[HUN] Egyéb felszerelések és eszközök, élelmezés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 058
26 619
113
14/2018. (IX. 17.) HM rendelet a Magyar Honvédség élelmezési ellátásáról

5. § (4) Az Élelmezési alap- és pótnormák általános forgalmi adóval növelt bruttó értéke:
1. I. számú élelmezési norma: 1660 Ft/fő/nap,
2. II. számú élelmezési norma: 1760 Ft/fő/nap,
3. III. számú élelmezési norma: 2080 Ft/fő/nap,
4. V. számú élelmezési norma: 2555 Ft/fő/nap,
5. VI. számú élelmezési norma: 2520 Ft/fő/nap,
6. START élelmezési pótnorma: 750 Ft/fő/nap,
7. pótélelmezési norma a 21. § (1) bekezdés
a) 1-5. pontja szerinti jogosultság esetén: 300 Ft/fő/nap,
b) 6. pontja szerinti jogosultság esetén: 750 Ft/fő,
c) 7. pontja szerinti jogosultság esetén: 140 Ft/fő/nap,
d) 8. pontja szerinti jogosultság esetén: 305 Ft/fő,
e) 9. pontja szerinti jogosultság esetén: 290 Ft/fő,
8. konyha, étkezde felszerelési norma: 40 Ft/fő/nap,
9. tisztítószer norma: 30 Ft/fő/főétkezés,
10. tisztálkodószer norma: 125 Ft/fő/hónap,
11. tisztálkodószer és bőrápoló készítmény norma: 635 Ft/fő/hónap,
12. repülőműszaki élelmezési támogatás: 19 500 Ft/fő/ hónap,
13. 2. számú védőital: 60 Ft/fő/nap,
14. 3. számú védőital: 110 Ft/fő/nap,
15. élelmezési feljavítási norma: 250 Ft/fő/ebédétkezés,
16. I. számú norma szerinti természetbeni munkahelyi ebéd térítési díja: 660 Ft.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Vagy sajt vagy tejföl volt a két opció. A kettő együtt nem ment. Szerintem a rabokat is jobban tartják.
Na ez a kibaszott dühítő. A börtönbe még vallás szerint is kérheted a kaját, meg életmód szerint. Ezt kell sürgősen megváltoztatni vidéken, mert pesten a minisztériumban nem egészen így megy.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 221
33 666
113
Az étkezdék nagy részében laktanyai kereteken belül teljesen korrekt a kaja amúgy. A baj hidegcsomag.
A fehér zacsisok tele vannak szénhidráttal pakolva.
a zöld zacsis tartós.

valami vízforralóról kellene gondoskodni raj szinten legalább.
és akkor mind a zöld mind a fehérzacsist fel lehetne tölteni száraz zacskós tésztaételekkel. kínai levestől a spagettin át a sajtostésztáig.
lehetne zabkását beletenni amihez szintéén forró víz kell.
levesporokat...
pirotabbletta jó jó de nem az igazi. annyira senki nem szeret vele vacakolni. (vagy a másik megoldás hogy a pirotabletta használatát erőltettni fejekbe súlykolni de akkor korlátlan mennyiség kell) osztani kell mint a cukrot. meg normális főzőt hozzá (a hajtógatós csak vészszükségre) @Mackensen nek szerintem lenne pár ötlete a forróvíz problémájára.

a forróvíz az ami hiányzik szerintem. ha az van a kajacsomagok nagyon kiszinezhetőek. ( az oltatlanmeszes megoldás se rossz... csak ne indiából vegyük aranyárba az oltatlanmeszet aminek kiloja pár ft.)
 
H

Hummen23

Guest
Nem vitatom amit írtok, csak nekem a nagyobbik most végez a Ludovikán, negyed évesként és elég sok alakulatnál voltak(sajna a Covid miatt kevesebbe mint kellett volna) és általában dícséri a kosztot. Azt mondja jól főznek szinte mindenhol.
Vagy én neveltem Spártaiasan, nem tudom.
Amiről én írtam az 12-13-14-ben volt.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 221
33 666
113
2 csajkával ami egymásba ileszkedik de nem passzos hanem van rés a 2 fal között.
simán biztonságosan megoldható az oltottmeszet az aljába a külsőnek bele a betétet amibe a kaja egy kis kiképzés szükséges ahol fel lehet önteni vizzel amikor össze van álítva a készlet. (így nem fröcsköl véletlenül se le senki). oltatlanmész filléres és nagy mennyiségbe áll rendelkezésre. le kell zacskózni annyi.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 221
33 666
113
ehhez nem kell külföldi beszállító mint az MRE be évezredek óta ismert teknológia. hogy a mész oltásakor hő képződik. semmi olyan nincs benne ami olyan bonyolultá tenné a dolgot hogy külföldi beszállítóra szorulnánk vagy ne lehetne nagy tételbe alkalmazni. pár évtizede az építkezéseken tonna szám oltották a meszet. ide csak grammok max dk kellenek.
 

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
684
2 705
93
2 csajkával ami egymásba ileszkedik de nem passzos hanem van rés a 2 fal között.
simán biztonságosan megoldható az oltottmeszet az aljába a külsőnek bele a betétet amibe a kaja egy kis kiképzés szükséges ahol fel lehet önteni vizzel amikor össze van álítva a készlet. (így nem fröcsköl véletlenül se le senki). oltatlanmész filléres és nagy mennyiségbe áll rendelkezésre. le kell zacskózni annyi.
Szerintem túlkombinálod, van egy csomó féle (különböző méretű) kombi gázolajos tűzhely. Szerintem egy seregben ez a kézenfekvő.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 221
33 666
113
Szerintem túlkombinálod, van egy csomó féle (különböző méretű) kombi gázolajos tűzhely. Szerintem egy seregben ez a kézenfekvő.
az van mindenkinek de nem sok mindnre elég igazáól csak bohockodás. sok helyet foglal. de kv főzésen kívűl másra nem igazán alkalmas hoszabb szolgálat alatt... ahoz hogy egy rajt ellás melegvízzel/forro vízzel kevés. kb 2-3 dl /fő... ha meg mindenkinek adsz központilag hatalmas mennyiségre van szükség... Forrovízes ételek elkészítéséhez édeskevés. nem sokat bírnak a camping palackocskák... jó ha van de nem tartós vagy túl hatékony megoldás (cserébe tényleg sok helyet foglal ahhoz képest) gázpalackos. a GÁzolajost (meg ezért említettem @Mackensen et. mert ő jártas benne. de a gázolaj budös kifolyás veszélyes 1-3 napos zsákba nem tartanám. így a mindenapos ellátásba macerás minimum rajszinten érdemes a használata. kaja csomagok problémáját nem orvosolja. de lehet hogy szakasz szint alkalmasabb a gázolajfőzőknek (még a raj is kicsi és macerás)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 221
33 666
113
pár mikrózható zacskó meg pár kisméretű oltatlanmeszes tasak is jobb megoldás (mint ami az MRE be van.) de a legjobb a csajkaszerüség lenne amit írtam.

a pirotabbletta sem rossz az van is nagyobb menységbe csak valamiért odszkodnak a használatától. nemszeretik az emberek használni pedig nem nagy cucc... ha kiképzésen jobban erőltetnék lehetne ezen változtatni talán de ezt tesztelni kellene... Hogy mi ennek az oka az passz (talán nemigazán van benne a tudatba vagy a hajtogatós fémtálcában nem bíznak (nemtudom) de kevesen használják.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
pár mikrózható zacskó meg pár kisméretű oltatlanmeszes tasak is jobb megoldás (mint ami az MRE be van.) de a legjobb a csajkaszerüség lenne amit írtam.

a pirotabbletta sem rossz az van is nagyobb menységbe csak valamiért odszkodnak a használatától. nemszeretik az emberek használni pedig nem nagy cucc... ha kiképzésen jobban erőltetnék lehetne ezen változtatni talán de ezt tesztelni kellene... Hogy mi ennek az oka az passz (talán nemigazán van benne a tudatba vagy a hajtogatós fémtálcában nem bíznak (nemtudom) de kevesen használják.
Valószínűleg a tablettát azért nem szeretik, mert meggyújtás előtt is büdös.
 

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
684
2 705
93
az van mindenkinek de nem sok mindnre elég igazáól csak bohockodás. sok helyet foglal. de kv főzésen kívűl másra nem igazán alkalmas hoszabb szolgálat alatt... ahoz hogy egy rajt ellás melegvízzel/forro vízzel kevés. kb 2-3 dl /fő... ha meg mindenkinek adsz központilag hatalmas mennyiségre van szükség... Forrovízes ételek elkészítéséhez édeskevés. nem sokat bírnak a camping palackocskák... jó ha van de nem tartós vagy túl hatékony megoldás (cserébe tényleg sok helyet foglal ahhoz képest) gázpalackos. a GÁzolajost (meg ezért említettem @Mackensen et. mert ő jártas benne. de a gázolaj budös kifolyás veszélyes 1-3 napos zsákba nem tartanám. így a mindenapos ellátásba macerás minimum rajszinten érdemes a használata. kaja csomagok problémáját nem orvosolja. de lehet hogy szakasz szint alkalmasabb a gázolajfőzőknek (még a raj is kicsi és macerás)
Bocs, de nem tudlak követni. Rajt szeretnéd ellátni, de a gázolajos azért nem jó, mert nem raknád a zsákodba(???), viszont van mindenkinek, de az gázos(!???). Mi van?! (Egy példa:
)
 
  • Hűha
Reactions: ravenlord

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 221
33 666
113
Bocs, de nem tudlak követni. Rajt szeretnéd ellátni, de a gázolajos azért nem jó, mert nem raknád a zsákodba(???), viszont van mindenkinek, de az gázos(!???). Mi van?! (Egy példa:
)
nem pont nem a rajt szeretném ellátni. napi élelmiszer csomagról vólt szó.
lehet rosszúl fogalmaztam.
a gázolajos főzők inkább szakasz szintre való a raj kicsi hozzá.
azzal a mindenapos étkeztetés (zacsós csomagok) nincsnek kisegítve.

igen gázos főzője van "mindenkine" legalábbis nagyon kevés az aki nem vett magának. de nem ér semmit... sok hejet foglal kis kakapacitású... pirotablettát bármikor vehetsz fel de nem szeretik az emberek. hiába van nálla nem használja max kv főzésre...
a benzin és gázolaj főzők meg mint írtam esetleg raj szinten de inkább szakasz szinten alkalmas mert macerás... azzal meg (bár szakasz szinten haszos) egyén szintjén mégsincs megoldva semmi... mert egy szakasznyi erő sok esetben nagyon nagy területen van szétszorva...
 
  • Tetszik
Reactions: hózentróger

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Konzervmelegítő már nincs ? A Néphadseregben volt mindenkinek, igaz csak gyakorlatra adták ki nálunk.

Ez.

P1160043.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Laci1970

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 221
33 666
113
Konzervmelegítő már nincs ? A Néphadseregben volt mindenkinek, igaz csak gyakorlatra adták ki nálunk.
A lényeg pont az lenne szerintem hogy ne csak a konzervbe (fémdobozos) ba legyen gondolkozva pl (zöldzacskós tehát tartós csomagnál) hanem dehidratált kajákba is (kínai leves száraz tésztaételek spagetti sajtostészta stb) ezekhezz forró víz kell. ahhoz a konzervmelegítő kevés.

tudom lelehte főzni vele10-15 perc alatt egy 2 adagos kvt. (pirotabletta szint az is váltotta egyébként raktárba még van nekünk túlélésen oktatták.) kv masinák ezek. jónak jó meg praktikus. de normális étkezéshez (1 kinai leves egy sajtos tészta egy kis tea vagy kv mellé.) (egyébnek nem kell forrovíz) 6-8 dl vízigénye van ha egy zacskós bögréslevest is tol hozzá az ember akkor 1l. minőségi kaja lenne... (viszonylag) csak kellene hozzá minimum1 teával kv val 1,5 l forróvíz.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 058
26 619
113
Egy harminc literes bográccsal egy szakaszt el lehet látni. Fát mindenhol lehet találni hozzá, tehát ha van lehetőség főtétel fogyasztásra, akkor nem is értem, miért nem adja magát ez a megoldás:

res_e4b205862c544ddfd0d66339736c6394.jpg


Ahol meg problémát jelentene az árulkodó füst, ott úgyis csak MRE kaja maradt, szóval sokat gondolkodni szerintem nem kell ezen.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Egy harminc literes bográccsal egy szakaszt el lehet látni. Fát mindenhol lehet találni hozzá, tehát ha van lehetőség főtétel fogyasztásra, akkor nem is értem, miért nem adja magát ez a megoldás:

res_e4b205862c544ddfd0d66339736c6394.jpg


Ahol meg problémát jelentene az árulkodó füst, ott úgyis csak MRE kaja maradt, szóval sokat gondolkodni szerintem nem kell ezen.
Nem erre találták ki a gulyáságyút?