szerint a megye szot (county) hasznalta). Szoval ha alapveto kerdesekrol nem tudsz, akkor inkabb elobb a neten vagy akarhol nezz utana, es ha meg mindig nem tiszta akkor a megfelelo forumban tedd fel a kerdesed, ne itt, de ott sem ilyen stilusban hogy "te hol elsz", ez egy kicsit balkani stilus.
Németországban, Olaszországban, sőt Lengyelben meg Amerikai csapatok. Akkor azokat meg az USA tartja megszállás alatt. Nem beszélve a folyamatos US Army turnékról egész Európában. Ne legyél elfogult, Oroszország semmivel nem jobb vagy roszabb mint Amerika (és persze vica-versa), a kis környező, vagy Európai országok számukra csak gyalogok a sakktáblán ennyi. Egyébként az embargó csak Oroszország ellen él. És Belarusz nem Oroszország, ahogy Németország sem USA. Az embargó papírja nem tér ki ilyenekre tudtommal
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 910
22 404
113
Nem. A Cikkre gondoltam amit belinkeltem. Ott az írja: csak géppuska, gépágyú, nem irányított rakéta, és annak lézervezérlésű verziója lesz, (meg magyarázza még a levegő-levegő képességet is de azt kétlem, idehaza nem is nagyon látom értelmét)...

Hú barátom, lehet én vagyok már nagyon fáradt, de vagy hatodszor olvasom végig, de olyanról, amit irsz egy sort sem találtam ebben a cikkben, amit linkeltél:
http://airportal.hu/tankelharitasra-nem-de-sok-minden-masra-jo-a-h145m/
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Szerintem arról van szó, hogy a H-145M-en nem lesz tankelhárító fegyverünk. Az, hogy a 24-esekkel mi lesz, még kb a Viktorék sem álmodták meg.
Előre leszögezem nem akarlak megbántani Telak2 , de az hogy ilyet gondolsz hogy a Mi24-sekkel kapcsolatban nincs koncepcióik , érdekes teória .
Ezzel az errőlvel akkor T-55 tankokat is renoválhatak volna , kb olyan harci értékük lenne a mai modern háborúba. Az hogy Te nem látod át a kapott információk alapján az egy dolog, az hogy jelenleg nem a 20 új heli nem lesz képes tankelhárításra az is egy dolog , de 10 perc alatt képes lehet, nem kell minden képességed egyből felfeldni, ezeket háborúba használják , nem utaztatásra. És abban nem küldöd át emailen a harcoló egységeid paramétereit. :D
 

Chimera x

Member
2016. október 19.
36
11
8
Németországban, Olaszországban, sőt Lengyelben meg Amerikai csapatok. Akkor azokat meg az USA tartja megszállás alatt. Nem beszélve a folyamatos US Army turnékról egész Európában. Ne legyél elfogult, Oroszország semmivel nem jobb vagy roszabb mint Amerika (és persze vica-versa), a kis környező, vagy Európai országok számukra csak gyalogok a sakktáblán ennyi. Egyébként az embargó csak Oroszország ellen él. És Belarusz nem Oroszország, ahogy Németország sem USA. Az embargó papírja nem tér ki ilyenekre tudtommal

Sajnos az embargo mindazokra vonatkozik akik üzletelnek az embargo alatt lévő orzágokkal, az USA mindenképp szankcionálja.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Előre leszögezem nem akarlak megbántani Telak2 , de az hogy ilyet gondolsz hogy a Mi24-sekkel kapcsolatban nincs koncepcióik , érdekes teória .
Ezzel az errőlvel akkor T-55 tankokat is renoválhatak volna , kb olyan harci értékük lenne a mai modern háborúba. Az hogy Te nem látod át a kapott információk alapján az egy dolog, az hogy jelenleg nem a 20 új heli nem lesz képes tankelhárításra az is egy dolog , de 10 perc alatt képes lehet, nem kell minden képességed egyből felfeldni, ezeket háborúba használják , nem utaztatásra. És abban nem küldöd át emailen a harcoló egységeid paramétereit. :D
Nem vagyok sértődős fajta.
Egyenlőre a 24-esek ATGM képességére gondoltam. Nem tudok persze semmit, de abban a felszereltségben amivel kapjuk, vagyis kaphatjuk a kiküldött gépeket sanszosan nem szerepel a tankelhárítás. Nem azért mert nem tudják megoldani, hanem mert minden eleme a rendszernek embargós cucc. A felújítás után újabb külsős céget kellene fogadni, hogy integráljon rá AT-rakettát, -Lehet erről is tárgyaltak Izraelben, meg törökben-, de nem igazán lehet átlátni a dolgot. Inkább arra gyanakszom, hogy jelenleg keresik még hogy ki csinálná meg ezeket nekünk.
Megjegzem egy esetleges ellenség, pontosan tudni fogja mely harci eszközöd mivel rendelkezik. Persze, azt hogy gyakorlatban mit tud, azt csak kitapasztalni lehet. Itt a rejtés inkább arra szolgál, hogy az ellenzéki pártok ne tudják előre veri a mellüket, utólag meg már nem túl hitelesek a választók szemében.
 

