[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Be is baszna, ha csak 10 gépre elég fegyverzet lenne.
Nem fegyverzet, hanem azok alkalmazásához szükséges eszközök. Miért is "baszna be?" Semmi értelme annak, hogy minden helin legyen full AG csapásmérő konfig, FLIR torony és egyebek, mert ezek szállító helik is, nem dedikált harci helik.

Te komolyan azt hiszed, hogy az USA-ban minden multirole helin van minden? Vagy azt, hogy minden F-15/F-16-nak jut TGP és HTS pod...? Akkor nálunk hol telne erre és hol lenen létjogosultsága? Sehol.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 146
10 864
113
Nem fegyverzet, hanem azok alkalmazásához szükséges eszközök. Miért is "baszna be?" Semmi értelme annak, hogy minden helin legyen full AG csapásmérő konfig, FLIR torony és egyebek, mert ezek szállító helik is, nem dedikált harci helik.

Te komolyan azt hiszed, hogy az USA-ban minden multirole helin van minden? Vagy azt, hogy minden F-15/F-16-nak jut TGP és HTS pod...? Akkor nálunk hol telne erre és hol lenen létjogosultsága? Sehol.

Ne told már fullba...
Próbáld felfogni, hogy mit írtam.
 

rumcajsz

Well-Known Member
2015. április 30.
703
1 034
93
Nem fegyverzet, hanem azok alkalmazásához szükséges eszközök. Miért is "baszna be?" Semmi értelme annak, hogy minden helin legyen full AG csapásmérő konfig, FLIR torony és egyebek, mert ezek szállító helik is, nem dedikált harci helik.

Te komolyan azt hiszed, hogy az USA-ban minden multirole helin van minden? Vagy azt, hogy minden F-15/F-16-nak jut TGP és HTS pod...? Akkor nálunk hol telne erre és hol lenen létjogosultsága? Sehol.

Szerintem is teljes marhaság lenne minden gépet csapásmérő-kapacitással felszerelni. Itt egy multifunkciós rendszerről lenne szó amit erdőtüzek, árvizek, ipari és természeti sorscsapások esetén is tudni kell használni. Mi értelme van a Spike-nak ha éppen tonnás homokzsákokkal kell megerősíteni egy gátat vagy 1200-1500 liter vizet kel kiszórnom egy lángoló fekete fenyves felett. Szomorú, hogy ma Magyarországon a honvédség az aktuális superman, akit hóhelyzettől vörösiszap-katasztrófáig lehet riasztani, de ez van. Ha meg jön a nagygebasz úgyse lesz 100 százalék a hadrafoghatóság. A lényeg, hogy a riasztást követően felszálló gépek tényleg minden földi jóval el legyenek látva. És ne csak felszálljanak a bevetésre, de haza is tudjanak jönni.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Amilyen lelkes voltam a kezdetekkor úgy sikerült totál összezavarnotok. Szóval részemről továbbra is az a kérdés:
1. Milyen passzív védelemmel rendelkezik ez a madár? Konkrétan 100 m-ről, merőleges becsapódást feltételezve, milyen kalibert bír a motorház, az elektronika és a pilóta-kabin?
2, Milyen aktív, zavaró berendezéseket takar ez a sokat emlegetett H Force rendszer? A másodpilóta forró imák mellett kézzel szórja majd az alufólia-csíkokat vagy esetleg valami komolyabb védelem is szóba jöhet az infra- és radarirányítású rakéták ellen?
3,Mi van azzal a porleválasztó rendszerrel? Könyörgöm, egy katonai célú gépről lenne szó aminek a biztos tábori üzemeltetéséhez a szűrőrendszer úgy kell mint egy falat kenyér! Még egy kiadós erdőtűz oltása is bajos ilyen képesség nélkül mert a füst azért nem tenne jót a mechanikának.
4, Mi van a kényszerleszállás esetén szőkeséges becsapódás elnyelő rendszerrel? Hány méter szabadesést tud úgy kibírni, hogy a legénységnek nem mennek pozdorjává a csigolyái? Ez a mutató mennyivel jobb vagy rosszabb más gépekhez képest?
A teljes támadó potenciál megvitatása szerintem csak ez után jöhet, mert részemről többre tartok egy eleven szamarat a döglött oroszlántól.
1.Lényegében könnyű lövészfegyverzet ellen van korlátozott védelme.A kategóriátol ennél komolybb nem is várható el.
2.Semmilyent.H Force a szenzortornyot takarja,ami ráadásul több verzióban is elképzelhető.Nem tudjuk meliket kapják a gépek.Védelmi rendszereket küln kell integrálni.
3.Még fejlesztés alatt.Ez alapvetően egy polgári gép,eddig nem volt prioritás.
4.Bár a BK117 továbbfejlesztése,és polgári szabványra tervezték,ezen a téren jol áll.Ez már a mai polgári szabványban is benne van.
Nem rossz kis gép ez,de még nincs kész.Személyes véleményem szerint az AH6 kész van,és felderitő-páncélvadász-tűztámogatógépnek jobb is lett volna.Desszantszálitóként felejsd el,komolytalan.Komolyanvehető fegyverzet nélkül lényegében tábornoktaxik.
Tévedés ne essék,lehet hasznos eleme az MH repertoárának.Csak nem igy.Igy inkább az A319-vitara-Falcon-"harcászati"busz vonalba illeszkedik.Ez sok pénzből kevés bumm.Viszont államunk és pártunk prominens képviselőinek fuvarozására pont jó lesz
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szerintem is teljes marhaság lenne minden gépet csapásmérő-kapacitással felszerelni. Itt egy multifunkciós rendszerről lenne szó amit erdőtüzek, árvizek, ipari és természeti sorscsapások esetén is tudni kell használni. Mi értelme van a Spike-nak ha éppen tonnás homokzsákokkal kell megerősíteni egy gátat vagy 1200-1500 liter vizet kel kiszórnom egy lángoló fekete fenyves felett. Szomorú, hogy ma Magyarországon a honvédség az aktuális superman, akit hóhelyzettől vörösiszap-katasztrófáig lehet riasztani, de ez van. Ha meg jön a nagygebasz úgyse lesz 100 százalék a hadrafoghatóság. A lényeg, hogy a riasztást követően felszálló gépek tényleg minden földi jóval el legyenek látva. És ne csak felszálljanak a bevetésre, de haza is tudjanak jönni.
Könnyű szállitó.Nem kéne ezt a szállitókapacitást tulmisztifikálni.Az általad felsorolt feladatokr közepes szállitó kell.
 

rumcajsz

Well-Known Member
2015. április 30.
703
1 034
93
Könnyű szállitó.Nem kéne ezt a szállitókapacitást tulmisztifikálni.Az általad felsorolt feladatokr közepes szállitó kell.

Olyanból viszont kevés – jóformán semmi – van. Ez a gép meg azért a semmitől sokkal többet érhet ilyen helyzetben. Ami azt illeti én oltottam kb 18-20 hektárnyi lángoló erdei fenyvest. Ott és akkor a fél kezem odaadtam volna két ilyen gépért amik a Tiszáról 15-20 percenként tudták volna megszórni az erdőtüzet 1-1,5 tonnányi vizel. A szállítókapacitás terén meg sokkal inkább valami futár-sebesült szállító-utánpótlás biztosító szerepkört tudok neki elképzelni semmint azt, hogy ő a "blekhók" és viszi a tengerészgyalogságot a bevetésre. Szóval a szegény ember sólymocskájának – már ha kap komoly aktív védelmet a SAM-ek ellen – jó lesz ez.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 299
113
2.Semmilyent.H Force a szenzortornyot takarja,ami ráadásul több verzióban is elképzelhető.Nem tudjuk meliket kapják a gépek.Védelmi rendszereket küln kell integrálni.

Miért nem olvastok vissza, mielőtt ilyet leirtok?
Német besugárzásjelzők (az orron, a hátsó ajtó két oldalán lent, ill. ha jól láttam a farokrotor hátulján is) vannak/lesznek, a korábban "hangszórónak" nézett dobozokkal a talpakon (összesen 4db), amibe ugye a zavarótöltet kivető kazetták mennek, élőben prezentálva legutóbb magyarországon is.
A szenzortorony fajtája is ismert.
Olvassatok vissza picit pls.
 

rumcajsz

Well-Known Member
2015. április 30.
703
1 034
93
Miért nem olvastok vissza, mielőtt ilyet leirtok?
Német besugárzásjelzők (az orron, a hátsó ajtó két oldalán lent, ill. ha jól láttam a farokrotor hátulján is) vannak/lesznek, a korábban "hangszórónak" nézett dobozokkal a talpakon (összesen 4db), amibe ugye a zavarótöltet kivető kazetták mennek, élőben prezentálva legutóbb magyarországon is.
A szenzortorony fajtája is ismert.
Olvassatok vissza picit pls.

No ez így alapnak már nem is olyan rossz. Kösz az infoért.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 299
113
Módflett elkedvtelenítene, ha csak 10 gépre való fegyverzetet vennének 10 gépre elég konzol helyett.
Az Il-28-asoknál már eljátszották, egy javadalmazás gépenként...

Könnyű szállitóhelik. Se több se kevesebb.
Ehhez képest sok mindent tud ill. tudni fog, és ez jó hir. Mind a 20db.
Lesz belőlük kutató-mentőre szerelt, tüztámogató, csak szállitó - esetleg ajtólövésszel, speciális feladatokra köteles megoldás stb. de nem minden mind a 20 gépre. Bármelyik gépet felszerelheted bármilyen küldetésre szükség szerint, de nem lesz 20 mentő helid, 20 rakétás fregattod, 20 vietnámi leszállóegység a frontvonalra, hanem mindenből lesz valamennyi készlet és úgy használod, ahogy akarod - meg amennyit vettél hozzá.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Olyanból viszont kevés – jóformán semmi – van. Ez a gép meg azért a semmitől sokkal többet érhet ilyen helyzetben. Ami azt illeti én oltottam kb 18-20 hektárnyi lángoló erdei fenyvest. Ott és akkor a fél kezem odaadtam volna két ilyen gépért amik a Tiszáról 15-20 percenként tudták volna megszórni az erdőtüzet 1-1,5 tonnányi vizel. A szállítókapacitás terén meg sokkal inkább valami futár-sebesült szállító-utánpótlás biztosító szerepkört tudok neki elképzelni semmint azt, hogy ő a "blekhók" és viszi a tengerészgyalogságot a bevetésre. Szóval a szegény ember sólymocskájának – már ha kap komoly aktív védelmet a SAM-ek ellen – jó lesz ez.
Futárgépnek jó.1-2 sebesült kimentésére is.Utánpotlásszállitáshoz már kevés.És nemnagyon hiszem,hogy képes lenne másféltonna vizet kidobni a tűzfészekre.De féltonnát talán igen.(Valaki majd gyorsan utánanézz.)Az is hasznos
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 929
73 367
113
Miért nem olvastok vissza, mielőtt ilyet leirtok?
Német besugárzásjelzők (az orron, a hátsó ajtó két oldalán lent, ill. ha jól láttam a farokrotor hátulján is) vannak/lesznek, a korábban "hangszórónak" nézett dobozokkal a talpakon (összesen 4db), amibe ugye a zavarótöltet kivető kazetták mennek, élőben prezentálva legutóbb magyarországon is.
A szenzortorony fajtája is ismert. Olvassatok vissza picit pls.

Esetleg a "nemzetközi" H-145M topikban is körül lehet nézni, ahol a típus más rendszeresítőiről megy a párbeszéd:

https://forum.htka.hu/threads/airbus-helicopters-eurocopter-ec135-ec635-ec645-h145m.1027/page-3
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 299
113
Futárgépnek jó.1-2 sebesült kimentésére is.Utánpotlásszállitáshoz már kevés.És nemnagyon hiszem,hogy képes lenne másféltonna vizet kidobni a tűzfészekre.De féltonnát talán igen.(Valaki majd gyorsan utánanézz.)Az is hasznos

Terminátor már korábban linkelte:

1,500 kg-os külső teher emelésére és szállítására képes.

(valószínűleg az újabb változatokon sem veszett el ez a képesség)

20160405_yyyy_2156.jpg


http://www.ridder.aero/blog/train-to-win-lakotas-at-hohenfels/

UH72_Airbus_USArmy_Lakota_13.jpg


http://airheadsfly.com/2016/04/19/flying-bruised-bananas-during-saber-junction/


A civil gépek is képesek rá.

ec145-806_1b.jpg


EC145-4.jpg


EC145-6.jpg


D-HHEB Germany Police Eurocopter EC-145 @ Münster Hessen Germany forest fire fighting / 26.05.2012

16215136115_9f1205c3cb_b.jpg


16029024019_eecee280af_b.jpg


EURO-Copiar.jpg
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 929
73 367
113
Miért nem olvastok vissza, mielőtt ilyet leirtok?
Német besugárzásjelzők (az orron, a hátsó ajtó két oldalán lent, ill. ha jól láttam a farokrotor hátulján is) vannak/lesznek, a korábban "hangszórónak" nézett dobozokkal a talpakon (összesen 4db), amibe ugye a zavarótöltet kivető kazetták mennek, élőben prezentálva legutóbb magyarországon is.
A szenzortorony fajtája is ismert.
Olvassatok vissza picit pls.

Lehet kellene csinálni egy egyoldalas H145M FAQ és mindig csak arra utalni, ahogy Molni szokta? Mert megkésve, hiányos információk alapján írnak valamit valamelyik magyar oldalon és már kezdődik is újra a vita. Július 27-én volt a termékbemutató a lehetséges vevőknek. A külföldi oldalak elég korrekt módon beszámoltak a rendezvényről. Azt lehet alapul venni és amit az Airbus mond. Az, hogy itthon a nagy titkolózásnak köszönhetően ki mit ír meg vagy mit nem ír meg és miért, az más kérdés.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 619
5 338
113
Ha az Airbus ceg hazudna a honlapjan azert nagyon mergesek lennenek a reszvenyesek... akik valszeg a Fro-No allam, bar nem neztem utana a tulajdonosi strukturanak.

Hol írtam, hogy az Airbus hazudik? Én úgy értettem, hogy amit az Airbus plakátokon, honlapon reklámoz, megjelentet, az egyáltalán nem biztos, hogy a magyar rendelésben az utolsó csavarig minden benne lesz. De kár itt rugózni, hogy mi hogy lesz, a gép még proto csak, + a rendelésünket se ismerjük sajnos, én pl egyelőre ezt a 10 hforce, porkiválasztó stb infókat is csak pletykának veszem
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Futárgépnek jó.1-2 sebesült kimentésére is.Utánpotlásszállitáshoz már kevés.És nemnagyon hiszem,hogy képes lenne másféltonna vizet kidobni a tűzfészekre.De féltonnát talán igen.(Valaki majd gyorsan utánanézz.)Az is hasznos
1,7 tonna hasznos terhet szallit (ekkor ugye nincs benne 10 katona), tehat ki tud dobni masfel tonna vizet, felteve, hogy a bambibucket vagy hogy hivjak nincs tobb 200 kilonal....
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Terminátor már korábban linkelte:
Ugye mondtam,hogy valaki majd gyorsan utánanézz?:)Igy szemre olyan 5-600literes locsolókanna lehet alatta.Kb ennyire is saccoltam.
Tévedés ne essék,jó kis gép ez.Helikopács vonalon nem ezt,hanem a Mi24 felújitását tartom feleslegesnek.Komoly modernizálással már más lenne a leányzó fekvés,ott is.
De harci feladatokra csak kiépitve alkalmas.A kiépités nem gátolja meg az egyébb feladatok ellátását,de annak hiány alkalmatlanná teszi a szememben katonai szempontbol alapvető felderitő-páncélvadász.túztámogató feladatkör ellátására.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Hol írtam, hogy az Airbus hazudik? Én úgy értettem, hogy amit az Airbus plakátokon, honlapon reklámoz, megjelentet, az egyáltalán nem biztos, hogy a magyar rendelésben az utolsó csavarig minden benne lesz. De kár itt rugózni, hogy mi hogy lesz, a gép még proto csak, + a rendelésünket se ismerjük sajnos, én pl egyelőre ezt a 10 hforce, porkiválasztó stb infókat is csak pletykának veszem
DE HAT AZT IRTAK, HOGY EZT RENDELTE MO!!! Adtam linket is ami semmi masrol nem szol, csak a MAGYAR rendelesrol amit kaptak es aminek orulnek. :(:(:(
A hirek kozott talalhato, mivel NEM a gep specifikaciojarol, prospektusarol, akarmirol van szo, hanem egy hirrol ahol tajekoztatjak a stakeholdereket (beleertve a shareholdereket) hogy mit adtak el Mo-nak.