• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 923
58 450
113
Úszni nem fog ha ráraksz ennyit.

És szeretnénk úszni? o_O
Vagy miért nem lehet ketté bontani a dolgot.
A BTR-80 úszik, a BTR-80A meg nem.
Amúgy vannak ma már modern páncél anyagok is, például fém és kerámia habok. Ha zárt cellás akkor a víz sem megy bele, vagyis találat esetén is megőrzi a felhajtó erejét. És ezek az anyagok könnyebbek a víznél...
Számtalan módja lenne a modernizációnak.
A kérdés inkább ennek az ipari háttere (nincs) meg a szándéka (szét kell lopni mindent is/jó van az úgy).
Ha lenne tisztességes szándék, meg kb. 0.5-1 mil. eurós keret összeg/db akkor nagyon sok mindent is ki lehetne még hozni a típusból.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 728
14 001
113
...

U.I: Azt a 100(+) éve ismert acél-gumi-acél-... kiegészítő védelmet nem sikerült a legutóbbi 14+ év alatt megoldani legalább a legfontosabb irányokból, ami max 2-3 Tonna lenne.
Ennyi +súly a gyakorlatilag semmiben nem befolyásolja --főleg az átgumiabroncsozott változatok-- menettulajdonságait!

A következtetés ismét/sokadszor: Ami a politikai célokhoz nem szükséges, ott még a látszat is le van sz@rva sem érdekes.
Sajnos ez még mindig működik Mo-on.

U.I. 2: Hány darab is ez --kb.-- a maradék 400 körüliből? :oops:


.
Csak új gumikkal bírna ki ekkor súlynövekedést, de motorikusan már a jelenlegi teljesítmény/tömeg aránnyal is baj van.
Egy új motor beépítése elengedhetetlen, ha a modernizációt komolyan gondoljuk és sok évig még használni akarjuk a BTReket.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
2 105
6 591
113
És szeretnénk úszni? o_O
Vagy miért nem lehet ketté bontani a dolgot.
A BTR-80 úszik, a BTR-80A meg nem.
Amúgy vannak ma már modern páncél anyagok is, például fém és kerámia habok. Ha zárt cellás akkor a víz sem megy bele, vagyis találat esetén is megőrzi a felhajtó erejét. És ezek az anyagok könnyebbek a víznél...
Számtalan módja lenne a modernizációnak.
A kérdés inkább ennek az ipari háttere (nincs) meg a szándéka (szét kell lopni mindent is/jó van az úgy).
Ha lenne tisztességes szándék, meg kb. 0.5-1 mil. eurós keret összeg/db akkor nagyon sok mindent is ki lehetne még hozni a típusból.
Az alumínium hab speciel magyar szabadalom, és a gyártó egyik kifejezett fejlesztési iránya a ballisztikus védelem.
Már láttam (videón) ahogy megrobbantják az anyagot. Ha igény van rá, akkor jobban is körbe lehet járni a témát.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 939
13 828
113
Csak új gumikkal bírna ki ekkor súlynövekedést, de motorikusan már a jelenlegi teljesítmény/tömeg aránnyal is baj van.
Egy új motor beépítése elengedhetetlen, ha a modernizációt komolyan gondoljuk és sok évig még használni akarjuk a BTReket.

Bulgároknál 20 éve "találtak" 30-50LE-t az eredeti motorjaiknál még a COCOM-os időik fejlesztése alatt.

Biztos valami (bolgár-)NASA technológiai szint lehetett :p , hogy Mo-on ezt 20 évvel később --COCOM nélkül -- sem tudjuk megugrani! :oops:



Ez jut/elég a Magyarnak(Honvédelem ! ) a "betanított-munkás tartományos" kreativitásból. :hadonaszos:


.
 
  • Tetszik
Reactions: enzo and Nemerson

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 923
58 450
113
Az alumínium hab speciel magyar szabadalom, és a gyártó egyik kifejezett fejlesztési iránya a ballisztikus védelem.
Már láttam (videón) ahogy megrobbantják az anyagot. Ha igény van rá, akkor jobban is körbe lehet járni a témát.

Azért én az alumínium habra, mint anyagra emlékszem az űrhajózási dolgokkal kapcsolatban, már az 1970's évekből. De igen, tudom, hogy itthon is foglalkoznak vele.
Energia elnyelésben jelenleg a legjobb a szénhab (IED,akna), ballisztikában meg a kerámia habok.
Anno az "Open IFV" projekthez keresgettem ezeket. Ez pl. az alumínium hab, magyar PDF
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
837
2 324
93
Bulgároknál 20 éve "találtak" 30-50LE-t az eredeti motorjaiknál még a COCOM-os időik fejlesztése alatt.

Biztos valami (bolgár-)NASA technológiai szint lehetett :p , hogy Mo-on ezt 20 évvel később --COCOM nélkül -- sem tudjuk megugrani! :oops:



Ez jut/elég a Magyarnak(Honvédelem ! ) a "betanított-munkás tartományos" kreativitásból. :hadonaszos:


.
Az a durva, hogy nem egy gumigyárunk van és nem vagyunk képesek még ezt sem intézni...
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
2 105
6 591
113
Azért én az alumínium habra, mint anyagra emlékszem az űrhajózási dolgokkal kapcsolatban, már az 1970's évekből. De igen, tudom, hogy itthon is foglalkoznak vele.
Energia elnyelésben jelenleg a legjobb a szénhab (IED,akna), ballisztikában meg a kerámia habok.
Anno az "Open IFV" projekthez keresgettem ezeket. Ez pl. az alumínium hab, magyar PDF
Van rá magyar szabadalom, talán a gyártási folyamat egyedi, ami más fizikai tulajdonságokat jelent a végterméknél. Régen foglalkoztam vele, nem is mélyedtem el a témában.
Ami fontosabb, hogy foglalkoznak a ballisztikai védelemmel és van itthoni kapacitás.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 939
13 828
113
Az a durva, hogy nem egy gumigyárunk van és nem vagyunk képesek még ezt sem intézni...


A BTR-ek beszerzéstől ismert a konstrukciós hibás futómű(+ elégtelen fék) problémája is, ami "megoldhatatlan" Magyarországnak, hiszen nincs futómű-gyárunk sem! Ááááá... :oops:

Még pár (tíz-)milliárdot Szijj--nak, ezt is megoldja, hiszen "jól megcsinálta" a Gidrán-t is: :hadonaszos: :hadonaszos::hadonaszos: ! ! !



.