rumcajsz

Well-Known Member
2015. április 30.
703
1 034
93
Teljesen adott és logikus a Mistral. És nem is gyenge megoldás, hiszen ha jól tudom nálunk is a régi készletet lövöldözzük, mert a legújabbak már megérkeztek. Gyakorlatilag csak az inditókra van szükség, ha azt vesszük, rakétakészlet van, és igy akár még légtér-rendészeti készenlétet is adhatnak vele...

Én is pont erre gondoltam. A rendszerben álló Mistralok adaptálhatóak lennének? Mert ha igen az nagyon nyalánk lenne. Ellenséges helikopterek, alacsony magasságban operáló, deszantot szállító AN-2-ők ellen pont – amennyiben komoly aktív vélelmet is kap a madár – ez az amit a doktor kiirt receptre. Ami viszont a páncél elhárító képességet illeti valahogy nem tudom ezeket a gépeket úgy elképzelni mint a tankok rémeit. Szerintem egyszerűen nem arra vannak kitalálva.
Ja, aktív védelem. Arról van valamilyen info, hogy milyen zavaróberendezésekkel, infracsapdákkal, radarcsalikkal, stb lesz felszerelve a H145?
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Nem vagyok sértődős fajta.
Egyenlőre a 24-esek ATGM képességére gondoltam. Nem tudok persze semmit, de abban a felszereltségben amivel kapjuk, vagyis kaphatjuk a kiküldött gépeket sanszosan nem szerepel a tankelhárítás. Nem azért mert nem tudják megoldani, hanem mert minden eleme a rendszernek embargós cucc. A felújítás után újabb külsős céget kellene fogadni, hogy integráljon rá AT-rakettát, -Lehet erről is tárgyaltak Izraelben, meg törökben-, de nem igazán lehet átlátni a dolgot. Inkább arra gyanakszom, hogy jelenleg keresik még hogy ki csinálná meg ezeket nekünk.
Némi korrekció a Mi-24-re telepített ATGM-rendszerről: az eredeti fedélzeti célzó és rávezető rendszer nagyjavítása nem embargós, mert az eredeti képesség fenntartása nem tiltott, tehát elvileg teljes mélységben nagyjavított és beszabályzott gépeket kaphatunk vissza. Eredeti orosz rakéták beszerzése már problémásabb, de kérdés hogy némi "kerülővel" pl. Kazahsztánon vagy másik -isztánon keresztül megoldható-e (szerintem csak pénzkérdés), ezekhez nem kell semmiféle plusz integrációs költség sem. Integrációs költség akkor lesz, ha olyan rakétát akarunk rá telepíteni amit még soha senki nem tett meg, így ennek a rendszernek (éjjellátó, függesztő/indító, célzó-rávezető) integrációja nem lehet túl olcsó, kérdés hogy 6-8 évre megéri-e? Szerintem megérheti akkor ha ugyanazt a rendszert integrálni tudják rá ami a H-145-ön is lesz, így a Mi-24-re szerelt rendszert/berendezéseket a Mihuk kivonása után át lehetne telepíteni és használni az új helikptereken is, vagy egy részét tartalék-alkatrészként feltenni a polcra. Szerintem nem lenne túl olcsó munka, hiszen egy ilyen integrációnál komoly átalakításokat kell végezni és mindent letesztelni minden előírt esetre a Mi-24-en is - ugyanúgy mint az eredeti Airbus-helikopteren. Viszont enélkül a Mi-24-nagyjavításra elköltött pénz szerintem csak feneketlen kútba ment ... úgyhogy akkor már kerül-amibe kerül, meg kellene oldani!
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
zerintem megérheti akkor ha ugyanazt a rendszert integrálni tudják rá ami a H-145-ön is lesz, így a Mi-24-re szerelt rendszert/berendezéseket a Mihuk kivonása után át lehetne telepíteni és használni az új helikptereken is, vagy egy részét tartalék-alkatrészként feltenni a polcra. Szerintem nem lenne túl olcsó munka, hiszen egy ilyen integrációnál komoly átalakításokat kell végezni és mindent letesztelni minden előírt esetre a Mi-24-en is - ugyanúgy mint az eredeti Airbus-helikopteren.
Spike esetleg egy verzió lehet, kérdés mennyire mérik meg.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal